Правителството одобри промените в Закона за личната помощ

Промените в Закона за личната помощ бяха подкрепени от членовете на кабинета "Борисов". Както многократно беше заявено от социалното ведомство, с тях се премахват откритите до момента слабости, а основната цел на корекциите е контролът върху услугите да се засили, а помощта да бъде качествена и устойчива.
През 2021 г. помощ ще получат близо 80 000 хора с увреждания, а това са двойно повече от нуждаещите се, които сега биват подпомагани. Данните на социалното ведомство показват, че през 2020-а този вид подкрепа е за 32 000 души.
Право на подкрепа чрез Закона за личната помощ ще имат пълнолетни с трайни увреждания с и над 90% степен на увреждане, деца с и над 90% без право на чужда помощ, деца с и над 50% с право на чужда помощ и всички над 18 години със степен на увреждане от 70,01% до 89,99%. Личните асистенти продължават да работят на трудов договор.
В републиканския бюджет са предвидени 214 600 000 лв. по този Закон и други 85 000 000 лв. по Закона за социалните услуги.
В резултат на промените кметовете на общините вече имат ангажимента да извършват наблюдение върху качеството на личната помощ и контрола върху услугите. Гарантирано е финансирането на администрациите, на които ще бъдат предоставени нужните за администриране на личната помощ средства.
Новите правила регламентират предоставянето на лична помощ при лечение в чужбина или рехабилитационни услуги.
От МТСП припомнят, че промените в Закона за личната помощ са предложени, след като са били анализирани и дискутирани с всички заинтересовани страни. Целта е услугите да бъдат дълготрайни и с много по-високо качество.
Членовете на Министерския съвет приеха още и промени в Закона за хората с увреждания. Според тях предоставянето и заплащането на приспособления, помощни средства, медицински изделия за хората с увреждания ще станат ангажимент на НЗОК до края на 2021 г., което означава, че реално процедурата ще започне от 2022 г. Това ще става по утвърдени механизми и стандарти за качество.
Новите правила дават възможност да се увеличат хората, обект на защитена заетост. Към тях вече се включват и жените и мъжете с психични разстройства и интелектуални затруднения.
Промените увеличават и времето за подготовка на институционализирането на Държавната агенция за хората с увреждания към МС. До края на 2021 г. се очаква да бъде осъществен анализът, който ще доведе до въвеждането на прецизни регулации на устройството, дейността и правомощията на новата Агенция.
gov.bg, mlsp.government.bg
СТАТИЯТА е свързана към
- Социални услуги и потребители
- Хора с увреждания
- За Гюнай, който въпреки тежката диагноза и тормоза от баща си, вярва в доброто
- За над сто заболявания решенията на ТЕЛК ще бъдат пожизнени
- Национална програма Асистенти на хора с увреждания
- Дефиниция на социалните услуги за хората с увреждания
- Австралийски жени с увреждания са подложени на принудителна стерилизация и контрацепция, без тяхното информирано съгласие
- Животът на близо 2 700 000 хора с увреждания в Украйна е изложен на риск
- Целеви помощи, изплащани от Агенцията за хората с увреждания
- Как да бъдем полезни на хората с увреждания, без да засягаме достойнството им
- Павлина Григорова: Хората с увреждания искат адекватно решение на проблема с ТЕЛК експертизите
- Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели
Коментари към Правителството одобри промените в Закона за личната помощ