Издаване на разрешение или отказ за уволнение на някои категории работници

Издаването на разрешение или отказ за уволнение на някои категории работници, ползващи специална закрила се извършва според Чл.333, ал.1 и ал.5 от КТ. Текстът на Чл.333, ал.1 и ал.5 са следните:
Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. при намаляване на обема на работата;
5. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;
11. при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях;
Чл. 330. (2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят прекратява трудовия договор без предизвестие, когато:
6. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна т. 5 - ДВ, бр. 83 от 1998 г.) работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен;
В този конкретен случай правното основание от чл. 333, ал. 1 и ал. 5 от Кодекса на труда, е подкрепено и от Чл. 6 от Наредба № 5 за болестите, при които работниците, боледуващи от тях, имат особена закрила. Той е следният:
Чл. 6. Въз основа на документите по чл. 5 инспекцията по охрана на труда в седемдневен срок отказва или дава на предприятието разрешение за уволнение за всеки отделен работник. За да стартира тази процедура работодателят трябва да подготви следните документи:
1. На първо място трябва да оформи искане от своето предприятие в писмен вид. То може да бъде по утвърден образец или в свободен текст.
2. Трябва да се снабди със старо и ново щатно разписание, при прекратяването на трудовото правоотношение на основание чл. 328, ал. 1 т. 2 от Кодекс на труда. Чл.З28 от Кодекса на труда е следният:
Чл. 328. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. Работодателят трябва да изготви списък, съдържащ всички места и длъжности на лицата с намалена трудоспособност. Той трябва да бъде актуализиран за една година. Това изискване е за фирми, имащи средно списъчен състав над 50 човека.
4. Работодателят трябва да се снабди със становище на ТЕЛК при прекратяването на трудовото правоотношение на своя трудоустроен работник. В това число влизат служителите, страдащи от заболяванията, заложени в текста на Наредба № 5 от 20.02.1987 г. за болестите, при които работниците, боледуващи от тях, имат особена закрила съгласно чл. 333, ал. 1 от Кодекса на труда.
При прекратяване на трудовото правоотношение на основание чл. 330, ал. 2, т. 6 от Кодекс на труда (касаещи дисциплинарно уволнение) е нужно да се приложат да се приложат и писмени доказателства за това извършено дисциплинарно нарушение.
При прекратяването на трудовото правоотношение по време на полагаем и установен от закона отпуск поради (временна неработоспособност) се представят копия от издадените болничните листове.
Подготвеното искането от работодателя и придружаващите го документи следва да се подадат в Дирекция „Инспекция по труда” (Д ИТ) към определената област на Република България, на територията на която се намира точният адрес на управление на предприятието.
Още по темата:
-
Средна работна заплата в България и Европейския съюз
-
Парични обезщетения за бащите (1 част)
-
Начин, ред и срокове при представянето на документи и данни в НОИ за превеждане на финансовата компенсация при временна нетрудоспособност
-
Задължения на лицата и осигурителите/самоосигуряващите се да информират НОИ за събития, водещи до прекратяване превеждането на финансови компенсации при временна нетрудоспособност
ПРОДУКТИ СВЪРЗАНИ СЪС СТАТИЯТА
СТАТИЯТА Е СВЪРЗАНA КЪМ
КатегорияСоциални грижи- Трудов договор при лица под осемнадесет годишна възраст
- Общи основания за прекратяване на трудовия договор
- Правителството прие промени в Закона за лечебните заведения
- Промени в Кодекса на труда ще стимулират майките с по-високи доходи да се върнат на работа по-рано
- Редовното полагане на извънреден труд води до депресии
- Извънредният труд влияе негативно върху интелигентността и краткосрочната памет
- 15 невероятни ретро снимки показват как са работили хората преди AutoCAD
- Какво се случва, ако пазаруваш от малкото магазинче?
- Първи български закон, уреждащ въпросите на медицината и фармацията от 1874 година
- Издадени трудове на Сергей Навашин
- Дирекция "Регионална служба по заетостта", град Бургас
- Сдружение на службите по трудова медицина в България
- Петранка Кузманова-Dragonfly: "Не творя заради признанието, а заради магията от процеса и удовлетворението от добре свършена работа"
- Соня Цанкова: Прочетете законодателството и отворете очи!
- Служба по трудова медицина "Елстар" ЕООД, гр. Варна
- Служба по трудова медицина "Албиконсулт" ЕООД, гр. София
- Можете да превърнете работа, която мразите, в такава, която харесвате
- Трудовата дейност е полезна за децата, когато е съобразена с възрастта им
- 10 предупредителни знака, за които трябва да внимавате, когато кандидатствате за работа
- Приложете 8 съвета за ефективна работа в екип
- Трябва ли да се работи през уикенда и празничните дни?
- Какво ще направите, ако намерите голяма сума пари?
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА