Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Добрите практики Актуално Мария Данева: Насилието съществува, толерираме го и често не разпознаваме проявленията му

Мария Данева: Насилието съществува, толерираме го и често не разпознаваме проявленията му

от 24 фев 2021г.
Автор: Гергана Караилиева
Мария Данева: Насилието съществува, толерираме го и често не разпознаваме проявленията му - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Насилието никога не е било малко, за да кажем че сега се е увеличило сред учениците в условията на пандемията от COVID-19. За съжаление проблемът е, че то е твърде много и често хората не са в състояние да разпознаят проявленията му, споделя Мария Данева от Сдружение „Самаряни“, които за поредна година организират отбелязването на Деня на розовата фланелка.

Денят на розовата фланелка

Историята започва в канадско училище преди 14 години, когато момче от 9 клас бива тормозено, че е облечено с розово поло. Две момчета решават да го подкрепят, раздавайки на съучениците си петдесет розови тениски. Правят го, защото вярват, че така ще подкрепят приятеля си. Оказва се, че идеята им много бързо се разпространява и започва да се осъществява и в други учебни заведения. А скоро напуска границите на Канада и завладява света. Защото розовото е цвят, но не и признак, определят пола, но и защото тормозът не бива да се приема, както не бива да се приема омразата към различния.

В България Денят на розовата фланелка се отбелязва за девета година. „Предизвикателството“ е мотото, с което старозагорските самаряни провокират малчуганите от 1 до 4 клас. Идеята е в десет класни стаи деца и учители да отправят предизвикатателство към самите себе си. Момчетата и момичетата трябва да последват десет начина, с които да покажат добро отношение към съучениците си и да предложат десет свои идеи за жестове на добро един към друг.

Както споделят от „Самаряни“ интерес са проявили ученици от няколко старозагорски учебни заведения и от селата Братя Кунчеви и Хан Аспарухово. От Сдружението напомнят, че инициативата е част от терапевтичната им програма за деца за справяне с насилието.

За насилието, тормоза и обществената търпимост към тях

Насилието съществува, но често остава скрито за обществото. Не са малко и митовете, свързани с него, които битуват сред хората. „Трудно го разпознаваме. Най-често определяме като насилие единствено боя или вербалната агресия, а забравяме за сексуалния, финансов и кибер тормоз. Точно затова е нужна превантивната работа, за да се надяваме на резултати в бъдеще“, категорична е Мария Данева. Ръководителката на Самарянската доброволческа служба е убедена, че чрез поредната инициатива те отново напомнят на малчуганите, че има начин да се справим с гнева и агресията, че няма по-важно от добротата, съпричастността и подкрепата.

Създаденият преди пет години Консултативно-информационен център „Самаряни“ си поставя амбициозната задача не само да предоставя социални услуги на хора в рискова ситуация, жертви на насилие или негови свидетели както и на хора, упражнили агресия и насилие, но и да извършва превантивна работа с децата и младежите. За целта е създадена Терапевтичната програма за работа с деца за справяне с насилие. Дейността в учебните заведения е насочена към по-добрата информираност, към възможността малчуганите да разпознават и да се научат да се справят с насилието. Не на последно място да изградят нетърпимост към него и да му се противопоставят.

И независимо от факта, че насилието не е станало по-малко, в последните години се забелязва промяна. Мария Данева разказва, че все повече помощ при тях търсят хора, които преди време никога не биха го направили, тъй като са били склонни да приемат насилието като нещо нормално. „Да, станахме по-ограмотени и все по-голяма част от обществото знае, че не бива да толерира насилието“, констатира тя, но допълва, че е нужно много повече. В момента в кризисния център на „Самаряни“, който е с капацитет за 15 души, са настанени 13. Мария Данева споделя, че благодарение на подкрепата от техни партньори са успели да направят нужния ремонт и вече разполагат с изолационен сектор. „Само преди седмица настанихме жена с двете й деца без тест за COVID-19, тъй като беше петък след 18 часа. Така тя имаше къде да бъде до понеделник и в същото време никой от останалите хора не беше застрашен“.

Особено тревожна в последните години е тенденцията помощ при самаряните да търсят възрастни семейства. „Това са възрастни двойки, които биват тормозени и насилвани от децата си, но по-често от внуците си, които най-често злоупотребяват с алкохол и наркотици. Затова съм убедена, че работата ни трябва да продължи, а особено внимание е нужно да отделим на превенцията“, казва Мария Данева и допълва: „Когато само гасим пожари, това не променя ситуацията изцяло. Да, променя я за едно дете, за една жена, за едно семейство, които са спасени, но това не е спасителен пояс за всички. Затова надеждата е в превантивната работа. Смятам още, че и здравното, и образователното министерства са длъжници на децата и младите хора в това отношение“.

