Трудов договор с предприятие, което предлага временна работа

При сключване на трудов договор с предприятие, което осигурява временна работа, работещият се изпраща в предприятие ползвател, за да работи до завършването на определена работа или за да замести работник или служител, който отсъства по някаква причина. Между предприятието ползвател и предприятието, осигуряващо временна работа, също се сключва договор.
Общият брой на работещите, които са изпратени от предприятие, осигуряващо временна работа в предприятие ползвател, не е позволено да бъде повече от 30% от общия брой на работниците и служителите в него.
Забранено е сключването на трудов договор за временна работа за изпълнение на работа:
- При условията на първа и втора категория труд.
- В свързани с националната сигурност и отбраната на страната предприятия.
- В предприятия, в които има стачка.
Не е допустимо в трудовия договор с предприятие, което предлага временна работа, да има клаузи, които забраняват или създават невъзможност за трудово правоотношение между предприятието ползвател и работещия по време или след изтичане на времето, за което той е изпратен да извърши определената работа в предприятието ползвател.
Предприятието, което осигурява временна работа и изпраща работника или служителя, не може да иска от работещия такса за това, че му е съдействало да започне работа в предприятието ползвател или ако се създадат трудови провоотношения между работника и предприятието ползвател преди, след или по време на работата, за която е изпратен работещият.
Предприятията, осигуряващи временна работа, трябва да се регистрират в Агенцията по заетостта, за да извършват тази дейност.
Какви задължения има предприятието, което осигурява временна работа
Предприятието, осигуряващо временна работа, е длъжно да изпрати в тридневен срок уведомление до НАП за сключването на трудов договор, а самото изпращане на работещия в предприятието ползвател оформя с писмен акт, който се дава на работника заедно с договора и с екземпляр от уведомлението. В акта се вписват данни като датата, на която работникът или служителят трябва да е в предприятието ползвател, адреса на предприятието, работното място, длъжността, която ще изпълнява, длъжностното лице, при когото трябва да се яви, какво ще е обучението, което трябва да премине. Актът се дава на работещия срещу подпис не по-късно от 1 ден преди деня, в който трябва да постъпи на работа в предприятието ползвател.
Работещият е в правото си да откаже писмено работа в предприятие ползвател в случаите, когато тя не отговаря на професионалната му квалификация, на здравословното му състояние или се намира в друго населено място. За последното той трябва да информира предприятието, осигуряващо временна работа, при връчването на акта. Предприятието, което осигурява временна работа, не може да изпраща работещия в предприятие ползвател, в което има стачка, без значение от сключените договори.
Предприятието, осигуряващо временна работа, е длъжно да:
- Начислява трудовото възнаграждение на работника във ведомост за заплати.
- Да изплаща възнаграждението на работника или служителя, което му се полага.
- При писмено поискване от страна на работещия да му предоставя извлечения от документите за изплатени и неизплатени възнаграждения и обезщетения.
- Да осигурява работника по условията и реда на Закона за здравното осигуряване и на Кодекса за социално осигуряване.
- Когато работникът или служителят писмено отправи искане за предоставяне на документи, удостоверяващи факти, свързани с възникването, изпълнението и прекъсването на трудовото правоотношение, предприятието трябва в 14-дневен срок да му ги връчи.
- Когато се прекъсне трудовото правоотношение, предприятието, осигуряващо временна работа, е длъжно да издаде заповед за уволнение или друг документ, който доказва прекратяването.
Предприятието ползвател трябва да получи не по-късно от 1 ден от започването на работа списък с имената на работниците или служителите, които му се изпращат от предприятието, осигуряващо временна работа.
Какви са задълженията на предприятието ползвател
Когато бъде изпратен работник или служител, предприятието ползвател е длъжно да:
- Определи работното място, на което ще се извършва работата.
- Да връчи длъжностна характеристика на пристигналия работник срещу подпис и да отбележи на коя дата става това.
- Да проведе инструктаж на работещия за безопасните и здравословни условия на труд.
- Да отчита времето, през което работи изпратеният работник, и да предоставя информацията на предприятието, осигуряващо временна работа, и на самия работещ срещу подпис.
- Предприятието ползвател трябва да определя размера на основното трудово възнаграждение, на допълнителните заплащания, в това число и на извънреден или нощен труд. Тези данни също се предоставят на предприятието, което осигурява временна работа, и на работника срещу подпис.
- Да издава документи в 14-дневен срок, които удостоверяват факти, свързани с изпълняваната работа, когато бъдат поискани от работещия.
- Да даде информация на предприятието, осигуряващо временна работа, за условията, при които работят останалите работници или служители на същата или подобна работа, както и ако настъпи евентуална промяна на тези условия.
- Предприятието ползвател е длъжно да предоставя на работещия информация според изискванията на Закона за здравословни и безопасни условия на труд.
- Да сключи застраховка на работещия за своя сметка (съгласно чл. 52 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд).
- На подходящо и видимо място да излага списък със свободните работни места и длъжности на постоянен договор.
- Да предоставя условия на работещите за обучения, които да им помагат да израстват в професионално отношение.
- Да проведе първоначално и продължаващо обучение на работника съобразно длъжността и характера на работата в предприятието ползвател.
Предприятието ползвател трябва да осигури на изпратения работник или служител основни условия на труд и заетост и равно третиране, каквито са предоставени и на другите работещи в предприятието, изпълняващи същата или подобна работа.
Не е допустимо да се променя длъжността и характерът на работата, за която работникът е изпратен да върши.
Предприятието, осигуряващо временна работа, може да командирова работника или служителя по искане на предприятието ползвател, когато трудовите му задължения са извън мястото на постоянната му работа. Предприятието ползвател трябва да постави своето искане 5 дни преди командироването.
Ако работещият извърши дисциплинарно нарушение, предприятието ползвател трябва да уведоми веднага предприятието, осигураващо временна работа, и да даде подробности за ситуацията. Също така е в правото си да предложи наказание, както и да поиска да бъде изпратен друг работник или служител.
Какви са правата на изпратения в предприятието ползвател работник или служител
Работещият, който е изпратен временно в предприятието ползвател, има право на:
- Трудово възнаграждение.
- Отпуски.
- Синдикално сдружаване.
- Да участва в общото събрание на работещите в предприятието.
- Информация, която се отнася до работата, която изпълнява.
- Да се присъедини към колективен трудов договор.
- Има право на уреждане на колективни трудови спорове.
- Социално-битово и културно обслужване.
- Здравословни и безопасни условия на труд.
- Обучение при постъпването и в процеса на работа.
- Обезщетения съгласно Кодекса за социално осигуряване.
- Други права, които произтичат от изпълнението на работата.
Какви са задълженията на работещия в предприятието ползвател
Длъжен е да спазва своите задължения към предприятието, осигуряващо временна работа, и което го е изпратило в предприятието ползвател.
В същото време работникът или служителят трябва да изпълнява и задълженията, които има към предприятието ползвател, свързани с изпълняваната работа.
Трудовият договор се прекратява, когато работата, за която е изпратен работника, е завършена; когато се завърне работещият, който е заместван от изпратения работник; когато се прекъсне трудовия договор между работника или служителя и прадприятието, осигуряващо временна работа; когато бъде прекратена регистрацията на предприятието, изпратило работника.
Не е допустимо в трудовия договор с предприятие, което предлага временна работа, да има клаузи, които забраняват или създават невъзможност за трудово правоотношение между предприятието ползвател и работещия по време или след изтичане на времето, за което той е изпратен да извърши определената работа в предприятието ползвател.
Предприятието, което осигурява временна работа и изпраща работника или служителя, не може да иска от работещия такса за това, че му е съдействало да започне работа в предприятието ползвател или ако се създадат трудови провоотношения между работника и предприятието ползвател преди, след или по време на работата, за която е изпратен работещият.
Предприятията, осигуряващи временна работа, трябва да се регистрират в Агенцията по заетостта, за да извършват тази дейност.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Трудова ангажираност
- Видове трудова заетост
- Процедура по прекратяване на трудов договор
- Трудов договор – характеристика, съдържание, документи при сключването му
- Видове трудови договори
- Подписаха КТД в здравеопазването
- Трудов договор с младежи под осемнадесетгодишна възраст
- Трудов договор за извършване на работа от разстояние
Коментари към Трудов договор с предприятие, което предлага временна работа