Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Трудова ангажираност Трудова медицина, превенция и условия за живот Състав и структура на населението в България

Състав и структура на населението в България

от 23 ное 2022г.
Редактор: Ирина Тенева
Състав и структура на населението в България - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Съставът и структурата на населението се определят от качествени и количествени характеристики, за които се вземат предвид признаци като пол, местоживеене, възраст, принадлежност към религия, образование, социален статус, етническо самоопределение, икономическа активност, семеен статус, имущество и др.

  • Разпределение на населението по територии
  • Структура на населението по пол
  • Брак и семейно положение
  • Образователна структура и образователно ниво на населението
  • Здравословно състояние и здравен статус
  • Рисково сексуално поведение и сексуална култура

Разпределение на населението по територии

След последното преброяване през 2021 г. стана ясно, че общо населените места в България са 5257. От тях 257 са градове, а селата са 5000. Данните показват, че в градовете живеят 4 782 064 души, или 73,3%, а в селата - 1 737 725 души, изразено в проценти - 26,7%. При сравняване на информацията от двете последни преброявания става видно, че през този период населението в градовете е намаляло с 556 000 души (10,4%), а в селата - с 289 000 души (14,2%). Шест града в България имат регистрирани жители над 100 000 души - София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора. В тях живеят 34,5% от населението на страната, или всеки трети. Мелник е най-малкият град със своите 161 жители, а най-голямото село е Лозен с население 6471 души. Най-много населени места без нито един жител има в Габровска, Великотърновска и Кюстендилска област, като в цялата страна те наброяват 199. В страната е най-голям броят на населените места, които имат регистрирани жители от 1 до 199 души, те са 2561.

През 2011 г. населението е разпределено в 255 града и 5047 села. Населените места с повече от 100 000 жители са София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Благоевград. През периода 2001-2011 г. само населението на столицата и на Варна се увеличава, а в останалите области то намалява. Населените места, в които няма нито един жител, са 181. В градовете са регистрирани 5 339 001 души (72,5%), а в селата - 2 025 569 души (27,5%).

Условията на работа и живот, които предлагат, от една страна, градовете и, от друга страна, селата, много се различават и все повече се задълбочават тези различия, защото отсъства активна инвестиционна политика. Обезлюдаването на селата в бъдеще ще бъде голям проблем за икономическото развитие на България. Най-силно протича изоставянето на селата в пограничните райони - югоизточни и северозападни, в планински и полупланински райони.

Структура на населението по пол

В структурата на населението по пол тенденцията жените да са повече от мъжете продължава. Към 7 септември 2021 г. представителките на слабия пол са 3 383 527 (51,9%), а на силния пол - 3 136 262 души (48,1%). Това означава, че на 1000 жени се падат 927 мъже.

За сравнение през 2011 г., когато се провежда предишното преброяване, дамите са наброявали 3 777 999 (51,3%), а господата - 3 586 571 (48,7%), или на 1000 мъже се падали 1053 жени.

  • Независимо, че броят на жените е по-голям от този на мъжете, във възрастовите групи сред децата и младежите представителите на силния пол са повече. Съотношението се променя след 54-годишна възраст, както и над 60-годишна, когато жените са повече от мъжете. Това се отразява на нивото на бедност, тъй като дамите получават по-ниски работни заплати и съответно по-ниски пенсии, а недостатъчните доходи затрудняват достъпа до стоки, здравни грижи, права и услуги.
  • Има съществена разлика между пола и възрастта на градското и селското население. Селското население е доста по-възрастно от градското и жените на по-висока възраст (над 60 г.) са значително повече в селските райони.
  • В България не се наблюдава твърде голяма разлика в равнището на икономическа активност и заетост между мъжете и жените, както в някои страни от ЕС. Разликите са на база образование, семейно положение, възраст, здравен статус, брой деца, етническа група и населено място. Те се дължат донякъде на различната възраст, на която мъжете и жените придобиват право на пенсиониране, както и на по-ниското ниво на заетост при дамите, след като навършат 55 г.
  • Много важен фактор за икономическата активност и заетост е нивото на образование, както и за диференциацията по пол. Колкото е по-голямо то, толкова повече намалява разликата в заетостта на жените и мъжете. Дори дамите с висше образование често имат по-високо равнище на заетост от мъжете.
  • В българското законодателство е предвидено еднакво възнаграждение за еднакъв и равностоен труд, което предполага, че не би трябвало да има разлики в получаваните възнаграждения на база пол. Феминизацията на бедността вече е световен проблем и в рисковите групи попадат жените от малцинствата, безработните, самотните жени и майки, жените, живеещи в селата, и възрастните представителки на слабия пол. В нашата страна в най-тежко положение са ромските жени, от които 69% от изследваните нямат професия, а 31% имат и упражнявайки я, помагат за семейната издръжка. Близо половината са трайно без работа, което означава, че над 5 години те не са били в трудовоправни отношения с работодател. Като причина за трайната си безработица посочват отглеждане на малки деца, липса на работа и ниско образование.
  • За да се постигне равнопоставеност на половете, трябва да се приложат практики и мерки като: участие на жените в процесите на взимане на решения; разпределение на домашния труд; отстраняване на т.нар. "стъклен таван за кариерно развитие"; предоставяне на по-добри условия за съвместяване на семейния с професионалния живот; превенция на проституция, трафик и домашно насилие; гарантиране на адекватни на нуждите на работещите родители отпуски; качеството на услугите за отглеждане на деца или за грижа на членове на семейството, които не могат да се справят сами, да бъдат подобрени или по-разнобразни.

мъже играят шах

Брак и семейно положение

Брачната структура на населението дава информация за семейния статус на лицата над 16-годишна възраст. Тя е от голямо значение за естественото възпроизводство на гражданите на страната и за раждаемостта. Върху структурата влияят много фактори - полово-възрастови, социално-икономически условия, етно-конфесионална принадлежност и др.

Тенденцията е делът на встъпилите в брак лица да намалява, а този на неомъжените/неженените и на живеещите на семейни начала да нараства. През 2021 г. общо за страната са сключени 26 620 брака, от които 19 175 в градовете и 7445 в селата. Статистиката показва, че преди 10 години са регистрирани 24 286 граждански брака, от тях 19 262 в градовете и 5024 в селата. Също така продължава да нараства средната възраст, на която мъжете и жените встъпват в официално съжителство. Представителите на силния пол сключват брак средно на 32,5 години, а дамите - на 29,4 години. През 2010 г. средната възраст е била съответно 30 г. за господата и 26,9 г. за жените.

Продължителността на брака е средно 15,7 години, докато преди десетилетие тя е била 14 г. Разводите през 2021 г. наброяват 10 021, като 7757 са в градовете, а 2264 в селата. През 2010 г. техният брой е 11 012.

Образователна структура и образователно ниво на населението

По време на преброяването, проведено през 1934 г., за първи път се прави наблюдение на най-високата завършена степен на образование. Оттогава до 2021 г. образователната структура на населението от 7-годишна възраст и нагоре бележи само подобрение. Тенденцията е увеличаване броя и дела на населението с висше и средно образование и редуциране броя на гражданите на страната, които са с основно и по-ниско образование.
Към 7 септември 2021 г. висшистите в България са 1 560 000 души, или всеки четвърти е с такава образователна степен (25,5%). За сравнение преброяването през 2011 г. отчита 1 348 700 висшисти, или всеки пети е с такова образование (19,6%). Отбелязва се нарастване с 5,9 процентни пункта на дела на хората с висше образование. Жените, притежаващи тази степен на образование, са 29,3%, а мъжете - 21,5% към септември 2021 г. При преброяването преди 10 години техният дял е бил съответно 22,3% и 16,7%.

  • В териториален аспект налице е сериозна разлика в образователната структура. Делът на хората с висше образование в градовете е 31,2%, докато в селата е само 10,2%. Най-много висшисти има в София (област и столица - 43,6%), областите Пловдив (25,2%) и Варна (30,7%), а най-малко в областите Кърджали (14%), Разград (15,7%) и Търговище (15,5%). От преброяването през 2011 г. същите области са били на същите позиции, но процентите са по-високи.
  • Броят на хората, завършили средно образование към 7 септември 2021 г., е 2 695 800 души. От тях 33,6% са с гимназиално образование, а 66,4% - с професионално. Към февруари 2011 г. хората, притежаващи тази степен на образование, са били 2 990 400 души.
  • Делът на хората, които са с ниско образование или изобщо нямат такова, намалява. Данните показват, че от 2011 г. до 2021 г. 353 500 души са завършили начално образование, 271 700 души само са го започнали и 41 600 души никога не са посещавали училище. Най-малко хора с начално и по-ниско образование има в областите Перник (8%), Габрово (7,4%) и София (8,1%), а най-много са в областите Сливен (20,4%), Силистра (14,3%) и Кърджали (14,6%).
  • През 2021 г. делът на неграмотните граждани на страната е 1,3%, като е с 0,4 процентни пункта по-нисък спрямо 2011 г., когато броят на хората, които не могат да четат и пишат е 112 778, или 1,7%. Процентът на неграмотното население е по-висок в селата - 2,3%, докато в градовете е 0,9%. Областите, в които делът на неграмотните хора е най-висок, са Сливен (5%), Ямбол и Кърджали (с по 2,6%). Най-малко хора, които не могат да пишат и четат, има в столицата - 0,4%.
  • Независимо от доброто общо образователно равнище прави впечатление нарастването на дела на отпадащите от училище, най-вече в средното образование, и на неграмотността. По-често този проблем се среща сред нискодоходни семейства и сред някои етнически групи. Ниското образование и неграмотността водят до настъпването на много социални рискове - безработица, отклоняващо се поведение, липса или намалена грижа за здравето и образованието на децата, бедност, недостатъчен самоконтрол и отговорност в репродуктивното поведение. Ниското образователно ниво и ниската сексуална култура пряко оказват влияние за негативните показатели в демографското състояние като висока детска и майчина смъртност, занижено репродуктивно здраве, висок процент аборти и т.н.
  • Ниските доходи пречат на днешните домакинства да осигурят придобиването на квалификация и професия на техните деца, както и да полагат нужните грижи за здравето им. Намирането на баланс между предоставянето на подкрепа за бедните домакинства и личната родителска отговорност относно образованието на децата се превръща в предизвикателство не само за подобряването на образователната структура на населението, но и във фактор, който влияе върху решението за раждане и отглеждане на деца.

Здравословно състояние и здравен статус

Здравният статус и здравословното състояние на населението е един от основните показатели за социално-икономическото развитие на страната, за качеството на развитие на човешкия капитал и за качеството на живота на населението.

За определяне на здравословното състояние и здравния статус на хората, населяващи страната, се вземат предвид продължителност на живота в добро здраве, при раждане, по пол; продължителността на предстоящия живот в добро здраве; тотален коефициент на плодовитост; тотален коефициент на раждаемост; коефициент на майчина и детска смъртност; коефициент на обща смъртност; данни за социално значими заболявания; данни за общата заболеваемост и др.

Общата смъртност в България е по-висока от средната за ЕС. Тя е значителна и по-голяма в селата в сравнение с градовете, което е показател за огромното неравенство между хората, обитаващи двата вида населени места. Причината за високия коефициент на общата смъртност е в умиранията във възрастовите групи над 65-70 г. Не е за подценяване и факта, че е повишен показателят за преждевременна смъртност на хора под 65-годишна възраст. Също така независимо, че детската смъртност у нас намалява, тя все още е по-висока от средната за ЕС.

Повишаването на заболеваемостта на населението е породена най-вече от неинфекциозните заболявания, а те от своя страна са провокирани от стареенето на населението, тютюнопушене, нездравословно хранене, употреба на алкохол, намалена двигателна активност, нерационален и нехигиеничен начин на живот, липса на спорт, живот в стрес и др.

>>> Превенция на зависимостите

Независимо, че здравната система у нас се преструктурира и настъпва подобрение в ефективността на работата, остават неразрешени още много проблеми, които пряко касаят демографския баланс и здравния статус на населението. Други основни предизвикателства пред здравния мениджмънт са осигуряването на достатъчно парични средства и на медицински кадри, както и подобряването на достъпа до здравни грижи за всички социални групи.

Рисково сексуално поведение и сексуална култура

Българското население демонстрира ниска сексуална култура, също и по отношение на контрацепцията. Използват се ниско ефективни традиционни методи за предпазване, както и масово се прилага абортът като начин за прекратяване на нежелана бременност.

Нашата страна е на едно от първите места сред държавите, в които се извършват най-много аборти. Повече от 30 години те като абсолютен брой надвишават броя на ражданията. Едва след 1998 г. се наблюдава тенденция за намаляването им.

В България абортът се използва като основно средство за прекъсване на нежелана бременност и за контролиране на раждаемостта. Той се прилага от жените във всички възрастови групи, но най-масово е сред дамите между 20 и 35 години. Притеснителен е броят на абортите и сред най-младите - до 20-годишна възраст. Причините са ниската контрацептивна и сексуална култура, продължаващото налагане на стереотипите за отговорността и вината в интимните отношения на жената и мъжа, липсата на морални санкции срещу аборта, финансова невъзможност за закупуване на модерните контрацептиви и др.