В последните години много често определят насилието в училище като епидемия. Това дава ясен знак за ситуацията. За съжаление тормозът над деца съществува във всяка държава. Според УНИЦЕФ 1 милиард деца по света са засегнати от различни форми на насилие. По данни на правосъдното министерство на САЩ всяко четвърто американче е трмозено. Преди време проучване на екип от Университета в Йейл показа връзката между насилието и самоубийството. У нас няма точна статистика за броя на децата, жертви на насилие. Има множество неправителствени организации, които работят целенасочено и активно. Всъщност, надеждата е наистина в превенцията и възпитанието на децата сега, за да има шанс за едно по-спокойно бъдеще, в което обществото ще бъде нетърпимо до крайност към проявите на всякакъв вид насилие.

Източник:

samaritans.bg

Още по темата:
  • В Южна Корея приеха закон срещу тормоза на работното място В Южна Корея приеха закон срещу тормоза на работното място
  • Френският парламент гласува окончателно закона „антиплесница“ Френският парламент гласува окончателно закона „антиплесница“
  • Ще наказват по-строго домашните насилници Ще наказват по-строго домашните насилници
  • Всяко второ българче е преживяло насилие, сочи мащабно проучване на УНИЦЕФ Всяко второ българче е преживяло насилие, сочи мащабно проучване на УНИЦЕФ
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КОРЕНИТЕ НА ОМРАЗАТА. МОЯТА ИСТИНА ЗА ИСЛЯМА - ОРИАНА ФАЛАЧИ - СИЕЛА
19.00лв.

КОРЕНИТЕ НА ОМРАЗАТА. МОЯТА ИСТИНА ЗА ИСЛЯМА - ОРИАНА ФАЛАЧИ - СИЕЛА

АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК
15.90лв.

АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК

СЕКСУАЛНИ НАСИЛНИЦИ НА ДЕЦА - ЛЮБКА ХРИСТОВА - СИЕЛА
19.00лв.

СЕКСУАЛНИ НАСИЛНИЦИ НА ДЕЦА - ЛЮБКА ХРИСТОВА - СИЕЛА

Коментари към Мария Данева: Насилието съществува, толерираме го и често не разпознаваме проявленията му

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Мария Данева: Насилието съществува, толерираме го и често не разпознаваме проявленията му
    www.framar.bg 
    на 09 July 2025 в 12:45
    Коментирайте "Мария Данева: Насилието съществува, толерираме го и често не разпознаваме проявленията му"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Добрите практики
  • Актуално
  • Улиците вече не са наши, а ние продължаваме да мълчим
  • Трепетлика, Осика
  • Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия
  • Причини за агресията на децата към животните и как да се справим с нея
  • T74 Синдром на малтретиране
  • T74.1 Физическо насилие
  • Y07.0 Към съпруг или партньор
  • Физическо насилие и последици за психичното състояние
  • Усещате ли как бавно и сигурно тотално губим връзка и контрол над собствения ни живот?
  • Общи характеристики на педофила
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Въвеждане на еврото - най-често задаваните въпроси и отговорите от БНБ

преди 35 дни, 15 часа и 5 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 893 дни, 22 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 2 часа и 26 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 5 дни, 46 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 11 дни, 20 часа и 56 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 13 дни, 13 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ОРАЛ - Б BLACK МЕДИУМ * 3

ДЮКРЕ СЕНСИНОЛ ШАМПОАН ЗА ЧУВСТВИТЕЛЕН СКАЛП И ПРУРИТУС, УСПОКОЯВАЩ 200 мл.

ДЮКРЕ СКВАНОРМ ШАМПОАН ЗА МАЗЕН ПЪРХОТ 200 мл

ДЮКРЕ САБАЛ ШАМПОАН ЗА МАЗНА КОСА 200 мл.

УЕЙТ УЪРЛД ГИНКО БИЛОБА + СИБИРСКИ ЖЕНШЕН таблетки * 365

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ГИНОФИТ ЛАКТАЦИДЕН ГЕЛ 5 мл * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 юли 2025г. в 11:43:33

Посиняване на ануса

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 юли 2025г. в 11:42:09

ГИНОФИТ ЛАКТАЦИДЕН ГЕЛ 5 мл * 6

Коментар на: Елена Иванова от 09 юли 2025г. в 11:38:50

Великобритания одобри нехормонално лекарство за менопауза, което облекчава горещите вълни

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 юли 2025г. в 11:22:47

ЛОМЕКСИН вагинална капсула 600 мг * 1

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 юли 2025г. в 11:15:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival