Превенция на зависимостите
Превенцията по отношение на зависимостите е ориентирана към насърчаване на здравословния начин на живот, при който се ограничават рисковите фактори. В случая, когато става въпрос за зависимости, тези фактори са тютюнопушенето, консумацията на алкохол, употребата и злоупотребата с наркотични вещества, хранителните навици. Към зависимостите се причислява и хазартът.
Превенция на зависимостите – Съдържание:
- Употреба на тютюневи изделия
- Злоупотреба с алкохол
- Хазартна зависимост
- Злоупотреба с психоактивни вещества
- Национална стратегия за борба с наркотиците 2020-2024 г.
Употреба на тютюневи изделия
Всеизвестни са вредите, които тютюнопушенето нанася върху човешкия организъм. Сред европейците българите пушат най-много. Минимум 28% от възрастните ежедневно прибягват до вредния навик. Нашата страна е на второ място в ЕС по тютюнопушене (редовни пушачи) сред 15-годишните момчета – 21%, и на първо място сред момичетата на същата възраст – 30%.
Пушенето провокира появата на много здравни проблеми, повече, отколкото алкохолът, затлъстяването, високото кръвно налягане и високият холестерол причиняват. Употребата на никотинови изделия е сред главните фактори за възникването на сърдечносъдови, белодробни заболявания и рак.
Предизвикателствата, които стоят пред институциите по отношение на превенцията на употребата на тютюневи изделия, са навлизането на нови електронни и нагреваеми продукти (наргилета). Към тях посягат предимно млади хора, което се доказва и от статистиката – 70% от употребяващите тютюневи изделия са пропушили преди да навършат пълнолетие, а 94% – преди своята 25-годишнина.
Вредата от пасивното пушене
В последните години голямо внимание се обръща на вредата от пасивното пушене. Доказано е, че излагането на непушачите на тютюнев дим може да повлияе на здравето им. Въпреки че опасността е по-малка в сравнение с активното пушене, пасивното пушене може да доведе до сърдечни заболявания, рак, астма, мозъчен инсулт и др.
Особено внимание трябва да се обръща в случаите, когато деца и бременни жени са изложени на тютюнев дим. Децата имат по-малки бели дробове, дишат по-учестено от възрастните и по тази причина поемат повече вредни вещества от цигарите на килограм/тегло от възрастните за едно и също време. Конкретно при бременните, когато са в ролята на пасивни пушачи, вероятността да възникне вродена аномалия, недоносеност или раждане на мъртво дете е много по-голяма. Когато бременната жена пуши, последиците от това могат да бъдат преждевременно раждане, учестена сърдечна дейност на плода, синдром на внезапната детска смърт, развиване на остро респираторно заболяване при децата под 6-месечна възраст, чести възпаления на средното ухо и др.
Как се подобрява здравето след спиране на цигарите
Отказът от тютюнопушенето е труден и се изисква много воля и постоянство, но когато се постигне, ползите се усещат и подобрението на здравето е осезаемо. Сред положителните страни от спирането на цигарите, които няма как да забележим, но са факт, са:
- Избягват се симптомите на хроничната обструктивна белодробна болест, ако до 45-годишна възраст се откажат цигарите.
- Рискът от настъпване на исхемична болест на сърцето намалява след първата година, а 10 години след прекратяването на пушенето той се изравнява с този на непушачите.
- Редуцира се рискът от мозъчен инсулт, след 5 години се изравнява с този на неупотребяващите тютюневи изделия.
- Намалява рискът от появата на различни видове рак.
- Ако бременна жена откаже цигарите в първото тримесечие, могат да се избегнат перинаталните проблеми, които предизвиква тютюнопушенето.
- Повишава се издръжливостта при физическа активност.
- Удължава се животът.
- Предпазване на околните, които по неволя са пасивни пушачи.
>>> Превенция на заболяванията
Злоупотреба с алкохол
Употребата на алкохол се превръща във вредна, когато честота и количеството се увеличат и това се отразява на ежедневните задължения. Причините за прибягването до чашата могат да бъдат най-различни – несправяне с емоциите, семейни, парични проблеми, стрес и напрежение в работата. Алкохолът се явява отдушникът, който помага за притъпяването и "решаването" на негативите, но в един момент човек попада в порочен кръг.
По какво да разберем, че имаме проблем с алкохола или с психоактивно вещество
Някои от признаците, които биха могли да подскажат, че човек има проблем с алкохол или психоактивни вещества са:
- Наличие на силно желание или на вътрешна принуда за прием на съответното вещество;
- Трудно упражняване на контрол върху приема на алкохол или забранени вещества по отношение на началото, края или нивото на употреба.
- Изпадане във физическо състояние на абстиненция, когато се прекъсне или намали употребата на подобни продукти. Наличие на облекчение и изчезване на симптомите, когато се прибегне отново до приема им.
- Нужда от по-високи дози за постигане на ефекта, който преди се е постигал с по-малки.
- Невъзможност да се достави удоволствие по алтернативен начин, отделяне на повече време за набавяне на алкохол или психоактивно вещество, за употреба и възстановяване след това.
- Продължава със злоупотребата, въпреки наличието на очевидни вредни последици.
Помощ и консултация може да се потърси в Консултативните центрове по зависимости в страната.
Какво казва статистиката
Тенденцията е за увеличаване на консумацията на алкохол средно на човек от домакинство. В периода от 2001 до 2018 г. повишението е с 12,8 л на човек годишно за България. Мъжете, които пият редовно алкохолни напитки, са 40,8% от общия брой на мъжката част от населението, а жените, употребяващи редовно алкохол, са 10,9%. По отношение на възрастовия показател данните показват, че господата между 44 и 54 и 55 и 64 години най-много злоупотребяват. Високи стойности се наблюдават и при младите българи между 20 и 24 години, при жените няма значими различия по възрастови групи.
Превенцията на злоупотребата с алкохол е насочена предимно към предприемането на действия за минимализиране на негативните й ефекти. Последиците от вредната употреба се отразяват в здравословен, социален и икономически аспект. Важно е хората да бъдат информирани какви поражения нанася злоупотребата с алкохол. Прекомерната консумация причинява в процентно отношение 9,2 на сто от всички заболявания, 20-30% от случаите на болести по хранопровода, от епитептичните припадъци, цирозите на черния дроб, убийствата и катастрофите в света.
Хазартна зависимост
Както и при другите зависимости, хазартната зависимост също има пагубно влияние върху живота и личността на залагащия и на близките до него хора. Патологичното разстройство, свързано с хазарта, се проявява с неконтролируеми залагания, които излизат извън социално-приемливите граници.
Хазартната зависимост се различава от тази към алкохола, наркотиците или други психоактивни вещества. Това е поведенческа зависимост, при която еуфорията, "надрусването" се постигат чрез вълнението от поемането на риск или са провокирани от хората, които обкръжават залагащия в залата.
Зависимостта към хазарта се развива бавно във времето. В началото залозите се правят заради забавление, но постепенно настъпва пристрастяването и се стига до патологично разстройство. На специалистите са познати случаи, при които хора изграят хазарт разумно и контролирано в продължение на години, но при голям стрес, като развод или загуба на работа, развиват патологично разстройство.
Не е известна досега нито една биологична причина за възникването на хазартна зависимост. Всички са с психологичен корен. Изследвания посочват, че мъже, на които им е поставена диагноза хазартна зависимост, в детството си са страдали от хиперактивност или от разстройство на вниманието. Друго характерно за зависимите е състезателната им натура и бързото отегчение, което настъпва след всяко тяхно занимание.
Симптоми на хазартна зависимост
Хазартно зависимият проявява определени симптоми, по които се диагностицира патологичното разстройство. Те трябва да са налице поне през последните 12 месеца.
- Мислите за залагане да са през цялото време.
- Сумите, които се залагат, да нарастват с всяка игра.
- Да са налице опити за спиране на залаганията, но да завършват с провали.
- Честа смяна на настроенията и прояви на раздразнителност, когато не се залага.
- Използването на хазарта като отдушник, за да се избяга от други проблеми.
- Въпреки загубите, настоятелно да се залага, за да се върнат парите.
