Предвиждат през 2021 г. всички записани в 8 клас да получат помощ от държавата от 300 лв.
Подкрепата за записалите се в 8 клас ученици, която стартира през тази учебна година, ще продължи и през 2021 г., съобщават от социалното министерство. В проектобюджета са предвидени нужните средства. Помощта ще бъде с 50 лв. повече и вече ще е в размер на 300 лв. Тъй като тя е включена към антикризисните мерки на кабинета, ще бъде премахнат доходният тест и вече всички ученици, които са записани в 8 клас, ще получат по триста лева.
Помощ за учениците от 1 и от 8 клас
Идеята на новия вид финансова помощ беше да отпаднат по-малко деца от тази образователна степен, която е една от най-уязвимите.
През 2020 г. 24 162 осмокласници от над 23 600 семейства са получили по 250 лв. Условието за това е, записалите се в 8 клас да ходят редовно на училище. Средствата се изплащат през първия и през втория учебни срокове. Общата сума, изразходвана за тази цел е 2 600 000 лв., съобщават от МТСП.
Отказ за този вид подкрепа са получили 1000 родители, а причината е, че не са отговаряли на критериите. През следващата година се предвиждат много по-облекчени условия, които ще дадат възможност всички осмокласници да бъдат подкрепени.
По данни на социалното ведомство най-много от помощта са се възползвали в Пловдив, където тя е получена от 2234 ученици. В София осмокласниците са 2156, в Бургас – 1700, а в Благоевград – 1638.
От социалното министерство припомнят, че абсолютно същите са и условията за подкрепа на семействата с първолаци. За този вид подпомагане се кандидатства до края на годината. До настоящия момент са подадени 31 087 заявления. Одобрени са 29 189 семейства на 29 809 първокласници. Те също ще получат 250 лв. на две равни вноски.
Междувременно заместник социалният министър Зорница Русинова определи като ключов за ведомството приоритет подобряването на детското благосъстояние. Тя обяви това по време на онлайн конференция. Зорница Русинова подчерта, че правителството се фокусира върху социалните, икономически, образователни и здравни мерки. Премахването на подоходния критерии за помощите за първокласници и осмокласници, е една от тези мерки. Очакванията са 44 000 ученици в 8 клас през 2021 г. да получат еднократна помощ от държавата.
Европейската инициатива "Детска гаранция"
Зорница Русинова отбелязва още, че инициативата „Детска гаранция“ на Евросъюза, в която България участва, идва тъкмо навреме, защото кризата, провокирана от пандемията COVID-19, постави на изпитание семействата, а това рефлектира негативно върху децата.
Основната цел на европейската инициатива е да гарантира на всяко дете в Европа, изложено на риск от бедност или социално изключване, че ще има достъп до безплатни здравеопазване, образование, грижи в ранна възраст, подслон и храна. ЕС препоръча на държавите членки да инвестират в разработването на стратегии и иновативни подходи, посветени на благосъстоянието на децата. Особено в сегашната ситуация са нужни спешни действия, с които да бъдат смекчени вредните последици особено за децата в риск и в неравностойно положение, призовата от ЕС.
Данни показват, че едно на всеки четири деца в Европа е в риск от бедност и социално изключване.
Преди да стартира инициативата „Детска гаранция“ ЕС осъществява проучване, свързано с основните услуги, които тя ще предлага.
Какво показва то:
- Само седем държави членки – Германия, Дания, Латвия, Естония, Словения, Финландия и Швеция) осигуряват градини и ясли за малчуганите от 6 до 18 месеца.
- Здравеопазване: повечето от страните имат политики за безплатно детско здравеопазване, но има съществени разлики. В някои държави всички здравни услуги за деца са безплатни, в други само някои.
- Образование: Във всички държави членки на Евросъюза задължителното образование е безплатно. Въпреки това семействата имат разходи, които са свързани с набавянето на учебници, помагала, пътувания, транспорт, храна. Данните показват, че в 15 от страните за едно на всеки две домакинства разходите за образование са значителен и дори непосилен за бюджета им товар.
- Хранене: Децата в нужда са по-често недохранени. Недохранването е свързано с наднорменото тегло, затлъстяването и редица заболявания. Делът на децата, чиито семейства са лишени от поне едно хранене на ден с месо или вегетарианския му еквивалент в България е 40 %, а в Унгария 21,4 %.
- Жилище: Над 15 % от децата в България, Унгария, Полша и Литва и над 20 % в Румъния и Латвия живеят в домове, които са пренаселени.
- Култура и развлекателна дейност: От всички страни в ЕС най-висок процент на семейства, които не могат да си позволят почивка с децата или присъствие на културно събитие, е установен в Румъния (52,4 %) и в България (49,8 %)
Инициативата, която ще стартира през 2021 г., ще предложи политическа рамка и набор от сферите, до които държавите трябва да осигурят или засилят достъпа на нуждаещите се деца.
Препоръките на Съвета на Европа са държавите да реализират политики и инвестиции, които ще направят напълно достъпни за децата здравеопазване, образование, благосъстояние, личностно развитие. Всяка от страните ще трябва да приеме национална стратегия, която да действа поне до 2030 г.
mlsp.government.bg, ec.europa.eu, pixabay.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- Необходими документи за получаване на семейни помощи за деца
- Трябва ли да се лишат малолетните и непълнолетните майки от детски помощи
- Получаване на месечни помощи за деца на разведени родители
- Повече от 1,2 милиарда лева са предназначени за справяне с последиците от COVID-19
- Условия за подаване на документи и размер на семейни помощи за деца
- Структура и функции на Министерство на труда и социалната политика
- Увеличава се броят на семействата без детски надбавки заради отказ от ваксини
- Месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст
- Семействата с деца до 14 г., които се обучават дистанционно, също ще получат подкрепа, реши МС
- Депутатите приеха от 2021 г. да има данъчни облекчения за семействата с деца
Коментари към Предвиждат през 2021 г. всички записани в 8 клас да получат помощ от държавата от 300 лв.