Възможности за преизчисляване на пенсии
Кодексът за социално осигуряване (КСО) предлага няколко възможности за преизчисляване на българските пенсии. Целта на актуализирането е да не се стига до по-нисък размер на пенсиите, отколкото са в момента.
Сега се разработват варианти за преизчисляване им, чрез които да се компенсира по някакъв начин усложнената обстановка. Парламентът гласува от 1 юли 2022 г. пенсиите да бъдат увеличени със средно 20%. Минималната пенсия вече ще бъде 467 лв.
Служебно преизчисляване на пенсиите
Пенсиите, които са свързани с трудовата дейност, подлежат на преизчисляване, което се извършва служебно или по заявление на пенсионера. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради трудова злополука или професионална болест и за инвалидност поради общо заболяване.
При служебното преизчисляване (чл. 102, ал. 1, т. 1 от КСО) не се изисква пенсионерът да подава заявление за извършване на процедурата. За да стане тя факт, трябва да са налице следните условия:
- Прави се на 1 април на съответната година.
- Зачита се допълнително придобитият от пенсионера осигурителен стаж след отпускането или след последното преизчисляване на пенсията за времето до 31 декември включително на годината, която предхожда годината на преизчисляването.
- Осигурителният стаж се признава на база на данните, които са подавани от осигурителите, а за самоосигуряващите се - въз основа на данните за внесените от тях осигурителни вноски.
- Стажът се признавана база на постъпилите и налични данни в информационната система на НОИ към 1 март на годината, в която се прави призчисляването.
Изисква се пенсионерът да има поне 1 ден осигурителен стаж през предходната календарна година, за да бъде направено служебно преизчисляване от 1 април на съответната година. То не се извършва с допълнително положения осигурителен стаж, когато пенсионерът е подал заявление за ежегодно преизчисляване на пенсията му с направения от него осигурителен стаж и доход след пенсионирането му. Същото се отнася и за хората, които са подали заявления през 2019 и 2020 г., които са предпочели преизчисляването да се извършва на база осигурителен стаж и доход.
Разпореждането за преизчисляване може да се връчи при поискване на лицето.
Преизчисляване на пенсията по заявление на пенсионера
Всяка година може да се прави преизчисляване на пенсия за трудова дейност с допълнително придобити след пенсионирането осигурителен стаж и осигурителен доход. Това става, след като пенсионерът подаде заявление към териториалното поделение на НОИ, което изплаща пенсията му (чл. 102, ал. 1, т. 2 от КСО).
От 1 януари 2021 г. влезе в употреба нов формуляр на заявлението - образец УП-28, като може да се подаде и заявление в свободен текст. Образците УП-26.1, използвани през 2019 и 2020 г. за искане за преизчисляване на пенсията с допълнително придобити осигурителен стаж и доход, не губят своето действие. При всички подадени заявления след 1 януари 2019 г. преизчисляването се извършва при следните условия:
- Прави се ежегодно от първо число на месеца, който следва месеца на подаване на заявлението.
- Вземат се предвид допълнително придобитите осигурителен стаж и доход от пенсионера в периода след отпускането или след последното преизчисляване на пенсията за времето до края на месеца на входиране на заявлението.
- Осигурителните стаж и доход се зачитат на база данните, подавани от осигурителите, а за самоосигуряващите се - въз основа на информацията за внесените от тях вноски.
- Признаването на стажа и дохода става на база постъпилите и налични в информационната система на НОИ данни към датата, от която се прави преизчисляването.
- В ситуация, когато преизчисляването е по-неблагоприятно за пенсионера, новият размер на пенсията се изчислява само на база на данните за осигурителния стаж за същия период.
Когато към датата на преизчисляването няма информация за допълнително придобити осигурителен стаж и доход за периода след отпускането или след последното преизчисляване на пенсията, се разпорежда отказ тя да бъде преизчислена. Тогава заявлението, което е подал пенсионера, изгубва своето действие и пенсията му няма да бъде преразгледана по този ред през следващите години, освен ако той не пусне отново заявление за ежегодно преизчисляване на пенсията.
В случаите, когато пенсионерът вече е получил отказ по чл. 102, ал. 1, т. 2 от КСО, но придобие допълнително осигурителни стаж и доход през следващата календарна година, пенсията му ще бъде служебно преизчислена.
Служебното преизчисляване на пенсия от 1 април на съответната година на база допълнително придобит осигурителен стаж след излизане в пенсия не пречи да бъде подадено заявление за ежегодно преизчисляване. Също така не е пречка и за преизчисляването на пенсията на база допълнително придобити стаж и доход от пенсионера в същата календарна година. През следващите години пенсията ще се преизчислява ежегодно съгласно заявеното от пенсионера.
Преизчисляване на лични и наследствени пенсии, отпуснати с намален индивидуален коефициент
По параграф 7д от преходните и заключителни разпоредби на КСО, в сила от 1 септември 2021 г., се преизчисляват служебно лични и наследствени пенсии, които са отпуснати до 31 август 2021 г. с намален индивидуален коефициент на родени след 1959 г. и осигурени в универсален пенсионен фонд лица. За намаляването на коефициента се прилагат променените разпоредби на чл. 70 от КСО, чрез които стремежът е намалението да е по-малко, а оттам размерът на пенсията да е по-висок.
Същият параграф предоставя възможност да бъдат преизчислени по служебен път и пенсиите, свързани с трудовата дейност, при условие, че са отпуснати до 31 август 2021 г. включително и с намален индивидуален коефициент на основание чл. 70 от КСО или на отменената ал. 3 на чл. 127 от същия кодекс. След 31 август 2021 г. могат да се преизчисляват и пенсиите, на които индивидуалният коефициент е пресметнат с намаление и по старата, и по новата методика за определянето му. Така преизчисляването по параграф 7д позволява индивидуалният коефициент да се определя въз основа на нормативните разпоредби, по които е пресметнат, като по отношение на намалението му се прилагат разпоредбите на чл. 70, ал. 10, т. 1-3, ал. 11 и ал. 19 от КСО при положение, че това е по-благоприятно за получаващия пенсията.
Тъй като това преизчисляване се извършва служебно, не е нужно пенсионерът да подава заявление за задействане на процедурата.
Преизчисляване на пенсии за трудова дейност, свързано с увеличаване тежестта на осигурителния стаж
Параграф 7е от преходните и заключителни разпоредби на КСО дава възможност да бъдат преизчислени служебно всички пенсии за трудова дейност, които са отпуснати с начална дата преди 24 декември 2021 г. включително. Преизчислението е с 1,35% за всяка година осигурителен стаж без превръщане и съответната пропорционална част от този процент за месеците осигурителен стаж без превръщане.
Преизчисляването на пенсиите за трудова злополука и професионална болест, които са отпуснати до 24 декември 2021 г. включително, ще бъде със изброените по-долу коефициенти в зависимост от процента трайно намалена работоспособност и вид и степен на увреждане:
- Ако намалената работоспособност е над 90%, коефициентът е 0,5056.
- При проценти от 71 до 90 на сто, коефициентът е 0,4424.
- От 50% до 70,99%, той е 0,3792.
Преизчисляването на пенсиите за трудова дейност, регламентирано в параграф 7е, се извършва без да се променя дохода, от който е изчислена пенсията. След това тя се осъвременява, преизчислява и индексира съгласно нормативната уредба, действаща от датата на отпускането на пенсията до 24 декември 2021 г. Това преизчисляване се прави само, ако е по-благоприятно за пенсионера.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Пенсионно осигуряване
- Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
- НОИ, град Казанлък
- Обединен осигурителен архив, село Невестино
- Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
- НОИ, град Карлово
- НОИ, град Дупница
- Териториално подразделение на НОИ, град Пазарджик
- НОИ, град Гоце Делчев
- НОИ, град Разлог
- НОИ, град Асеновград
Коментари към Възможности за преизчисляване на пенсии