Избор на общопрактикуващ лекар
В Закона за здравето и в Закона за здравното осигуряване са регламентирани правата и задълженията на българските граждани по отношение на достъпа до медицинска помощ. Всеки здравноосигурен има право на избор на общопрактикуващ лекар, респективно на зъболекар. За целта медицинското лице трябва да има сключен договор с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и да работи към системата за извънболнична медицинска/дентална помощ. Гражданите, които не са здравно осигурени, не избират личен лекар. Поради това, че те не са регистрирани в системата на здравното осигуряване, заплащат всички медицински услуги и при нужда от преглед се обръщат към денонощен медицински център или специалист.
Първоначален избор на личен лекар
Няма поставени срокове за избор на общопрактикуващ лекар (джипи), когато това става за първи път – може да бъде във всеки един момент от годината. След като е решило чии услуги желае да ползва, здравноосигуреното лице трябва да попълни Регистрационна форма за първоначален избор на общопрактикуващ лекар, която може да се закупи или да се изтегли от сайта на НЗОК.
Ако се избира за пръв път личен лекар за дете, родителите попълват както неговите данни в регистрационната форма, така и своите. Когато става въпрос за поставени под пълно или ограничено запрещение лица, техните настойници или попечители вписват информацията за тях и за самите себе си.
Общопрактикуващият лекар записва в регистрационната форма за първоначален избор личните си данни и тези за практиката си.
След оформянето на необходимата документация и след нейното подаване осигуреното лице получава здравноосигурителна книжка, издадена от НЗОК.
Временен избор на общопрактикуващ лекар
В случаите, когато здравноосигурено лице се намира за по-дълъг период в друго населено място и не може да ползва услугите на постоянния си общопрактикуващ лекар, има право да избере временен на новото място, където пребивава. За да направи временен избор на личен лекар, той трябва да живее на новото си местообитание не по-малко от 1 месец и не повече от 5 месеца.
Процедурата гласи осигуреният да попълни Регистрационна форма за временен избор на общопрактикуващ лекар. Може да се снабди с нея или от РЗОК, или да я разпечата от официалния сайт на НЗОК. В документа се попълват личните данни и защо се налага смяната. Ако се избира временен личен лекар на дете под 18 години или на лице под запрещение, се вписват данните и на родителите/настойниците или попечителите.
Избраният общопрактикуващ лекар попълва в регистрационната форма личните си данни, тези за практиката си и датата, на която приключва временната регистрация.
Здравноосигуреният, направил временен избор на общопрактикуващ лекар, има право на първична извънболнична медицинска помощ във всяко болнично заведение, предоставящо услугата.
След изтичането на срочната регистрация гражданинът отново преминава в регистъра на предишното си джипи.
Избор на личен лекар за чужденци
Чужденците, които имат позволение за дългосрочно или постоянно пребиваване в България, могат да ползват същите права, които имат българските граждани по отношение на медицинската помощ. Същото се отнася и за студентите и докторантите от чужбина, които са приети във ВУЗ-ове и научни организации у нас по реда на Постановление № 103 на Министерски съвет от 1993 г.
Чуждите граждани, пребиваващи продължително или краткосрочно в нашата страна или само преминават през нея, заплащат стойността на медицинската помощ, оказана им в България. Това става по цени, определени от съответното лечебно заведение, и при условия и ред, конкретизирани в специална наредба.
Пребиваващите краткосрочно в България или преминаващите транзитно през нея чужденци трябва да имат застраховка или здравна осигуровка, която да покрива евентуалните разходи за лечение и престой в болница, докато са в страната ни.
За да изберат личен лекар, чуждите граждани, пребиваващи дългосрочно или постоянно в България, е необходимо първо да се регистрират в НЗОК със съответния стандартизиран електронен документ (СЕД). След това извършват същата процедура, както българските граждани – попълват регистрационна форма за първоначален избор на общопрактикуващ лекар. Медикът, който е избран от чужденеца, трябва да е сключил договор с НЗОК и да работи в лечебно заведение за първична извънболнична помощ.
Хората, чийто престой в нашата страна е повече от 1 месец, попълват регистрационната форма за временен избор на общопрактикуващ лекар, като времето на валидност е 3 месеца.
Избор на служебен личен лекар
Изборът на служебен личен лекар се прави от директора на РЗОК и от председателите на районните колегии на Българския лекарски съюз (БЛС) в конкретни случаи. Тази процедура се прилага, когато става въпрос за:
- лица, на които им предстои придобиване на статут на бежанци;
- хора, настанени в дом за медико-социални грижи;
- деца, ползващи услуги от резидентен тип, настанени в дом поради умствена изостаналост или поради физически увреждания, лишени от родителска грижа.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Здравни осигуровки
- д-р Красимир Петров Танчев
- Д-р Малин Славчев Спасов
- д-р Милица Първанова Кинчева
- д-р Ангел Людмилов Янчев
- д-р Царина Розенова Иванова
- д-р Антоанета Стефанова Петрова
- д-р Борис Жечков Жеков
- д-р Ани Викторов Костов
- д-р Елена Цветанова Киферова
- д-р Недялка Стоянова Иванова-Петрова
Коментари към Избор на общопрактикуващ лекар