Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Социална защита Структура и функции на Изпълнителна агенция Главна инспекция по труда

Структура и функции на Изпълнителна агенция Главна инспекция по труда

от 15 апр 2015г., обновено на 21 апр 2022г.
Редактор: Ирина Тенева
Структура и функции на Изпълнителна агенция Главна инспекция по труда - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" е с това наименование от 2000 г. Нейната история започва през 1907 г., когато на 3 ноември княз Фердинанд създава с указ Инспекторат по труда, първообразът на днешната структура. Задачата на тогавашната институция е да прилага "законите, правилниците и наредбите по индустрията, търговията и занаятите и по протекцията на работниците".

През 1917 г. е приет първият български закон, свързан с безопасността и хигиената на труда. Той просъществува чак до 1951 г., когато е отменен заради появата на Кодекса на труда. През същата 1951 г. контролните функции по безопасност и здраве по време на работа са поети от обществена организация, която става част от структурата на българските синдикати.

В началото на декокрацията - през 1991 г. - се създава Държавна инспекция по труда към Министерството на труда и социалната политика. През следващата година държавата си връща контролните функции относно безопасността и здравето при работа и ги възлага на споменатата Държавна инспекция. През 2000 г. тя вече е с наименование Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" (ИА ГИТ) към министъра на труда и социалната политика. През 2002 г. на Агенцията се възлага да извършва специализирана контролна дейност по насърчаване на трудовата заетост.

Структура на Изпълнителната агенция

Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" е юридическо лице със седалище в столицата и с териториални дирекции в 28-те области на страната. Агенцията е второстепенен разпоредител с бюджет към социалния министър и нейната издръжка е от собствени и от бюджетни средства.

  • Начело на ИА ГИТ е изпълнителен директор, който дава пряко своите разпореждания на служител по сигурността, на финансов контрольор и на главен секретар. Последният ръководи общата и специализираната администрация, от които е изградена структурата на Агенцията.
  • Общата администрация извършва дейности по административното обслужване на гражданите и на юридическите лица, както и осигурява технически дейността на специализираната администрация и на изпълнителния директор. Към общата администрация се причисляват дирекциите "Управление на човешките ресурси", "Обществени поръчки и управление на собствеността", "Финансово-стопански дейности" и "Административно обслужване и информационни технологии".
  • Специализираната администрация се подразделя на дирекции "Правно осигуряване на инспекционната дейност" и "Международна трудова миграция" и на Главна дирекция "Инспектиране на труда" с 28 териториални поделения (дирекции) във всеки областен център на България.

Функции на Изпълнителната агенция

Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" извършва следните дейности:

  • Упражнява цялостен контрол за спазването на трудовото законодателство във всички дейности и отрасли.
  • Упражнява специализиран контрол по спазването на няколко закона - на Закона за здравословни и безопасни условия на труд, на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност и на Закона за насърчаване на заетостта. Също така и на законодателството, което е свързано с изпълнението на държавната служба, с правата и задълженията на страните, обвързани със служебно правоотношение, както и контрол по спазването на други нормативни актове в случаите, когато това е възложено със закон.
  • Оказва съдействие, дава сведения и съвети на работници, служители и работодатели за най-ефективните методи за съблюдаване на трудовото законодателство, на нормативни актове, които регламентират безопасните и здравословни условия на труд, както и на други актове, при изпълнение на които Агенцията има задължение да упражнява контрол.
  • От ИА ГИТ имат право, дадено им съгласно Търговския закон, да подават искова молба за откриване на производство по несъстоятелност на търговец. Това става в случаите, когато са налице изискуеми или неизпълнени за повече от 2 месеца задължения за трудови възнаграждения към минимум една трета от служителите или работниците на търговеца.
  • От Агенцията известяват компетентните органи относно непълноти или недостатъци в действащото трудово законодателство.

Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" извършва своята дейност самостоятелно или в сътрудничество с други органи на държавната администрация. В процеса на осъществяване на задълженията може да си взаимодейства и с организации на работодателите, на служителите и работниците или с неправителствени структури.

мъж работи с машина и друг го наблюдава

Контролна дейност на дирекциите "Инспекция по труда"

Дирекциите "Инспекция по труда" са териториални поделения към Главна дирекция "Инспектиране на труда" и са разположени в областните градове на страната. Едно от задълженията им е да извършват контролна дейност, която се изразява в планирано и непланирано инспектиране.

Планираното инспектиране е заложено в годишните планове за дейността на дирекциите и се осъществява съобразно програмите и мерките, вписани в годишния план за дейността на изпълнителната агенция. Споменатите планове на дирекциите също така отчитат териториалната структура на икономиката, вида и тежестта на нарушенията на трудовото законодателство, степента на риска в предприятията, нивото на трудовия травматизъм и професионална заболяемост.

Непланирано инспектиране се провежда, когато:

  • Има разпореждане на министъра на труда и социалната политика; на изпълнителния директор на Агенцията; на директорите на дирекции на специализираната администрация; на други държавни органи, имащи това право, изрично посочено в закон; по преценка на инспекторите.
  • Когато има разпореждане на съда; на органите на прокуратурата и на органите, които осъществяват досъдебно наказателно производство.
  • Когато има искане и сигнал от страна на служители и работници, назначени на трудов договор; от страна на организации на работещите; относно информации от средствата за масово осведомяване.
  • Когато са постъпили искания и сигнали от органите по назначаването; от ръководители на инспекторатите в административните структури и на синдикатите или по постъпили жалби от държавни служители.
  • Когато се налага установяване на причините за станали злополуки по време и по повод на извършване на работа.

