Омбудсман Диана Ковачева: Има нужда от нов закон за детското правосъдие
Представянето на деветия по ред доклад на Националния превантивен механизъм (НПМ) към институцията на омбудсман Диана Ковачева за пореден път се фокусира към уязвимите общности, проблемите, нуждата от промени в някои сектори, спазването на правата и реалната грижа и защита.
Както признава омбудсманът сред основните акценти в документа е установената необходимост от нов закон за детското правосъдие.
Защита правата на деца в конфликт със закона
Реформата, от която се нуждае правосъдието за деца, е все още в началната си фаза. За съжаление у нас продължава да няма адекватни услуги – и възпитателни, и корекционни, които да бъдат в унисон с водещите стандарти за защита правата и интересите на детето. В този смисъл сред препоръките, които Диана Ковачева отправя са създаването на нова стратегия за политиката на държавата в сферата на детското правосъдие и отмяна на действащия от 1958 г. Закон за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.
От 2012-а омбудсманът следи за спазването правата на децата, настанени в социално-педагогическите интернати и възпитателни училища. Категоричното становище е, че ВУИ и СПИ трябва да бъдат закрити, тъй като в тях условията за живот са унизителни, те не отговарят на международните стандарти за защита и подкрепа на деца, които са в конфликт със закона. До момента са закрити три интерната, а броят на децата в останалите три е намалял.
Основен двигател на реформата в тази област ще бъде Законът за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки на непълнолетни, в чиято основа е щадящото правосъдие за деца. За съжаление той все още не е приет. В него се посочва ясно, че настаняването на деца в поправителни институции е крайна мярка. И още от регламента: създаване на специализирани състави за детско правосъдие и на нови алтернативни услуги.
Важно е да бъде изградена още и социална система за защита, предлагаща услуги и подкрепа на деца, които имат проблеми със закона, и техните семейства.
Защита на деца и пълнолетни, настанени в социални домове
Тревога будят и изводите, резултат констатираното след внезапните проверки, свързани с деинституционализацията и извеждането на децата от домовете в края на 2020-а.
Според омбудсмана е установена изключително тревожна тенденция за спешно извеждане на малчуганите от домовете, но без да има алтернатива под формата на нови социални услуги. На практика в момента държавата осъществява последния етап от деинституционализацията на грижите за деца, но е недопустимо преместването на малчугани с много тежки форми на увреждания в кратки срокове и в условията на пандемия, заявява националния обществен посредник. Основната препоръка е, спазването на принципите на деинституционализацията и при децата, и при възрастните. Това означава преди да стартира закриването на един дом и преместването на обитателите му да бъдат изпълнени няколко важни условия. На първо място трябва да бъдат готови алтернативните услуги. Да бъдат готови оценките на индивидуалните потребности. Екипите, които ще работят с деца или възрастни, трябва да са се запознали предварително и подробно със състоянието им, за да бъдат готови да поемат грижата за тях.
Омбудсманът коментира, че е отправяла препоръки, свързани с постоянните проблеми на децата и пълнолетните, настанени в домове, през цялата 2020-а. За съжаление те не са взети под внимание от административните органи, а проблемите не само не намират решение, но се увеличават и задълбочават, констатира Диана Ковачева.
По повод доклада от Националната мрежа за децата (НМД) припомниха, че още в края на 2020-а са подали сигнал до омбудсмана, в който изразяват притесненията си, че има сериозни рискове за живота и здравето на децата и младежите от домовете за медико-социални грижи, които трябва спешно да бъдат изведени. В резултата на този сигнал институцията на омбудсмана се самосезира. Освен до нея, от НМД изпратиха писмо до здравното и социално министерства и до агенциите за социално подпомагане и закрила на детето, в което настояха да бъдат гарантирани здравето и живота на децата, извеждани от домовете. Отбелязвайки, че подкрепят процеса на деинституционализация и затварянето на домовете, от организацията, която обединява стотици сдружения, подчертават, че неведнъж са сигнализирали за вредни и недопустими практики в процеса на реализацията й.
Защитата на хората с психични заболявания
През последните години основата препоръка на омбудсмана към здравното министерство е да започне спешна реформа в сектора на държавната психиатрична помощ. В настоящия доклад отново е поставена фокус върху два от проблемите, определени като основни, по отношение предоставянето на психиатрична грижа. Това да начинът на финансиране и липсата на кадри.
Системното недофинансиране на болничната психиатрична помощ не позволява качествени грижи. В същото време трайна е и негативната тенденция за намаляване на психиатрите в страната.
Препоръките на омбудсмана са механизмите за финансиране на всички психиатрични болници да бъдат унифицирани, да бъдат привлечени повече специалисти, да се изготви стандарт „Детска психиатрия“ както и да бъдат открити подходящи социални услуги за деца и възрастни с психични проблеми.
ombudsman.bg
- Омбудсманът: Хиляди хора с увреждания са без лични асистенти, вземете спешни мерки, министър Сачева!
- Започна „Великден за всеки – дари празник на баба и дядо“
- Мая Манолова: Гражданите имат право да избират формулата, по която ще се пенсионират
- Омбудсманът с препоръки към просветното министерство за онлайн обучението на децата със СОП
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- Д-р Божидар Нанев осъди прокуратурата за неимуществени вреди
- Във Франция започна делото срещу производителя на лекарството „Mediator“, причина за стотици смъртни случаи
- Жертвата на изнасилване Саксън Мълинс: „Важно е пострадалите да получат справедливост“
- Омбудсманът: Хиляди хора с увреждания са без лични асистенти, вземете спешни мерки, министър Сачева!
- Специализираният съд освободи лекарите от Варна, обвинени за издаване на фалшиви ТЕЛК решения
- Мая Манолова: Гражданите имат право да избират формулата, по която ще се пенсионират
- Гиньо Ганев: Въвеждането на лимити за болниците влошава качеството
- Започна „Великден за всеки – дари празник на баба и дядо“
- Омбудсманът се срещна със сестри, фелдшери и акушерки
- След писмото на омбудсмана до здравния министър РЗИ – Ловеч провери случая със затворения детски неотложен кабинет
Коментари към Омбудсман Диана Ковачева: Има нужда от нов закон за детското правосъдие