Данъчни облекчения
Данъчните облекчения представляват намаление на данъка, който се дължи за съответната година. Важно условие при ползването им е да нямате подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към датата на подаване на годишната данъчна декларация. Най-честите такива задължения са за данъци, глоби и осигуровки.
Видовете данъчни облекчения, от които могат да се възползват гражданите, са за намалена работоспособност, за доброволно осигуряване и застраховане, за осигурителен стаж при пенсиониране, за дарения, за деца, за деца с увреждания, за млади семейства, за безкасови плащания, за подобрения и/или ремонт на недвижим жилищен имот.
В случаите, когато се ползват данъчните облекчения за деца, деца с увреждания и дарения в пълен размер и това е станало през работодателя по основно трудово правоотношение, не е нужно да се прилагат необходимите документи при подаването на годишната данъчна декларация, тъй като те вече са представени на работодателя.
Данъчно облекчение за намалена работоспособност
От данъчното облекчение за намалена работоспособност могат да се възползват хора, които имат 50% и над 50% ограничена способност за работа. Облекчението може да се ползва за годината, в която е настъпила неработоспособността, както и за годината, в която изтича срока на експертното решение от ТЕЛК, в което е вписана степента на намалена работоспособност. Чрез това данъчно облекчение е възможно да се редуцира данъчната основа със 7920 лв.
Месечната данъчна основа за доходи от трудови правоотношения на хора с намалена работоспособност се редуцира с 660 лв., като се включват месецът, в който е налице ограничената способност за работа, и месецът, в който изтича валидността на ТЕЛК-ото решение.
Данъчно облекчение за доброволно осигуряване и застраховане
Сумата от годишните данъчни основи се редуцира с внесените през годината лични вноски за доброволно осигуряване в общ размер до 10%. Също така общият размер на сумата от годишните данъчни основи се намалява от направените през годината лични вноски за доброволно здравно осигуряване и премии/ вноски по договори за застраховки "Живот" до 10%.
Месечната данъчна основа за доходи от трудови правоотношения се редуцира с внесените през месеца чрез работодател лични вноски за допълнително доброволно осигуряване в общ размер до 10% от месечната данъчна основа. Тя се намалява и с внесените през месеца за сметка на работника или служителя лични вноски за доброволно здравно осигуряване и премии/вноски по договори за застраховки "Живот" в общ размер до 10% от месечната данъчна основа.
Двете данъчни облекчения се ползват в случаите, когато физическото лице - носител на задължението за данъка, е осигурено или застраховано съгласно подписания със застрахователно или осигурително дружество договор. Също така и в случаите, когато по споразумение с лицата се променя осигурителното или застрахователното дружество и прехвърлянето на набраните до момента суми се извършва по банков път.
Облагаемите доходи от доброволно здравно осигуряване, допълнително доброволно осигуряване и застраховки "Живот" се облагат с окончателен данък.
Данъчно облекчение за осигурителен стаж при пенсиониране
Сумата от годишните данъчни основи се редуцира с внесените през годината за сметка на лицето осигурителни вноски за закупуване на осигурителен стаж при пенсиониране по чл. 9а от Кодекса за социално осигуряване.
Данъчно облекчение за дарения
Позволено е с данъчното облекчение за дарения да се намали данъчната основа най-много с до 65%. Сумата от годишните данъчни основи се редуцира с до 5%, ако е направено дарение за:
- Здравни заведения.
- Лечебни заведения.
- Социални услуги за резидентна грижа (според Закона за социалните услуги) или на Агенцията за социално подпомагане и на Фонд "Социална закрила".
- Детски ясли и градини, училища, висши училища и академии.
- Бюджетни предприятия по смисъла на Закона за счетоводството.
- Регистрирани вероизповедания в България.
- Специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания, регистрирани по чл. 83 от Закона за хората с увреждания, или дарение в полза на Агенцията за хора с увреждания.
- Български червен кръст.
- Читалища, културни институти или за целите на образователния, културния или научния обмен по международен договор, в който България е страна.
- Юридически лица с нестопанска цел със статут в обществена полза. Изключват се организации, които подпомагат културата по смисъла на Закона за меценатството.
- Фонд "Енергийна ефективност и възобновяеми източници".
- Комуни за лечение на зависими от наркотици.
- Детския фонд на ООН.
Сумата от годишните данъчни основи може да се намали с до 15%, ако дарението е в полза на културата. Данъчното облекчение за дарения позволява редуциране на данъчната основа с до 50%, когато то е направено в полза на Националната здравноосигурителна каса и е предназначено за дейности, свързани с лечението на деца, финансирани с трансфери от бюджета на здравното министерство. Също така ако дарението е за дейности във връзка с Центъра за асистирана репродукция.