По повод и при изпълнение на служебните си задължения инспекторите се явяват контролен орган и имат правомощия, регламентирани в Кодекса на труда, в Закона за насърчаване на заетостта, в Закона за здравословни и безопасни условия на труд, в Закона за държавния служител, в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, както и в други нормативни актове, възлагащи контрол на ИА ГИТ.

Правомощия на инспектор получават и ръководителите на административни звена в специализираната администрация, юрисконсултите, назначените на длъжност инспектор служители, както и тези, които са на експертни длъжности, изрично упълномощени от изпълнителния директор. Служителите от специализираната администрация на централното управление имат компетентността на инспектор на труда за цяла България.

Когато инспектор на труда установи нарушение на законодателството, той:

  • Прилага принудителни административни мерки, посочени в нормативните актове, по които изпълнителната агенция извършва контролна дейност.
  • Издава постановление по чл. 405а от Кодекса на труда (гласи, че отношенията, които възникват при предоставянето на работна сила, се уреждат само като трудови правоотношения) за обявяване съществуването на трудово правоотношение.
  • Съставя акт за установяване на административно нарушение и образува административнонаказателно производство.
  • Може да дава устни разпореждания само, ако са забелязани административни нарушения, които могат да бъдат премахнати в хода на проверката.

Какви административни услуги извършват централните администрации и дирекции "Инспекция на труда"

Централните администрации на Изпълнителна агенция "Главна инспекция на труда" и дирекциите й в страната извършват общо 17 административни услуги:

  • Издаване на предварително разрешение или отказ за уволнение на служители и работници, ползващи специална закрила (от дирекциите).
  • Издаване на нова трудова книжка (от дирекциите).
  • Издаване на разрешение за извършване на технологични (повтарящи се) взривни работи (от дирекциите).
  • Издаване на дуликат на загубена или унищожена служебна книжка (от дирекциите).
  • Издаване на разрешение за приемане на работа на непълнолетни лица.
  • Издаване на удостоверение за наличие или липса на установени с влезли в сила наказателни постановления или съдебни решения нарушения на трудовото законодателство.
  • Издаване на разпореждане за прекратяване на трудов договор на служител или работник, когато той самият не може да подаде писменото си заявление за прекратяването пре д работодателя (от дирекциите).
  • Издаване на разрешение за извършване на специални взривни работи (от дирекциите).
  • Вписване в специален регистър на браншови колективни трудови договори и на допълнителни споразумения (анекси) към тях.
  • Вписване в специален регистър на колективни трудови договори на предприятия и на допълнителни споразумения (анекси) към тях (от дирекциите).
  • Издаване на разрешение за право на организиране и провеждане на курсове за правоспособност на основния персонал за работа с взривни материали.
  • Издаване на разрешение за допускане до употреба на новоразработени взривни материали, съоръжения и уреди, предназначени за взривната техника и технология.
  • Издаване на разрешение за проектиране на специални взривни работи.
  • Заверка на издадени свидетелства за работа с взривни материали на взривници, магазинери на склад за взривни материали, завеждащи склад за взривни материали, пиротехници, лаборанти по взривни вещества, браковчици, изпитатели на взривни материали и за работа със зарядни машини или устройства за взривни вещества (от дирекциите).
  • Издаване на разрешение за допускане до употреба на взривни материали, съоръжения и уреди, които са предназначени за взривна техника и технология от внос.
  • Заверка на издадени свидетелства за работа с взривни материали на проектанти 1 и 2 степен, ръководител производство взривни материали и пиротехници - ръководители, ръководител взривни работи.
  • Издаване на разрешение за извършване на промишлени изпитвания на новоразработени взривни материали, съоръжения и уреди, предназначени за взривната техника и технология.
Call
Send SMS
Add to Skype
You'll need Skype CreditFree via Skype
Източник:
  • https://www.gli.government.bg/sites/default/files/upload/documents/2022-02/ustroystven-pravilnik-na-izpalnitelna-agentsiya-gl_3_1.pdf
  • https://www.gli.government.bg/bg
Още по темата:
  • Категории труд в България Категории труд в България
  • Трудови права на бременни, майки и жени в напреднал етап на лечение инвитро Трудови права на бременни, майки и жени в напреднал етап на лечение инвитро
  • Дирекции Бюро по труда Дирекции Бюро по труда
  • Трудова медицина в България Трудова медицина в България
4.0/5 4 оценки

Коментари към Структура и функции на Изпълнителна агенция Главна инспекция по труда

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Структура и функции на Изпълнителна агенция Главна инспекция по труда
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 06:35
    Коментирайте "Структура и функции на Изпълнителна агенция Главна инспекция по труда"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална защита
  • Дирекция "Бюро по труда", град Пловдив
  • Категории труд в България
  • Дирекция "Бюро по труда", град Стара Загора
  • Дирекция "Бюро по труда", град Пазарджик
  • Дирекция "Бюро по труда", град Лом
  • Дирекция "Бюро по труда", град Асеновград
  • "Бюро по труда", град Елин Пелин
  • Дирекция "Бюро по труда", град Кюстендил
  • Дирекция "Бюро по труда", град Хасково
  • Дирекция "Бюро по труда", град Казанлък
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Подариха ми маслиново дръвче - какви грижи изисква?

преди 2168 дни, 20 часа и 32 мин.

Кой се грижи за децата по време на грипната ваканция?

преди 2305 дни, 19 часа и 40 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 18 часа и 39 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 9 часа и 39 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 9 часа и 51 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 9 часа и 58 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival