Как да отговорим на няколко неудобни въпроса по време на интервю за работа

В хода на повечето интервюта за работа интервюиращите често задават въпроси, с които целят да разберат как кандидатстващият за съответната длъжност би се справил с проблеми от различно естество, както и способността му да реагира адекватно в напрегнати ситуации. В този ред на мисли, по-долу ще посочим няколко от любимите "питанки" на въвлечените в дейността по набиране кадри и ще ви подготвим за това как винаги да намирате подходящи отговори на иначе, не особено приятни, въпроси.
Например, често бихте могли да чувате следното: "Разкажете ни/Дайте пример за това как сте се справили с предизвикателство в миналото?"
Хората, които се интересуват от подобна информация, търсят да открият в отговора ви белези на стратегическо мислене, умения за измъкване от всяко положение, както и гъвкавост в използваните подходи. Експертите твърдят, че един от най-добрите начини да отговорите тук е да разделите отговора си на три части. В първата разкажете с няколко думи за възникналия проблем, във втората - обяснете какво сте направили в конкретната ситуация, а третата част оставете за самото решение и за резултатността от него. Разбира се, ще си направите услуга, ако си харесате такъв пример от професионалната си биография, в който приносът ви в решаването на даден казус е бил наистина значим и дори – по някакъв начин е изиграл роля на "спасителен пояс".
За да ви "тества", интервюиращият може да ви постави, поне вербално, в хипотетична ситуация и да ви попита как бихте реагирали, зависимост от позицията, която евентуално ще изпълнявате, ако бъдете наети. Съветът ни тук е да формулирате отговора си в условно наклонение, от първо лице, единствено число: например, "ако клиентът се ядоса, аз бих…" Направете уговорката, че в процеса на комуникация вероятно ще изникнат нови решения и, че ще бъдете упорити и деликатни в разрешаване на конфликтния момент.
Не на последно място, може би често ще ви се случва да ви карат споделяте пример от миналия си опит, в който сте преживели неуспех. Целта е тук да покажете дали можете реално да се самооценявате. С други думи, препоръчително е да разполагате с такъв пример. Обяснете защо, според вас, сте допуснали въпросния провал, и какво сте научили от него.
Е, пожелаваме ви успешно представяне на интервюто за работа.
Снимка: freeimages.com
Още по темата:
ПРОДУКТИ СВЪРЗАНИ СЪС СТАТИЯТА
СТАТИЯТА Е СВЪРЗАНA КЪМ
КатегорияЗдравни съвети- 6 начина да направите добро първо впечатление на интервю за работа
- 10 съвета как да бъдете успешни на интервю за работа
- Идеалният въпрос, с който да завършим интервюто за работа
- Какво да правим, когато не ни канят за интервю на работа
- Психологът Антоанета Георгиева: Родителят на първо място трябва да приема детето си такова, каквото е
- 14 психологически трика за перфектно интервю за работа
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА