Проблеми пред младежите на трудовия пазар

Основните проблеми пред младежите на трудовия пазар могат да бъдат дефинирани по следния начин:
1. Липса на задълбочени познания, умения и невисока степен на образованост.
Българската образователна система не е в състояние да осигури стабилни и конкурентноспособни знания сред населението, което току що е попаднало на трудовия пазар. В образователната сфера са зле застъпени стажове и практики в различните образователни сектори. Именно те осигуряват постепенен преход от учебната до трудовата среда. За съжаление все още е практика преподаването на теоретична постановка, която е морално остаряла и неприложима. Благодарение на това се възпрепятства прилагането на натрупаните знания в среда на бързо развиващ се пазар на труда. Сред малко населените райони, както и при групите от хора, които са малцинствени проблемът с високата безработица сред младежите най-често е вследствие на ниската образователна степен.
2. Липа на практически опит и стаж.
Реализацията сред младите хора до двадесет и четири години е силно затруднена. Това се дължи често пъти на нежелание за инвестиция в тяхното обучение от страна на работодателите. Именно това обучение е ключът към натрупването на трудов опит. Друг проблем е свързан с факта, че малкото трудови позиции, които се предлагат са непривлекателни за младите хора, защото заплащането е ниско, социалната осигуреност отсъства, липсват и възможности за кариерно развитие. Често срещана практика е липсата на трудов договор, наличието на нерегламентирано работно време и необосновано занижено заплащане. Чрез нерегламентираната трудова дейност е особено ощетяваща за младите хора, защото по този начин те са лишени от осигурителни и пенсионни права, а натрупаният работен стаж не се признава за такъв.
3. Слаба мотивация са работа.
Предлагащото се равнище на заплащане и трудови условия са основните демотивиращи фактори за добре функционираща трудова дейност сред младите хора. Липсата на предприемачески усет сред младите хора и трудностите пред, които може да се изправят немалко новостартирали бизнес начинания допълнително демотивират младежите да стартират свой бизнес.
4. Заетост на младите хора в сивия сектор.
Дефицитът на професионална вещина и практика в реална работна среда е принудила завършилите средни професионални училища, общообразователни училища веднага след своето завършване да започнат “ на първото възможно работно място“. Това най-често е в сферата на услугите, търговията и обслужването. Младежите обикновено са без претенции относно трудовите условия. Основен ресурс на трудовия процес в сивия сектор за съжаление са именно младите хора.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОРТРЕТ НА ПОЕТА КАТО МЛАД - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
ПОДМЛАДЯВАЩИЯТ ЕНЗИМ - Д-Р ХИРОМИ ШИНИЯ - СИЕЛА
ВАРИТЕКС ЦЕЛИ СИЛИКОНОВИ СТЕЛКИ ЗА КОРИГИРАНЕ НА НАПРЕЧЕН И НАДЛЪЖЕН СВОД 542
ФЪРСТ ЕЙД АПТЕЧКА ТИП ОФИС
ЗИМАТА НА НАШИТЕ ПИСМА - АНХЕЛЕС ДОНЯТЕ - ХЕРМЕС
VIKING-T ДАМСКИ ОБУВКИ SUNNY GREY 36-41 057701
СТАТИЯТА е свързана към
- Трудова ангажираност
- Безработица
- Категории труд в България
- Общуването между поколенията в офиса подобрява психичното здраве на служителите
- Как всяко работно място, съпътствано от обичайните оплаквания и проблеми, се превръща в токсично
- Орфеево цвете, Родопски силивряк, Родопска хаберлея, Каберлия, Китара, Стирака, Шапива билка
- Как да намерите работа, която обичате
- Структура и функции на Изпълнителна агенция Главна инспекция по труда
- Какво е вашето място сред колегите?
- 40 вдъхновяващи мисли за всеки ден, с които работната ви седмица да мине по-лесно
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Работа на мускула
Коментари към Проблеми пред младежите на трудовия пазар