Условия за прием на децата с хронични заболявания и СОП в детски градини
Децата с хронични заболявания и специални образователни потребности (СОП) се ползват с предимство при прием в детска градина. Когато родителите се регистрират в електронната система и започнат да попълват данните, изисквани за вписването на детето им в списъка с желаещи да посещават дадено детско заведение, те получават допълнително точки към общия сбор. Има изискване за броя на децата със СОП в група - до 2 деца.
Деца със специални образователни потребности са малолетни и непълнолетни с потребности в обучението, които могат да се появят при различни видове увреждания - физически, сензорни, умствени, множество увреждания; специфични нарушения на способността за учене - дисграфия, дислексия, дискалкулия; комуникативни нарушения; разстройства от аустичния спектър; поведенчески и емоционални разстройства.
Как е уреден въпросът с приема в детска градина на деца с хронични заболявания и СОП в закона
В Закона за народната просвета, в чл. 21, се казва, че децата с хронични заболявания и СОП се приемат в детските градини от 3-годишна възраст до записването им в първи клас в училище. Управата на детското заведение по закон има задължение да ги приема. На практика в детската градина се свиква комисия, която разглежда подадените заявления на децата с хронични заболявания и специални образователни потребности. Преценява се дали детското заведение може да осигури необходимите условия и ако не може, може да се стигне до отказ за прием.
Специални детски градини и обслужващи звена приемат деца с подобни заболявания и състояния, но приемът в тях става тогава, когато родителите изразят писмено своето желание или когато са изчерпани всички възможности за прием в общински и държавни градини. В специалните детски градини не се приемат деца с хронични заболявания и СОП, които не са включени в списък, изготвен от екип за комплексно педагогическо оценяване към Регионалния инспекторат по образованието (РИО). В състава му влизат специалисти като ресурсен учител, възпитател от детска градина, учител от общообразователно или професионално училище, педагог от специално училище за деца с умствена изостаналост, рехабилитатор на говора и слуха, логопед, психолог и педагог на зрително затруднени деца. Екипът прави оценка на общото развитие на децата и въз основа на него се извършва препоръка за вида и формата на обучение (според Наредба № 1 от 23 януари 2009 г. за обучението на деца и ученици със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания).
Комплексно педагогическо оценяване може да извърши и екип, сформиран от директора на съответната общинска, държавна или специална детска градина, когато става въпрос за прием на дете със СОП. Екипът се състои от учител на група, ресурсен учител, логопед, психолог, учител специален педагог.
>>> Условия за кандидатстване в детски градини
Какво е необходимо да се представи като документация при прием на дете с хронично заболяване в детска градина
Родителите на дете с хронично заболяване първо попълват заявление и към него трябва да прикрепят и донесат в детската градина следните документи:
- Копие от акта за раждане и оригинал за сверяване.
- Здравно-профилактична карта, която трябва да е попълнена от общопрактикуващия лекар на детето.
- Еднократен отрицателен резултат от изследване за патогенни чревни бактерии и паразити. То се прави не по-рано от 15 дни преди постъпването на детето в градината.
- Изследвания на кръв и урина, които са направени 1 седмица преди детето да постъпи.
- Документ от личния лекар, че на детето са поставени всички задължителни ваксини спрямо възрастта му. Ако е освободено от имунизация по реда на Наредба № 15 от 2005 г. за имунизациите в РБългария, също може да посещава детска градина.
- Медицинска бележка отново от общопрактикуващия, че детето не е било в контакт със заразно болен. Тя трябва да е издадена не по-рано от 3 дни преди постъпването на детето в градината.
- Копие и оригинал на ТЕЛК или НЕЛК, удостоверяващ, че детето страда от хронично заболяване, протокол от специализирана по профила на заболяването лекарска консултативна комисия (ЛКК).
- Епикризи, изследвания, консултации и други документи, които удостоверяват съответното заболяване.
- Ако детето се премества от една детска градина в друга, се изисква и психолого-педогогическа характеристика.
- Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели
- Проучват потребностите на хората с хронични заболявания за по-добра работна среда
- Мая Манолова постави началото на кампанията „Без такси в детските градини“
- Кои са заведенията, в които настаняването на малчуганите прекратява превеждането на обезщетение за отглеждането на малко дете?
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 2 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 1 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
АДАПТАЦИЯТА В ДЕТСКАТА ГРАДИНА - ЦВЕТЕЛИНА ЗИДАРОВА - СИЕЛА
ПЪРВИ ДЕН В ДЕТСКАТА ГРАДИНА - ДЕБИ ГЛИОРИ, АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС
ГАЛАКТИКИ И ПЛАНЕТИ: НАШИЯТ ДОМ - СЛЪНЧЕВАТА СИСТЕМА - ЕГМОНТ
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за децата и подрастващите
- Детски заведения и социални услуги за деца
- Родените между 1946 и 1964 г. живеят по-дълго, но са по-болни
- Ограниченият прием на захар в ранното детство намалява риска от хронични заболявания
- Детска градина № 163 "Ангел Каралийчев", гр. София
- Детска градина № 4 "Теменужка", гр. Варна
- Детска градина "Детелина", с. Черногорово
- Детска градина № 6 "Незабравка", гр. Плевен
- Как да помогнем на детето да се адаптира по-бързо и лесно в детската ясла и градина
- Известни личности с хронични заболявания
- Детска градина "Ханс Кристиан Андерсен", гр. Бургас
- Детска градина "Слънце", гр. Пловдив
Коментари към Условия за прием на децата с хронични заболявания и СОП в детски градини