Какви направления се издават от личния лекар и от специалист
В правомощията на общопрактикуващия лекар е издаването на медицински направления, като от състоянието на пациента зависи дали те ще бъдат предназначени за консултация със специалист, за провеждане на необходими изследвания, или за хоспитализация. Личният лекар преценява доколко здравноосигуреното лице има нужда от посещение при медик с нужната специалност.
Видове направления
Личният лекар предоставя медицински услуги в сферата на първичната извънболнична медицинска помощ и е първият, към когото здравноосигурените се обръщат при проблем, касаещ здравето им. Когато не е в компетенцията на общопрактикуващия да разреши даден здравословен казус, той насочва своя пациент към специализирана извънболнична медицинска помощ (СИМП).
Медицинско направление за консултация или провеждане на съвместно лечение
Общопрактикуващият лекар издава Медицинско направление за консултация или провеждане на съвместно лечение (бланка МЗ-НЗОК №3) в случаите:
- Когато има нужда от консултативен преглед.
- Когато пациентът има заболявания или проблем, за които са необходими специализирани диагностични дейности.
- Когато трябва да се направи оценка на здравословното състояние.
- Когато е нужна физиотерапия.
Направлението се издава еднократно в случаите на профилактични или на диспансерни прегледи по реда на Наредба № 8 от 2016 г. и Наредба № 9 от 2019 г.
В ситуация, когато медицинско направление за консултация или за медико-диагностични изследвания е за дете до 18 години, личният лекар има право да насочва към специалист неограничено. Медикът, при когото ще бъде изпратен малкия пациент, трябва да е с придобита специалност в едно от направленията – "Педиатрия", "Детска кардиология", "Детска клинична хематология и онкология", "Детска гастроентерология", "Детска неврология", "Клинична алергология и педиатрия", "Детска ендокринология и болести на обмяната", "Детска пневмология и фтизиатрия", "Детска нефрология и хемодиализа", "Детска ревматология" и "Детска психиатрия".
Пълнолетен пациент, който се нуждае от профилактичен или диспансерен преглед, получава медицинско направление за консултация при лекар специалист.
Медицинско направление за консултация или провеждане на съвместно лечение може да издава и лекарят специалист от СИМП.
Може ли личният лекар да издава направление за ЯМРОт началото на 2024 г. НЗОК и БЛС се договориха да се улесни достъпа до високоспециализирани изследвания, сред които и ядрено-магнитния резонанс (ЯМР). Преди се изискваше разрешение от здравноосигурителната каса, което забавяше провеждането на изследването. Сега това разрешение отпада. Важно е да се уточни, че личният лекар няма право да издава направление за изследването ЯМР. Той трябва да даде на здравноосигуреното лице направление бл. МЗ-НЗОК №3, с което го изпраща при лекар специалист, който от своя страна по преценка и при необходимост издава направлението за ЯМР. Лекарят специалист от извънболничната помощ издава „Направление за медико-диагностична дейност“ (бл. МЗ-НЗОК № 4), на чието основание високоспециализираното изследване ЯМР се извършва от специалист по образна диагностика. Направлението е валидно до 30 календарни дни от издаването му. При изчисляване на този срок се брои и денят на издаване на медицинското направление. При необходимост и по преценка направление за ЯМР (с код 10.02) може да издаде всеки специалист, който има договор с НЗОК. Контрастното вещество не се поема от НЗОК. |
Медицинско направление за медико-диагностична дейност
Личният лекар предоставя направление за медико-диагностична дейност за високоспециализирани медико-диагностични изследвания (бланка МЗ-НЗОК № 4), когато:
- Има писмено назначение от ТЕЛК/НЕЛК.
- За високоспециализирани медико-диагностични изследвания (ВСМДИ) на мамография на двете гърди, на хормони ft4 и TSH, на туморен маркер PSA и при изследване на урина – микроалбуминурия.
- За ВСМДИ, които фигурират като медико-диагностични изследвания в друг пакет по друга специалност.
За извършване на дейностите, които са необходими при диспансерно наблюдение на здравноосигурен, съгласно приложения № 8 и № 13, общопрактикуващият лекар издава направление за високоспециализирани дейности (бланка МЗ-НЗОК № 3А).
Освен личният лекар и специалистът от системата за специализирана извънболнична медицинска помощ може да издава направление за високоспециализирани дейности на здравноосигурения.
Направление за хоспитализация
Общопрактикуващият лекар насочва здравноосигурения към прием в болница и издава съответното направление, когато е налице такава индикация и лечението не може да се постигне в условията на извънболничната помощ. Този вид направление може да се издава и от специалист, при когото е отишъл пациента, по същите причини като изброените по-горе.
Здравноосигуреният пациент заплаща потребителска такса при получаването на медицинско направление. Изключение правят децата до 18 години и лицата, освободени от заплащането й по причини, посочени в Закона за здравното осигуряване.
Колко е срокът на валидност на направленията
Срокът на валидност на всички видове направления е 30 дни, считано от датата на издаване (Национален рамков договор 2020-2022 за медицински дейности, чл. 147). След като личният лекар е издал документа, с който ни праща при специалист, вторият ни преглежда и ако прецени, че са необходими изследвания, той от своя страна издава направление. Специалистът назначава и провежда лечението. Той може да определи нужда от втори преглед, който ако е проведен до 30 дни от датата на първия, не е нужно да се връщаме при общопрактикуващия за ново направление.
Добре е да се знае, че НЗОК определя регулативни стандарти, по-популярни като лимити, които налага с тримесечен двустранно подписан протокол на всички лекари договорни партньори с НЗОК – и тесни специалисти, и общопрактикуващи лекари.
При превишаване на тези лимити лекарят заплаща преразхода им. Важно е да се има предвид от всички пациенти не само на какво имат право, но и какви са ограниченията, които налага Касата.
В случаите, когато здравноосигурен пациент счита, че не е получил необходимата медицинска или дентална помощ от изпълнител, подписал договор със здравната каса, или качеството й не отговаря на нужните стандарти, той може да подаде молба до РЗОК по местоживеене или до управителя на НЗОК. Когато лицето смята, че му е взета неправомерно парична сума в дадено лечебно заведение или от лекар, се прилага към молбата копие от документа, удостоверяващ това. Контролните органи на НЗОК провеждат проверка и уведомяват писмено жалбоподателя за резултатите от нея.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Здравни осигуровки
- Тази година взимаме по-лесно направление за специалист
- Здравният министър: Направленията за специалист ще отпаднат
- Два прегледа с едно направление искат от БЛС
- По три клинични пътеки могат да се лекуват пациентите с нужда от рехабилитация
- Ще чакаме до 2 месеца за направления
- Д-р Москов: Няма да закриваме болници, ще бъдат отпуснати над 650 000 нови направления
- Обвиняват здравната каса, че е намалила с 20 на сто направленията на личните лекари, тя отрича
- От Сдружението на общопрактикуващите лекари излязоха с изявление по въпроса с направленията
- БЛС: Очаква се драстичен спад на броя на направленията
- Петър Москов: Няма да се чака 2 месеца за направление
Коментари към Какви направления се издават от личния лекар и от специалист
Зоя Николова
Може ли личния лекар да даде направление на своя пациент за ядрено магнитен резонанс?
Здравейте, такова направление се издава от лекар специалист. Може да направите справка в сайта на НЗОК:
https://www.nhif.bg/bg/online/answers/51512
https://www.nhif.bg/bg/online/answers/50351
https://www.nhif.bg/bg/online/answers/50072
Може ли личния лекар да даде направление на своя пациент за ядрено магнитен резонанс?