Мая Манолова от ИМВ, Теодора Пенева от ИТН и майките от „Системата ни убива“ внесоха промени в Закона за личната помощ
Председателката на парламентарната група на „Изправи се! Мутри вън!“ (ИМВ) Мая Манолова, народната представителка от „Има такъв народ“ (ИТН) Теодора Пенева и майки от Националната гражданска инициативата „Системата ни убива“ внесоха в деловодството на Народното събрание на 20 април 2021 г. промени в Закона за личната помощ.
На практика става дума не за нови предложения, а за отменените в края на 2020 г. текстове. С настоящите промени Законът за личната помощ възстановява вида, в който беше приет през 2018 г.
Мая Манолова подчерта, че с връщането на старите текстове се възстановява справедливостта. Тя напомни, че Законът е променен по идея на социалния министър в оставка Деница Сачева и определи това като огромна грешка.
„Безсърдечно е хората с увреждания да са лишени от личен асистент в събота, неделя и на официални празници както и след 17 часа в делнични дни като единствената цел на това е да се спестят пари“, заяви Мая Манолова. Народната представителка от ИМВ уточни, че настоящите предложения ще увеличат разходите по програмата с около 80 000 000 лв.
Предложенията
Законопроектът предвижда заплащането на личните асистенти да бъде с коефициент 1,4 от минималната работна заплата от юни 2021 г. До момента то беше с коефициент 1,2. Премахва се ограничението за 8-часов работен ден.
В мотивите е посочено, че това е не само възможност личните асистенти да получават достойно заплащане за труда си, но е и мярка за подкрепа на семействата на хората с увреждания и на работещите като лични асистенти в условията на настоящата здравна и икономическа криза, резултат от пандемията от COVID-19.
Вносителите са категорични, че промените от края на 2020-а са довели до социална услуга, която е неефективна.
Депутатите
Редът и начинът за получаване на лична помощ е подменен. Не на последно място е важно да се отбележи, подчертава Мая Манолова, че съществува риск на хората с увреждания да бъде отнета добавката за чужда помощ. Драстичното орязване на закона го осакати, а с внасянето на промените и възстановяването на първоначалния му вид ще бъде възстановена помощта за най-уязвимите членове на обществото ни.
Теодора Пенева от ИТН изрази надежда, че Народното събрание ще приема закони, които имат широка обществена подкрепа и основната им цел е хората да са добре и грижите за тях да са адекватни. Парламентарната група на ИТН ще подкрепи внесените предложения, защото Законът за личната помощ в първоначалния му вариант е спасителен за хората с увреждания, нуждаещи се от асистент и реално той няма алтернатива, особено като се има предвид ограничения капацитет на дневните центрове и онлайн работата им по време на пандемията от COVID-19. Теодора Пенева подчерта, че ИТН винаги е заставала зад подобни значими каузи и ще продължи да го прави.
В никакъв случай не става дума да се раздават пари на калпак. Има социални комисии, които оценяват и хората с увреждания ще получат помощта, от която се нуждаят, заяви Мая Манолова.
Право на услугата „Личен асистент“ имат 80 000 българи. В момента от нея се възползват 37 600 души. За 2021 г. тя е на стойност 214 600 000 лв. Ако бъдат приети направените предложения сумата ще бъде 294 600 000 лв.
Майките от „Системата ни убива“
„Това, за което се борихме беше потъпкано, за да се спестят средства. Нима държавата за последните три десетилетия не спести достатъчно много пари от тези хора? Затова призовавам депутатите да гласуват в подкрепа на предложенията, защото не става дума за пари, а за живот“, заяви Вера Иванова. Тя напомни, че палатката на протестиращите от „Системата ни убива“ ще остане пред Министерския съвет до момента, в който Законът за личната помощ не бъде приет във вида му от 2018 г.
Вера Иванова каза още, че осъзнават колко много и важни неща трябва да бъдат направени, но с внасянето на проекта на днешния 20 април 2021 г. биха искали да покажат на депутатите и на обществото, че грижата за най-уязвимите трябва да бъде приоритет за Народното събрание и управляващите.
Друга от майките, Нели Димитрова, припомни, че основната цел на Закона за личната помощ е да се спаси живота на хората с увреждания, защото реално са липсвали политики за тях.
Предложението на социалния министър в оставка Деница Сачева
Промените в Закона за личната помощ бяха направени през октомври 2020 г. Както заяви тогава Деница Сачева те са факт, за да се подобри качеството на услугите и контрола върху тях. След 14-дневното обществено обсъждане промените бяха подкрепени от правителството.
izpravise.bg, Национална гражданска инициатива "Системата ни убива"
СТАТИЯТА е свързана към
- Социални услуги и потребители
- Хора с увреждания
- Национална програма Асистенти на хора с увреждания
- Вярванията и жестоките прояви към хората с увреждания през вековете
- Антонио Димитров: Започвам гладна стачка, за да бъде сложен край на гаврата с хората в неравностойно положение
- Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели
- Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса
- Предложенията за промени в ТЕЛК са първата стъпка към спасението на хората с увреждания
- Проф. Божидар Ивков: Новото законодателство в социалната сфера нито е смислено, нито е работещо, то е вредно!
- Как да бъдем полезни на хората с увреждания, без да засягаме достойнството им
- Шарлот дьо Вилморин: Не казвайте на мама, че съм инвалид, тя вярва, че играя на трапец в цирка
- Дефиниция на социалните услуги за хората с увреждания
Коментари към Мая Манолова от ИМВ, Теодора Пенева от ИТН и майките от „Системата ни убива“ внесоха промени в Закона за личната помощ