КНСБ предлага промени в данъчната система
КНСБ представи визията си за данъчната система в страната и излезе с предложения за промяна.
Аргументите на синдиката за предложените промени са, че те ще позволят всички с ниски и средни доходи да разполагат с повече средства, ще окажат стимулиращо въздействие върху реалния икономически растеж и потреблението, а съотношение между приноса на преките и косвени данъци в бюджета ще е по-справедливо. Не на последно място, това е начин да бъде ограничен отрицателният ефект от COVID-19.
Промените, които КНСБ предлага, са необлагаем минимум, който да е равен на минималната заплата, данък от 15% върху доходите на физическите и юридическите лица и намаляване общата ставка на ДДС на 15%.
Анонсирайки идеите си, синдикалистите дават примери за ползата и за загубите, ако идеите им бъдат подкрепени.
Примерът е за заплата от 1000 лв. Ако настъпят промените в прякото подоходно облагане, то работещият може да разчита на 652 лв. допълнително на година като в същото време по линията на косвеното облагане разходите ще са 334 лв. По този начин, изчисляват от КНСБ, за година човек може да разчита на 986 лв. Ако двама души в домакинството получават по 1000 лв. месечно, то допълнителната сума ще бъде 1972 лв.
От промените на прякото облагане ще спечелят и хората с доходи до 2500 лв. Въпреки че данъкът ще се повиши и от 10% ще стане 15%, то парите, с които ще разполагат, ще бъдат повече в резултат на необлагаемия минимум.
Хората, получаващи заплати над 2500 лв. ще загубят от прякото облагане, но ще спечелят от косвеното. Примерът, който дават от синдиката, е за човек, който е с месечна заплата от 3000 лв. С промените той ще плати 382 лв. повече данък върху годишните си доходи, но за сметка на това ще разполага с 900 лв. повече за потребление след промяната на косвените данъци.
Ако идеите бъдат одобрени, то 4,67 милиарда лева няма да влязат в бюджета, но той ще разполага с възможността да спечели други 4 милиарда лева, които ще са резултат от въвеждането на допълнителните данъци. Така загубата ще бъде приблизително 600 000 000 лв., пресмятат от КНСБ.
КНСБ поставя темата за промените в данъчната система от години. Направи го и през лятото на 2019-а. Тогава освен част от сегашните предложения бяха представени и идеите за данък „Богатство“, за дигитален данък и за допълнителни стимули през прякото облагане за бизнеса и за гражданите при направени вноски в секторни фондове за допълнителна квалификация. Тогава лидерът на КНСБ заяви, че дори не става дума за единични корекции и намаляване размера на ДДС, а преди всичко за цялостно преструктуриране на данъчната система и възможността реформата да я направи по-справедлива.
За преосмисляне на данъчната система призова и финансовият експерт проф. Христина Вучева през май 2020 г. Прекомерно големият дял на косвените данъци е един от проблемите, задълбочаващ неравенството в обществото, подчерта проф. Вучева и заяви, че може би е настъпило времето да се обмислят идеи за реформа.
knsb-bg.org
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- Въвеждат данък върху мазнините в Дания
- КНСБ: Бюджетът в сектор здравеопазване за 2020 г. да се увеличи със 110 000 000 лв.
- Изследователи предлагат да се наложи данък върху червеното месо
- КНСБ: 65% от семействата живеят с доход, недостатъчен за издръжката им
- Решение на проблемите в здравеопазването сега поискаха от КНСБ на протест
- Новият данък за вредните храни ще бъде между 3 и 10 процента
- Парламентът реши: Няма да има данъчни облекчения за хора, подпомагащи лечението на деца
- КНСБ с позиция по въпроса за майчинството
- Данъчни облекчения
- КНСБ: 86 средни и големи предприятия са засегнати до момента от кризата COVID-19
Коментари към КНСБ предлага промени в данъчната система