Пенсия за осигурителен стаж и възраст
Правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст изисква заявителят да има навършени 60 години и 10 месеца за жените и 63 години и 10 месеца за мъжете. Също така дамите трябва да са с осигурителен стаж 35 години и 2 месеца, а господата – с 38 години и 2 месеца.
Увеличаване на възрастта
От изключително значение е, че от 31 декември 2016 г. се увеличава с по два месеца за всяка календарна година възрастта, която дава право за получаване на този вид пенсия при жените. Това нарастване ще важи до края на 2029 г., а от януари 2030 г. – то ще е с по три месеца до достигане на 65-годишна възраст.
Възрастта за придобиване на право за получаване на пенсия от този тип се е увеличавала с по два месеца до края на 2017 г. при мъжете, а от януари 2018 г. това става с по един месец за всяка календарна година до навършване на 65 години.
Увеличаване на осигурителния стаж
По същия начин се повишава и осигурителният стаж. От 31 декември 2016 г. той нараства от първия ден на всяка следваща година с по 2 месеца, докато се достигне осигурителен стаж за жените от 37 години, а за мъжете – 40 години.
Изискването за възраст от 60 години и 10 месеца за жените и 63 години и 10 месеца за мъжете ще се свърже с нарастването на средната продължителност на живота след 31 декември 2037 г.
Пенсия при недостиг на възраст и осигурителен стаж
В случаи, когато не са изпълнени изискванията за придобити осигурителен стаж и възраст, заявителите не могат да получат пенсия за осигурителен стаж и възраст по посочените критерии. В тази ситуация в Кодекса за социално осигуряване (КСО) се казва, че до 31 декември 2016 г. хора с подобен проблем придобиват право на пенсия, когато навършат 65 години и 10 месеца и имат най-малко 15 години действителен осигурителен стаж (без значение за мъж или жена). След края на 2016 г. възрастта нараства с по 2 месеца до навършване на 67 години от първия ден на всяка следваща календарна година.
Има случаи, когато се определя правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст на лице, което е работило в чужбина и се налага прилагане на международен договор, по който България е страна, или на европейски регламенти за координация на системите за социална сигурност. В ситуация, когато с наличния осигурителен стаж по българското законодателство лицето не получава право на пенсия, но има 15 години действителен осигурителен стаж и навърши 65 години и 10 месеца до определянето на чуждия осигурителен стаж, му се отпуска пенсия в размера на социалната пенсия за старост. Условието е да не се получава друг вид пенсия.
Пенсиониране до една година по-рано от изискуемата възраст
Лицата, които отговарят на изискването осигурителният им стаж да е 37 години за жените и 40 години за мъжете, имат право по свое желание да се пенсионират до 1 година по-рано от възрастта, указана в чл. 68, ал. 1. Особеността е, че пенсията ще се изплаща в намален размер до края на живота и при преизчисляването й процентът, определен съгласно чл. 70, ал. 14 от КСО, няма да се променя.
>>> Изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст
Документи, които се изискват при пенсиониране по осигурителен стаж и възраст
Необходимите документи, които се подават при пенсиониране по стаж и възраст, са следните:
- Заявление за пенсиониране - формуляр образец УП-1.
- Документи за трудов и осигурителен стаж - трудови и служебни книжки, осигурителни книжки, удостоверения от държавни архиви, УП-30, УП-3, УП-13, УП-14, УП-16.
- Когато пенсията се отпуска от 31 декември 2018 г. - необходими са документи за осигурителен доход, върху който са платени осигурителни вноски за три последователни години от последните 15 години осигурителен стаж до 1 януари 1997 г. и за целия период след тази дата до датата на пенсиониране - УП-2, УП-15, осигурителна книжка, удостоверения от държавни архиви и др.
- Когато отпускането на пенсията е с начална дата след 31 декември 2018 г. - нужни са документи за осигурителен доход по месеци, върху който са внесени вноски за периода след 31 декември 1999 г. до датата на пенсиониране - УП-2, УП-15, осигурителна книжка, удостоверения от държавни архиви и др. Тези документи се набавят по служебен път, но ако информацията я няма в регистъра за осигурените лица, е нужно лицата да ги носят.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Пенсионно осигуряване
- Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
- НОИ, град Казанлък
- Обединен осигурителен архив, село Невестино
- НОИ, град Дупница
- НОИ, град Карлово
- Териториално подразделение на НОИ, град Пазарджик
- НОИ, град Гоце Делчев
- НОИ, град Разлог
- Начини за превръщане на осигурителен стаж към трета категория труд
- НОИ, град Айтос
Коментари към Пенсия за осигурителен стаж и възраст