Данъчното облекчение се ползва и за дарения, които са в полза на същите или сходни на гореизброените лица и организации, но в друга държава - членка на ЕС или такава, която е страна по споразумението за Европейско икономическо пространство.
В случаите, когато дарението не е в парична форма, за негов размер се счита цената на придобиване, вписана в документите за придобиване на предмета от дарителя. Условието е придобиването да се е случило до 3 месеца преди датата на дарението. Във всички останали случаи размерът на дарението е пазарната цена към датата на предоставяне на дареното.
Към годишната данъчна декларация се прилагат копия на документи, които доказват статута на получаващия дарението и че предметът на дарението е получен. Когато дарението е предназначено за лице или организация в чужда държава, към данъчната декларация се прилага официален легализиран документ, посочващ статута на получилия дарението. Документът трябва да е издаден или заверен от компетентен орган в дадената държава и да е преведен на бъргарски от заклет преводач.
Данъчно облекчение за млади семейства
Младите семейства могат да ползват данъчно облекчение за ипотечен кредит, като приспадат от сумата от годишните данъчни основи внесените през годината лихвени плащания по кредита, отпуснат им за закупуване на жилище. Двамата съпрузи трябва да отговарят на следните условия, ако искат да ползват тази опция:
- Договорът за ипотечния кредит трябва да е подписан от данъчно задължено лице и/или от съпруг/а, с когото/която имат сключен граждански брак.
- Данъчно задълженото лице и/или брачният партньор да не са навършили 35-годишна възраст към датата на подписване на договора за ипотечния кредит.
- Ипотекираното жилище да е единствено за семейството през данъчната година.
В случаите, когато изтегленият кредит е над 100 000 лв., данъчното облекчение може да се ползва за внесени през годината лихви по първите 100 000 лв. от главницата.
Като условие за ползване на данъчното облекчение се поставя изискването другият брачен партньор да не се възползва от тази възможност през съответната данъчна година. Ако и двамата съпрузи са ползвали данъчното облекчение, всеки от тях дължи частта от данъка, която съответства на размера на ползваното облекчение.
Данъчното облекчение за млади семейства може да се ползва и от чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава, членуваща в ЕС, или от Европейското икономическо пространство (ЕИП).
Необходимите документи, които трябва да се приложат към годишната данъчна декларация, са:
- Документ, доказващ размера на внесените лихви по първите 100 000 лв. от главницата на ипотечния кредит. Той се издава от банката, която е отпуснала заема.
- Когато банката, предоставила кредита, е установена за данъчни цели в страна, членка на ЕС или е от ЕИП, е нужен легализиран превод на български език на документа, удостоверяващ направените лихвени плащания по главницата. Преводът задължително трябва да е направен от заклет преводач.
- Когато деклараторът е чуждестранно физическо лице, са необходими официални легализирани документи, които доказват, че изискванията за ползване на данъчно облекчение за млади семейства са изпълнени. Документите трябва да са издадени от компетентните органи в съответната чужда страна и да са преведени на български от заклет преводач.
Данъчно облекчение за деца
В Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) е записано, че местни и чуждестранни физически лица могат да ползват данъчно облекчение за деца, приспадайки от сумата от годишните данъчни основи:
- 200 лв., ако имат едно непълнолетно дете.
- 400 лв., ако имат две непълнолетни деца.
- 600 лв., ако имат три или повече непълнолетни деца.
Но народните представители приеха по-високи данъчни облекчения за деца, които ще важат еднократно и само за получените през 2022 г. доходи. Така данъчната основа се редуцира с:
- 6000 лв. при едно дете, което не е навършило пълнолетие (сума за получаване - до 600 лв.).
- 12 000 лв. при две деца, които не са навършили 18 г. (сума за получаване - до 1200 лв.).
- 18 000 лв. при три и повече деца, които не са пълнолетни (сума за получаване до 1800 лв.).
Данъчните облекчения за деца могат да се ползват и авансово чрез редуциране на данъчната основа за доходи от трудови правоотношения. Месечната данъчна основа за юли се намалява със сбора от сумите за месеците от януари до юни по следния начин:
- За едно дете под 18 г. - в размер на 500 лв. месечно.
- За две деца, ненавършили 18 г. - в размер на 1000 лв. месечно.