- Да не се казва истината колко често се залага, колко сериозна е ситуацията, какви суми се губят.
- Да се създават проблеми в семейството и работата заради хазарта.
- В опитите да се набавят пари за залагания да се прибягва да престъпни и неморални дейности.
- Да се заставят други хора или роднини да покриват финансови проблеми, провокирани от хазарта.
В България все още няма специализирани програми за лечение на зависимостта от хазарт. Може да се потърси помощ от психолог или от рехабилитационни програми. Последните са вписани в регистър на Националния център по наркомании.
>>> Сексуална зависимост – причини и симптоми
Злоупотреба с психоактивни вещества
Употребата с наркотични и психотропни вещества е с високи нива в България. Популярността на новите субстанции расте, а национално проучване, направено през 2016 г., показва, че общо 11,2% от възрастното население на страната (15-64 г.) поне веднъж е опитало някакъв вид наркотик. Най-използваното вещество е марихуаната – 8,1% (между 337 900 и 416 585 души) от участвалите в анкетата са го пробвали поне веднъж в живота си. На второ място е екстази – 2,1% (между 78 688 и 115 718 души), следвано от амфетамините – 1,5% ( 50 916 – 87 950 души), кокаин – 0,9% ( 27 772 – 55 545 души), метамфетамини – 0,3% (4 629 – 23 144 души). 26,2% от децата между 9 и 12 клас са опитвали поне веднъж в живота си някакво наркотично вещество, а 81,5% от хората във възрастовия диапазон 15-34 години също вече са пробвали психоактивно вещество.
Етапите, през които преминава употребата на наркотични и психоактивни вещества, са:
- Експериментиране -– опитване на различни вещества, най-често родителите не знаят, че детето им е в етап на пробване.
- Употреба – приемът на веществата се контролира. Промяната в приоритетите е характерна за него. Училището, работата вече не са на толкова преден план.
- Вредна употреба – настъпват промени в поведението, които нанасят вреда на самия човек и на хората около него. Появяват се физически и социални затруднения, употребяващият отделя все повече време на психоактивното вещество и на начините за намирането му.
- Зависимост – при нея няма контрол върху употребата на веществото. Общоприетите социални, обществени и лични ангажименти и дейности не са важни за ежедневното функциониране.
Национална стратегия за борба с наркотиците 2020-2024 г.
Борбата с наркотиците не може да се води само от една институция, както и отговорността по решаването на проблемите относно употребата и разпространението на наркотичните вещества не може да се поема само от една държавна структура. Проблемът е всеобхватен и по тази причина усилията на национални, регионални, местни институции, неправителствени организации, медии и общество е нужно да се обединят.
Появата на нови психоактивни вещества, на нови химикали, с които те се произвеждат, нови канали на трафик и разпределение допълнително затрудняват противодействието срещу злоупотребата и разпространението на наркотици. Още повече, че нашата страна се явява транзитна за всички разновидности наркотични вещества.
Какви са действията, заложени в Стратегията
Националната стратегия за борба с наркотиците е приета от Министерския съвет през 2019 г. и обхваща периода 2020 – 2024 г. Тя представлява държавната политика по отношение на визията, стратегическите цели и дейностите, които ще се изпълняват в борбата с употребата и разпространението на наркотиците. Стратегията определя, насочва и координира действията на публичните институции и на нашето общество относно целите, които са поставени.
Националната стратегия е насочена към 5 области на действие:
- Да се ограничи предлагането и разпространяването на наркотични вещества.
- Да се ограничи търсенето, употребата и влиянието на психоактивните вещества и зависимостите върху здравето на отделната личност и на самото общество.
- Да се повиши експертността по отношение на изследванията и обновяването на технологичното оборудване.
- Да се подобри връзката и взаимодействието между различните институции.
- Да се усъвършенства нормативната база.
Към какви уязвими групи е насочена Стратегията
Националната стратегия за борба с наркотиците е насочена към следните целеви групи:
- Деца и младежи – при тях съществува голям риск от употреба на психоактивни вещества. Наблюдава се намаляване на възрастта, когато за първи път се опитват наркотични вещества.
- Употребяващи наркотици.
- Семействата и близките на злоупотребяващите.
- Лишените от свобода.
- Военнослужещи от Българската армия.
- Хора, които търсят и/или получават международна закрила в нашата страна, мигранти.
Каква е ситуацията в България
Ситуацията в България се характеризира с липса на единен пазар на наркотици. Съществуват отделни групи, които се снабдяват чрез собствени канали и сами разпространяват психоактивните вещества. За да се наложат на пазара и да владеят по-голяма част от него, предоставят наркотици с добро качество и действат в София и в курортите по морето.
Най-търсеният наркотик е марихуаната и този факт, както и отличните природни условия за отглеждането й в страната, дават предпоставка за нарастването на употребата. Увеличили са се закритите оборудвани помещения и оранжерии, в които се отглежда канабис най-вече за вътрешния пазар. Все по-малко се среща отглеждането му в открити пространства, защото вече не е рентабилно заради конкуренцията от страна на албански престъпни формации.
Наблюдава се спад в употребата на т.нар. традиционни наркотици за сметка на синтетичните, които се разпространяват много бързо и се предпочитат за употреба. "Дизайнерските" наркотици са нови психоактивни вещества, чието свободно разпространение леко намалява, но за сметка на това се доставя масово чрез пощенски пратки или чрез "тъмната" интернет мрежа.
Опитите за намаляване на търсенето на наркотици са насочени предимно към младите хора, но липсата на финанси, квалифицирани кадри и добри практики в областта затрудняват добрата реализация. Също така съществуващите програми за лечение и психосоциална рехабилитация не са достатъчни за оказване на помощ и за покриване на нуждите от лечение, рехабилитация и интеграция на наркозависими. Необходимо е разработването на нови методи за лечение и рехабилитация, които да отговарят на новонавлизащите стимуланти и наркотични вещества, както и на засилената употреба на марихуана.
По отношение на ограничаването на предлагането на наркотици усилията на институциите трябва да се насочат към по-усъвършенствани средства и методи за борба с разпространението и трафика на наркотични вещества. Освен това в България няма модерно оборудвана лаборатория, в която да се идентифицират новопоявили се психоактивни вещества и да се откриват в биологични проби.
Едни от основните заплахи пред общественото здраве са нелегалният трафик и бързото развитие на пазара на наркотици. Ситуацията е много динамична и това налага планиране и извършване на нови дейности, които да ограничат вредите. Все повече например са случаите на шофиране след употребата на психоактивни вещества или злоупотребата с лекарства, които съдържат наркотични вещества. По тази причина е необходимо да се разработват и прилагат различни превантивни програми, които да са насочени към групите в риск, на първо място към деца и младежи. Нужно е и да бъде повишен достъпът до лечение, психосоциална рехабилитация и реинтеграция, както и да се надгражда ефективността им.
- https://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/zdravosloven-nachin-na-zhivot/zavisimosti/tyutyunopushene/pasivnoto-tyutyunopushene/
- https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2020/11/11/natsionalna_strategia_nv-2020-2024_final1.pdf
- https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2020/12/29/proekt_na_natsionalna_zdravna_strategiia_2021-_2030.pdf
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧЕРНА БОРОВИНКА СУШЕНИ ПЛОДОВЕ 200 г ЯЖ ПОЛЕЗНО
БАРБЕЛ ДРЕКСЕЛ МАСЛО ЗА УСТА С МЕНТА И КАНЕЛА 250 мл
ДРОГИ И ПРЕВЕНЦИЯ - ГЕОРГИ ПОПОВ - СТЕНО
АК СЕКЮР ДМ ПРОТЕКТ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ФЛУИД 50 мл SVR
НовЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ЗАВИСИМОСТИ 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Трудова ангажираност
- Трудова медицина, превенция и условия за живот
- Алкохолизъм
- Лечение с циталопрам
- Клонидин
- Зависимост – видове, причини и лечение
- Лечение на никотинова зависимост
- Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
- Отказ от тютюнопушене за подобряване на здравословното състояние
- Лечение на наркотична зависимост с ибогаин
- Сексуална зависимост - причини и симптоми
- Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
Коментари към Превенция на зависимостите