Хемодиализният пациент Стоян Русков: Започвам гладна стачка, защото ми омръзна да се гаврят с нас
„Започвам гладна стачка в знак на протест срещу неправомерните решения на ТЕЛК – Пазарджик, които потъпкват морални норми и човешки права. Омръзна ми да се гаврят с нас“, това са първите думи на Стоян Русков от Пазарджик. Мъжът е на хемодиализа от шест години и е категоричен, че промените в наредбата за медицинската експертиза не само не са променили процедурата към по-добро, а напротив, станало е в пъти по-зле.
Проблемът е, казва Стоян Русков, че отрязват масово помощите за придружител и това се случва и за хора, които са със 100% инвалидност. Той не приема и това, че въпреки регламента, според който хора като него, които са с ХБН IV степен - терминален стадий, който не подлежи на лечение, трябва да минават през комисиите на всеки три години.
„Защо до момента един и същ състав на ТЕЛК дава помощи за придружител, а сега не? Знаете ли, че в моето решение е записано, че мога да работя. Освен че съм на хемодиализа, аз претърпях и две операции на сърцето, имам пет байпаса. Затова питам по чие нареждане се прави това – на Министерството на здравеопазването ли е, еднолично решение на шефа на ТЕЛК в Пазарджик ли е или на съставите на комисиите, извършващи прегледите?“, пита още Стоян Русков.
Сумата, която Стоян получава всеки месец, е 260 лв. За човек с неговата диагноза режимът на хранене е специален и по шест пъти на ден. Сметнал е, че му трябват най-малко 10 лв. дневно. „А другите разходи? Аз все пак съм добре, защото съпругата ми работи, а знаете ли колко много хора живеят сами? Те как оцеляват?“, не спира да задава въпроси пазарджиклията.
Когато пациентът е недоволен от ТЕЛК решението, той има възможност да обжалва в НЕЛК. От 40 души в Пазарджик, недоволни от решението, само Стоян и още един човек с бъбречна недостатъчност обжалват. Според мъжа, решил да обяви гладна стачка, причината е, че докато върви процедурата не се получава финансова помощ. Както подчерта обаче д-р Боряна Холевич, която оглавява сдружението на лекарите от ТЕЛК-София, при обжалване на решение на ТЕЛК пред НЕЛК пенсията не се спира. До момента, когато болният се яви пред НЕЛК, той получава социална пенсия за инвалидност.
Стоян Русков е направил подписка, която е подкрепена от 60 души с диагноза бъбречна недостаатъчност в Пазарджик до момента. В нея той пише: „Ние, пациентите на хемодиализа, искаме премиерът Бойко Борисов и министърът на здравеопазването да обяснят кой е наредил на ТЕЛК комисиите да действат по този начин. Ако няма подобна заповед, защо 2-ри състав на ТЕЛК нарушава закона и се гаври с тежко болни? Искаме, ако няма подобно нареждане, този състав на комисията в Пазарджик и началника на ТЕЛК да бъдат уволнени. Гаврата с нас трябва да спре!“
„Взел съм решението да гладувам, защото по-добре да умра сега, а не да продължава тази агония. За съжаление, в България обръщат внимание единствено, когато човек предприеме подобни действия“, казва още мъжът и допълва, че ще спре гладната стачка, само ако бъдат изпълнени исканията от подписката.
Казусът Стоян Русков е поредната човешката драма, но и ясно доказателство, че системата мачка и убива. В края на разговора, мъжът призна, че не вярва. Не вярва, че може да се случи нещо добро, позитивно и в полза на хората. И това заедно с огромното напрежение и трусовете в две от най-значимите системи в обществото – социалната и на здравеопазването - е довело вероятно до решението му да обяви гладна стачка.
За съжаление, не успяхме да се свържем с председателя на 2-ри състав на ТЕЛК в Пазарджик д-р Кабаджова. Беше важно да го направим, за да научим за мотивите на комисията и да чуем мнението й по казуса. В същото време бързо се свръзахме с д-р Боряна Холевич, която напълно професионално подчерта, че не може да коментира случай, без да е запозната и с двете страни в конфликта. Направи обаче няколко важни уточнения. Едното е, че хроничната бъбречна недостатъчност не е дефинитивно състояние, тъй като болните могат да бъдат трансплантирани. Другото е, че чужда помощ се полага, когато пациентът не може да се самообслужва битово.
Темата остава отворена и ние ще продължаваме да я следим.
Автор: Гергана Караилиева
Снимка: maxisciences.com
- Силвена Христова: Пожизненият ТЕЛК за хората със синдрома на Даун е съществена и положителна промяна
- Павлина Григорова: Хората с увреждания искат адекватно решение на проблема с ТЕЛК експертизите
- Информационната система за контрол на ТЕЛК започва работа на 15 октомври 2020 г.
- Пет хиляди души с увреждания с половин пенсия за юли, 2020 г.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социални услуги и потребители
- Хора с намалена трудоспособност
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Адресът на съставите на ТЕЛК в Стара Загора е променен
- Да живееш въпреки всичко или историите на трима пациенти на хемодиализа
- Диализен център "Виа Диал", гр. Стара Загора
- Диализен център "Ел Масри", гр. Бургас
- Анализ на фаза 2 на проучване за лечение на лупусен нефрит с обинутузумаб показва обещаващи резултати
- Ирена Нешовска: Високата смъртност при хората с миастения гравис е резултат от безхаберието на държавата!
- "Частен диализен център - ВТ" ЕООД, гр. Велико Търново
- Биоизкуствен бъбрек е в състояние да замени хемодиализата
- Отделението по хемодиализа в Монтана е обновено и разполага с 10 нови апарата
Коментари към Хемодиализният пациент Стоян Русков: Започвам гладна стачка, защото ми омръзна да се гаврят с нас