МС предложи на НС да ратифицира със закон споразумението за заем между ЕС и България
На извънредно заседание на 15 декември 2020-а правителството подкрепи споразумението за заем между Европейския съюз и България и го предостави на НС. Целта е в кратки срокове парламентът да го ратифицира със закон. По този начин страната ни ще започне да прилага инструмента SURE.
Максималният размер на заема е 511 000 000 евро, а максималният среден срок до падежа е 15 години. Срокът, в който България ще разполага с финансовата помощ, започва от 30 септември 2020-а и продължава 18 месеца.
Споразумението е част от Регламента на Съвета от 19 май 2020-а, с който беше създаден европейският инструмент за временна подкрепа, за да бъдат смекчени рисковете от безработица, провокирани от пандемията от COVID-19. В началото на август България поиска официално финансова помощ по инструмента SURE, което министърът на финансите подписа на 26 ноември 2020-а, а Еврокомисията – на 11 декември 2020-а. Заради SURE беше актуализиран и републиканският бюджет. На днешния 16 декември 2020-а споразумението ще бъде обсъдено от бюджетната комисия в парламента.
Чрез SURE се очаква средно на месец между 4500 и 5000 работодатели у нас да получат подкрепа за запазването на около 140 000 работещи.
Междувременно Българската банка за развитие (ББР) обяви, че съобразявайки се с решението на правителството за увеличаване на лимита на безлихвените заеми и срока за кандидатстване, тя разширява обхвата на гаранционната си програма в подкрепа на физическите лица. Промените в Програмата за гарантиране на безлихвените кредити, подготвени от екипа на ББР, целят да защитят хората, които в момента не работят заради COVID пандемията.
Тук е мястото да припомним, че е увеличен лимитът на гарантираните от Банката безлихвени заеми и нуждаещият се може да вземе заем от 6900, а не както до момента 4500 лв. Съответно се увеличава и срокът за кандидатстване и то може да стане до 30 юни 2021 г.
От ББР уточняват, че максималният срок за връщане на заема е пет години, а гратисният период варира от най-малко шест месеца до най-много 24 месеца. Тези заеми са освободени от такси, неустойки и комисионни. Целта е повече хора да получат подкрепа в продължаващата кризисна и несигурна ситуация.
По данни на ББР от април 2020-а, когато стартира антикризисната мярка за безлихвени кредити, от нея са се възползвали 23 538 души. За тях банката е гарантирала финансиране в размер на повече от 98 300 000 лв.
От ББР напомнят още, че след осъществените от Еврокомисията промени в гаранционната програма в помощ на бизнеса от края на ноември 2020-а, се гарантира отпускането на заеми до 1 000 000 лв. за малки и средни предприятия и до 2 000 000 лв. за големите. Намалени са изискванията за обезпечаване, гратисният период е до 3 години, а кредите се отпускат от осем банки, партньори по инициативата.
По програмата за безлихвените кредити, предназначени за хората, партньори са 12 търговски банки. С изчерпан лимит са две банки – Общинска банка и Интернешънъл Асет банк, останалите десет продължават да приемат заявленията.
С решение на заседанието си на 16 декември 2020-а министрите решиха финансовото министерство заедно с Националната агенция по приходите да обяви процедура за проекти, по които ще кандидатсват малките и средни предприятия, засегнати от противоепидемичните мерки. По този начин парите ще стигнат бързо до нуждаещите се. За целта от ОП "Иновации и конкурентоспособност" бяха отделени 156 000 000 лв. НАП ще извършва по електронен път приемането на документите, обработката им и изпращането на помощта. Процедурата ще бъде в рамките на седмици.
56 000 000 лв. бяха отпуснати за фирмите от туристическия банш за преодоляването на последиците. Държавата ще предостави помощ на туроператорите и туристическите агенти от 4% от сумата на годишния оборот, който са декларирали за 2019 г. Средствата се отпускат безвъзмездно и са предназначени да компенсират загубите от отказалите се от ваучери клиенти и от удържаните суми. Според министъра на туризма Марияна Николова с 51 000 000 лв. ще бъдат подпомогнати 1600 предприятия от бранша. Проектонаредбата вече е изпратена за одобрение до ЕК, тъй като преди да започне изплащането е нужна нотификация от Комисията. С друго постановление беше одобрено отпускането на допълни разходи в бюджета на Министерството на туризма в размер на 4 993 723 лв. Парите са за преодоляване на последиците от COVID-19. Две години след отмяната на извънредното положение министерството ще предоставя на туроператорите, които използват въздушни превозвачи за чартърни полети до България с цел туризъм, държавна субсидия от 35 евро за всяка седалка в самолета за всеки полет, чийто капацитет е не по-малко от 100 места.
Междувременно данните на Агенцията по заетостта показват, че през ноември безработицата в страната е 6,7 %. Оттам отчитат, че това е най-ниската регистрирани стойност след края на извънредното положение на 13 май 2020-а. В сравнение с октомври има спад от 0,2 процентни пункта.
Броят на регистрираните безработни в бюрата на труда е 218 840 души. Те са с 9069 души по-малко в сравнение с октомври 2020 г., а на годишна база увеличението е с 29 366.
През ноември работа са започнали 17 343 мъже и жени, което е с 13 % повече в сравнение с месец октомври. В същото време работа на субсидирани от държавата работни места са започнали 2165 души от рисковите групи, от които по програми и мерки за заетост 412, а по схеми на ОП „РЧР“ 1753. През ноември са сключени трудови договори с 683 безработни по схемата „Заетост за теб“, която е осигурила работа от юли до момента на общо 6804 души.
От Агенцията по заетостта съобщават още, че по третия вариант на антикризисните мерки 60/40 и 80/20 е запазена работата на над 300 000 работещи за периода от май до ноември.
gov.bg, bbr.bg, az.government.bg, pixabay.com
- МС удължи до 30 юни 2020-а срока, в който работодателите ще кандидатстват за компенсации
- Правителството одобри проекта за нов регистър за хората с увреждания
- Правителството одобри Националната стратегия за хората с увреждания 2021 г. – 2030 г.
- Как се пресмята размерът на паричното обезщетение за безработица
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- Как се пресмята размерът на паричното обезщетение за безработица
- Повече от 1,2 милиарда лева са предназначени за справяне с последиците от COVID-19
- Териториално подразделение на НОИ, град Враца
- Спиране, прекратяване, възстановяване и възобновяване на парично обезщетение за безработица
- Европейски съюз
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Европейски център за превенция и контрол на заболяванията
- Извънредната епидемична обстановка приключва на 31 март 2022 г.
- Българите са с най-ниската продължителност на живота и в ЕС, и на Балканите
- Какво да променим, ако търсим дълго работа без успех
Коментари към МС предложи на НС да ратифицира със закон споразумението за заем между ЕС и България