Процедура по прекратяване на трудов договор
Отношенията, които възникват между работодател и работник или служител на база предоставянето на работна сила, се уреждат като трудови правоотношения. Както за тяхното възникване, така и за тяхното прекратяване има определени начини, регламентирани в Кодекса на труда.
Прекратяване на трудовия договор на общи основания
При прекратяването на трудов договор на общи основания никоя от страните не е длъжна да дава предизвестие. Случаите, в които се прекъсват трудовите правоотношения, са следните:
- Когато и двете страни писмено са заявили, че са взаимно съгласни договорът да бъде прекратен. Страната, която е получила предложението, трябва в 7-дневен срок да реши и да уведоми за решението си страната, която го е отправила. Ако след поставения срок няма отговор, се счита, че предложението е отхвърлено.
- В случаи, когато работник или служител е уволнен, но уволнението му е обявено за незаконно и при възстановяването му на работа той не се яви в 2-седмичен срок.
- С изтичане на уговорения срок.
- С приключването на определена работа.
- Със завръщането на замествания на работа.
- Когато длъжността е предназначена за заемане от трудоустроен или от бременна жена и се яви кандидат, който има право да я заеме.
- Когато работник или служител, който е избран или е спечелил конкурса, постъпи на работа.
- Договорът се прекратява, когато работник или служител не може да изпълнява възложената му работа заради болест, причинила трайно намалена работосопособност, или заради противопоказания, доказани чрез решение на трудово-експертна комисия. Не е допустимо прекъсване на договора, когато работодателят може да осигури друга работа на лицето, която е по-подходяща за здравословното му състояние и той съответно се съгласи да я приеме.
- Трудовият договор се прекъсва при смърт на лицето, с което работещият е подписал договора с оглед на личността му.
- Обратният случай също е причина за прекъсване на договора – когато почине работникът или служителят, с когото е сключен договорът.
- Договорът се прекратява, когато длъжността е определена да бъде заета от държавен служител.
Как работник или служител може да прекъсне трудов договор с предизвестие
Когато работник или служител желае да прекрати трудовия си договор, той може да представи писмено предизвестие на своя работодател. Предизвестието е със срок 1 месец, когато е подадено от работещ на безсрочен трудов договор. Допустимо е да има договорка между работодателя и работника или служителя за по-дълъг срок на предизвестието, но не може той да е повече от 3 месеца. Когато работещ на срочен договор подаде предизвестие, неговият срок е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора.
В случаите, когато работниците или служителите са материално-отговорни лица и предаването на повереното имущество не може да се осъществи за 1 месец, времето може да се удължи, но не повече от 2 месеца, включително с предизвестието.
Предизвестието започва да действа от следващия ден от връчването му. Работещият може да оттегли предизвестието, ако изрази своето желание преди или едновременно с получаването му. Друга възможност за оттегляне е до изтичането на срока му със съгласието на работодателя.
Как работещ може да прекрати трудов договор без предизвестие
Работник или служител е в правото си да прекъсне трудовия си договор писмено без предизвестие в случаите, когато:
- Не е възможно да изпълнява работата, която му е възложена, заради заболяване и работодателят не му предложи друга подходяща длъжност, която да отговаря на предписанието на здравните органи.
- Работодателят по-късно изплаща трудовото възнаграждение или обезщетение, изплащано по Кодекса на труда или по Кодекса за социалното осигуряване.
- Работодателят промени мястото или характера на работата, възнаграждението, което е уговорено (изключват се случаите, когато работодателят има право да осъществи тези промени), не изпълнява задълженията, които са регламентирани в трудовия или колективния договори, както и с нормативен акт.
- Когато условията на труд станат по-лоши при промяна на работодателя, настъпила вследствие сливане на предприятието с друго или отдаването му под наем или аренда и др.
- Когато работещият преминава на платена изборна работа или постъпва на научна работа след конкурс.
- Когато работникът или служителят продължава обучението си във форма на редовно обучение или започва редовна докторантура.
- Когато работещият е на срочен трудов договор за определен срок или поради заместване (чл. 68, ал. 1, т. 1 и 3 от КТ) и се прехвърли на друга работа за неопределено време.
- Когато работник или служител, нает в предприятие, което предлага временна работа, подпише трудов договор с друго предприятие, което не осигурява временна работа.
- Когато работник или служител е възстановен на работа след неправомерно уволнение.
- Когато работещ постъпва на държавна служба.
- Когато работодател прекрати дейността си. В този случай работник или служител подава заявлението си за прекратяване на трудовия договор в Инспекцията по труда по седалище или адрес на предприятието, ако работодателят, лице, което го представлява или лице, отговарящо за копеспонденцията, не могат да бъдат открити на адреса на управление. Подаването на документа в Инспекцията може да стане чрез изпращане на писмо с обратна разписка или по електронен път чрез електронен подпис. Ако при проверка, направена от НАП, НОИ и Инспекцията по труда, се установи, че предприятието наистина е прекратило дейността си, трудовият договор на работника или служителя се смята за прекратен от датата, в която заявлението е заведено в Инспекцията по труда.
- Когато работодателят пусне в неплатен отпуск работещ, без вторият да е запознат.
- Когато работещият е придобил правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Кога работодател прекратява трудов договор с предизвестие
Работодател може да прекрати трудов договор на работник или служител, след като му връчи предизвестие (едномесечно при безсрочен договор или 3-месечно при срочен) в следните случаи:
- Когато предприятието се закрива.
- Когато се закрива част от предприятието или се съкращава щатът.
- Когато е намалял обемът на работа.
- В случаите на закриване на предприятието, на част от него, на щата или при намалял обем на работата работодателят има право да подбере кои работници или служители да уволни и кои да остави на работа. Избира тези, които ще са в интерес на производството или службата, които имат по-висока квалификация и които се справят по-добре.
- Когато работата е спряна за повече от 15 дни.
- Когато работникът или служителят не притежава необходимите качества за ефективно изпълнение на работата, която му е възложена.
- Когато работещият няма изискващото се образование или професионална квалификация за работата, която изпълнява.
- Когато работникът или служителят откаже да последва предприятието или отдела, в който работи при тяхно преместване в друго населено място или местност.
- Когато длъжността, която заема работещият, трябва да се освободи, за да бъде възстановен незаконно уволнен работник или служител, който преди това е вършил тази дейност.
- Когато работещият е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст (изключение са случаите по чл. 69в от КСО), когато професори, доктори на науките и доценти са навършили 65-годишна възраст (изключение са случаите по параграф 11 от предходните и заключителни разпоредби на Закона за висшето образование). Тук влизат и случаите, когато на работещия е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а от КСО и когато договорът е подписан, след като работникът или служителят е придобил и упражнил правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Както и когато трудовият договор е подписан с работника, след като му е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер.
- При промяна на изискванията за изпълнение на длъжността и ако работещият не отговаря на тях.
- При наличието на обективна невъзможност да се изпълнява трудовия договор.
Работодател може да уволни служител от ръководството на предприятието с едномесечно или тримесечно предизвестие и поради сключването на договор за управление на предприятието. Уволнението може да стане факт след започване на изпълнението на договора за управление, но не по-късно от 9 месеца.
Кога работодател може да прекъсне трудов договор без предизвестие
Важно е да се уточни, че работодател може да прекъсне трудов договор без предизвестие на работещ, когато вторият е задържан за изпълнение на присъда. Работодател веднага прекратява трудов договор без предизвестие, когато:
- Работник или служител не може да упражнява професия или да заема длъжност, на която е постъпил, заради присъда, която му забранява това, или е лишен по административен ред.
- Ако на работник или служител му бъде отнета научна степен, благодарение на която той е бил нает.
- Ако служителят е заличен от регистрите на съсловните организации по Закона за съсловните организации на лекарите и на лекарите по дентална медицина, от регистъра на съсловната организация на магистър-фармацевтите или от регистъра на съответната съсловна организация по Закона за съсловните организации на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, на зъботехниците и на помощник-фармацевтите.
- Ако работещият откаже да заеме подходяща работа, която му е предложена при трудоустрояване.
- Когато работникът или служителят е дисциплинарно уволнен.
- Когато работник или служител, назначен чрез избор или конкурс, не е известил работодателя за несъвместимост с изпълняваната работа, породена от йерархическа връзка.
- Когато с влязъл в сила акт е установен конфликт на интереси по Закона за противодействието на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество.
- Когато педагогически специалист по смисъла на Закона за предучилищното и училищното образование е осъден за умишлено престъпление от общ характер, без значение от реабилитацията.
- Когато работещият не премине проверка за почтеност, предвидена в Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество.
Прекратяване на трудовия договор срещу уговорено обезщетение
Възможни са случаи, когато работодателят предлага на работника или служителя да се прекрати трудовия договор помежду им срещу обезщетение. Ако работещият не даде писмен отговор на предложението в срок от 7 дни, се счита, че не е приел.
Ако работникът или служителят се съгласи, работодателят трябва да му изплати обезщетение не по-малко от четирикратния размер на последната получена месечна брутна заплата. Двете страни могат да постигнат съгласие и за по-голямо обезщетение.
В случай че финансовата компенсация не е изплатена в рамките на 1 месец от датата на прекратяване на договора, основанието за прекъсването на трудовия договор се счита за отпаднало.
Прекратяване на трудов договор за допълнителен труд
В случаите, когато работник или служител има сключен допълнителен договор със своя работодател за извършване на работа, която не попада в неговите задължения и не е в работното му време, и двете страни са в правото си да го прекратят след подаване на предизвестие от 15 дни.
Когато работещ е подписал допълнителен договор с друг работодател за извършване на друга дейност извън работното му време по основния му трудов договор, двете страни могат да го прекратят след връчване на предизвестие от 15 дни.
Когато работник или служител е подписал трудов договор за работа през определени дни от месеца (това време се счита за трудов стаж), двете страни могат да го прекратят с предизвестие от 15 дни.
Когато работодател и лице до 29-годишна възраст без професионален опит, завършило средно или висше училище, без трудов стаж са подписали трудов договор за стажуване по придобита от наетия професия или специалност, двете страни могат да прекратят договора, като предоставят предизвестие до 15 дни.
Договорът за допълнителен труд може да бъде прекъснат от работещия и работодателя и в предвидените от Кодекса на труда случаи, като трябва да се има предвид, че при уволнение не действа закрилата при уволнение.
Как се прекратява трудово правоотношение, възникнало от избор
Трудово правоотношение, възникнало от избор, се прекъсва, след като изтече срокът, за който работещият е избран. Правоотношението продължава, ако при изтичане на срока не е избран нов човек, дотогава, докогато това стане факт.
Избирателното тяло, което е избрало лицето за дадена длъжност или позиция, може да прекъсне трудовото правоотношение без предизвестие.
При трудово правоотношение, възникнало от избор, не важи закрилата при уволнение. За неговото прекъсване се прилагат и основанията за прекратяване на трудовия договор без дисциплинарното уволнение.
Прекратяване на договор със срок на изпитване
Договор със срок на изпитване се подписва, когато работодател желае да провери дали работник или служител може да се справи с дадена работа. Обикновено срокът за изпитване е до 6 месеца. До изтичането на този период договорът може да бъде прекратен по всяко време без предизвестие.
Дисциплинарно уволнение
Дисциплинарно уволнение може да се налага от работодателя, когато:
- Работник или служител има три закъснения или преждевременни напускания на работа в рамките на 1 календарен месец, всяко от които не по-малко от 1 час.
- Ако работещ не се яви на работа в продължение на два последователни работни дни.
- Ако системно се нарушава трудовата дисциплина.
- Ако работещ злоупотребява с доверието на работодателя или разпространява поверителни сведения за него.
- Ако работници или служители ощетяват гражданите в областта на търговията и услугите чрез измама в цената, качеството на стоката или услугата или в теглото.
- Ако работещ участва в хазартни игри чрез телекомуникационни средства, притежание на предприятието, и се възстановяват направените разходи в пълен размер.
- Тежки нарушения на трудовата дисциплина.
Когато се налага дисциплинарно уволнение, се вземат предвид обстоятелствата, при които е извършено нарушението, тежестта на нарушението и поведението на работещия.
В кои случаи работещ се ползва със закрила при уволнение
В случаите, когато предприятието отчасти се закрива или се съкращава щатът; когато се намалява обемът на работа; когато работещият няма нужните качества за ефективно изпълнение на работата; когато са променени изискванията за изпълнение на длъжността; когато е наложено дисциплинарно уволнение, работодателят трябва да поиска разрешение от Инспекцията на труда, за да уволни следните групи хора:
- Работеща майка на дете до 3-годишна възраст.
- Трудоустроен. Взима се мнението и на ТЕЛК.
- Работник или служител, който страда от болест, определена в наредба на министъра на здравеопазването. Преди уволнението се взима мнението и на ТЕЛК.
- Работещ, започнал ползването на разрешен отпуск.
- Работник или служител, който представлява работещите по реда на чл. 7, ал. 2 и чл. 7а от КТ за периода, докато е в това си качество. Тук влиза и работник или служител, който представлява работещите по безопасност и здраве при работа и е избран от общото събрание или от събранието на пълномощниците по реда на чл. 6.
- Работещ, който е член на специален орган за преговори, на европейски работнически съвет или на представителен орган в европейско търговско или кооперативно дружество за периода, докато върши тази дейност.
Отделни случаи на закрила при уволнение
Работник или служител, който е член на синдикално ръководство на териториален, отраслов или национално ръководен изборен синдикален орган в предприятие може да бъде уволнен от работодател, докато изпълнява тези си функции и до половин година след освобождаването му, само след предварително съгласие на синдикален орган.
Работодател може да уволни работещ вследствие съкращаване на щата или при намаляване на обема на работа след предварително съгласие на синдикален орган в предприятието, ако това е предвидено в колективния трудов договор.
Бременна работничка или служителка, както и такава, която е в напреднал етап на лечение инвитро може да бъде уволнена с предизвестие само при закриване на предприятието, ако откаже да последва предприятието или негово поделение при промяна на населеното му място, ако заема длъжност, която трябва да бъде освободена за възстановен на работа незаконно уволнен работник или когато има обективна невъзможност да се изпълни трудовия договор. Без предизвестие може да бъде прекратен трудовия договор, когато е задържана за изпълнение на присъда или е дисциплинарно уволнена (в този случай се иска разрешение на Инспекцията по труда).
Работещ, който ползва отпуск поради бременност и раждане, може да бъде уволнен само при закриване на предприятието.
Закрилата при уволнение при всички тези случаи се отнася към момента на връчване на заповедта за уволнение.
Какви задължения има работодателят при прекратяване на трудовия договор
Когато се прекратява трудово правоотношение, работодателят е задължен да издаде заповед за уволнение или друг документ, с който се доказва прекъсването. В 7-дневен срок той трябва да уведоми териториалната дирекция на Националната агенция по приходите, че договорът е прекратен. В срок от 14 дни работодателят е длъжен да издаде и предостави документи на работник или служител, които удостоверяват факти, отнасящи се до трудовото правоотношение. Работещият трябва да е заявил писмено искането си за тяхното предоставяне. Упълномощено от работодателя лице вписва в трудовата книжка данните, отнасящи се до прекратяване на правоотношението, както и продължителността на трудовия стаж.
Когато работник или служител е незаконно уволнен, той има право на обезщетение за времето, в което не е работил. Размерът на финансовата компенсация е брутното му трудово възнаграждение, но за не повече от 6 месеца. Ако работникът бъде възстановен на работа от съда, но не е допускан, работодателят и виновните длъжностни лица имат солидарна отговорност към работещия и са длъжни да му изплатят компенсация, обхващаща деня на постъпването до деня, в който бъде допуснат да се върне на работното си място. За база се взима брутното трудово възнаграждение.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Трудова ангажираност
- Безработица
- Трудов договор за извършване на работа от разстояние
- Трудов договор с предприятие, което предлага временна работа
- Видове трудови договори
- Как да се освободим от всичко, което ни тежи
- Трудов договор – характеристика, съдържание, документи при сключването му
- Подписаха КТД в здравеопазването
- Трудов договор с младежи под осемнадесетгодишна възраст
- Обсъждат закриването на Фонда за лечение на деца и на Комисията за лечение в чужбина
Коментари към Процедура по прекратяване на трудов договор