Видове трудови договори
Трудовият договор е вид споразумение, по силата на което се установява трудово правоотношение между работодател и наето от него лице за извършване на определена дейност. Договорът трябва да съдържа:
- информация за длъжноста, за която се наема лицето;
- задълженията, които трябва да изпълнява служителят/работникът;
- местоработата на наетото лице;
- размер на трудовото възнаграждение.
Според времетраенето си трудовият договор може да бъде безсрочен или срочен.
- Трудов договор със срок за изпитване
- Трудов договор с лице на изборна длъжност
- Трудов договор с лице въз основа на проведен конкурс
- Трудов договор за надомна работа
- Трудов договор за извършване на работа от разстояние
- Трудов договор с предприятие, което предлага временна работа
- Трудов договор за допълнителен труд
- Трудов договор за работа през определени дни от месеца
- Трудов договор за краткотрайна сезонна селскостопанска работа
- Трудов договор за обучение по време на работа
- Трудов договор за стажуване
- Трудов договор за повишаване на квалификацията и за преквалификация
Безсрочен трудов договор
В Кодекса на труда безсрочният трудов договор се определя като „трудов договор за неопределено време”.
Ако няма друга изрична уговорка между двете страни, договорът се счита за безсрочен. Трудов договор за неопределено време не може да премине в трудов срочен договор, освен ако работещият не пожелае това изрично и не го изрази писмено.
Договорът за определено време (срочен) може да стане автоматично за неопределено време (безсрочен), ако работникът или служителят продължава да работи 5 или повече работни дни, след като вече е изтекъл срокът, посочен в него, няма възражение от страна на работодателя и длъжността е свободна. Това правило може да се приложи и при работещ със срочен договор за заместване на отсъстващ работник или служител, когато трудовият договор със замествания бъде прекъснат по време на заместването.
Срочен трудов договор
Случаите, в които се сключва срочен трудов договор, са:
- За определен срок, който е недопустимо да бъде по-дълъг от 3 години, ако в даден закон или акт на Министерски съвет не е предвидено друго. Този вид срочен договор се използва за изпълнение на временни, краткотрайни и сезонни дейности, също така и се сключва с новопостъпващи работници и служители в обявени в ликвидация или несъстоятелност предприятия. Като изключение този тип договор е възможно да бъде подписан и за срок от минимум 1 година за извършването на работа, която няма краткотраен, сезонен или временен характер. По желание на работещия срокът на такъв договор може да бъде и по-малък. Тогава срочният трудов договор с този работник или служител е позволено да бъде сключен повторно само веднъж за период най-малко 1 година, ако става въпрос за същата работа.
- До завършване на определена работа.
- За заместване на работещ, който отсъства от работа.
- Срочен договор се сключва при постъпване на длъжност, която се заема след провеждането на конкурс.
- За определен мандат, когато такъв е установен за съответния орган.
Не е позволено работниците и служителите на срочен трудов договор да бъдат поставяни в по-неблагоприятно положение в сравнение с тези, които са на безсрочен трудов договор, когато изпълняват една и съща или близки по характер дейности. Може да има известни разлики в ползването на някои права, но те да произтичат от притежавана квалификация или придобити умения и законово са регламентирани. Правата и задълженията на всички са равни.
Хора, които са назначени на длъжност, определена за дългосрочно командироване в представителство на Република България зад граница по Закона за дипломатическата служба, също подписват срочен трудов договор.
Работодателят е длъжен да изнася на видно място в предприятието писмена информация за свободните работни места и длъжности, които се заемат по безсрочен трудов договор, за да могат работещите на срочен трудов договор да се запознаят с информацията и да се възползват от възможността да преминат на постоянен договор. По същата причина работодателят трябва да улеснява достъпа на работещите на срочен договор до обучения, които биха им помогнали да израснат в професионално и кариерно отношение.
Трудов договор със срок за изпитване
В случаите, когато работодател иска да провери дали даден работник или служител е подходящ за конкретна работа или длъжност, той може да сключи с него трудов договор със срок за изпитване до 6 месеца. Такъв вид договор може да пожелае и работещ, който иска да провери дали може да се справи с дадена работа.
В договора се посочва кой се ползва от срока на изпитване – работодателят или работникът. Ако не е вписана изрично тази полза, се смята, че срокът за изпитване облагодетелства и двете страни.
Страните по договора имат същите права и задължения, както при трудов договор за неопределено време.
Важно уточнение е, че в срока за изпитване не се включва периодът, когато работещият е бил в отпуск или не е могъл да върши своята работа по договор по уважителни причини.
Трудов договор със срок за изпитване е допустимо да се сключва само веднъж за една и съща работна дейност с един и същ работник или служител.
Страната по договора, в чиято полза е уговорен срокът, има право да прекрати контракта без предизвестие. Ако договорът не бъде прекъснат до изтичане на срока, той се счита за окончателно сключен.
Трудов договор с лице на изборна длъжност
Длъжности, при които се назначават лица въз основа на избор, се определят като изборни. Те се установяват в закон, в устав или в акт на Министерския съвет. За заемане на длъжност, която е свободна, предстои да се освободи или се обявява поради продължително отсъствие на човека, който е назначен на нея, се провежда избор. Срокът, за който се заема длъжността, е максимум 5 години.
Органи и лица, определени в закон, устав или в акт на Министерски съвет, излъчват кандидатурите за заемане на длъжността. Допустимо е и кандидат сам да предложи своята кандидатура. Няма ограничение в броя на кандидатите, които могат да бъдат предложени за една изборна длъжност. Избор се провежда дори когато кандидатът е само един.
Избирателно тяло провежда избора на кандидат, задължително трябва да присъстват повече от половината, които имат право да гласуват. За избран се счита този кандидат, който е получил най-много гласове, но те не трябва да са по-малко от половината от участвалите в гласуването.
Когато вече е обявено кой е избраният кандидат, тогава възниква трудовото правоотношение. Срокът, в който избраният трябва да постъпи на работа, е 2 седмици от получаването на известието за решението на изборното тяло. Срокът може да се удължи до 3 месеца, ако избраният кандидат има уважителни причини, поради които не може да започне работа.
Избраният за длъжността започва да изпълнява задълженията си по трудовото правоотношение, когато постъпи на работа. Правоотношението продължава дотогава, докато не бъде избран друг човек. Ако след изтичането на срока бъде избран същият, който е бил до момента, трудовото правоотношение с него се продължава за нов срок.
Не се счита за възникнало трудово правоотношение в случаите, когато лицето, избрано за длъжността, не постъпи на работа в 2-седмичен срок.
Ако кандидат или работодател е против избора на дадено лице, може да подаде молба до Районния съд до 2 седмици от известяването на резултата по избора. В случаите, когато съдът утвърди законосъобразността на избора, възниква трудовото правоотношение, а когато го обяви за незаконосъобразен, отменя досегашния и трябва да се произведе нов избор.
Трудов договор с лице въз основа на проведен конкурс
Може да се провежда конкурс за всяка една длъжност с изключение на тези, които се заемат въз основа на избор. Закон, акт на Министерски съвет, на министър, ръководител на ведомство или работодател определят длъжностите, които се заемат с конкурс.
Конкурс се обявява за длъжност, която със закон е определено, че трябва да се заеме след провеждането на такава процедура, когато е свободна или се очаква да бъде освободена и когато човекът, който я заема, отсъства дълго време и до неговото завръщане трябва да се проведе конкурс.
На определените като конкурсни длъжности се назначават хора, които са спечелили съответния конкурс. Докато се проведе конкурсът и длъжността бъде поета от спечелилия го, дотогава тя може да се заеме със срочен трудов договор.
- Процедурата по обявяване на конкурс включва публикуването на обявление за провеждането на конкурс в централна или местна печатна медия. Обявлението трябва да съдържа името на предприятието, мястото и характера на работата и какви са изискванията за длъжността; по какъв начин ще се проведе конкурса; какви документи трябва да се подадат, къде и в какъв срок, който не е допустимо да бъде по-кратък от 1 месец.
- Не е необходимо да се иска съгласие от работодателя, при когото работи кандидатът, за да се яви на конкурса. Всеки, желаещ да участва, има право на неплатен отпуск за дните, през които се провежда конкурса, и до 2 дни за пътуване, ако той се провежда извън населеното място, в което живее кандидатът. Неплатеният отпуск, взет по тази причина, се признава за трудов стаж.
- Работодателят назначава комисия, която отсява кандидатите по определени критерии. Тези, които са допуснати до конкурса, задължително се известяват писмено за датата, часа и мястото за провеждането му. На тези, които не са допуснати, писмено им се съобщават причините, поради които те не могат да се явят. Имат право в срок от 7 дни от получаването на известието да възразят пред работодателя, който е обявил конкурса. Последният в рамките на 3 дни от получаването на възражението трябва да реши дали основателно са недопуснати или не.
- Работодателят, обявил конкурса, назначава комисията, която да го проведе. В нея трябва да присъстват нужните специалисти, които трябва да решат дали даден кандидат е подходящ за съответната длъжност. Членовете на комисията преценяват професионалната подготовка и качествата на кандидатите и класират тези, които най-добре са се представили. Резултатите от конкурса се съобщават на класираните участници до 3 дни от провеждането му.
- Възникват трудови правоотношения с кандидата, който е поставен на първо място. Те стартират от деня, в който той е известен за резултата от конкурса. В срок от 2 седмици от получаването на съобщението класираният начело трябва да постъпи на работа, а ако му е невъзможно по уважителни причини, срокът се удължава до 3 месеца. Ако след поставения срок класиралият се на първо място кандидат не се яви на работа, се смята, че трудовото правоотношение не е възникнало и следващият в класирането участник има право да заеме длъжността.
- Възнаграждението се уговаря между работодателя и работника или служителя преди постъпване на работа, когато трудовото правоотношение е възникнало вследствие на избор или конкурс. Може да бъде постигнато споразумение и за други условия, касаещи правоотношението.
Трудов договор за надомна работа
Между работодател и работник или служител може да се сключи трудов договор, в който да е договорено изработването на продукция и/или предоставяне на услуга в дома на работещия. Дейността може да се извършва и в други помещения, избрани от работника, но извън помещенията, предоставяни от работодателя. Работникът или служителят получава възнаграждение и работи с материали, средства и оборудване на работодателя или с лични такива.
- Работодателят води документация за всеки работещ надомна работа.
- Трудовият договор за надомна работа се сключва при условията и реда на всеки един трудов договор. В него се вписва местонахождението на работнато място; какво възнаграждение ще се изплаща съобразно прилаганите схеми за заплащане; по какъв начин ще се възлага и отчита работата; как ще става снабдяването с материали и предаването на готовата продукция; определят се консумативните разходи за работното място и изплащането им, както и други условия.
- Работодателят е задължен да осигури на работещия надомна работа условия за извършването й. Длъжен е да заплаща труда му, както го заплаща на работещите в предприятието и да има равнопоставено отношение. Трябва да осигури безопасни и здравословни условия на труд, възможности за квалификация, обучение и преквалификация. Длъжен е да осигурява социално и здравно работника или служителя така, както е регламентирано в закона. Да предоставя възможност за синдикално сдружаване, участие в общото събрание на работещите в предприятието, консултиране и информиране, присъединяване към колективен трудов договор. Работодателят трябва да осигури и социално-битово и културно обслужване.
- Работещият надомна работа е длъжен да спазва здравословни и безопасни условия на труд. Задължен е да допуска работодателя и контролни органи за проверка на помещенията, в които изпълнява работата. Забранено му е да извършва дейности и действия, които биха нарушили спокойствието на другите живущи, ако работното му помещение се намира в жилищна сграда или близо до такава.
- Работниците и служителите, които извършват надомна работа, сами определят началото и края на работното си време, както и начина, по който ще разпределят работните си часове в законоустановената продължителност. Работещият сам определя и почивките по време на работния ден, както и междудневните и седмичните. Не е позволено да работи на ненормиран работен ден и да полага извънреден труд.
Трудов договор за извършване на работа от разстояние
Работата от разстояние се извършва по трудово правоотношение чрез използването на информационни технологии и извън помещенията на работодателя. Характерното за нея е, че преди да бъде изнесена извън работното място, предоставено от работодателя, тя е била извършвана там или би могла да се извършва там. Също така работата от разстояние има доброволен характер.
Работодателят има право да предложи на работника или служителя да изпълнява своите служебни задължения от разстояние, а не както е бил досега в помещение на предприятието. Това може да бъде уговорено в допълнително споразумение към индивидуалния трудов договор. Ако работещият откаже предложението, не е позволено това му решение да доведе до негативни последици за него. От своя страна работникът може да изяви желание пред работодателя за работа от разстояние вместо да изпълнява работните си задължения в помещения на предприятието.
Още за Трудов договор за извършване на работа от разстояние
Трудов договор с предприятие, което предлага временна работа
При сключване на трудов договор с предприятие, което осигурява временна работа, работещият се изпраща в предприятие ползвател, за да работи до завършването на определена работа или за да замести работник или служител, който отсъства по някаква причина. Между предприятието ползвател и предприятието, осигуряващо временна работа, също се сключва договор.
Общият брой на работещите, които са изпратени от предприятие, осигуряващо временна работа в предприятие ползвател, не е позволено да бъде повече от 30% от общия брой на работниците и служителите в него.
Повече информация за >>> Трудов договор с предприятие, което предлага временна работа
Трудов договор за допълнителен труд
Работник или служител може да сключи трудов договор за извършването на допълнителен труд със своя работодател или с друг работодател. Допълнителният труд е свързан с изпълнението на работа, която не влиза в основните трудови задължения и е извън установеното за работника работно време. Работещ може да извършва допълнителен труд при друг работодател само, когато приключи работното му време по основното му трудово правоотношение.
Работници или служители, които работят в специфични условия и не е възможно намаляването или отстраняването на рисковете за здравето и живота им, не могат да извършват допълнителен труд. Също така се забранява полагането на допълнителен труд от работещи, които са определени в закон или в акт на Министерския съвет.
Какво е работното време при трудов договор за допълнителен труд
Сумирано работното време по договор за допълнителен труд заедно с работното време по основния договор на трудовото правоотношение не може да е повече от:
- 40 часа седмично за непълнолетните работещи.
- 48 часа седмично за останалите работници или служители. Ако има тяхно писмено съгласие, е разрешено да работят и повече от 48 часа. Не могат да бъдат задължени да работят повече от тези 48 часа, ако не са съгласни.
Независимо колко е установената продължителност на допълнителния труд, тя не може да нарушава непрекъснатата междудневна и седмична почивка.
Работодателят е длъжен да води документация за всеки работещ, който извършва допълнителен труд повече от 48 часа седмично. Тя трябва да е на разположение на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". Агенцията има право да забранява или ограничава удължаването на седмичната продължителност на работното време.
Трудов договор за работа през определени дни от месеца
Позволено е между работодател и работник или служител да се сключи трудов договор за работа в определени дни от месеца. Условието е работата, която ще се извършва, да не влиза в основните трудови задължения и да е извън работното време на работещия.
Договор за извършване на работа в определени дни може да се подпише и с работодател, при когото работещият не работи. Периодът, през който изпълнява задълженията си по договора, се счита за трудов стаж.
Трудов договор за краткотрайна сезонна селскостопанска работа
Трудов договор за краткотрайна сезонна селскостопанска работа се сключва за извършване на дейност за един ден между работник и регистриран земеделски стопанин или тютюнопроизводител. Това време не се признава за трудов стаж. Може да се подписват договори общо за не повече от 90 дни за 1 година с един работник.
Трудовият договор за краткотрайна сезонна работа може да се сключва и за професии, които не изискват специална квалификация в областта на растениевъдството. Тук влизат обработката на насаждения, прибирането на реколта от зеленчуци, плодове, лавандула, розов цвят и тютюн.
- В този вид трудов договор се вписват данни за двете страни, наименованието на длъжността, мястото на работа, какво възнаграждение се полага, кога започна и свършва работния ден и колко време продължава, на която дата ще се извършва работата. Обикновено продължителността на работното време е 8 часа, но двете страни могат да се уговорят помежду си за друго.
- В края на работния ден възнаграждението се изплаща лично на работника срещу разписка.
- Осигуровките, които се полагат на работниците, наети по договор за краткотрайна сезонна работа, са тези, установени в Закона за здравното осигуряване и в Кодекса за социално осигуряване. Сезонните работници, които след приключването на работата им не започват друга, трябва сами да плащат здравните си осигуровки, както и тези, които се регистрират в Бюрото по труда без право на обезщетение. Подава се декларация образец 7.
- Когато се подписва или прекратява трудовият договор за краткотрайна сезонна работа, не е необходимо работодателят да подава уведомление в НАП. Също така не е нужно да се връчва длъжностна характеристика или да се издава заповед за уволнение.
Трудов договор за обучение по време на работа
Трудовият договор за обучение по време на работа се сключва с един и същ работник в едно и също предприятие само веднъж. Работещият е задължен да усвои дадена професия или специалност, а работодателят е длъжен да го обучи на нея.
В договора се включват мястото на обучението, неговото времетраене, в каква форма ще се осъществява, какво ще е обезщетението за двете страни, ако не се изпълни договора. Периодът, през който ще се провежда това обучение, не е позволено да бъде повече от 6 месеца. Изключение се прави, когато става въпрос за дуална система - обучение чрез работа. При сключването на договора се отбелязва за какъв период работникът се задължава да работи за работодателя след обучението, а работодателя за какъв срок ще му осигури работа, свързана с придобитата квалификация. Срокът не бива да е по-дълъг от 3 години.
Докато трае обучението, работещият получава като възнаграждение не по-малко от 90% от минималната работна заплата за страната. Ако работникът или служителят е ученик в 11 клас и участва в дуална система на обучение, възнаграждението му не трябва да е по-малко от два пъти максималния размер на месечната стипендия. Ако е ученик в 12 клас, заплатата му не бива да е по-ниска от три пъти максималния размер на стипендията.
Полагане на изпит
Обучението, извършващо се по трудов договор, завършва с полагането на изпит от страна на работещия. Работодателят определя по какъв ред и при какви условия се провежда той. При обучение за придобиване на професионална квалификация условията и редът на провеждане на изпита са съобразно Закона за професионалното образование и обучение.
Работникът има право на платен отпуск - не по-малко от 5 дни, за да се подготви и яви на изпита. Ако се наложи повторно да го положи, има право на неплатен отпуск също не по-малко от 5 дни. Последният се признава за трудов стаж.
Последствия след неизпълнение на трудовия договор за обучение по време на работа
След успешното завършване на обучението работодателят е задължен да назначи на работа работника или служителя на позиция, която отговаря на професионалната му квалификация, а работникът да постъпи на работа и да остане в определения в договора срок. Изключение от правилото е, когато обучението е проведено при условията и реда на Закона за професионалното образование и обучение.
В случаите, когато работодателят не спази своите задължения и не приеме на работа работника, той трябва да му изплати брутното трудово възнаграждение за дадената длъжност за периода, през който не му е осигурил работата. Времето не може да обхваща повече от 6 месеца, ако няма друга уговорка.
Ако работникът няма уважителна причина и не завърши своето обучение, не остане на работа при работодателя или напусне, без да спази уговорения срок, дължи не повече от шесткратния размер на брутната трудова заплата за съответната длъжност.
Тези разпоредби не се прилагат в случаите, когато става въпрос за обучение чрез работа, проведено по реда и условията на Закона за професионалното образование и обучение. При дуалната система за виновно неизпълнение на договора страната, която го е допуснала, отговаря съгласно действащото законодателство.
Трудов договор за стажуване
Работодател може да сключи трудов договор за стажуване с младежи до 29-годишна възраст, които са завършили средно или висше образование. Изискването е те да нямат трудов стаж или професионален опит по професията или специалността, която са придобили в учебното заведение.
Подобен договор може да се сключва само веднъж с един и същ човек. В контракта се включва освен стандартното съдържание на трудовия договор и подробности относно формата и начина, по който стажантът ще усвоява практическите умения по време на работа; данни за наставника, за какъв период е договора и други условия. Срокът на контракта не може да е по-малко от половин година и повече от 1 година.
След прекратяването на договора работодателят трябва да издаде препоръка на стажанта, която той да може да я използва при кандидатстването при друг работодател. Препоръката съдържа резултатите от проведения стаж.
Трудов договор за повишаване на квалификацията и за преквалификация
Между работодател и работник или служител може да се сключи трудов договор за повишаване на квалификацията или за преквалификация. В договора се включват подробности като по коя професия или специалност ще се обучава работника; къде, как и кога ще се провежда обучението; какви ще са заплащанията през този период, битовите и други условия. Вписва се и за какъв период работещият се задължава да работи за работодателя, като срокът не може да е повече от 5 години. Специална клауза в договора определя каква е отговорността, ако обучението не бъде завършено или не се спазят горепосочените изисквания.
Договор за квалификация или преквалификация може да се подпише и с лице, което се подготвя за работа при дадения работодател след завършването на обучението.
И работодателят, и работникът могат да прекратят договора, след като изтече периода на обучение. Причината може да е виновно неизпълнение на другата страна или в други случаи, които са упоменати в договора.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Трудова ангажираност
- Видове трудова заетост
- Процедура по прекратяване на трудов договор
- Трудов договор за извършване на работа от разстояние
- Трудов договор с предприятие, което предлага временна работа
- Трудов договор – характеристика, съдържание, документи при сключването му
- Подписаха КТД в здравеопазването
- Трудов договор с младежи под осемнадесетгодишна възраст
Коментари към Видове трудови договори