- За три и повече деца, ненавършили 18 г. - в размер на 1500 лв. месечно
Месечната данъчна основа за октомври се редуцира със сбора от сумите за месеците от юли до септември в същите размери - 500 лв. месечно за 1 дете, 1000 лв. месечно за 2 деца и 1500 лв. месечно за 3 и повече деца.
За месеците октомври - декември 2022 г. данъчните облекчения се ползват при изчисляване на годишната данъчна основа по реда на чл. 49 от ЗДДФЛ.
Работникът или служителят може само един път да избере да се възползва от авансовото ползване на съответното данъчно облекчение като подаде писмена декларация до работодателя си.
За да се ползва данъчното намаление за деца, трябва да са изпълнени следните условия:
- Детето е местно лице на страна-членка на ЕС или на друга държава от ЕИП към 31 декември на данъчната година.
- Детето няма навършено пълнолетие.
- Детето не е настанено в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа на пълна държавна издръжка към 31 декември на данъчната година.
Подаващият декларацията и желаещ да се възползва от данъчното облекчение трябва да е към 31 декември на данъчната година:
- Родител, нелишен от родителски права. Детето му не трябва да е настанено извън семейството и не трябва да е учредено настойничество или попечителство.
- Настойник или попечител.
- Член на семействата на роднини или близки. Детето трябва да е настанено за срок не по-малък от 6 месеца и по смисъла на Закона за закрила на детето.
- Приемен родител. Детето трябва да е настанено дългосрочно за отглеждане в приемно семейство по смисъла на посочения в предходното изречение закон.
Родител, който не упражнява родителските права вследствие развод, също може да ползва данъчното облекчение при условие, че са изпълнени всички горепосочени изисквания. Годините, в които е родено детето или навършва пълнолетие, също се включват в периода на ползване на данъчното облекчение.
Ако данъчното облекчение се ползва до размера на сумата от годишните данъчни основи, тогава другият родител (настойник или попечител, близък или роднина, приемен родител) трябва да декларира, че няма да ползва намалението за съответната данъчна година. Ако размерът му е по-голям от сумата на годишните данъчни основи, разликата може да се ползва от другия родител, който също трябва да подаде годишна данъчна декларация.
Към годишната данъчна декларация се прилагат следните документи:
- Декларация за ползване на данъчно облекчение за деца по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ - образец 2005. Родителят трябва да я попълни и да е предостави на работодателя си по основно трудово правоотношение до 31 декември на данъчната година заедно с декларация, че няма публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение. Ако не ползва облекчението чрез работодателя, родителят трябва да попълни и да приложи към годишната си данъчна декларация декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
- Копия на официални документи, които удостоверяват, че са изпълнени условията за ползване на данъчното облекчение, ако физическото лице е чуждестранно и установено за данъчни цели в страна от ЕС или ЕИК. Документите трябва да имат и български превод, направен от заклет преводач.
Родители, които са ползвали майчинство през годината, за която ще се ползва данъчното облекчение (в случая 2022 г.), не могат да се възползват от увеличените данъчни облекчения, тъй като получаваният от тях доход не е облаган с данъци. Другият родител може да ползва намаляването на данъчната основа.
Данъчно облекчение за деца с увреждания
Сумата от годишните данъчни основи на местни физически лица и на чужденци, установени за данъчни цели в страна от ЕС или ЕИП, се редуцира с 2000 лв. за отглеждане на дете с 50 и над 50% вид и степен на увреждане, установени от валидно решение на компетентен орган. Еднократно за 2022 г. данъчното облекчение позволява да се намали данъчната основа с 12 000 лв., като сумата за получаване е до 1200 лв. Ако кандидатстващият за данъчно облекчение е родител на две деца с увреждания, размерът на облекчението за 2022 г. ще бъде 24 000 лв. или сума за получаване до 2400 лв.
Родител на дете с увреждания 50% и над 50% може да ползва данъчни облекчения чрез намаляване на месечната данъчна основа за доходи от трудови правоотношения. Месечната данъчна основа за юли се намалява със сбора от сумите за месеците от януари до юни в размер на 1000 лв. месечно. Месечната данъчна основа за месец октомври се намалява със сбора от сумите за месеците юли – септември в размер на 1000 лв. месечно. За месеците октомври – декември 2022 г. данъчните облекчения се ползват при изчисляване на годишната данъчна основа по реда на чл. 49 от ЗДДФЛ. Работникът или служителят може само един път да избере да се възползва от авансовото ползване на съответното данъчно облекчение като подаде писмена декларация до работодателя си.