Въпреки негативните показатели, се забелязват и положителни тенденции - увеличаване на процентите сред хората, които използват модерни контрацептиви, най-вече презервативи. Нивото на образование също е от значение за превенцията на болести, аборт и стерилитет, тъй като при хората с по-ниско образователно равнище (начално и основно) най-често се прилагат традиционни методи за предпазване, а при по-образованите хора (средно и висше) - модерните.

Отчита се и все по-ниска възрастова граница на започване на сексуални контакти. Немалка част от тийнейджърите на 16-17 години вече притежават сериозен сексуален опит. Ранното водене на сексуален живот има допълнителни последици, извън рисковите за физическото здраве, като поведение извън нормите на общоприетото, слаба свързаност с родителите, ниски резултати в училищното обучение, по-често и активно общуване с приятели и външна среда.

Независимо, че през последните години се обръща по-голямо внимание, провеждат се медийни и образователни кампании, информацията за различните видове контрацепция е достъпна и дори широко рекламирана наблюденията показват, че е нужно в училище да присъстват адекватни форми на здравно и сексуално възпитание. По този начин у децата от ранна възраст ще се формират здравословни навици, отговорно поведение и умения за комуникация. Като се има предвид, че са налице фактори като разкрепостяване на сексуалните норми, склонност на тийнейджърите към рисково сексуално поведение и намаляване на възрастта, в която започват сексуалните контакти, се налага изработването на здравно-образователна политика, която да обхваща ученици от различни културни и възрастови групи.

Източник:
  • https://www.strategy.bg/StrategicDocuments/View.aspx?lang=bg-BG&Id=778
  • https://bntnews.bg/f/news/o/1209/1b16786056c815990b6e1a517f1816eb.pdf
  • https://www.nsi.bg/sites/default/files/files/publications/DMGR2020.pdf
Още по темата:
  • Кабинетът одобри стратегията за активен живот на възрастните хора Кабинетът одобри стратегията за активен живот на възрастните хора
  • Доц. Надежда Илиева: 69% от територията на България ще бъде демографска пустиня през 2040 г. Доц. Надежда Илиева: 69% от територията на България ще бъде демографска пустиня през 2040 г.
  • Развитие на демографската политика в България Развитие на демографската политика в България
  • Тенденции в демографското развитие на населението на България и ЕС Тенденции в демографското развитие на населението на България и ЕС
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

33-ТЕ СТРАТЕГИИ НА ВОЙНАТА - РОБЪРТ ГРИЙН - СИЕЛА
35.00лв.

33-ТЕ СТРАТЕГИИ НА ВОЙНАТА - РОБЪРТ ГРИЙН - СИЕЛА

КАК ДА ПРОДАВАМЕ ОНЛАЙН - КРИСТЪН ХОЛОМАН - ХЕРМЕС
19.95лв.

КАК ДА ПРОДАВАМЕ ОНЛАЙН - КРИСТЪН ХОЛОМАН - ХЕРМЕС

ДЕЙСТВАЙ КАТО ЖЕНА, МИСЛИ КАТО МЪЖ - СТИВ ХАРВИ, ДИНИЙН МИЛНЪР - ХЕРМЕС
17.95лв.

ДЕЙСТВАЙ КАТО ЖЕНА, МИСЛИ КАТО МЪЖ - СТИВ ХАРВИ, ДИНИЙН МИЛНЪР - ХЕРМЕС

Коментари към Състав и структура на населението в България

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Състав и структура на населението в България
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 07:30
    Коментирайте "Състав и структура на населението в България"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Трудова ангажираност
  • Трудова медицина, превенция и условия за живот
  • Университетска болница "Дева Мария" вдигна раждаемостта в Бургас
  • Правителството прие нова стратегия за хората с увреждания
  • Елизабет Багшоу и ролята й за контрола на раждаемостта в Канада
  • Народното събрание прие Националната здравна стратегия 2020
  • Христина Христова: Абортите са равни на половината от живородените деца
  • Бейби бум в МБАЛ-Бургас, пик в раждането на близнаци
  • Защо раждаемостта в Южна Корея е най-ниската в световен мащаб
  • Замърсеният въздух допрсинася за смъртността на хората повече от пътните инциденти
  • Смъртността от левкемия сред хората от всички възрасти в Европа чувствително се понижава
  • Методи за контрол на раждаемостта в Древна Елада от 421 г.пр. Хр.
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 22 часа и 15 мин.

Услуги в България на speedybook.pro

преди 46 дни, 19 часа и 35 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 15 часа и 41 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 8 часа и 23 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 15 часа и 14 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 22 дни, 14 часа и 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival