Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Социални услуги и потребители Хора с увреждания Присил Дебора – французойката с бионична ръка, която научи всичко за щастието да живееш

Присил Дебора – французойката с бионична ръка, която научи всичко за щастието да живееш

от 22 апр 2021г., обновено на 26 апр 2021г.
Редактор: Гергана Караилиева
Присил Дебора – французойката с бионична ръка, която научи всичко за щастието да живееш - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Често я наричат жената със златната ръка, жената саламандър, но и майката на хората с увреждания. Тя е Присил Дебора. На 47 години. Майка, съпруга, художник, автор на няколко книги, но и жената, която управлява с мисълта си своята бионична ръка.

Присил Дебора е може би най-яркото доказателство за това как нещастието и страданието са в състояние да ни променят и дори да ни върнат вкуса към живота, да ни научат да го обичаме. Историята на французойката е разтърсваща, но и искряща и събира в себе си едновременно антична драма, екзистенциален роман и неподправената и истинска радост, когато преоткриеш живота и силата му.

Историята на Присил Дебора

Всяка история започва с деня на раждането. В случая с Присил Дебора началото на тази невероятна история сякаш е доста по-късно. През 2007 г. тя оставя дъщеря си в детската градина, след което се отправя към парижкото метро и се хвърля пред преминаващия влак. По-късно тя ще признае, че в разгара на следродилна депресия е направила опит да си върне познатия ритъм на работа, но страхът и черните мисли не я напускат.

„Чувствах се празна и куха. Грижех се за дъщеря си, работех по малко, прекъснах връзката с приятелите си, обикалях от психиатър на психиатър. Вече не бях спонтанна, сякаш спрях да изпитвам чувства. Това не бях аз. Бях в капан“, признава Присил. И вероятно стремежът да избяга от този капан я подтиква към опита да прекъсне живота си.

Не успява. Събужда се в болнично легло. Разбира, че вече няма крака и една ръка. Ампутирани са. В този момент обаче, тя преди всичко е ядосана, че са я спасили и ще живее. Постепенно осъзнава и факта, че вече е лишена от крайници. Депресията се засилва. Физическото страдание я допълва и прави болката още по-непоносима. Зареждат се дни и месеци в болничното легло. Присил Дебора е убедена, че е загубила всичко. Чувствата на безнадеждност и вина я обземат отново. Почти като по времето, когато е на 12 години. Тогава от нелечима болест умира деветгодишният й брат. Години наред Присил живее с вината, че тя е жива, а той мъртъв.

Как е възможно човек да се преоткрие след подобна трагедия? Да отвори очите си за света, за хората, за самия себе си. Възможно ли е изобщо за започне възстановяването на физическите и психическите рани?

Да, възможно е и животът на Присил е ярък пример за това.

„На малки дози и дори без да го осъзнавам, възвръщах вкуса си към живота. И понеже не обичам да губя, се борих“, признава тя.
Три срещи оказват изключително влияние върху решението на Присил Дебора да започне битката за самата себе си. Първата е с един от болногледачите й. Мъжът от Мали, който не говори с нея за това какво е загубила, а й показва какво все още има. А той има пълното право да насочи вниманието й в тази посока, защото, за разлика от нея, е загубил семейството си, приятелите си, самоличността си.

Втората среща е тази с психиатъра, който й предлага да започне бавно и с натрупване да открива малките удоволствия, за да се върне към същността си и да се свърже със себе си. Това са усещането на студена вода върху лицето, солената миризма на морето, нежният полъх на вятъра, среща с приятели.

Третата среща е с две жени в рехабилитационния център. И двете на инвалидни колички, без крака. Една срещу друга те искрят от щастие, очите им светят, говорят бързо и емоционално, махат с ръце, смеят се. „Те бяха доказателство, че щастието е възможно. За мен беше като прераждане. Реших да се боря, да живея.“

„Върнах си живота. И започнах отначало. Като дете трябваше да се уча да ходя и да пиша.“

