Процедура за действие при наличие на дете в риск
От съществено значение е какви действия ще се предприемат в ситуация, когато има дете в риск. По тази причина е разработена процедура за действие, когато е налице сигнал за дете, претърпяло някакъв вид насилие или е в опасност да претърпи такова.
В Закона за закрила на детето изрично е споменато, че всеки, на когото е известно или забележи, че дете се нуждае от закрила, е длъжен да съобщи на съответните институции и органи (чл. 7). Това са Държавната агенция за закрила на детето, Дирекция "Социално подпомагане" или МВР. Такова задължение имат и хората, които по професионален път са получили информация и им е известно, че дете се намира в риск. За подобни казуси не важи пазенето на професионална тайна.
Кога едно дете се води дете в риск
Според параграф 1 от допълнителните разпоредби на Закона за закрила на детето определението за дете в риск включва следните обстоятелства:
- Ако родителите му са неизвестни, са покойници, лишени или ограничени откъм родителски права, когато родителите не се грижат за детето.
- Дете в риск е всяко, което е жертва на насилие, злоупотреба, експлоатация или друг вид нехуманно или унизително отношение, наказание извън или в семейството.
- Ако е налице опасност от увреждане на физическото, нравственото, психическото, социалното или интелектуалното му развитие.
- Дете в риск се води и такова, което е застрашено от отпадане от училище или което вече е отпаднало.
Процедура за действие след сигнал за дете в риск
В случаите, когато постъпи сигнал за дете в риск, дете жертва на насилие или в опасност да бъде упражнено над него до някоя от институциите - МВР, Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗД) или до Дирекция "Социално подпомагане" (ДСП), тази, която го е приела, е длъжна незабавно да извести останалите до 1 час от регистрирането на сигнала. Когато става въпрос за насилие над дете, сигналът се разглежда дори и ако е анонимен. Уведомлението се праща до ДСП по настоящ адрес на детето, т.е. където то пребивава.
Друг начин за подаване на сигнал за дете в риск е чрез националната телефонна линия към ДАЗД на номер 116 111. Той е достъпен от територията на цяла България, безплатен е за всеки, който се обажда, и 24 часа в денонощието е активен. На този номер обаждащият се може да получи информация, консултация и помощ по всякакви въпроси и проблеми, свързани с деца. Ако имат нужда, професионалисти също могат да се обръщат за съдействие.
- При разглеждането на подадения сигнал и при преценяването на това какви действия да се предприемат е необходимо да участва екип от специалисти от различни области. По тази причина е създаден Координационен механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви или в риск от насилие, и за взаимодействие при кризисна интервенция. Това е нужно, за да се оцени точно ситуацията и за да се съгласуват действията на различните специалисти. Така нареченият мултидисциплинарен екип е съставен от представител на съответната общинска администрация (район или кметство), представител на Районното управление на МВР, на Детска педагогическа стая, на Регионален инспекторат по образованието, в зависимост от случая - личен лекар на детето, представител на Регионален център по здравеопазване или на Спешна помощ, ако сигналът е подаден от конкретно лечебно заведение. В екипа участват още представител на учебното заведение, където учи детето, училищният психолог, член на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, районен прокурор, съдия, доставчик на социална услуга (ако се налага ползването на такава) управителен орган на институция за предоставяне на социална услуга от резидентет тип или друга подобна (ако е необходимо да се изведе детето от семейството и да бъде настанено в подобен тип).
- Когато сигнал за дете постъпи в Дирекция "Социално подпомагане", началникът на отдел "Закрила на детето" към същата институция посочва кой социален служител да направи проверката. Той трябва да я проведе до 24 часа от получаването на сигнала и да събере мултидисциплинарния екип.
- Когато свърши 24-часовата проверка от страна на социалния работник, той е установил риск и е отворил случай, служителят пише доклад и го предоставя заедно с информация за самия сигнал на специалистите, които съставляват мултидисциплинарния екип.
- Екипът трябва да изготви съвместен план за действие, в който да присъстват конкретни задачи и срок, в който да бъдат изпълнени. Всеки един от специалистите от екипа очертава и предлага на останалите какви задачи може да свърши той съобразно правомощията, които има, и спрямо съществуващата нормативна уредба. За да бъде защитен интереса на пострадалото дете, всички трябва да си съдействат при изпълнението дори на конкретните задачи.
Каква защита се осигурява на детето
Защитата на дете в риск или жертва на насилие и експлоатация се организира и прилага след разглеждането на случая от мултидисциплинарния екип и съобразно изготвения от него план. В плана са заложени образователни, здравни и социални услуги за предотвратяване на насилието и за възстановяването на потърпевшото дете.
- В случаите, когато насилието е извършено от родител, от човек, на когото е било възложено да се грижи за детето, или от човек, на когото е било поверено, жертвата се настанява извън семейството в социална услуга за деца, претърпели насилие или били обект на трафик. Съдът трябва да излезе с решение за това настаняване и в него да са включени мерки относно родителските права и изпращането на майката или бащата към социални услуги за повишаване на родителския капацитет по предложение на ДСП.
- Дирекция "Социално подпомагане" е в правомощията си да се обърне към съдия или прокурор за търсене на отговорност за нанесеното насилие над детето по Закона за защита от домашното насилие.
- Когато са налице данни за извършено престъпление, от ДСП подават сигнал до районната прокуратура да бъдат предприети мерки спрямо извършителя по Наказателния кодекс.
- В случаите, когато насилието или експлоатацията над детето са извършени от човек, на когото то е поверено за предоставяне на грижи, на обучение, защита или лечение въз основа на трудов договор, съдебно решение или друг договор, от прокуратурата са длъжни да известят Дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес на детето в момента, когато внасят преписката в съда. Също така те трябва да уведомят и съответния работодател за незабавното отстраняване на извършителя от самото дете или от другите деца.
Мерки за закрила на детето
В зависимост от случая мерките за закрила на дете са ориентирани към семейната среда. Това означава, че с приоритет е дете в риск да бъде отглеждано в домашна и семейна среда, а когато всички подобни възможности са изчерпани или не е в интерес на детето да остава в тази среда, тогава вариантът е то да бъде настанено извън семейството - в семейство на близки и роднини, в приемно семейство или в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа. Последните три се прилагат след решение на съда. При спешна нужда от извеждане на дете от семейството не се прилагат мерките за закрила в семейна среда, а директно се пристъпва към настаняването му извън дома.
Основанията едно дете да бъде настанено извън семейството са:
- Ако майката и бащата са неизвестни, покойници, лишени от родителски права или са с ограничени права.
- Ако родителите, попечители или настойници трайно не се грижат за детето без основателна причина.
- Ако майката и бащата, настойниците или попечителите не са в състояние да го отглеждат трайно.
- Ако детето е жертва на насилие в семейството и има реална опасност неговото физическо, психическо, социално, нравствено и интелектуално развитие да бъде увредено.
- В случаите по чл. 11 от Конвенцията от 1996 г.
- Ако родителите, настойниците или попечителите са дали съгласие и отказват участието на детето в предаване по смисъла на Закона за радиото и телевизията да бъде спряно. Трябва да е налице опасност за физическото, нравственото, психическото и социалното развитие на детето.
Настаняване на детето извън семейството
Дирекция "Социално подпомагане", родител или прокурор могат да поискат от съда детето да бъде настанено в семейство на близки и роднини, в приемно семейство или в интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа. Пред правораздаващата институция се представят:
- Доклад, изготвен от ДСП по настоящ адрес на детето.
- Декларации от роднини или близки на детето дали са съгласни или несъгласни да приемат детето.
- Справка от регистъра на ДСП за приемните семейства, които могат да приемат деца.
Временно настаняване на дете по административен ред
Временното настаняване на дете в семейство на роднини или близки, в приемно семейство или в институция за резидентна грижа се извършва след издаване на заповед от страна на ръководителя на Дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес на детето. В срок от 1 месец от издаването на заповедта ДСП отправя искане за настаняване към районния съд. Ако настаняването се налага по спешност, искането е към съда по настоящ адрес на детето, във всички останали случаи е към правораздавателната институция по настоящ адрес на родителите.
