Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Трудова ангажираност Трудова медицина, превенция и условия за живот Тенденции в демографското развитие на населението на България и ЕС

Тенденции в демографското развитие на населението на България и ЕС

от 23 ное 2022г.
Редактор: Ирина Тенева
Тенденции в демографското развитие на населението на България и ЕС - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Най-различни и многобройни фактори и влияния са изиграли и играят роля за демографското състояние на населението на България днес. Част от тях са подвластни на общи тенденции в демографското развитие на страните от Европа, а други на икономически, исторически и културни особености, характерни за нашата държава.

Демографски процеси като засилена урбанизация, намалена раждаемост и сключване на по-малко бракове, специфични за развитите страни, и процеси като засилена външна миграция и по-високи нива на смъртност, специфични за развиващите се страни и тези в преход, оказват влияние върху демографското развитие на населението и вследствие тях България се намира и в този вид криза.

  • Редуциране на общия брой на населението
  • Намаляване на раждаемостта
  • Поддържане на високи равнища на смъртност
  • Вътрешна и външна миграция
  • Какви са тенденциите за демографското развитие на населението в ЕС

Редуциране на общия брой на населението

Броят на населението на страната се влияе от няколко фактора. Ражданията и умиранията, както и външната миграция оказват въздействие върху броя на населението, а в териториален аспект - административно-териториалните промени и вътрешната миграция.

Населението на България спира да нараства още преди 1989 г. Статистиката показва, че към 1 февруари 2011 г. гражданите на републиката са 7 364 570 души (между 2001 и 2011 г. населението е намаляло с 564 331 души). По данни на Националния статистически институт (НСИ) към 31 декември 2020 г. населението на нашата страна е 6 916 548 души, а след последното преброяване към 7 септември 2021 г. то вече е 6 519 789 души.

Специалистите отчитат, че намаляването и застаряването на населението продължава, броят на живородените деца става все по-малък, увеличава се броят на починалите и коефициентът на общата смъртност. Също така намалява броят на сключените граждански бракове, както и този на разводите. Положителното е, че процентът на детската смъртност също е по-малък.

Хората, които са на 65 и повече години, представляват 23,5% от населението на България. Техният брой се е увеличил с 12,6% спрямо предишното преброяване, а в края на 2020 г. те са били 21,8%. Застаряването е по-осезаемо като процес сред жените в сравнение сред мъжете. Това е така, защото сред представителите на силния пол смъртността е по-висока, а вследствие на това те имат по-ниска продължителност на живота. Повече мъже като брой преобладават във възрастовите групи до 52-годишна възраст, след нея броят на жените се увеличава и относителният им дял от общото население на България е по-висок.

Гражданите на нашата страна, които са в трудоспособна възраст (от 15 до 64 г.) към 7 септември 2021 г. наброяват 4 069 400 души, или 62,4%. В сравнение с последното преброяване от 2011 г. в тази категория населението е намаляло с 958 501 души, или с 19,1%.

Населението под трудоспособна възраст (от 0 до 14 г.) наброява 918 000 през 2021 г., а делът му от общото население е 14,1%. През 2011 г. той е бил 13,2%, но абсолютният брой е възлизал на 975 000 души, т.е най-младото население намалява с 5,9%.

Намаляване на раждаемостта

Процесът на понижаване на раждаемостта в нашата страна започва още от 1925 г. Въпреки увеличаването й след 1950 и и пиковете между 1968 и 1974 г., и през 80-те години на миналия век тенденцията за намаляване е отчетлива. Причината е в различни демографски, икономически и социални фактори. След 1989 г. промените забързват процеса на намаляване нивото на раждаемостта, като през 1997 г. тя спада до 7,7 промила. След известен период започва да се наблюдава стабилизация и целта е постепенно към 2030 г. да се постигне характерното за западноевропейските държави равнище между 9 и 11 промила, което съответно и да се задържи.

  • През последните 20 г. намаляване на раждаемостта се наблюдава при всички големи етнически групи, макар че то не е равномерно. При турците и ромите се установява относително по-висока раждаемост в сравнение със средните за България стойности, но се доближава до тях. От демографска гледна точка раждаемостта в страната спада поради понижената плодовитост на жените в родилна възраст и на намаляването на самите жени. През последните години се е увеличил броят на ражданията и нивото на раждаемост се е повишило, но това не може да компенсира равнището на смъртност засега. Нарастването на броя на ражданията за 1 жена, т.е. плодовитостта, е по-високо в селата в сравнение с градовете.
  • През 2020 г. са родени 59 440 бебета, от които 59 086 (99,4%) са живородени. За сравнение през 2010 г. на бял свят са се появили 75 105 деца, от които 75 513 (99,2%) живородени. Най-много деца се раждат в областите Сливен (11,7 промила) и София (9,9 промила), а най-малко - във Видин (5,8 промила) и Габрово (5,9 промила).
  • Към края на 2020 г. броят на жените във фертилна възраст (15-49 г.) е 1 452 000, като сравнен с този от 2011 г. е със 199 000 по-малко. Продължава тенденцията да се увеличават децата, които са родени от майки на 40 или повече години. 50,5% от ражданията през 2020 г. са на жени, които за първи път се сдобиват с дете, тези, които раждат за втори път, са 36,7%, а раждащите за трети път и повече - 12,6%. От години се наблюдава процеса за увеличаване на възрастта на жените, на която те раждат първото си дете и на която сключват брак. Причините могат да бъдат обобщени в няколко основни - образователни - стремеж към завършване на високи образователни нива; икономически - желание за самостоятелност по отношение на финансите и страх от зависимост в периодите на раждане и отглеждане на детето; социално-психологически - дали е налице подходящ и надежден партньор, дали притежава двойката собствено жилище, дали в близост има достъпни услуги за отглеждане, възпитание и обучение на децата; професионални и кариерни - професионално развитие, доказване и израстване в кариерата.
  • От всички раждания 59,7% е делът на извънбрачните. Прави впечатление, че повече извънбрачни деца се раждат в селата (65,5%) в сравнение с градовете (57,7%). Процентът на ражданията, за които са попълнени данни за бащата, са 79,6. Това означава, че вероятно бебетата се отглеждат от родители, които не са сключили граждански брак и живеят на семейни начала.
  • Неспособността да се зачене и износи дете дава отражение върху репродуктивната способност на населението в България и затова безплодието е проблем с обществено значение. По тази причина профилактиката, диагностиката и лечението му са основен път към оптимизиране на демографския прираст. Също така и абортите имат отношение към регулацията на демографския баланс, защото представляват риск за бъдещите репродуктивни способности на жената и нанасят загуба на бъдещи животи.
  • Отрицателният ефект от спада на броя на жените във фертилна възраст ще се отразява и през следващите десетилетия върху възпроизводството на населението. За периода 2015-2030 г. прогнозите на НСИ показват, че се предвижда броят на жените в детеродна възраст да намалее с 538 754 души.
  • Очакванията са в края на периода, поставен на Националната стратегия (2030 г.), плодовитостта на жените да е на нивото, на което е била в началото на 90-те години на миналия век - близо 1,5 деца на 1 жена във фертилна възраст. Изводът е, че трябва да се предприемат активни мерки за подобряването на качествените характеристики на населението, за да нарастне то. Понижаването на раждаемостта не е само демографски проблем. То дава отражение и на икономиката, защото спадът е толкова продължителен и силен, че е почти невъзможно да се спре намаляването на работната сила и да се поддържа икономически растеж. Затова гражданските общества и правителствата ще трябва да преразгледат политиката си относно семействата и раждаемостта и да я променят.
  • След 1990 г. демографското развитие на България е белязано с отрицателен естествен прираст (разликата между починалите и живородените). Редуцирането на населението, изразено чрез коефициента на естествения прираст, е -9,5 промила за 2020 г. В градовете промилът е -7,1, а в селата -16. През 2021 г. населението на нашата страна е намаляло най-много за периода 2011-2021 г. - минус 90 317 души.

баба и внуче

Поддържане на високи равнища на смъртност

Друг тревожен демографски проблем в нашата страна е високото ниво на смъртност. Показателите за обща, преждевременна и детска смъртност в България са много по-високи в сравнение със същите показатели в европейските държави.

Демографското остаряване на населението стои в основата на високата обща смъртност в страната. Процесът представлява промени във възрастовата структура на населението и спад на относителните дялове на младите хора и повишаване дела на по-възрастните. Прогнозите са, че именно заради обективните процеси на остаряване равнището на общата смъртност в България ще остане непроменено и високо в годините до 2030 г.

Починалите например през 2020 г. са 124 735 души, което прави коефициента на обща смъртност 18 промила. За 2010 г. той е 14,6 промила, през споменатата година са починали 110 165 души. Статистиката показва, че смъртността сред силния пол е по-висока спрямо тази при жените - 19,6 промила срещу 16,4 промила, т.е. на 1000 жени умират 1122 мъже. Също така повече хора умират в селата (24,2 промила), отколкото в градовете (15,7 промила). Видин, Монтана, Габрово и Кюстендил са с най-висока смъртност в България, а с най-ниска са София, Кърджали, Варна, Бургас, Благоевград и Пловдив.

Запазва се тенденцията стойностите на преждевременната смъртност (под 65-годишна възраст) при мъжете да са по-високи в сравнение с тези при жените. Във всички възрастови групи при силния пол показателят за по-ранната смъртност е висок, но специално в групата между 40 и 59 години той е особено тревожен. Причините за завишената преждевременна смъртност при мъжете могат да се търсят в начина на живот, в увеличения риск в условията на труд и стрес. През 2010 г. показателят за преждевременна смъртност в нашата страна е 23,4 промила, а за 2020 г. 20,5 промила.

>>> Национална програма за подобряване на майчиното и детското здраве (2021-2030 г.)

Детската смъртност в България също продължава да има високи стойности. Коефициентът й за 2020 г. е 5,1 промила, през същата година 301 деца до 1-годишна възраст за загубили живота си. За сравнение показателят през 2001 г. е сочел 14,4 промила, а през 2010 г. - 9,4 промила. У нас коефициентът на детската смъртност е от два до три пъти по-висок, отколкото този в ЕС. Значително завишен е при ромската и турската етнически групи. Това е така предимно заради трудния достъп до здравни грижи, по-лошите материално-икономически условия на живот, по-ниската образованост и др. През 2020 г. 12 области в страната имат по-нисък коефициент на детска смъртност от средния за България. Най-нисък е той за Русе (2,0 промила) и София (2,4 промила). Най-висок е в областите Монтана (10,8 промила) и Сливен (11,7 промила).

Водещите причини за смъртността сред българското население са болестите на органите на кръвообращението, по-специално исхемичната болест на сърцето и мозъчните инсулти, и новообразуванията - на белия дроб, дебелото черво, млечните жлези, стомаха, ларинкса и др.

Вътрешна и външна миграция

Под вътрешна миграция се разбира преселванията на гражданите от едно населено място в друго в рамките на страната. През 2020 г. 197 242 души са осъществили такъв тип преместване, като процентът на мъжете е 49,2, а на жените - 50,8%. Хора на възраст между 40 и 59 години (29,6%) са с най-голям относителен дял сред преселилите се, след тях са хората между 20 и 39 години (28,1%).

  • Най-много хора са се преместили от град в село (48,4%), следват тези, които са променили местоживеенето си от един в друг град (29,9%), отишлите да живеят от село в град съставляват 15,3%, а най-малко са мигрирали от село в село - 6,4%.
  • Най-много хора са избрали област Пловдив за свое ново местожителство, като те са предимно от столицата (7,7%), Смолян (3,7%) и от Пазарджик (4%).
  • За сравнение между 2001 и 2011 г. 379 181 души са се преместили от едно населено място в друго в страната. От тях 35,5% са се преселили в град или село в същата област, а 64,5% са отишли да живеят извън областта, която преди това са обитавали. Данните за 2010 г. показват, че 151 694 души са участвали в миграционния поток вътре в страната. От тях 48% са представители на силния пол, а 52% на слабия. Най-голям е делът на хората между 20 и 39 години (40%), след тях по численост са хората на възраст под 20 години (25%). Преселилите се между 40 и 59 години представляват 18%, а над 60-годишните - почти 17%.
  • Най-много са сменилите местоживеенето си от един град в друг - 45%, мигриралите от град в село са 22%, от село в град - 24% и от село в село - 9%.
  • Статистиката за 2020 г. сочи, че 6649 души са посочили нов адрес в чужбина и живеят извън нашата страна. От тях 57,1% са мъже. От напусналите България 36,1% са между 20 и 39 години, 12,1% са под 20-годишна възраст и 18,9% са на 60 или повече години. Най-много от българите емигранти са отишли да живеят в Германия - 22,2%, следващи са Руската федерация - 14,6%, и Турция - 13%.
  • Имигрантите, българи - завръщащи се от чужбина, или чужди граждани, получили статут или разрешение за пребиваване в нашата страна, наброяват 37 364 души за 2020 г. Процентът на мъжете е 52, а на жените 48. Най-много имигранти пристигат в България от Турция - 24,3%, от Германия - 9,6%, и от Руската федерация - 9,3%. Преместилите се да живеят в България млади хора между 20 и 39 години съставляват най-голямата група - 34,2%, хората между 40 и 59 години са 32,3%, делът на групата на под 20-годишните е 13,6%, а на тези на 60 и повече години - 19,9%.
  • За периода 2001-2011 г. официалните данни показват, че вследствие външната миграция населението на нашата страна е намаляло със 175 244 души. През 2010 г. заявилите промяна на настоящия си адрес от България в чужбина са 27 708 души. От тях делът на мъжете е 45%, а на жените 55%. Във възрастово отношение 48% са между 20 и 39 години, 31% между 40 и 59 г., 15% под 20-годишна възраст и 6% на 60 и повече години. Извадково наблюдение на НСИ посочва, че причините за напускането на България са започването на постоянна работа (59%), продължаване на образованието (20%) и преселване, брак или друга (13%).
  • През 2010 г. 3518 души са пуснали заявление за промяна на местоживеенето си от чужбина в България. Мъжете съставляват 54%, а жените 46% от общия брой. Хората от възрастова група 20-39 г., които са се преместили в нашата страна, са 32%, от възрастова група 40-59 г. са 35%, тези под 20-годишна възраст съставляват 18% и хората над 60-годишна възраст - 15%. Мотивите за завръщане или преместване в България са същите като по-горните, но процентите са различни. Посочилите като причина започване на постоянна работа са 16%, образование - 12%, смяна на местоживеенето, брак или друго - 67%.
  • Емиграцията на млади и образовани хора продължава и това влияе изключително негативно на икономиката, както и има сериозни социални последици за бъдещето на нашата страна. Друг отрицателен аспект е, че напускането на България от страна на младите хора понижава нивото на потенциалната бъдеща раждаемост за 10-15, дори за 40-50 години напред. Причините за емиграцията са главно свързани с осигуряване на работа, по-висок жизнен стандарт, по-високи доходи, професионална и образователна реализация.
  • Имиграцията от своя страна все още има ограничени размери, но постепенно нараства. Хората, които решават да живеят в България, идват предимно от държави с по-слабо социално и икономическо развитие.
  • Прогнозите са, че емиграцията ще продължава, но вече в по-ограничени размери. Мотивите са, че вече голяма част от младото население е напуснало страната и че спадът в раждаемостта и застаряването на населението допълнително ще ограничават емиграцията през следващите години. Също така предвиждания за по-продължителна икономическа и дългова криза в някои страни от ЕС може да повлияе на броя на хората, които евентуално биха се преместили да живеят извън България.

Бавно нараства имиграционният поток към нашата страна и тенденцията е той да се засилва.

Какви са тенденциите за демографското развитие на населението в ЕС

Към 1 януари 2022 г. населението на Европейския съюз (ЕС) наброява 446 828 000 души. Статистиката показва, че към 1 януари 2021 г. то е било малко на 447 млн. души. Спадът вероятно се дължи на последиците от COVID-19.

Тенденциите относно демографското развитие са растежът на населението на ЕС да се дължи главно на имиграцията, а коренните жители все повече да застаряват. Очаква се средната възраст на населението до 2060 г. да достигне 47,9 години (за сравнение през 2009 г. е била 41,8 г.).

Прогнозите са в следващите години да се наблюдава леко увеличение на раждаемостта и продължителността на живота да стане по-голяма. Възможно е миграцията, особено от държави извън Съюза, да стопира за известно време застаряването на населението, защото предимно млади хора между 25 и 34 години се преместват да живеят в ЕС. Така младите чужденци се вливат в по-старите поколение и общото население се подмладява и разнообразява. По този начин се увеличава и работната сила. Смята се, че до 2060 г. хората от всички националности, които имат най-малко един родител, роден в чужбина, ще съставляват близо една трета от населението на ЕС. Миграцията между самите държави членки също оказва своето влияние и същевременно се променя. Тя повече зависи от различните национални настроения и чувства и има сложна и неорганизирана структура.

Застаряването на населението се отчита като огромен проблем, прогнозите са публичните разходи, плащани по това направление, да се повишат средно с близо 4,75 процентни пункта от Брутния вътрешен продукт (БВП) до 2060 г. в ЕС и с над 5 в Еврозоната. Разходите ще са най-вече за здравеопазване, пенсии и дългосрочни грижи. Нарастването на публичните разходи няма да бъде еднакво в отделните държави членки - в някои то ще е значително (7 пр. пункта от БВП или повече в Белгия, Гърция, Ирландия, Румъния, Малта, Испания, Словения, Кипър и Люксембург), в други - от 4 до 7 пр. пункта (Чехия, Литва, Германия, Унгария, Словакия, Финландия), а в трети - до 4 пр. пункта от БВП (България, Естония, Франция, Дания, Латвия, Полша, Швеция, Австрия, Италия, Португалия).

Възможните практики и подходи, чрез които да се противодейства на демографските предизвикателства, са заложени по време на Третия демографски форум. Те са:

  • Реформи в данъчните системи.
  • Удължаване на професионалния живот.
  • Реформи в системите за изплащане на обезщетения, които да целят представянето на трудовата дейност като по-привлекателна благодарение на осигуряването на повече гъвкавост и сигурност.
  • Реформи в пенсионните системи.
  • Повече млади хора, възрастни работници и жени да участват на пазара на труда.
  • Повишаване на ефикасността на системите за здравеопазване и на системите за дългосрочни грижи.
  • Увеличаване на нужните инвестиции в образованието и научноизследователската дейност, в грижите за децата.

В контекста на тези предложения от голямо значение и как по-ефективно ще се интегрират мигрантите и техните поколения. Също така по какъв начин в бъдеще ще се провежда политиката по отношение на легалната миграция за удовлетворяване нуждите на пазара на труда.

Източник:
  • https://www.strategy.bg/StrategicDocuments/View.aspx?lang=bg-BG&Id=778
  • https://www.nsi.bg/sites/default/files/files/publications/DMGR2020.pdf
  • https://bntnews.bg/f/news/o/1209/1b16786056c815990b6e1a517f1816eb.pdf
Още по темата:
  • Кабинетът одобри стратегията за активен живот на възрастните хора Кабинетът одобри стратегията за активен живот на възрастните хора
  • Доц. Надежда Илиева: 69% от територията на България ще бъде демографска пустиня през 2040 г. Доц. Надежда Илиева: 69% от територията на България ще бъде демографска пустиня през 2040 г.
  • Състав и структура на населението в България Състав и структура на населението в България
  • Развитие на демографската политика в България Развитие на демографската политика в България
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

33-ТЕ СТРАТЕГИИ НА ВОЙНАТА - РОБЪРТ ГРИЙН - СИЕЛА
35.00лв.

33-ТЕ СТРАТЕГИИ НА ВОЙНАТА - РОБЪРТ ГРИЙН - СИЕЛА

КАК ДА ПРОДАВАМЕ ОНЛАЙН - КРИСТЪН ХОЛОМАН - ХЕРМЕС
19.95лв.

КАК ДА ПРОДАВАМЕ ОНЛАЙН - КРИСТЪН ХОЛОМАН - ХЕРМЕС

ДЕЙСТВАЙ КАТО ЖЕНА, МИСЛИ КАТО МЪЖ - СТИВ ХАРВИ, ДИНИЙН МИЛНЪР - ХЕРМЕС
17.95лв.

ДЕЙСТВАЙ КАТО ЖЕНА, МИСЛИ КАТО МЪЖ - СТИВ ХАРВИ, ДИНИЙН МИЛНЪР - ХЕРМЕС

Коментари към Тенденции в демографското развитие на населението на България и ЕС

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Тенденции в демографското развитие на населението на България и ЕС
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 11:31
    Коментирайте "Тенденции в демографското развитие на населението на България и ЕС"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Трудова ангажираност
  • Трудова медицина, превенция и условия за живот
  • Състав и структура на населението в България
  • Смъртността от левкемия сред хората от всички възрасти в Европа чувствително се понижава
  • Доц. Надежда Илиева: 69% от територията на България ще бъде демографска пустиня през 2040 г.
  • САЩ е с най-висока смъртност сред родилките, Норвегия – с нулева
  • История на Маргарет Сангър
  • Университетска болница "Дева Мария" вдигна раждаемостта в Бургас
  • Бейби бум в МБАЛ-Бургас, пик в раждането на близнаци
  • Защо раждаемостта в Южна Корея е най-ниската в световен мащаб
  • През следващите години жените без деца ще се увеличават
  • Правителството прие нова стратегия за хората с увреждания
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Каква стратегия да приложим при дълъг планински преход?

преди 3320 дни, 18 часа и 14 мин.

България е с най-висока раждаемост в ЕС

преди 5160 дни, 20 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 23 часа и 35 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 14 часа и 36 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 14 часа и 47 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 14 часа и 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Начини за справяне с трудностите: фокус върху проблемите и фокус върху емоциите Начини за справяне с трудностите: фокус върху проблемите и фокус върху емоциите

Начини за справяне с трудностите: фокус върху проблемите и фокус върху емоциите

от 23 ное 2018г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival