Правен и социален аспект на бременността при малолетни и непълнолетни
Бременността при юношите е световен проблем и се среща както в държави с високи доходи, така и в страни със средни и ниски доходи. В по-голямата си част забременяват момичета, които живеят в маргинализирани общности, притиснати от бедност, липса на образование и от възможности за работа.
Фактори, допринасящи за бременността сред непълнолетните
Съществуват няколко фактора, които допринасят за бременността и ражданията сред малолетните и непълнолетните. Първият е принудителното или традиционно ранно омъжване на млади момичета в някои общности. В най-слабо развитите държави минимум 39% от девойките стъпват в брак преди да навършат 18 години, а 12% преди своята 15-годишнина. Причина за ранно забременяване в някои страни е липсващи или ограничени перспективи за образование и работа пред момичетата. Така бракът и забременяването се превръщат в единствената възможност, която им предоставя до известна степен уважение и сносен живот.
Подрастващите често попадат в капана на ранното забременяване поради незнание как да се предпазят или поради погрешни схващания как да се сдобият с предпазни средства и по какъв начин да ги използват. Нерядко достъпът до контрацепция на юношите е ограничен заради рестриктивни закони или политики по отношение на предоставянето на предпазни средства, основаващи се на възраст, семейно положение, предубеденост или непризнаване на нуждите на непълнолетните. Не е за подценяване и невъзможността на младите момчета или момичета да се сдобият с контрацепция по финансови причини, транспортни ограничения, липса на свобода и самостоятелност, за да осигурят правилното и постоянно използване на презервативи и други средства.
За съжаление друга причина, поради която забременяват млади момичета, е сексуалното насилие. Данните показват, че в някои държави за повече от една трета от подрастващите момичета първият им полов контакт е бил насилствен.
Проблемът с бременността и раждането сред подрастващите в цифри
Статистиката показва, че близо 21 млн. момичета годишно между 15 и 19 години забременяват, около 12 млн. от тях раждат и минимум 777 000 непълнолетни под 15-годишна възраст също се сдобиват с дете в развиващите се региони. Най-малко 10 млн. нежелани бременности възникват всяка година сред момичетата между 15- и 19-годишна възраст в развиващия се свят.
Прогнозният глобален специфичен коефициент на раждаемост за подрастващите е намалял с 11,6% през последните 20 години. Но въпреки това са налице големи разлики в отделните региони. Например коефициентът за плодовитост при юношите в Източна Азия е 7,1%, докато в Централна Африка той е 129,5%. Също така въпреки че прогнозният глобален коефициент на раждаемост при непълнолетните е намалял, действителният брой на ражданията сред тях не се понижава. Това е така заради големия брой млади момичета от 15- до 19-годишна възраст, а в някои части на света той се покачва значително.
Последици за здравето при ранно забременяване и раждане
Ранното забременяване и раждане водят след себе си сериозни последици за здравето както на подрастващите, така и на техните деца. Усложненията по време на бременност и раждане са сред водещите причини за смърт при непълнолетните момичета между 15 и 19 години. Ежегодно близо 5,6 млн. аборта се правят сред девойките в тази възрастова група, от които 3,9 млн. са определени като опасни и допринасящи за майчината смъртност, заболеваемост и трайни здравословни проблеми.
Станалите майки на възраст от 10- до 19-годишна възраст са застрашени много повече от еклампсия (животозастрашаващо състояние при бременните, характеризиращо се с тонично-клонични гърчове, загуба на съзнание и изпадане в кома), пуерперален ендометрит (локализирана инфекция, появяваща се след раждането) и от системни инфекции в сравнение с жените от възрастова група 20-24 г. Често бързата повторна бременност е голям риск за здравето на младите майки, а също и за това на плода.
Децата на момичетата, родили много млади, има по-голяма опасност да са с ниско тегло при раждането, да се родят преждевременно или да страдат от тежки неонатални състояния.
В емоционален, психологически и физически аспект младите майки получават сериозни травми и то в дългосрочен план.
Социални и икономически последици при ранно забременяване и раждане
Социалните и икономически последици при ранно забременяване и раждане също не са по-малко сериозни. Може да се каже, че те обуславят и повлияват по-нататъшния живот на непълнолетните. Трудностите в социално отношение за подрастващите бременни момичета, особено за неомъжените, могат да се изразяват в обществено неодобрение и стигма, в отхвърляне или насилие от страна на партньори, родители и връстници. Много по-голям е рискът девойки до 18-годишна възраст да преживеят домашен тормоз в рамките на брака или в съвместното съжителство.
Бременността и раждането в юношеска възраст често са причина за отпадането на момичетата от училище, което ги оставя без образование и без големи възможности за намиране на работа. Оттам доходите се превръщат в проблем, който определя начина и условията на живот както на тях, така и на детето им.
Каква е ситуацията в България
Преди години в България е извършена планова проверка в дирекции "Социално подпомагане" на тема "Ранно съжителство и ранни раждания". Проверката е била сред специалисти акушер-гинеколози за спазване на правата на детето в случаи на наблюдаване на бременност и раждания от малолетни и непълнолетни момичета.
За период от няколко месеца до една година е установено, че са регистрирани 853 случая на ранни съжителства и ранни раждания. Новородените бебета наброяват 405, като 5 са родени от малолетни момичета, а 400 от непълнолетни. Тринадесет от младите майки вече имат две деца, а две от момичетата очакват трето. Тази тревожна статистика показва, че броят на ражданията сред подрастващите е много голям.
При проверката са инспектирани 56 лекарски практики. В 50 от тях са регистрирани 496 непълнолетни бременни между 13- и 17-годишна възраст. При останалите 6-ма специалисти не са вписани подобни случаи.
От общия броя на проверените АГ-практики 42-ма са запознати с изискванията на чл. 7 от Закона за закрила на детето за уведомяване на Дирекция "Социално подпомагане" (ДСП) за дете в риск, съответно за малолетни и непълнолетни бременни. Останалите 14 не знаят, че имат такова задължение и не са получили указания за прилагането му. Общо 19 акушер-гинеколози не са уведомили съответните органи - ДСП, МВР и Държавна агенция за закрила на детето, за дете в риск и за доказани бременности на подрастващи. Не са подадени сигнали за 135 бременни момичета. От друга страна лекарите, информирали ДСП, не получават обратна връзка от дирекциите и не знаят как се развиват случаите след подадените от тях сигнали.
- Налага се изводът, че немалка част от АГ-специалистите не познават различните категории на понятието "деца в риск", заложено в закона. Също така не са запознати изцяло с функциите и правомощията на органите за закрила на детето. В същото време определят бременните непълнолетни и малолетни като момичета в риск, но идентифицират опасността от медицинска гледна точка - като риск за тяхното здраве и живот. Налице са единични практики, където лекарите не познават, но и не желаят да се запознаят с правомощията на органите за закрила на детето.
- Голяма част от бъдещите млади майки идват на преглед с родители и близки, а някои и със съжителите си, които не са техни законни представители. Повече от половината от акушер-гинеколозите дават информация на непълнолетните бременни момичета и на техните родители за различните видове контрацепция, както и за рисковете от ранното забременяване. Съветват ги още за семейното планиране, хранителния режим при бременните, ползите от естественото раждане, по въпроси за кърменето, за вредата от алкохол, цигари, предпазване от венерически болести. Проблем е, че повечето лекари нямат материали и брошури, свързани с всички тези теми.
Правни последици при сексуален контакт с малолетни и непълнолетни
В Наказателния кодекс на Република България е предвидена наказателна отговорност за всеки, който извършва блудствени действия или съвокупление с малолетно или непълнолетно лице.
Законът гласи, че който се съвокупи с ненавършило 14 години лице, доколкото извършеното не е престъпление по чл. 152 (изнасилване), се наказва със затвор от 2 до 6 години. Годините лишаване от свобода се увеличават, ако деянието е извършено чрез използване на положение на зависимост или надзор.
Всеки, който се съвокупи с навършило 14 години лице, което не разбира свойството или значението на извършеното, се наказва със затвор до 5 години.
- https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/adolescent-pregnancy
- https://sacp.government.bg/%D1%80%D0%B5%D0%B7%D1%83%D0%BB%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D1%86%D0%B8%D0%B8/%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7-%D0%BD%D0%B0-0
- https://www.lex.bg/laws/ldoc/2134925825
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЯЛА КИНОА 200 г ЗДРАВНИЦА
РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БРЕМЕННОСТТА - МАРДЖЪРИ ГРИЙНФИЙЛД - ХЕРМЕС
БАБЕ КРЕМ ПРОТИВ СТРИИ 200 мл
ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА (МЕТИЛФОЛАТ) 1000 мкг + ВИТАМИН B12 50 мкг сублингвални таблетки * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
ПРЕМАМА ДУО QUATREFOLIC таблетки + капсули * 30 + 30
ТОП ФОЛАТ спрей 20 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Репродуктивност
- Бременност, раждане и родителство
- Бременност
- Защо възрастта на майката има значение за забременяването
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Антибиотици по време на бременност
- Установяване на бременност с домашни средства
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечение при токсоплазмоза
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
- Лечение на хемороиди при бременност
- Билки по време на бременност
Коментари към Правен и социален аспект на бременността при малолетни и непълнолетни