Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Трудова ангажираност Трудова медицина, превенция и условия за живот Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи

Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи

от 15 сеп 2023г., обновено на 28 фев 2025г.
Редактор: Ирина Тенева
Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Донорството на органи, тъкани и клетки е безвъзмезден акт, който дава шанс за живот на хора, нуждаещи се от трансплантация. В България, а и в Европа въобще, недостигът на органи е в пъти по-голям от донорските ситуации, поради което пациентите често са принудени да чакат в продължение на години.
Промяната на тази статистика зависи от нас. Първите стъпки към нея са осъзнаването на значимостта на донорството и повишаване на информираността по въпросите, свързани с трансплантациите.

  • Какво означават донор, донорство, трансплантация
  • Каква е процедурата по даване или не на съгласие за донорство
  • Кога не се разрешава вземане на органи
  • Условия, при които е позволено вземането на органи
  • В България вече е възможно кръстосаното донорство
  • Вземане на хемопоетични стволови клетки и костен мозък
  • Вземане на ембрионални органи, тъкани и соматични, плацентни и амниотични клетки

Какво означават "донор", "донорство", "трансплантация"

Понятието "донор" се използва за всеки човешки източник на органи, тъкани и клетки. Под "донорство" се разбира актът на даряване на органи, тъкани и клетки, които след това да бъдат приложени при трансплантация. С термина "трансплантация" се обозначава сбор от медицински и други дейности, чрез които се вземат органи, клетки и тъкани от мъртво животно, починал или жив човек и се присаждат на пациент, нуждаещ се от този вид лечение. До него се прибягва, когато са изчерпани всички други методи и средства, не са приложими или ползата от тях е по-малка в сравнение с трансплантацията.

Каква е процедурата по даване на съгласие или несъгласие за донорство

Даряването на органи, клетки и тъкани е акт, който е напълно безвъзмезден и е пряко обвързан с доброто желание на близките, които декларират решението си да дадат органите на свой починал роднина, на живия донор и не на последно място на реципиента – човекът, който приема органа.

Законово и административно процедурите по вземане на органи, тъкани и клетки за трансплантация се различават в зависимост от това дали източникът ще бъде трупен или жив донор.

два пръста, стилизирани като хора с надпис дари живот

Когато органите са от трупен донор

Вземането на органи, тъкани и клетки, за да бъдат присадени на нуждаещи се болни хора, става при няколко условия. Първото, което е нужно да се определи, е установяването на смъртта по съответните медицински критерии и ред, които са описани в наредба, издадена от здравния министър. В случаите, когато липсва мозъчна дейност, но сърцето все още работи, е необходимо смъртта да се установи и обяви от комисия, съставена от 3-ма лекари. Тя се назначава от директора на болницата, в която се вземат органи, клетки и тъкани и трябва да е налице съгласието на изпълнителния директор на ИА "Медицински надзор". Агенцията е единственият орган, който е упълномощен да управлява, координира и контролира трансплантациите в нашата страна. Лекарите, обявили пациента за мъртъв, нямат право да влизат в екипите, които взимат и трансплантират органите.

В България относно донорството действа т.нар. "съгласие по подразбиране". Ако дееспособен гражданин на страната или чужденец, който постоянно, дългосрочно или продължително пребивава у нас, не желае негови органи да бъдат използвани за трансплантация или за други лечебни, научномедицински, диагностични, преподавателски и учебни цели, изрично трябва да уведоми общопрактикуващия си лекар за своето решение.

Нежелаещият да дари конкретни или всички органи, тъкани и клетки трябва да попълни декларация при личния си лекар, който, от своя страна, е задължен да отбележи несъгласието в здравноосигурителната книжка на пациента си и да изпрати писмено уведомление до директора на съответната Регионална здравна инспекция (РЗИ). След това ръководителите на РЗИ в 7-дневен срок трябва да информират Изпълнителна агенция "Медицински надзор" за изявеното несъгласие за даряване на органи от съответния човек. От агенцията регистрират отказа в своя служебен регистър в 3-дневен срок.

Хората, които нямат здравни осигуровки, не са регистрирани при личен лекар или са с прекъснати здравноосигурителни права, също могат да декларират несъгласието си за донорство. Попълва се декларация в 2 екземпляра и тя се предоставя в общината, в която лицето е регистрирано по постоянен адрес. Единият екземпляр остава за декларатора, а другият се изпраща на ИА "Медицински надзор" по административен път.

>>> Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията

В случай че органите са от жив донор

Вземането на органи, клетки и тъкани от жив донор е позволено, ако интервенцията не застрашава живота му и е налице заверено при нотариус писмено съгласие. На желаещия да дари орган трябва да му бъдат разяснени всички рискове, които биха възникнали при подобна стъпка.

  • Изисква се нотариус, чиято дейност обхваща района на местоположение на лечебното заведение, което ще извърши вземането на органа, тъканта или клетката, да подпише и подпечата писменото съгласие на донора.
  • Желаещият да дари орган за трансплантация получава информация за правата си, мерките за безопасност и за медицинските процедури от лекар, който няма да участва в екипа, извършващ вземането или присаждането.
  • По всяко време преди вземането на органите, тъканите или клетките донорът може да се откаже от своето намерение.
  • Оценява се психическото и физическото състояние на донора от комисия, която се сформира от директора на болницата, извършваща вземането на органа. Комисията трябва да е съставена минимум от трима лекари, които няма да участват в интервенциите по вземане и присаждане.
  • Не е позволено да се предлага парично или материално възнаграждение на донора, както и приемането на такава от него.

Кога не се разрешава вземане на органи

В Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки (ЗТОТК) изрично са споменати случаите, в които не е позволено те да се вземат.

  • Ако е налице приживе подадено несъгласие за вземане на органи, тъкани и клетки от лицето.
  • Ако лицето е под 18-годишна възраст или е под запрещение. Органите могат да се вземат само с писменото съгласие на родителите, настойник или попечител.
  • Не се допуска вземане на органи, тъкани и клетки за трансплантиране от починал, чиято самоличност не е установена.
  • При наличието на тяло, на което ще се прави съдебномедицинска експертиза, за вземането на органи е нужно писменото разрешение на съдебномедицински експерт, неучастващ в дейности по присаждане на органи.

Условия, при които е позволено вземането на органи

Вземането на органи, тъкани и клетки се прави при следните условия:

  • В здравноосигурителната книжка на починалия донор не е посочено, че той не желае да бъдат дарени органите му.
  • Името на донора не фигурира в регистъра на ИА "Медицински надзор" като лице, отказало вземането на органи.
  • Когато няма писмен отказ от страна на съпруг или родител, дете, брат, сестра или други роднини по съребрена линия до 4-та степен при информирането им за възможността за вземане на органи. Иска се съгласието и от роднини, придобили този статут въз основа на осиновяване, което е станало не по-рано от 3 години. В случаите, когато починалият няма брачен партньор или жив родител, се иска позволение от детето му. Ако няма съпруг/съпруга, родители и деца – от брат или сестра, ако липсват преките роднини – от други роднини по съребрена линия.
  • При вземането на органи, тъкани и клетки от жив донор е разрешено да се отстрани само един от чифтните органи, дял от самовъзстановяващ се орган или матка, когато предварително се докаже, че взетият орган/взетата част и оставащият орган са със запазена функция. Също така  преди вземането се правят изследвания за изключване на вероятността за предаване на инфекции и за установяване на биологична съвместимост между даряващия орган и бъдещия получател.
  • Желаещият да дари орган, тъкан или клетки трябва да е над 18-годишна възраст, да е брачен партньор или роднина на реципиента по права или по съребрена линия до 4-та степен, както и може да е в родство с него посредством осиновяване, но не по-рано от 3 години от събитието. В последния случай реципиентът трябва да е осиновител и да докаже това с нужния документ.
  • В ЗТОТК е описано какви изключения могат да се допуснат при вземането на органи, тъкани и клетки от живи донори. С позволението на Етичната комисия по трансплантация е възможно да станат донори: хора, които фактически съжителстват с нуждаещия се над 2 години, без да е налице официален брак и след като предоставят безспорни доказателства за съжителството; биологичен родител, който не е припознал нуждаещо се от трансплантация негово дете; лице, което е вписано в служебния регистър за вземане на органи, тъкани и клетки при условията на кръстосано донорство; жена, родила живо дете и в предменопауза, може да дари матка съгласно определени критерии за подбор.

извършване на трансплантация

В България вече е възможно кръстосаното донорство

От 2020 г. в нашата страна е позволено кръстосаното донорство, при което роднина на нуждаещ се от трансплантация пациент дарява орган на друг нуждаещ се, с когото са биологично съвместими, а роднина на втория нуждаещ се дава свой орган на първия болен.

Тази размяна се извършва при определени условия:

  • Попълване на нотариално заверено съгласие от първия донор, който декларира, че желае да дари орган, включително и при кръстосано донорство. В документа той посочва, че е съгласен да стане донор на първия реципиент.
  • Същата процедура се прилага и при втория донор - той предоставя нотариално заверено писмено съгласие за донорство и назовава втория реципиент, на когото ще дари орган при кръстосано донорство.
  • Четиримата участници в процедурата задължително се отбелязват в регистъра на ИА "Медицински надзор".
  • Първият и вторият реципиент, които трябва да са биологично съвместими с първия и втория донор, също писмено изразяват своето съгласие за присаждане на органи при кръстосано донорство.
  • Получателите на органите трябва да бъдат определени от Изпълнителна агенция "Медицински надзор" спрямо законовите изисквания.
  • Необходимо е регистрацията на първия и втория донор и първия и втория реципиент в служебния списък на Агенцията да е станала преди не по-малко от 2 месеца.
  • При кръстосаното донорство по едно и също време се вземат органите от първия и втория донор.

