МТСП предлага хората с увреждания да получават финансова помощ без индивидуална оценка на потребностите
Хората с увреждания да получават месечната си финансова помощ без да е нужна оценка на потребностите е предложение, което е част от промените в Закона за хората с увреждания (ЗХУ), чието обсъждане продължава до края на октомври. Целта е да се намали администрирането и съкрати времето на стандартната процедура. Така над 600 000 души ще получават нужната им финансова помощ много по-бързо.
Представителите на тази уязвима социална категория вече ще подават само едно заявление и медицински документ. Същата олекотена процедура ще бъде прилагана и за отпускането на помощи за рехабилитация, балнеолечение и за наем на общинско жилище, както и за помощни средства и медицински изделия. За всички тях до момента се преминаваше през въведената през 2019 г. индивидуална оценка, която се осъществяваше от Агенцията за социално подпомагане.
Според новите текстове ще отпадне и попълването на формуляра за самооценка, тъй като той затруднява много хората.
Изготвянето на индивидуална оценка на потребностите се запазва при кандидатстването за целева помощ за купуване на лек автомобил, приспособяване на жилище и за установяване на потребността от лична помощ, социални услуги или друг вид подкрепа.
Времето, за което се изготвя индивидуалната оценка, е до два месеца, срок, който затруднява процедурата.
От работната група към МТСП, която е автор на проекта, подчертават, че промените уреждат още и механизма за предоставянето и финансирането на помощни средства, приспособления, медицински изделия и съоръжения за хората с увреждания и преминаването на тази процедура към към здравната система от 1 януари 2021 г. Тази промяна е желана дълго време от хората с увреждания, напомнят от социалното ведомство.
Според законовите разпоредби от началото на 2020-а процедурата трябваше да става по нов механизъм и да бъде с нови стандарти за качество, създадени и утвърдени от здравното министерство и НЗОК. Тъй като срокът не може да бъде спазен, то новият механизъм влиза поетапно.
В доклада към публикувания за обсъждане проект са посочени и откритите до момента проблеми. На първо място е поставена административната тежест, свързана със задължителното присъствие на индивидуална оценка, независимо че условията за помощ са обвързани с експертни решения за намалена неработоспособност. Сред останалите проблеми са трудностите пред социалните работници, когато изготвят оценката и не на последно място дългият срок на процеса.
До края на 2020-а Агенцията за хората с увреждания (АХУ) трябва да се преобразувана в Държавна агенция за хората с увреждания, която ще действа към минстерския съвет. Новите текстове осигуряват достатъчно време това да се случи. Вносителите подчертават ясно, че става дума за процес на обединение между институциите, свързан с промените в устройството на АХУ и на Агенцията за социално подпомагане. Ако обединението не се осъществи прецизно и в условия на цялостно покритие и по отношение на специалистите, и по отношение на територията за достъп до нужната социална подкрепа, то ще се породи социално напрежение, което ще обезсмисли реформирането на системата.
Очакванията са до края на 2021 г. да бъде извършен анализ, който ще бъде основа за много по-прецизни регулации за устройството, дейността и правомощията на новата структура в подкрепа на хората с увреждания.
Според авторите на проекта нормативната промяна ще провокира и по-прецизни разпоредби, по- адекватна правна уредба чрез която предоставянето на помощни средства и тяхното финансиране ще бъде вече ангажимент на здравеопазването.
Основната цел, която ще бъде постигната, е, че политиките, свързани с правата на хората с увреждания, ще бъдат много по-ефективни.
Общественото обсъждане продължава до 28 октомври 2020-а. Проектът ще бъде разгледан и на заседание на Националния съвет за хората с увреждания.
strategy.bg, mlsp.government.bg, pixabay.com
- Проф. Божидар Ивков: Новото законодателство в социалната сфера нито е смислено, нито е работещо, то е вредно!
- Павлина Григорова: Хората с увреждания искат адекватно решение на проблема с ТЕЛК експертизите
- Виолета Иванова: Не искам да съществувам, а да живея!
- Стефани Митова: Надявам се да бъда началото на голямата промяна
СТАТИЯТА е свързана към
- Социални услуги и потребители
- Хора с увреждания
- Национална програма Асистенти на хора с увреждания
- Вярванията и жестоките прояви към хората с увреждания през вековете
- Антонио Димитров: Започвам гладна стачка, за да бъде сложен край на гаврата с хората в неравностойно положение
- Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели
- Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса
- Предложенията за промени в ТЕЛК са първата стъпка към спасението на хората с увреждания
- Проф. Божидар Ивков: Новото законодателство в социалната сфера нито е смислено, нито е работещо, то е вредно!
- Как да бъдем полезни на хората с увреждания, без да засягаме достойнството им
- Шарлот дьо Вилморин: Не казвайте на мама, че съм инвалид, тя вярва, че играя на трапец в цирка
- Дефиниция на социалните услуги за хората с увреждания
Коментари към МТСП предлага хората с увреждания да получават финансова помощ без индивидуална оценка на потребностите