Профилактика и рехабилитация по програма на НОИ
Рехабилитация на граждани се извършва по две програми в нашата страна. Едната възможност е за хора, които страдат от заболявания, включени в определени клинични пътеки, финансирани от НЗОК. Другата възможност е по програма на НОИ и потребителят заплаща една част, а останалата се поема от националния институт под формата на парична помощ за профилактика и рехабилитация.
Лекуващият лекар преценява дали пациентът има нужда от провеждане на профилактика и рехабилитация при заболяване, което трябва да е официално диагностицирано. След това човекът може да се възползва от правото си на паричната помощ. На тази база лекарят издава медицинско направление бланка МЗ № 119а`98.
Какви са условията за ползване на паричната помощ
Националният статистически институт е институцията, която финансира и контролира дейността по профилактика и рехабилитация. Отпускането на помощта става по условията и реда, регламентирани от Наредба № 1/13.02.2007 г. за ползване и изплащане на парични помощи за профилактика и рехабилитация.
Гражданите, които могат да се възползват от тази възможност, са:
- Осигурените за общо заболяване и майчинство и/или за професионална болест и трудова злополука - необходимо е да са внесени или дължими осигурителни вноски за 6 последователни календарни месеца преди месеца, през който се прави профилактиката и рехабилитацията. В този 6-месечен срок се зачитат периодите на неплатените и платени отпуски за отглеждане на дете, за временна неработоспособност, бременност и раждане, за осиновяване на дете до 5 години. Също така периодът на неплатения отпуск до 30 работни дни през 1 календарна година. Зачита се и времето, през което на самоосигуряващите се за общо заболяване и майчинство са им изплащани парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане, отглеждане на дете до 2 години и осиновяване на дете до 5-годишна възраст, както и периодите, през които не са получавали обезщетения за изброените случаи.
- Хората, които получават лична пенсия за инвалидност, ако не са достигнали възрастта по чл. 68, ал. 1 от КСО (за 2022 г. тя е 61 г. и 10 месеца за жените и 64 г. и 5 месеца за мъжете). Освен това срокът на инвалидността в решението на ТЕЛК/НЕЛК не трябва да е изтекъл.
Хората, които се осигуряват само за трудова злополука и професионална болест, могат да получат парична помощ за профилактика и рехабилитация само при настъпването на професионална болест или на трудова злополука. Условието да са платени или дължими вноски за 6 последователни месеца не важи за хора, които са получили увреждания вследствие тези два риска.
Какво включва паричната помощ
Паричната помощ за всеки, който има право да я ползва за профилактика и рехабилитация, включва:
- Средства за до 4 основни диагностични и терапевтични процедури на ден (в това число изследвания и прегледи) по утвърдени от Надзорния съвет на НОИ цени.
- Определена сума за нощувки, като за една нощ се полагат 23 лв., без да се доплаща от потребителя.
- Частична помощ за хранене, изразяваща се в 8 лв. за 1 храноден. За деня на прием в балнеохотела и за деня на напускането му НОИ заплаща общо 8 лв.
Осигурителният институт изплаща парични помощи за профилактика и рехабилитация един път в годината за 10 дни престой. Базите, в които се настаняват гражданите, трябва да имат сключен договор с НОИ. Желаещите да се възползват от програмата за рехабилитация сами трябва да направят своите резервации.
Изпълнителите на услугата са хотели и балнеохотели под шапката на "Профилактика, рехабилитация и отдих" ЕАД, София, "Специализирани болници за рехабилитация - Национален комплекс" ЕАД, София, към Военномедицинска академия, отделни специализирани болници за рехабилитация - общо 52 на брой. Изпълнителите са длъжни:
- Да дават резервация на цена, която е посочена в договора.
- Да осигуряват хранене при крайна цена за 1 храноден, сборна от частичната парична помощ за хранене и доплащането за 1 храноден, каквото е вписано в договора.
- Да публикуват на страницата си в интернет подробности за начините за резервация, за разходите, които не се поемат от НОИ, за условията, реда и сроковете за заплащането на тези разходи и на резервацията.
От осигурителния институт не носят отговорност за недоволства, свързани с резервация, и с ползването и заплащането на услуги, които не фигурират в договора между НОИ и изпълнителя.
Потребителите са длъжни:
- Да се информират за реда и условията, при които се ползва правото за парична помощ за профилактика и рехабилитация.
- Да се запознаят какви са противопоказанията и кои са заболяванията, обявени от изпълнителите, при които не бива да се провежда профилактика и рехабилитация.
- Да се информират какви са средствата, които те трябва да платят.
- Да спазват срока на рехабилитация.
- Когато вече са постъпили в базата, да ползват и трите компонента на паричната помощ - нощувки, медицински процедури и частична помощ за хранене. Ако не се спазват тези изисквания, разходите са за сметка на потребителя. Направените разходи се поемат от него и когато прекрати профилактиката и рехабилитацията по собствено желание. Изключение правят случаите, когато се появи заболяване, което не може да се лекува при изпълнителя или се случат други събития с обективен характер, доказуеми към момента на напускането.
Какви документи са необходими за издаване на удостоверение за ползване на паричната помощ
Документите, които са нужни за издаване на удостоверение за ползване на парична помощ за профилактика и рехабилитация, са следните:
- Медицинско направление - бланка МЗ № 119а`98, издават се два броя от него от лекуващия лекар. В него той посочва заболяването, за което е нужно да се проведе профилактика и рехабилитация, какви придружаващи заболявания има пациента, ако има такива, какви са медицинските основания за рехабилитацията, опис на приложените медицински документи. Направлението се издава не по-рано от 30 календарни дни преди датата на постъпване при изпълнителя за профилактика и рехабилитация.
- Документ за самоличност, който се представя за справка.
- Документ по образец, който доказва осигурителните права на потребителя (издава се служебна бележка от работодателя).
- Медицинска документация - изследвания, епикризи, електрокардиограми, рентгенови и други снимки и други документи според конкретния случай, които показват миналото и настоящо здравно състояние на човека. Желаещите да се възползват от правото на профилактика и рехабилитация по програма на НОИ трябва да предоставят цялата медицинска документация, която удостоверява наличието на заболяването, посочено в направлението.
- Валидно експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК (копие) - изисква се за хората, които са с 50% и повече от 50% трайно намалена работоспособност.
- Валидно експертно решение за признаване на професионална болест (копие) - изисква се за хората, които страдат от професионална болест.
С този комплект документи желаещите да получат удостоверение за профилактика и рехалибитация отиват в териториално поделение на НОИ по постоянен или настоящ адрес. Това трябва да стане не по-рано от 10 работни дни преди датата на постъпване в съответния хотел или балнеохотел. Когато получават удостоверението, потребителите, осигурени за общо заболяване и майчинство и/или за трудова злополука и професионална болест, е нужно да попълнят декларация по образец. В нея те съгласяват, че ако осигуряването им бъде прекратено към датата на постъпване при изпълнителя на профилактиката и рехабилитацията, няма да ползват правата, които им дава удостоверението.
Важно е да се знае, че удостоверение не се издава на хора, които имат здравословни противопоказания за извършване на профилактика и рехабилитация или нямат право на парична помощ за този вид дейност.
Какви документи са необходими при постъпване за профилактика и рехабилитация
Потребителите, които постъпват при изпълнител за профилактика и рехабилитация, трябва да му предоставят следните документи:
- Документ за самоличност.
- Удостоверение от териториално поделение на НОИ.
- Медицинско направление от лекуващия лекар.
- Медицинска документация, която доказва миналото и настоящето здравно състояние на човека.
- Експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК.
- Експертно решение за признаване на професионална болест.
Изпълнителите не приемат хора, които имат заболявания, противопоказни за извършването на профилактика и рехабилитация в съответните обекти.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
ПРОФИЛАКТИЧНИ ГАЩИ МИХАЕЛА ЗА ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ДИСПЛАЗИЯ НА ТАЗОБЕДРЕНАТА СТАВА ПРИ БЕБЕТА
ЙОГУРТ ПРОБИОТИЧЕН РЕВИТАЛИЗИРАЩ ШАМПОАН ПРОТИВ КОСОПАД КОНЦЕНТРАТ УРЕЯ 8% С НАТУРАЛНО РОЗОВО МАСЛО 200 мл.
БАРБЕЛ ДРЕКСЕЛ АНТИ КАРИЕС таблетки за смучене * 126
ТОНУС ЕЛАСТ КОМПРЕСИОНЕН РЪКАВ ЕЛАСТИЧЕН КЛАС 2 БЕЗ РЪКАВИЦА 0403
ТОНУС ЕЛАСТ КОМПРЕСИОНЕН РЪКАВ ЕЛАСТИЧЕН КЛАС 2 С ПРЕЗРАМКА БЕЗ РЪКАВИЦА 0403-01
СТАТИЯТА е свързана към
- Трудова ангажираност
- Трудова медицина, превенция и условия за живот
- "Специализирана болница за рехабилитация – Сандански" ("СБР-НК" ЕАД, филиал Сандански), гр. Сандански
- 5 упражнения при тендовагинит на ръката (болест на Де Кервен)
- Упражнения при ходене на пръсти при децата
- Специализирана болница за рехабилитация - Велинград (СБР-НК ЕАД, филиал Велинград)
- Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
- КП № 262 ФИЗИКАЛНА ТEРАПИЯ И РЕХАБИЛИТАЦИЯ НА БОЛЕСТИ НА ЦЕНТРАЛНА НЕРВНА СИСТЕМА
- Хипербарна кислородна терапия в спорта
- Териториално подразделение на НОИ, град Видин
- д-р Валентина Станева Кардашева
- Възстановяване на спортисти от илиотибиaлен синдром
Коментари към Профилактика и рехабилитация по програма на НОИ