Кои са правилните въпроси, които зададем на кариерния консултант, когото сме избрали?
Без значение дали сте студент, гимназист, или са изминали няколко години от дипломирането Ви - едни от най-добрите места, които биха могли да Ви ориентират относно желаната работа, която искате да започнете, са центровете за кариерно развитие. Именно в тези институции ще намерите професионалисти, които ще Ви помогнат. Но, за да се възползвате максимално от този ценен ресурс, ще е полезно, ако знаете какво да очаквате и какво да направите, за да извлечете максимума от срещи с експертите по кариерно развитие. За целта може да прочетете повече за въпросите, които е редно да зададете преди и по време на срещата.
Мога ли да си уговоря среща, на която да се обсъдят опциите за работа, които търся?
Добре е да имате предвид, че кариерният консултант е професионалистът, когото ще Ви помогне, но Вие сте човекът, „дирижиращ” процеса. В този случай, най-ефективно е да споделите какви са специфичните детайли, които искате да изясните по време на събеседването. Желаете ли да си търсите работа в специфична географска област или индустрия? Нужно ли е да прецизирате автобиографията си? По-добре задайте тези въпроси на електронната поща, преди да сте насрочили събеседването си с експерта.
Каква е най-добрата алтернатива за намиране на работа в моя случай?
За да се възползвате максимално от опита на кариерния експерт, на когото сте се доверили може да зададете въпроси от типа: "Как да разпределя правилно времето си между социалните мрежи за търсене на работа, интервютата и кандидатстването за работните позиции? Кои стратегии са действали при другите кандидати, подали документи за позиции в моята област?"
Как изглежда автобиографията ми?
Вашият консултант знае с какво ще се открои във вашето CV пред бъдещите работодатели, така че е добре да донесете копие от документа на уречената среща. По този начин ще получите по-бърза обратна връзка. Дори, когато автобиографията Ви е в процес на подготовка и не е напълно готова, ситуацията не е проблемна. Вземете със себе си „работния” вариант и списъка с всичките ваши професионални преживявания, дейности, университетски стажове, публични изяви, доброволчески дейности, придобити сертификати (и да, дори 3-месечната работа като спасител през лятото се брои). Консултантите могат да Ви помогнат да моделирате описанието, така че да привлечете вниманието към вашите към уменията и личните качества, които имате и към които работодателите се стремят.
Как мога да демонстрирам натрупан опит, а не разполагам с такъв?
Този въпрос често е задаван от много студенти с ограничен или никакъв опит (или стаж) в определен отрасъл. Добра идея е и Вие да го зададете. Говорете за специфичните позиции и за начина, по който сте прекарали университетските си стажове. Много работодатели са склонни да наемат и обучават правилния кандидат, ако е съумял да демонстрира силни комуникационни умения, интелигентност, професионализъм, както и други ценни умения. Всичко е въпрос на добро позициониране.
Как да ползвам правилно социалните медии?
Все повече и повече работодатели използват социалните медии, за да търсят потенциални подходящи кандидати, дори преди да са провели работно интервю с тях. Така че, влезте в профила си в социалните медийни платформи с вашия съветник и да поискайте откровена обратна връзка за това, което „казват” вашите профили относно професионалния Ви имидж. Консултантите може да ви помогнат да осъзнаете какво би си помислило, трето лице за вашите профили в LinkedIn, Facebook, Twitter и да преценят дали те биха могли да Ви помогнат, или навредят на шансовете да си осигурите определена позиция.
Какви да са следващите ми стъпки?
В зависимост от дължината на срещата с кариерния консултант, може и да не успеете да стигнете до отговор на всички тези въпроси. Въпреки това, първата Ви среща е чудесна отправна точка в привличането и насочването на помощта на кариерния експерт. Освен всичко, не забравяйте да попитате какви ще са следващите Ви стъпки. Най-важното е да не се притеснявате да се срещате експерта, на когото сте се доверили през цялостния процес на търсене на работа.
Източник: themuse.com
Снимка: leslie-friedman.com
Над материала работи: Виктория Милова
- Деница Михайлова: Няма добра или лоша кариера. Има такава, която е повече или по-малко подходяща за вас като личност
- Документи, които осигурителите следва да предават в НОИ
- България води класацията за най-добро място за професионално развитие на жените в Европа за 2020 г.
- Как да отговорим при работно интервю на питането: Имате ли въпроси към мен?
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Ръководство: Как да...
- Как да отговорим при работно интервю на питането: Имате ли въпроси към мен?
- Деница Михайлова: Няма добра или лоша кариера. Има такава, която е повече или по-малко подходяща за вас като личност
- 5 признака, че трябва да сменим работата си
- Как да отговорим на въпроса при интервю: Къде виждате себе си след пет години?
- Фактори, показващи, че водите здравословен начин на живот + инфографика
- Как да работите с колега, който не ви харесва
- Стремежът към пефектен живот ни причинява депресия
- Съвети за кариерно развитие на учените по време на коронавирусна пандемия
- 5 съвета, които ще ви помогнат да вървите напред
- Истински истории: Захвърлих кариерата си, за да стана барманка, и съм по-щастлива от всякога
Коментари към Кои са правилните въпроси, които зададем на кариерния консултант, когото сме избрали?