Резкият обрат в живота на Присил Дебора прави възможно за нея да преоткрие рисуването, което винаги е обичала, но дотогава някак то е оставало на заден план. Кариерата й е във филмовата индустрия. Сега Присил е позната не само като жената с първата бионична ръка във Франция, а като художник, който има своето място сред останалите. В последните години тя обича да рисува по време на концерти, за да докаже колко дълбоко са свързани музиката и живописта. Излага творбите си в галерии в САЩ и Европа. Участва в благотворителни инициативи, по време на които се събират средства за хората с увреждания. Когато я питат как се справя с лявата ръка, тъй като дясната е загубената, тя отговаря: „Човешкото тяло има невероятната възможност да се адаптира. Сякаш всички умения на дясната ми ръка се прехвърлиха на лявата.“ Това е преди да получи бионичната ръка, разбира се, и да може да използва и двете си ръце.

Бионичната протеза

Присил никога няма да забрави деня, в който ортопедът й казва, че внасят във Франция революционна американска технология, която позволява протезите за ръце да бъдат контролирани от мисълта и я пита дали би се съгласила да е първата, която ще тества технологията. „Всичко, което ми предлагаха до момента, ми се струваше дълго и досадно. Почувствах, че в този случай става дума за нещо различно. Казах „да“ веднага“.

Така Присил става първата бионична жена във Франция, както често я наричат.

Технологията е разработена преди две десетилетия в САЩ. Чрез нея се възстановяват все още запазените нерви, които са прерязани по време на ампутацията. Те се свързват с мускули, а сензорите, поставени на тях, правят възможни движенията. Ако човек иска да осъществи движение с ръката си, просто насочва мисълта си към действието, а мозъкът изпраща сигнал към нерва на ръката, мускулът се свива и задейства сензора, който кара ръката да извърши действието.

с д-р Едуард Харт преди операцията

Операцията е тежка и продължава повече от 6 часа. Провежда се в клиниката „Жул Верн“ в Нант. Хирургът д-р Едуард де Кийтинг Харт (на снимката), който я осъществява, заявява, че сензорите на бионичната ръка на Присил са свързани с пет, а не с два мускула, както е било дотогава. Това ще позволи всички действия да бъдат много по-лесни за изпълнение, по-бързи и едновременни, обяснява той. Ръката ще може да бъде използвана през целия ден пълноценно. Това се случва през 2019 г. Следват две години рехабилитация и упорит труд. Сега, благодарение на силата на своята мисъл и с помощта на науката, Присил върти китката си, свива ръката, сгъва я в лакътя. Готви, рисува, плува, язди. „В този нов живот осъществявам всичко, за което съм мечтала и което бях забравила“, категорична е тя. От март 2020-а бионичната ръка е неизменна част от тялото й.

Протезите на двата й крака са обикновени, но има шанс за левия крак да бъде заменен с бионична протеза. Десният е ампутиран твърде високо.

Все още продължава да бъде проблем цената. Бионичната ръка на Присил струва 80 000 евро. Парите за нея са от различни фондове и след проведени множество благотворителни акции. Разработената от американския проф. Толкин техника TMR (целенасочено възстановяване на мускулите), се прилага още в Австрия, Германия, Северна Америка. Във Франция е приложена за първи път от д-р Едуард де Кийтинг Харт, който признава, че една от пречките за осъществяването на подобни интервенции е цената на протезата. През март 2021 г. д-р Харт осъществи втората във Франция подобна интервенция на 41-годишен мъж.

От своя страна, Присил Дебора е убедена, че нещата трябва да се променят, защото става дума за възможността хората с увреждания да се интегрират реално в обществото.

Равносметката

Почти три години след операцията Присил Дебора се чувства щастлива, уверена и пълна с живот. Рисува. Вече и с двете ръце.

Присил рисува с бионичната ръка

Прави го и в ателието си, но най-вече навън, по време на концерти и на улицата. Участва в множество благотворителни прояви, посветени на хората с увреждания. Радва се на още една дъщеря, родена от втория й брак. Съпругът й също е човек с увреждане, с когото се запознават по време на състезание за хора с увреждания. Тя пише книги, защото вярва, че като сподели ада, през който е минала и начините, по които е победила депресията, мъката, ужаса да откриеш, че си инвалид, ще помогне на хората. Както ще им помогне да научат как се открива отново радостта от живота и щастието да бъдеш жив, да правиш това, което осмисля света ти и самия теб, да мечтаеш.

Присил рисува
Жената, решила да сложи край на живота си преди 14 години, сега е влюбена в него. Не е случайно, че през 2015 г. излизат последователно книгите й „Болката да се живее“ и „Всичко, за да бъдеш щастлив“, написана заедно с Джулия Павлович-Бек. На 21 април 2021 г. от печат излезе новата й книга „Живот, който трябва да бъде измислен“.

Художник до върховете на пръстите си и до края живота, е определението за нея на Жан-Луи Поитевин. Автор, за когото рисуването е ритуален акт и затова всяка от картините й е като раждане или като представяне на видение. А напрежението между формите и цветовете придават на всяка от фигурите й силата на откровението.

В рисунките си тя разкрива мистерията не само на живота, но и на човешкия дух.

Светът на Присил отдавна не е затворен между четирите стени. Тя е светът и той е Присил Дебора.

по време на състезание в Париж

Източник:

priscilledeborah.com, 20minutes.fr, lci.fr, francetvinfo.fr, amavica.info, emerancega.com

Още по темата:
  • За над сто заболявания решенията на ТЕЛК ще бъдат пожизнени За над сто заболявания решенията на ТЕЛК ще бъдат пожизнени
  • Павлина Григорова: Хората с увреждания искат адекватно решение на проблема с ТЕЛК експертизите Павлина Григорова: Хората с увреждания искат адекватно решение на проблема с ТЕЛК експертизите
  • Виолета Иванова: Не искам да съществувам, а да живея! Виолета Иванова: Не искам да съществувам, а да живея!
  • Стефани Митова: Надявам се да бъда началото на голямата промяна Стефани Митова: Надявам се да бъда началото на голямата промяна
5.0/5 2 оценки

Коментари към Присил Дебора – французойката с бионична ръка, която научи всичко за щастието да живееш

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Присил Дебора – французойката с бионична ръка, която научи всичко за щастието да живееш
    www.framar.bg 
    на 15 July 2025 в 01:24
    Коментирайте "Присил Дебора – французойката с бионична ръка, която научи всичко за щастието да живееш"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социални услуги и потребители
  • Хора с увреждания
  • За Гюнай, който въпреки тежката диагноза и тормоза от баща си, вярва в доброто
  • За над сто заболявания решенията на ТЕЛК ще бъдат пожизнени
  • Национална програма Асистенти на хора с увреждания
  • Дефиниция на социалните услуги за хората с увреждания
  • Австралийски жени с увреждания са подложени на принудителна стерилизация и контрацепция, без тяхното информирано съгласие
  • Животът на близо 2 700 000 хора с увреждания в Украйна е изложен на риск
  • Целеви помощи, изплащани от Агенцията за хората с увреждания
  • Как да бъдем полезни на хората с увреждания, без да засягаме достойнството им
  • Павлина Григорова: Хората с увреждания искат адекватно решение на проблема с ТЕЛК експертизите
  • Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 17 дни, 9 часа и 35 мин.

Изтръпване на ръка, пръсти след вземане на кръв

преди 572 дни, 10 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 3 дни, 15 часа и 28 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 5 дни, 15 часа и 5 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 10 дни, 13 часа и 25 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 19 дни, 2 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ББ ТЕЙП КОПРИНЕНА КИНЕЗИО ЛЕНТА ЗА ЛИЦЕ 5 см / 5 м ЛИЛАВА

ББ ТЕЙП КОПРИНЕНА КИНЕЗИО ЛЕНТА ЗА ЛИЦЕ 5 см / 5 м БЕЖОВА

ВИТАВЕА МАНХАЕ ИНТИМА капсули * 30

РАЗПРЪСКВАТЕЛ ИНХ. B.WELL WN-112

МАНШЕТ ЗА МЕХ. MED-62/63 B.WELL

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕНТЕРОЛ прах за перорална суспензия 250 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:22:05

БОСВЕЛИЯ таблетки 307 мг * 60 NATURE'S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:21:03

КОГНИПИЛ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:19:58

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:11:58

КОГНИПИЛ капсули * 30

Коментар на: Елена Александрова от 14 юли 2025г. в 16:43:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival