Трудов договор за извършване на работа от разстояние
Работата от разстояние се извършва по трудово правоотношение чрез използването на информационни технологии и извън помещенията на работодателя. Характерното за нея е, че преди да бъде изнесена извън работното място, предоставено от работодателя, тя е била извършвана там или би могла да се извършва там. Също така работата от разстояние има доброволен характер.
Същност и условия
В индивидуален или колективен трудов договор се регламентира при какви условия и ред ще се извършва тя. В индивидуалния се вписват конкретно всички права и задължения на двете страни, както и условията, при които ще се осъществява работата от разстояние. В него се описват мястото и характерът на работата, както и по какъв ред ще се извършва.
Работодателят има право да предложи на работника или служителя да изпълнява своите служебни задължения от разстояние, а не както е бил досега в помещение на предприятието. Това може да бъде уговорено в допълнително споразумение към индивидуалния трудов договор. Ако работещият откаже предложението, не е позволено това му решение да доведе до негативни последици за него. От своя страна работникът може да изяви желание пред работодателя за работа от разстояние вместо да изпълнява работните си задължения в помещения на предприятието. В индивидуалния или в колективния трудов договор могат да се регламентират смесени режими на работа, съответно реда и правилата за тяхното осъществяване, както и възможности и правила за преминаване от работа, извършвана от разстояние, към работа в помещенията на фирмата.
Новите промени в Кодекса на труда предвиждат с индивидуалния трудов договор, сключен между двете страни, да има възможност да се уговаря повече от едно място на работа. Работодателят има право да смени мястото на работа за не повече от 30 работни дни годишно по писмено искане на служителя или работника. Промяната става по ред и условия, регламентирани с трудовия договор и/или с вътрешни актове на фирмата.
Правилата, при които се извършва работата от разстояние, се вписват в индивидуалния и/или колективен трудов договор, както може и с вътрешните актове на работодателя. С правилата се определят:
- Редът за възлагането и отчитането на работата от разстояние.
- Обемът, съдържанието, резултатите и други особености, които са от значение за отчитане на извършеното.
В случаите, когато при възлагането и отчитането на работата се използва информационна система, работодателят трябва да предостави на работника или служителя писмена информация за вида и обема на данните, които се събират, обработват и съхраняват в нея и са свързани с работата.
Ако се ползва информационна система за алгоритмично управление на работата от разстояние, работодателят е длъжен да осигури на работника или служителя писмена информация по какъв начин се вземат решенията.
Работникът или служителят може чрез писмено искане да накара работодателя или определено от него длъжностно лице да направи проверка на решението на системата за алгоритмично управление. След това работодотелят трябва да извести работника за окончателното решение.
>>> Трудов договор - характеристика, съдържание, документи при сключването му
Техническо оборудване на работното място
Работещият, който изпълнява служебните си задължения от разстояние, може да оформи в дома си или в друго помещение своето работно място. В индивидуалния трудов договор се регламентират въпросите, които са свързани с оборудването, задълженията и разходите по поддържането му, както и как ще бъде доставено, сменяно и ремонтирано.
Работодателят трябва да осигури за своя сметка:
- Оборудване и консумативи, които ще са необходими на работника или служителя при работата му от разстояние.
- Софтуер.
- Техническа профилактика и поддръжка.
- Устройства за връзка с работещия - телефон, интернет и др.
- Защита на данните.
- Информация за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето към помещението, къде се практикува работата от разстояние.
- Информация и изисквания за работа с оборудването и за поддържането му. Налице трябва да са законови изисквания и правила, включително и такива на самото предприятие за защита на данните, които ще се ползват по време на работата от разстояние.
- Ако служителят е съгласен, се монтира система за наблюдение на работното място. В тази ситуация задължително се пази правото на лично пространство.
- Други технически или документални пособия, които са уговорени в индивидуалния или колективния трудов договор.
Работещият е отговорен за правилното съхранение и експлоатиране на оборудването, което му е предоставено. Той трябва да уведоми работодателя, ако настъпи някаква повреда или се наруши комуникативната връзка. Работникът може да използва и собствено оборудване, като подобна опция се вписва в договора с всички права и задължения, които произтичат от това.
В трудовия договор се вписва клауза, която определя условията за предотвратяване на злоупотреби от страна на работещия от разстояние с оборудването, интернета и комуникационните средства. Може да му бъде разрешено да ги използва извън работно време, но благоразумно и в рамките на добрите нрави.
Здравословни и безопасни условия на труд при работа от разстояние
Правата, свързани с организацията на работата и на здравословните и безопасни условия на труд, описани в нашето законодателство и в колективните трудови договори, важат и за работниците и служителите, работещи от разстояние.
