Електронна здравна карта
Електронната здравна карта представлява пластмасова карта с чип (микропроцесор), на който се записва информация за здравето на пациента. Материалът, съставящ картата е поливинилхлорид (PVC). Всички, имащи редовно заплатени здравни осигуровки може да посещават личният си лекар само с тази карта. Няма нужда да се носят никакви други документи, независимо дали пациентите ще ползват услугите на личния лекар, зъболекар, болнично заведение или аптека. Употребата на направления, рецепти, резултати от изследвания на практика ще бъде вече ненужна. Картата ще бъде своеобразен "здравен паспорт", приличащ на познатите ни от миналото здравни картони. В нея е необходимо да се съдържат и подробни данни за налични алергии, контакти на близки, кръвногрупова принадлежност, резус фактор и копие на здравното досие.
Електронната здравна карта, която е издадена в България ще е валидна в страните от чужбина. По този начин необходимостта от наличие на здравна европейска карта отпада.
При посещения в кабинета на личния лекар пациентът трябва да постави си картата си в четящо устройство. Чрез него лекарят ще бъде идентифициран в системата, съдържаща определена база данни. Неговата карта е професионална. Едва след идентифицирането личният лекар получава достъп до здравната информация на пациента. За да бъде активиран достъпа е нужно наличието на професионална и пациентска карти и четящо устройство, в което да бъдат поставени. Чрез електронната здравна карта ще се издават и електронни рецепти. Те са цифров вариант на стандартните хартиени рецепти. Лекарят попълва в своя компютър нужната информация за нея в здравната карта на пациента. Е-рецептите ще се изпращат по интернет още в момента на записването им и така целият процес по закупуването на необходимото лекарството се улеснява, а шансът да се допуснат грешки намалява. Електронна рецепта ще се запазва на специален сървър в НЗОК. Само чрез него рецептите могат да бъдат изпълнени. За да се отпусне предписаният лекарствен препарат пациентите трябва да поставят картата си в четящо устройство в аптеката. Фармацевтът, също като колегите си поставя професионалната си карта в четеца. Е-рецепти ще се издават и за лекарства, заплащани напълно или частично от Здравната каса. От НЗОК ни информират, че очакват стартирането на проекта скоро. Поради липса на пари, обаче проектът се бави с години. Въвеждането на електронна рецепта би улеснила пациенти и лекари, защото по този начин ще се даде възможност при допускане на грешка при изписване на дадено лекарство тя да бъде веднага отстранена, без да е наложително повторно посещение при лекаря. Очаква се да бъде и подобрен контролът по предписване и отпускане на медикаменти, защото ще бъдат следени в реално време.
Личните лекари се насърчават да преминат към електронната система, за да се намали възможността за грешки и да бъдат улеснени пациентите. Един от недостатъците на системата е свързан с факта, че лекарите трябва да заплатят немалка сума, за да бъде въведена подобна идея в отделните практики, а и трябва да бъде заплатено допълнително за обучението за работа с нея.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЛУМИНГВИЛ КАРТИ ЗА ПЪРВИТЕ СЪБИТИЯ НА ДЕТЕТО BL1021
БИГДЖИГС ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ - КАРТА НА ЕВРОПА BJ048
ИСО СКРЕЧ КАРТА НА СВЕТА С АКСЕСОАРИ KRU9410
СКРЕЧ КАРТА НА СВЕТА 18183
ЦИФРОВ ТЕРМОМЕТЪР МЕДЕЛ ТЕРМО
ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ GRUNDIG ABS CB
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Здравни осигуровки
- И билките имат странични ефекти
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
- Методи за лечение на анорексия
- Диета с ниско съдържание на мазнини
- Лечебен ефект на алкохолните напитки
- Здравословно тегло
- Дихателни упражнения
- Сухарите вредят на здравето?
- Гласът издава проблемите на тялото
- Ползите от използването на фитнес топки вместо столове
Коментари към Електронна здравна карта