Вземане на хемопоетични стволови клетки и костен мозък

Всеки дееспособен гражданин на нашата страна може да дари хемопоетични стволови клетки и костен мозък. В този случай не е нужно да има родствена връзка с реципиента. И тук се изисква деклариране на съгласие за вземане на клетките.

  • Когато донорът е малолетен (до 14-годишна възраст), без значение, че може да има родствена връзка с нуждаещия се от хемопоетични стволови клетки, е необходимо родителите/настойниците да са информирани и да дадат своето писмено позволение. Когато става въпрос за вземането на костен мозък от малолетен, донорът задължително трябва да има родствена връзка с реципиента и отново от родителите или настойниците се иска тяхното информирано съгласие.
  • По всяко едно време позволението на възрастните може да бъде оттеглено.
  • В случаите на вземане на хемопоетични стволови клетки и костен мозък от непълнолетен (над 14-годишна възраст) е необходимо донорът и неговите родители/попечители да дадат своето информирано съгласие в писмен вид. То може да бъде оттеглено във всеки един момент.
  • Когато се вземат костен мозък от малолетно лице и хемопоетични стволови клетки и костен мозък от непълнолетен, се изисква и разрешение от Етичната комисия по трансплантация.

Вземане на ембрионални органи, тъкани и соматични, плацентни и амниотични клетки

В случаи на алогенна (чужди органи, тъкани и клетки) и автоложна (собствени на пациента тъкани и клетки) трансплантация на амниотична тъкан, клетки и тъкани от пъпна връв и плацента тяхното вземане се разрешава от бременната или родилката.

Ембрионални органи, тъкани и соматични, плацентни и амниотични клетки, които да се използват за трансплантация, могат да се вземат от абортиран плод с писменото позволение на жената, претърпяла прекъсването на бременността.

В България организация като Българския червен кръст предлага т. нар. донорски карти, които не са законово обвързани. Те нямат задължителен характер и дори човек да притежава такава карта, последното решение е на близките.

Източник:

https://lex.bg/laws/ldoc/2135471868

Още по темата:
  • Мариела Куртева за фондацията "Майки за донорството" и за борбата да се раждат деца в България Мариела Куртева за фондацията "Майки за донорството" и за борбата да се раждат деца в България
  • Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията 2024-2028 г. - същност и цели Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията 2024-2028 г. - същност и цели
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАЙКАТА НА ДЪЩЕРЯ Й - ДАНИЕЛА ПЕТРОВА - СИЕЛА
17.90лв.

МАЙКАТА НА ДЪЩЕРЯ Й - ДАНИЕЛА ПЕТРОВА - СИЕЛА

ДОНОРЪТ - КЛЕЪР МАКИНТОШ - СИЕЛА
11.00лв.

ДОНОРЪТ - КЛЕЪР МАКИНТОШ - СИЕЛА

Коментари към Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 23:34
    Коментирайте "Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Трудова ангажираност
  • Трудова медицина, превенция и условия за живот
  • Лечение на бъбречна недостатъчност
  • Преливане на кръв
  • На кого са неудобни пациентите, чакащи трансплантация
  • Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
  • Имуносупресивни лекарства
  • Хирургично лечение
  • Обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото
  • Трансплантация на бял дроб
  • Циклоспорин
  • Ще дарите ли органи след смъртта, за да живее някой друг?
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Трансплантация на коса в Истанбул

преди 3413 дни, 9 часа и 57 мин.

Ин витро чрез донор – нормално или аморално

преди 4226 дни, 10 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 11 часа и 38 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 2 часа и 39 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 2 часа и 50 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 2 часа и 57 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Ще дарите ли органи след смъртта, за да живее някой друг? Ще дарите ли органи след смъртта, за да живее някой друг?

Ще дарите ли органи след смъртта, за да живее някой друг?

от 02 апр 2025г. Прочети повече
Такролимус Такролимус

Такролимус

от 06 юни 2022г. Прочети повече
Трансплантационен имунитет Трансплантационен имунитет

Трансплантационен имунитет

от 10 май 2022г. Прочети повече
Без противогъбични медикаменти, пациентите с трансплантиран бял дроб имат по-висок риск от смърт, твърдят учени Без противогъбични медикаменти, пациентите с трансплантиран бял дроб имат по-висок риск от смърт, твърдят учени

Без противогъбични медикаменти, пациентите с трансплантиран бял дроб имат по-висок риск от смърт, твърдят учени

от 24 сеп 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival