Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Добрите практики Актуално Омбудсман Диана Ковачева: Има нужда от нов закон за детското правосъдие

Омбудсман Диана Ковачева: Има нужда от нов закон за детското правосъдие

от 25 фев 2021г.
Редактор: Гергана Караилиева
Омбудсман Диана Ковачева: Има нужда от нов закон за детското правосъдие - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Представянето на деветия по ред доклад на Националния превантивен механизъм (НПМ) към институцията на омбудсман Диана Ковачева за пореден път се фокусира към уязвимите общности, проблемите, нуждата от промени в някои сектори, спазването на правата и реалната грижа и защита.

Както признава омбудсманът сред основните акценти в документа е установената необходимост от нов закон за детското правосъдие.

Защита правата на деца в конфликт със закона

Реформата, от която се нуждае правосъдието за деца, е все още в началната си фаза. За съжаление у нас продължава да няма адекватни услуги – и възпитателни, и корекционни, които да бъдат в унисон с водещите стандарти за защита правата и интересите на детето. В този смисъл сред препоръките, които Диана Ковачева отправя са създаването на нова стратегия за политиката на държавата в сферата на детското правосъдие и отмяна на действащия от 1958 г. Закон за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.

От 2012-а омбудсманът следи за спазването правата на децата, настанени в социално-педагогическите интернати и възпитателни училища. Категоричното становище е, че ВУИ и СПИ трябва да бъдат закрити, тъй като в тях условията за живот са унизителни, те не отговарят на международните стандарти за защита и подкрепа на деца, които са в конфликт със закона. До момента са закрити три интерната, а броят на децата в останалите три е намалял.

Основен двигател на реформата в тази област ще бъде Законът за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки на непълнолетни, в чиято основа е щадящото правосъдие за деца. За съжаление той все още не е приет. В него се посочва ясно, че настаняването на деца в поправителни институции е крайна мярка. И още от регламента: създаване на специализирани състави за детско правосъдие и на нови алтернативни услуги.

Важно е да бъде изградена още и социална система за защита, предлагаща услуги и подкрепа на деца, които имат проблеми със закона, и техните семейства.

Защита на деца и пълнолетни, настанени в социални домове

Тревога будят и изводите, резултат констатираното след внезапните проверки, свързани с деинституционализацията и извеждането на децата от домовете в края на 2020-а.

Според омбудсмана е установена изключително тревожна тенденция за спешно извеждане на малчуганите от домовете, но без да има алтернатива под формата на нови социални услуги. На практика в момента държавата осъществява последния етап от деинституционализацията на грижите за деца, но е недопустимо преместването на малчугани с много тежки форми на увреждания в кратки срокове и в условията на пандемия, заявява националния обществен посредник. Основната препоръка е, спазването на принципите на деинституционализацията и при децата, и при възрастните. Това означава преди да стартира закриването на един дом и преместването на обитателите му да бъдат изпълнени няколко важни условия. На първо място трябва да бъдат готови алтернативните услуги. Да бъдат готови оценките на индивидуалните потребности. Екипите, които ще работят с деца или възрастни, трябва да са се запознали предварително и подробно със състоянието им, за да бъдат готови да поемат грижата за тях.

Омбудсманът коментира, че е отправяла препоръки, свързани с постоянните проблеми на децата и пълнолетните, настанени в домове, през цялата 2020-а. За съжаление те не са взети под внимание от административните органи, а проблемите не само не намират решение, но се увеличават и задълбочават, констатира Диана Ковачева.

По повод доклада от Националната мрежа за децата (НМД) припомниха, че още в края на 2020-а са подали сигнал до омбудсмана, в който изразяват притесненията си, че има сериозни рискове за живота и здравето на децата и младежите от домовете за медико-социални грижи, които трябва спешно да бъдат изведени. В резултата на този сигнал институцията на омбудсмана се самосезира. Освен до нея, от НМД изпратиха писмо до здравното и социално министерства и до агенциите за социално подпомагане и закрила на детето, в което настояха да бъдат гарантирани здравето и живота на децата, извеждани от домовете. Отбелязвайки, че подкрепят процеса на деинституционализация и затварянето на домовете, от организацията, която обединява стотици сдружения, подчертават, че неведнъж са сигнализирали за вредни и недопустими практики в процеса на реализацията й.

