Омбудсманът с препоръки към просветното министерство за онлайн обучението на децата със СОП

Децата със специални образователните потребности (СОП) да бъдат включени в дистанционното обучение, затова настоява в писмо до Министерството на образованието и науката омбудсманът. За целта трябва да бъдат създадени специални платформи и образователни материали.
Диана Ковачева препоръчва платформата да е общодостъпна, но и да се използва постоянно, а не само в случаите, когато има извънредна ситуация.
В писмото до министър Красимир Вълчев националният обществен защитник споделя, че в основата на препоръката са жалби на родителите на деца с дислексия. Те се тревожат, че не се обръща достатъчно внимание на децата им. Проблемът е, че малчуганите със СОП не се обучават онлай, което създават реален риск да останат извън образователния процес.
Омбудсманът припомня, че по време на дистанционното обучение заради пандемията от COVID-19 през миналата учебна година тези деца не бяха обхванати заради липса на подходящи ресурси, ресурсни учители и устройства.
И ако останалите ученици можеха да се възползват от различни безплатни платформи, то тези със СОП нямаше как да го направят, тъй като няма пригодени за тях.
Преди месеци от УНИЦЕФ България обявиха, че заедно с МОН и Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в столицата ще създадат онлайн интерактивна платформа, чрез която децата със СОП да получават знания и да не бъдат изключени от образователната система.
В нея ще има видео уроци, съобразени с наистина специфичните и индивидуални характеристики на тези деца. Освен за тях дигиталната платформа ще бъде място и за родителите им, ще има чат на живо и онлайн консултации.
В началото на септември експерти дискутираха по темата за дистанционното приобщаващо образование. Дискусията беше в рамките на проект по програмата „Еразъм+“. По време на него стана ясно, че според проучване на Университета в Пловдив ученето в електронна среда е мотивирало учениците със СОП. 75 % от участвалите в него преподаватели са убедени, че приобщаващото образование е възможно във виртуална среда. Представено беше и създаденото по проекта мобилно приложение, в което са събрани добрите практики, ресурси, информация и обучителни сценарии за работа с децата от тази група, всичко това в помощ на преподавателите.
Вероятно дигиталната платформа ще бъде готова до края на 2020-а. Въпросът е как да се действа до нейната поява в случаите, когато се наложи дистанционно обучение и какво да бъде направено в бъдеще, за да не отпаднат от системата на образованието децата със СОП.
ombudsman.bg
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- Как да разпознаете дислексията през различните етапи на развитие
- Заекване - нови алтернативи и подходи
- Дискалкулия – същност, симптоми и лечение
- Алтернативни подходи при лечение на дислексия
- 1 метър разстояние между хората при носене на предпазна маска срещу коронавирус е не по-малко безопасно от 3 метра
- МОН препоръчва на учебните заведения в страната да осигурят варианти за дистанционно обучение
- Как ще открият учебната 2021-2022 г. в различните балкански страни
- Дислексията - какво представлява тя? - част 1
- Пляскането с ръце развива детския мозък
- Положителната страна на дистанционното обучение – повече сън и понижена консумация на алкохол и кофеин
Коментари към Омбудсманът с препоръки към просветното министерство за онлайн обучението на децата със СОП