Условията, на които трябва да отговарят родителите и децата с 50 и повече от 50% вид и степен на увреждане, са същите, каквито се изискват и за ползването на данъчни облекчения за деца.
Когато родителят ще ползва данъчното облекчение чрез работодател по основно трудово правоотношение, той попълва декларация за ползване на данъчно облекчение за деца с увреждания по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ - образец 2006, прилага копие на валидно решение на ТЕЛК и декларация, че няма публични задължения, които подлежат на принудително изпълнение. Другият начин за ползване на облекчението е при подаването на годишната данъчна декларация да се приложи декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ (приложение № 10).
Облекчението може да се ползва както за годината, през която е установено увреждането посредством решение на компетентен орган, така и за годината, в която валидността на решението изтича.
Има санкции, ако пълният размер на облекчението е ползван от повече от едно лице в нарушение. Всяко от лицата ще дължи частта от данъка, която съответства на размера на ползваното облекчение.
Данъчно облекчение за извършени безкасови плащания
Чрез данъчното облекчение за извършени безкасови плащания се намалява дължимия данък с 1% - не повече от 500 лв. Физическите лица трябва да отговарят на следните условия:
- Придобити са през годината доходи, които подлежат на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа.
- Сто на сто от тези доходи са получени по банков път.
- Безкасовите плащания, които са извършени от лицето, са 80 или повече от 80% от придобитите доходи.
За ползването на този вид данъчно облекчение не се прилагат допълнителни документи, а се попълва приложение № 10 на годишната данъчна декларация по чл. 50 на ЗДДФЛ на съответните места.
Не може да се ползва данъчно облекчение за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец.
Данъчно облекчение за подобрения и/или ремонт на недвижим жилищен имот
На данъчно облекчение за подобрения и/или ремонт на недвижим жилищен имот имат право местни физически лица и чуждестранни физически лица, които са установени за данъчни цели в страна от ЕС или от ЕИП. Те могат да го ползват като намалят от общата годишна данъчна основа направените през годината плащания за труд до 2000 лв. Условията, на които трябва да отговарят, са:
- Недвижимият жилищен имот трябва да е разположен на територията на България.
- Данъчно задълженото лице да е собственик или съсобственик на имота.
- Подобренията и/или ремонтът да са направени от местни лица на страна, членка на ЕС или на страна от ЕИП.
- Недвижимият жилищен имот не е включен в предприятието на лице, което извършва стопанска дейност като търговец по определението на Търговския закон.
- Кандидатстващият за данъчно облекчение трябва да разполага с документ за платения труд, извършен за подобряване и/или ремонт на имота. Документът трябва да съдържа елементите, изискуеми по чл. 6, ал. 1 от Закона за счетоводството. Освен него трябва да се приложи и разписка, фискален бон, банков или друг документ.
- Данъчно задълженото лице не трябва да е свързано с този, който е извършил подобренията.
В случаите, когато жилищният имот е притежание на повече от един човек, данъчното облекчение може да се ползва от всеки съсобственик. Общият му размер обаче не бива да е над 2000 лв. Ако се наруши това изискване, всеки от съсобствениците, ползвали облекчението, дължи частта от данъка, отговаряща на ползваното облекчение.
Попълва се годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, когато ще се възползвате от този вид облекчение.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ 2021 - РАЛИЦА МИЛЕВА, СИМЕОН СИМЕОНОВ - СИЕЛА
ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ 2022 КОМЕНТАР - ЙОРДАН ВЛАДОВ - СИЕЛА
ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ 2024 - ВАЛЕНТИН САВОВ - СИЕЛА
НовПЛАСТИР КУУЛ ПАЧ (KOOL PATCH)
ТЕРМОФОР ГРЕЙКА
УНИВЕРСАЛЕН КОЛАН С МАГНИТНА ЛЕНТА И ВЪЛНА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социални услуги и потребители
- Палиативно лечение
- Натиснете тези точки на дланите си и резултатът бързо ще ви очарова
- Жаблек, Конски ребра, Плюскач, Диво салкъмче, Плюшкар
- 8 ефективни домашни средства за облекчаване на конюнктивит
- Въвеждат данък върху мазнините в Дания
- Изследователи предлагат да се наложи данък върху червеното месо
- Новият данък за вредните храни ще бъде между 3 и 10 процента
- Радикио /цикория/ облекчава болката
- Парламентът реши: Няма да има данъчни облекчения за хора, подпомагащи лечението на деца
- Как да разбере заинтересованото лице коя е неговата страна на пребиваване?
Коментари към Данъчни облекчения