Ако детето се настанява при близки или роднини, те трябва да удостоверят, че приемат или не детето чрез декларация. Задължително се проверява тяхната годност да отглеждат детето.
По същия начин се процедира и в случаите, когато става въпрос за приемно семейство - проверяват се възможностите и качествата му по отношение на грижата за детето. Когато то бъде настанено по административен ред в приемното семейство, се подписва договор между семейството и общината, доставчик на социални услуги или с ДСП.
Родителите могат да обжалват в срок от 14 дни заповедта на ДСП за настаняване на детето, дори и в случаите на спешно настаняване.
Настаняване на детето по съдебен ред
Районният съд по настоящ адрес на детето разглежда исканията за неговото настаняване извън семейството. По своя инициатива правораздавателната институция може да събира доказателства. Съдът разглежда незабавно искането в открито заседание в присъствието на:
- Лицата или органите, които са отправили искането.
- Детето (трябва да се съблюдават разпоредбите по чл. 15 от Закона за закрила на детето).
- Родителите или настойника/попечителя.
В рамките на 1 месец съдът излиза с решение, което става достояние на страните и се изпълнява веднага. В решението задължително трябва да присъства за какъв срок се настанява детето.
Обжалване може да се прави пред окръжен съд, жалбата се подава в 7-дневен срок. Решението на окръжния съд е окончателно.
Приемното семейство, това на близките и роднините, прокурор, Дирекция "Социално подпомагане" или родителите на детето могат да поискат прекратяване на настаняването. Искането се отправя към районния съд, който взима решението. До неговото излизане ДСП може да прекрати настаняването временно или да предприеме друга временна мярка за закрила, ако е в по-добър интерес на детето. Пред окръжен съд може да се обжалва решението на районния.
Процедура при кризисна интервенция
Процедурата при кризисна интервенция влиза в действие, когато е налице критично събитие или ситуация, при които има голям брой пострадали, загинали, хора с тежки наранявания. Такива могат да бъдат катастрофа, терористичен акт, природно бедствие, акт на насилие и др. Процедурата се прилага, когато има замесени деца и ранният контакт с тях много спомага за тяхното психическо възстановяване, облекчаване на страданията и за преодоляване на събитието.
Целта на кризисната интервенция е да се редуцира влиянието на травматичния стрес, да се забърза колкото е възможно възстановяването на нормалния ритъм на живот на детето и да се установят малките момичета и момчета, които имат нужда от последваща помощ.
Процедурата е известяване на Държавната агенция за закрила на детето в рамките на 1 час от страна на отдел "Закрила на детето" към Дирекция "Социално подпомагане". Събиране на мултидисциплинарния екип, който включва дежурен полицейски служител, дежурен лекар, прокурор, дежурен съдия, директор на учебно заведение или класен ръководител, социална услуга в сферата на кризисното настаняване, дежурен служител на общинска администрация.
Изготвя се план за действие със задачи, които имат конкретен срок за изпълнение. Той трябва да съдържа краткосрочни цели и по-прости действия за бърз ефект. При кризисната интервенция е от голямо значение осъществяването на контакт на детето с близки, приятели, съученици.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БРАТЯТА ХОТОРН - ДЖЕНИФЪР ЛИН БАРНС - ЕГМОНТ
ФРИЗО 4 400 г
МУЛТИВИТАМИНИ + КОЛАСТРА ЗА ДЕЦА таблетки * 45 ВИТАГОЛД
НЕЙЧЪРС ЕЙД МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ДЕЦА капки 50 мл
ИСО МОДЕЛ НА СЛЪНЧЕВА СИСТЕМА KRU22434
НовИСО ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ С ЦИФРИ И АЗБУКА НА АНГЛИЙСКИ ЕЗИК KRU10979
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за децата и подрастващите
- Закрила на детето
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
- д-р Стефан Тодоров Банов
- Солариум: лечебни ползи и рискове
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
- д-р Петя Василева Петришка
- д-р Станимила Милчева Петрова
Коментари към Процедура за действие при наличие на дете в риск