Защитата на хората с психични заболявания

През последните години основата препоръка на омбудсмана към здравното министерство е да започне спешна реформа в сектора на държавната психиатрична помощ. В настоящия доклад отново е поставена фокус върху два от проблемите, определени като основни, по отношение предоставянето на психиатрична грижа. Това да начинът на финансиране и липсата на кадри.

Системното недофинансиране на болничната психиатрична помощ не позволява качествени грижи. В същото време трайна е и негативната тенденция за намаляване на психиатрите в страната.

Препоръките на омбудсмана са механизмите за финансиране на всички психиатрични болници да бъдат унифицирани, да бъдат привлечени повече специалисти, да се изготви стандарт „Детска психиатрия“ както и да бъдат открити подходящи социални услуги за деца и възрастни с психични проблеми.

Източник:

ombudsman.bg

Още по темата:
  • Дискусия на тема „Къде пропадат децата в риск в системата“ организира омбудсмана Дискусия на тема „Къде пропадат децата в риск в системата“ организира омбудсмана
  • Започна „Великден за всеки – дари празник на баба и дядо“ Започна „Великден за всеки – дари празник на баба и дядо“
  • Мая Манолова: Гражданите имат право да избират формулата, по която ще се пенсионират Мая Манолова: Гражданите имат право да избират формулата, по която ще се пенсионират
  • Горещ телефон за хората с увреждания откри омбудсманът Горещ телефон за хората с увреждания откри омбудсманът
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПОМАГАЛО ПО АДМИНИСТРАТИВНО ПРАВО - АНТОНИЯ ИЛИЕВА - СИЕЛА
20.00лв.

ПОМАГАЛО ПО АДМИНИСТРАТИВНО ПРАВО - АНТОНИЯ ИЛИЕВА - СИЕЛА

Коментари към Омбудсман Диана Ковачева: Има нужда от нов закон за детското правосъдие

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Омбудсман Диана Ковачева: Има нужда от нов закон за детското правосъдие
    www.framar.bg 
    на 12 April 2021 в 22:43
    Коментирайте "Омбудсман Диана Ковачева: Има нужда от нов закон за детското правосъдие"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Добрите практики
  • Актуално
  • Омбудсманът се срещна със сестри, фелдшери и акушерки
  • Омбудсманът и здравните специалисти внесоха в НС проектозакон за съсловните организации
  • Във Франция започна делото срещу производителя на лекарството „Mediator“, причина за стотици смъртни случаи
  • Омбудсманът с препоръка до социалния министър заради бавните ТЕЛК процедури за децата с увреждания
  • Омбудсманът: Нужни са спешни мерки срещу домашното насилие
  • Д-р Божидар Нанев осъди прокуратурата за неимуществени вреди
  • Част от материала в матурите за 7 и 12 клас може да отпадне, заяви на форум, организиран от омбудсмана, министърът на образованието
  • Омбудсманът: Минималната пенсия не трябва да е под линията на бедност
  • Дискусия на тема „Къде пропадат децата в риск в системата“ организира омбудсмана
  • Омбудсманът настоява пред главния прокурор за проверка в Дома за хора с деменция в с. Горско Косово

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Неизбежно и необходимо правосъдие ли беше Народният съд?

преди 1153 дни, 9 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Covid-19 и здравните приложения - анкета

преди 5 дни, 6 часа и 4 мин.

Ваксина против COVID и комбинираната срещу хепатит А и Б

преди 6 дни, 2 часа и 30 мин.

КЕТАМИН без рецепта в София?

преди 6 дни, 20 часа и 32 мин.

Какво мислите за ваксинирането ?

преди 8 дни, 18 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Гиньо Ганев: Въвеждането на лимити за болниците влошава качеството

Гиньо Ганев: Въвеждането на лимити за болниците влошава качеството

от 20 яну 2021г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах