България води класацията за най-добро място за професионално развитие на жените в Европа за 2020 г.
Според проучване на елитната компания за дигитален маркетинг в Лондон „Reboot Online“ най-доброто място за работа за жените в Европа за 2020 г. е България. За целта експертите анализират широк набор от фактори, които допринасят за успешната кариера на нежния пол.
Всяка държава на стария континент получава определен брой точки, който е правопропорционален на възможностите за професионално развитие. Индексът се изчислява като се вземат под внимание финансовата независимост, разликата в заплащането при двата пола, броят жени на ръководни постове и особеностите на платения отпуск по майчинство.
Къде е България?
България държи челна позиция с 236,6 от общо 300 точки благодарение на най-дългия отпуск за отглеждане на дете в Европа. Освен това, според екипа в нашата страна е най-висок броят на жените на високи длъжности, като преди нея е само Норвегия, където се наблюдава най-голямо равенство между половете.
Тя е последвана от Хърватия с 229,9 точки, която има отлични показатели за финансова независимост и продължителност на отпуска за отглеждане на дете. По параметъра финансова стабилност страната отстъпва на Италия.
В челната петорка попадат Естония, Норвегия и Нидерлания, след които се нареждат Словения, Румъния и Италия.
Латвия е на девета позиция, като изпреварва икономически развитите страни Великобритания и Дания, които заемат съответно 12-то и 15-то място по критерия за финансова самостоятелност.
Швеция е десета в класацията, тъй като отстъпва на прибалтийската република както по финансова независимост при жените, така и по продължителност и условия на отпуска за отглеждане на дете.
Броят на жените на ръководни постове в Турция е по-голям от този в Германия и Австрия
На опашката се намира Турция със само 39,9 точки от възможни 300. Въпреки слабото си представяне, броят на жените на ръководни постове там е по-голям, отколкото в Германия и Австрия, известни с равнопоставеността между половете.
Наоми Ахарони, изпълнителен директор и един от основателите на британската дигитална компания „Reboot Online“, споделя: „Като цяло резултатите, които получихме, разкриват, че има известен напредък що се отнася до равенство между мъже и жени на работното място на стария континент.
Челните позиции на балкански страни като България и Хърватия доказват, че на локално ниво са проведени реформи, които осигуряват независимост и висока степен на равноправие на жените. На този фон обаче носят разочарование Германия и Дания, които традиционно са считани за едни от най-богатите западноевропейски страни. Очевидно там усилията за стопяване на различията не дават нужните резултати.
Въпреки че наблюдаваме известен напредък по отношение на половото неравенство на работното място, жените продължават да се сблъскват с немалко предизвикателства. Част от тях са свързани с несъответствието в заплащането на еднакви длъжности, заемани от мъже и жени, слабото присъствие на жени в управлението, липсата на работещи политики за поощряване на професионалното им развитие и, не на последно място, трудно постижимия баланс между работата и личния живот. Пандемията от COVID-19 задълбочи още повече проблема, тъй като най-вече работещите майки поеха тежестта от наложените ограничителни мерки.“
https://uk.finance.yahoo.com/news/gender-equality-the-best-countries-in-europe-for-women-to-work-125949046.html
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАРИЕРА ИЛИ НЕ - 10 ФАКТОРА ЗА УСПЕШНО НАЧАЛО НА КАРИЕРАТА - НИКОЛАЙ ВАСИЛЕВ - СИЕЛА
МОМИЧЕ, СПРИ ДА СЕ ОПРАВДАВАШ - РЕЙЧЪЛ ХОЛИС - ХЕРМЕС
МИЛИОНЕР БЕЗ ОБРАЗОВАНИЕ - МАЙКЪЛ ЕЛСБЕРГ - ЖАНУА 98
ПРЕОБЪРНАТИ ЖИВОТИ - РАНДАЛ БЕЙКЪР - СИЕЛА
ПЕТЪР СТОЯНОВ. ХРОНИКА НА ЕДИН ПРЕЗИДЕНТСКИ МАНДАТ. /БЪЛГАРСКИ ЕЗИК/- ДИМИТЪР РАЙЧЕВ - ХЕРМЕС
АНТИЧНИ ПАМЕТНИЦИ В НАРОДНИЯ МУЗЕЙ И ПАМЕТНИЦИ НА ТРАКИЙСКОТО ИЗКУСТВО - БОГДАН ФИЛОВ - ШАМБАЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- 7 цитата от книгата "Бягащата с вълци"
- История на старобългарската медицина в периода на Възраждането
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 2 част
- Развитие на българската фармация от 1879 до 1944 година
- Личности, допринесли за развитието на българското акушерство от Средновековието до началото на 20 век
- Институт за клинични експертизи - България АД
- Поглед към българското кино: филмът "Вилна зона" (1975)
- История на българската фармация
Коментари към България води класацията за най-добро място за професионално развитие на жените в Европа за 2020 г.