Работникът или служителят, извършващ работа от разстояние, трябва да даде на работодателя информация в писмен вид за характеристиките на осигуреното от него работно място.
Работодателят е задължен да взима мерки, за да гарантира към датата на възникване или промяна на трудовото правоотношение, че местата, на които се извършва работа от разстояние, отговарят на минималните изисквания за безопасни и здравословни условия на труд, регламентирани в Закона за здравословни и безопасни условия на труд и в актовете, с които се прилага.
Също така работодателят е отговорен за здравословните и безопасни условия на труд на мястото, където работещият изпълнява служебните си задължения от разстояние. Той трябва да ги осведоми за изискванията за организация на работата и за безопасните условия на труд, регламентирани в българските нормативни актове, в колективните трудови договори, за вътрешните правила на предприятието и за неговата политика в това отношение. Освен това работодателят е длъжен да уведоми работника за правилата и изискванията относно организацията на работата с видеодисплеи.
Работникът или служителят е отговорен за спазването на всички правила и норми по отношение на опазване на здравето и безопасността на работното място. Той трябва да спазва и политиката на предприятието за организацията на работата.
При настъпването на злополука на работното място работникът или служителят, извършващ работа от разстояние, трябва веднага да информира работодателя, прекия ръководител или друго упълномощено лице.
За да бъде успешен контролът за правилното прилагане и изпълнение на изискванията, работещият от разстояние няма право да отказва достъп до работното място на работодателя, на негов предствител или на представител на синдикатите, на работниците или на Инспекцията на труда. Самият служител има право да поиска посещение на мястото, където изпълнява работните си задължения, от страна на Инспекцията.
Работно време, почивки и отпуски
В индивидуалния трудов договор се регламентират работното време, междудневната и седмична почивка за работещите от разстояние, които съответстват на тези, определени за работниците и служителите в предприятието. В този вид договор може да се изключи възможността служителят да извършва нощен труд, труд по време на национални празници и на извънреден труд.
Няма разлика в стандартите за натовареност и извършване на работа при работещите в предприятието и тези, които изпълняват служебните си задължения от разстояние. Отликата е в това, че вторите сами организират работното си време по начин, по който да са на разположение, когато работодателят е във връзка с трети лица посредством комуникационните средства.
Работникът или служителят е отговорен за верността на данните, които подава всеки месец за действително отработеното време. То се отразява в документ по образец, утвърден от работодателя. Действително отработеното време може да се отчита посредством автоматизирана система за отчитане на работното време. Ако работникът или служителят пожелае дотъп до информацията в системата за времето, което е отработил, работодателят е задължен да го предостави.
По отношение на почивките по време на работа работещите от разстояние сами ги определят и те са съобразени с разпоредбите на Кодекса на труда, със Закона за здравословни и безопасни условия на труд и с уговорките, вписани в индивидуалния и/или колективен трудов договор. За ползването на отпуските важат същите изисквания и правила, както при почивките.
Трудово възнаграждение при работа от разстояние
Размерът на заплатата на служител, работещ от разстояние, се регламентира в индивидуалния трудов договор спрямо разпоредбите на нормативните актове, регулиращи трудовите отношения, и съгласно колективния трудов договор и вътрешните правила за работното възнаграждение в предприятието.
Работещият от разстояние не може да бъде лишен от допълнителни възнаграждения, установени в гореизброените документи, както и не може да е ограничен в ползването на социалната програма на предприятието.
Колективни права на работещите от разстояние
Работещите от разстояние имат равни трудови и синдикални права с работещите в помещенията на работодателя. Те имат право да образуват самостоятелна група, която да излъчи отделен представител по информиране и консултиране по чл. 7а, ако общият им брой е над 20 души. Също така онези, които извършват работа от разстояние, имат право да взимат участие в организационния и социалния живот на синдикалната организация във фирмата, в която са членове.
Работодателят предоставя възможности за:
- Избягване на изолацията на работещите от разстояние от останалите работници и служители, които се трудят в помещения на работодателя чрез осигуряване на условия за провеждане на работни и социални срещи през определени периоди в негови офиси/помещения или чрез създаване на фирмено виртуално пространство - форум, чат или друг начин.
- Получаване на достъп до фирмена или професионална информация, отнасяща се до изпълнението на работата от разстояние.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Трудова ангажираност
- Видове трудова заетост
- Процедура по прекратяване на трудов договор
- Видове трудови договори
- Трудов договор с предприятие, което предлага временна работа
- Трудов договор – характеристика, съдържание, документи при сключването му
- Подписаха КТД в здравеопазването
- Трудов договор с младежи под осемнадесетгодишна възраст
Коментари към Трудов договор за извършване на работа от разстояние