Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Добрите практики Актуално КНСБ: 65% от семействата живеят с доход, недостатъчен за издръжката им

КНСБ: 65% от семействата живеят с доход, недостатъчен за издръжката им

от 09 фев 2021г.
Редактор: Гергана Караилиева
КНСБ: 65% от семействата живеят с доход, недостатъчен за издръжката им - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Поредното изследване на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ за цените и издръжката на живот за четвъртото тримесечие на 2020 г. показва, че 65% от домакинствата живеят с доход, който е крайно недостатъчен за издръжката им. Дефицитът е от 16%, са изчислили от синдиката. От десет домакинства шест преживяват с доход само от единия от възрастните.

1 600 000 българи живеят с 363 лв. месечно, колкото е и линията на бедността.

Данните на КНСБ

За да живее приемливо едно четиричленно семейство има нужда месечно от 2542 лв. или всеки от родителите трябва да получава нетна заплата от 1271 лв. или брутна от 1638 лв.

Увеличението е от 25 лв. или 1% и е едно от най-ниските за последните години. То се дължи основно на повишените цени на храната. Семействата, които разполагат с минимални средства са принудени са намалят парите, които отделят за други, иначе важни пера, катоздравеопазване, образование, облекло и обзавеждане.

Хранителни стоки

Върху нарастването на хранителните стоки влияят международните борси и задържането на високите нива на цените на пшеницата и слънчогледа.
Сериозен е ръстът при стоките от първа необходимост:

  • до 5,1% по-високи са цените на хляба и зърнените храни
  • с 5% повече струват млякото и млечните продукти, а увеличението при сиренето е 5,9%
  • олиото се е повишило с 20%
  • захарта е поскъпнала с 4%

Нехранителни стоки и услуги

При тази група годишното намаление е от 0,8%. То е резултат от намалението цените на природния газ и по-ниските котировки на петрола на международните пазари. Увеличение има при хигиенните изделия с 4,8%, водоснабдяването с 4,5%, образованието и услугите в свободното време отново с 4,5% и при електроенергията с 2,8%.

Работните места

Синдикатите отчитат, че антикризисните мерки са ограничили намаляването на заетостта. По данни от септември 2020-а на Националния статистически институт за една година наетите на работа са с 63 200 души по-малко. Най-сериозно е понижението в сектора „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 25 800 души, следва ги преработващата промишленост с наети по-малко 24 900 души и търговията с 8 800 души. Делът на загубените работни места от тези три сектора е 94% или 59 500. Тези икономически сектори се характеризират и със заплати, които са по-ниски от средните за страната.

Председателят на КНСБ Пламен Димитров подчертава, че предприетите от управляващите мерки са спасили 265 000 работни места. Безработицата у нас е под средните за Европа нива, но ще продължава да расте. Синдикалният лидер заяви, че мерките в подкрепа на заетостта трябва да продължат до средата на година, а ако се наложи и след това.

Работните заплати

Анализът на изследването показва ясно, че разликата в заплащането в районите в страната и в различните отрасли се задълбочава. Социалното неравенство се увеличава.

От 28 области в девет средната заплата е под 75% от средната за страната. В тях има и най-голям брой нископлатени работници. Водещи в тази класация са Видин със СРЗ от 945 лв., Благоевград – 922 лв., Силистра – 953 лв. В противоположния край е столицата, където средната заплата е 1855 лв. и нараства с 11,8%. Разликата между столицата и Видин е не само два пъти, но продължава повече от десетилетие, което от синдиката определят като структурен проблем на икономиката.

Разликата в заплащането при различните отрасли е другият знак, показващ неравенствата.

През 2020-а движещата сила за увеличението на номиналните заплати са преди всичко регулаторните механизми, сред които последователният растеж на минималната заплата, приоритетното финансиране на важни сектори като средното образование, например.

Драстичното намаление на СРЗ има в икономическите сектори, засегнати пряко от пандемията. Например, при въздушния транспорт, където заплатата се понижава с 28%, а наетите в сектора с 19%. В туристическата дейност заплащането е по-ниско с 29,4%, а наетите хора по-малко с 19%.

Минималната работна заплата у нас е най-ниската в сравнение с останалите държави от ЕС. Страната ни е на дъното и по отношение на заплащането на труда. Ако у нас средно на час заплащането е 2,40 евро, то в Европа е 13,20 евро или пет пъти повече.

Пламен Димитров подчерта, че КНСБ настоява минималната заплата да стане поне 50% от средната. Той заяви, че ще продължават да провокират дебат за повишаване на доходите и заяви, че по темата се говори, но действията или отсъстват, или са с обратен знак.

Докладът на Европейския синдикален институт

Докладът на Европейския синдикален институт (ЕСИ) показва, че страната ни е предпоследна в Европа с 1,87 евро на час минимална заплата. След нас е само Северна Македония, където минималното възнаграждение на час е 1,63 евро.

Сравнителните данни за държавите от Стария континент бяха представени по време на онлай конференция, организирана от КНСБ, белгийския синдикат CSC и Европейската конфедерация на профсъюзите, в която участие взеха представители от 7 държави и 15 организации.

Франция е страната с най-високо минимално възнаграждение от 10,15 евро на час, след нея се нареждат Нидерландия с 10,14 евро и Ирландия с 10,10 евро.

Минималните заплати трябва да бъдат адекватни, категорична беше от своя страна Естер Линч. Заместник-генералният секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите подчерта, че в Европа продължава да се увеличава броят на работещите хора, застрашени от бедност. Кризата COVID-19 доведе до допълнителни усложнения и сега много от работещите на първа линия получават минимално възнаграждение.

Ако се прилага двойният праг за определяне на минимална работна заплата – 50% от средната и 60% от медианната за всяка държава, той ще гарантира социалната защита наработещите, посочи още Естер Линч. Според доклада на ЕСИ това ще повлияе положително 20 000 000 работници от Евросъюза.

Източник:

knsb-bg.org, pixabay.com

Още по темата:
  • МОТ прие план за младежката заетост за следващите 10 години МОТ прие план за младежката заетост за следващите 10 години
  • Дигитализацията и влиянието й върху пазара на труда беше представена в Русе Дигитализацията и влиянието й върху пазара на труда беше представена в Русе
  • Среща за трудностите при гласуване пред хората с увреждания се проведе в КНСБ Среща за трудностите при гласуване пред хората с увреждания се проведе в КНСБ
  • КНСБ и социалният министър обсъдиха евродирективата за адекватните минимални заплати КНСБ и социалният министър обсъдиха евродирективата за адекватните минимални заплати
5.0/5 1 оценка

Коментари към КНСБ: 65% от семействата живеят с доход, недостатъчен за издръжката им

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте КНСБ: 65% от семействата живеят с доход, недостатъчен за издръжката им
    www.framar.bg 
    на 01 March 2021 в 14:22
    Коментирайте "КНСБ: 65% от семействата живеят с доход, недостатъчен за издръжката им"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Добрите практики
  • Актуално
  • КНСБ и КТ „Подкрепа“ подготвят национален протест в края на ноември 2019-а
  • Месечно на човек са нужни средно 602 лв. за издръжка, изчислиха от КНСБ
  • КНСБ предлага България да ратифицира Конвенцията за премахване на насилието на работното място
  • Управляващите и КНСБ се разбраха за по-високи заплати на медицинските сестри от училищата и детски градини
  • Искат нова дискусия по мярката за болничните
  • КНСБ и АИКБ изготвиха проект с промени в Кодекса на труда
  • КНСБ и социалният министър обсъдиха евродирективата за адекватните минимални заплати
  • КНСБ предложи мерки за борба със сивата икономика, нивото на която е над 20%
  • КНСБ протестира срещу хода на реформите в здравеопазването
  • КНСБ: Няма подготвен проект за промени в Кодекса на труда

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кой се грижи за децата ви през грипната ваканция?

преди 402 дни, 21 часа и 16 мин.

Как живеят хората с увреждания в България?

преди 454 дни, 3 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Конкор след поставяне на байпас

преди 1 дни, 13 часа и 32 мин.

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 4 дни, 1 час и 7 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 11 дни, 2 часа и 47 мин.

Пъпка и сърбеж в зоната на бикини линията

преди 24 дни, 16 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах