Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Трудова ангажираност Трудова медицина, превенция и условия за живот Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията - същност и цели

Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията 2024-2028 г. - същност и цели

от 01 фев 2022г., обновено на 04 март 2025г.
Редактор: Ирина Тенева
Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията 2024-2028 г. - същност и цели - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Трансплантацията на тъкани, органи и клетки се превърна в лечебна дейност, която се практикува с голям успех както по света, така и в България. Нивото, на което се намира медицината, наложи присаждането на органи като най-доброто и нерядко единственото животоспасяващо лечение при последна, терминална фаза на органна недостатъчност. Именно затова е много важно целенасочено и систематично да се развива трансплантацията у нас и заедно с нея дейността по насърчаване на донорството.

Проблемите, които съпътстват трансплантационните процеси в нашата страна, са недостиг на органи, неинформираност на българските граждани, недостатъчна анганжираност на ръководствата на болниците по отношение на откриването и поддържането на потенциални донори, лоша материална база за вземане, съхраняване и трансплантиране на стволови клетки, нормативни пречки, ограничено възстановяване на разходите за процеса по присаждане на органи, клетки и тъкани.

За да бъдат решени гореизброените проблеми, трябва да се постигне непрекъсваемост на процеса по откриването на донор и по неговата подготовка за бъдещи действия, както и да се уеднакви качеството на извършваните дейности на всички нива на трансплантационния процес - предтрансплантационна работа, присаждане, следтрансплантационни изследвания, наблюдение и лечение на пациентите. Изключително важно е вниманието да се насочи към донорството, към начините за осигуряване на органи за трансплантация, защото съществува много голяма диспропорция между нуждата от органи и осигуряването им.

Успехът на присаждането на органи е част от отговорността на медицинските специалисти, както всяка друга медицинска дейност. Проучвания показват, че макар потенциалните донори в мозъчна смърт да са много малко на брой, недостигът на органи не е само поради липсата на подходящи донори, а най-вече е следствие от неспособността те да бъдат навреме идентифицирани. Несъгласието на близките да дарят органите също значително "помага" за недостига.

Каква е ситуацията в България относно донорството и трансплантациите

Въпреки нововъведенията с определяне на областни и регионални координатори по донорство, не е налице подобряване на организацията при наличие на потенциален донор, не се повишава броя на идентифицираните донори в мозъчна смърт, не е нараснала и мотивацията на координаторите, въпреки финансовия стимул, който е предвиден за тях. При направена съпоставка по години за брой донори на милион население в периода 2019-2023 г. не се забелязва повишен ръст на донорството. Пред 2019 г. са реализирани 16 трупни донори, през 2020 г. - четири, 2021 г. - 14, а през 2023 г. най-много в сравнение с предходните години - 22.

Организираните кампании от Изпълнителна агенция "Медицински надзор" с подкрепата на здравното министерство за популяризиране на донорството не са достатъчни. За да бъде повече и по-добре информирано обществото, са нужни ритмични медийни кампании, които да бъдат финансирани с постоянство, а не само в изпълнение на национална програма.

Обучението на медицински специалисти за извършване на белодробни трансплантации също не е постигната. Очаква се по-висока степен на ангажиране от страна на лечебните заведения за изпращане на екипи за обучения за сърдечни и белодробни трансплантации.

Броят на извършените трансплантации в България е многократно по-нисък в сравнение с извършваните присаждания в европейските страни. За периода 2019-2023 г. са направени 116 трансплантации на бъбрек (80 от трупни донори и 36 от живи), 52 присаждания на черен дроб (44 от трупни и 8 от живи донори), 10 трансплантации на сърце и 1 трансплантация на бял дроб. За същия период са извършени 240 алогенни и 614 автоложни присаждания на стволови клетки. Общо 849 пациенти имат нужда от трансплантация - 784 на бъбрек, 33 на сърце, 19 на черен дроб, 11 на бял дроб и двама на тънки черва.

трансплантация

Етапи на трансплантационния процес

Процесът по даряване и последващо трансплантиране на органи е сложен и трябва да се подхожда с внимание. Спазват се определени етапи и се прилага ефективна система за управление на всяка стъпка от процеса, за да не се губят евентуални донори.

  • Идентификация на донорите - колкото по-рано се идентифицират всички потенциални донори, толкова по-добре. Този първоначален етап е от значение после при скрининга на донорите и тяхното управление.
  • Скрининг на донорите - не е препоръчително да се използват донорите, ако има риск от предаване на опасно заболяване на реципиента - инфекция или рак. Когато е възможно, се взема информация от близките на донора за евентуални заболявания и скорошно рисково поведение. В ЕС са утвърдени правила относно използваните серологични и други методи за скрининг, за да се минимизира опасността от предаване на злокачествени или инфекциозни болести на човека, който ще получи органа.
  • Управление на донорите - то включва поддържането на органите в добро физиологично състояние по време на интензивно лечение, както и преди и по време на експлантацията. Лошото управление на донорите може да превърне органите в неизползваеми.
  • Съгласие/разрешение от близките на донора - различните държави имат различни изисквания за вземането на съгласие. В едни то се предполага, в други се иска конкретно от даден близък или от някоя институция. Независимо от законовите правила, се препоръчва всеки човек да запознае близките си с мнението си относно донорството. От голямо значение е подходящото обучение на болничния персонал, контактуващ с близките, тъй като подходът към роднините оказва влияние върху нагласата и съгласието им за даряването на органи.
  • Експлантация на органи - решаващо значение дали трансплантацията ще бъде успешна имат хирургичната техника, с която се отстраняват органите от тялото, и начинът, по който те се обработват и съхраняват преди и по време на транспортирането им.
  • Намаляване на риска от отхвърляне на органите - много е важно да има подходящо съответствие между донора и реципиента. Това условие важи с пълна сила за някои органи, особено за бъбреците, и от него зависи дългосрочния успех от присаждането. Трябва да е организирана добра система за разпределяне и пренасяне на дарените органи. Съществува и обмен на органи или тъкани между трансплантационни организации и страните от ЕС.

Националният списък на чакащите трансплантация се сформира от листите на чакащите за конкретен орган, на всеки трансплантационен център. Има строги медицински показания при разпределянето на органите, а на първо място в списъка е най-болният пациент. Присаждането на органа се извършва в центъра, от който е подаден реципиента към националния списък.

Насоки за подобряване на дейността по трансплантационния процес

В Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантациите се дават насоки как да се подобри дейността по организиране на процеса по присаждане на органи. Те включват:

  • Ангажиране на големите лечебни заведения, участващи в системата на трансплантационния процес. По-малките болници да разполагат с логистичен план за транспортиране до донорски или транплантационен център, когато възникне потенциална донорска ситуация и те не са в състояние да я реализират поради практическа и/или юридическа невъзможност.
  • Въвеждане и прилагане на практика на програма за оценка и кондициониране на донори.
  • Организиране на медийни кампании и образоване на обществото по отношение на донорството.
  • Обучаване на лекарите в областните лечебни заведения и в по-малките болници, като бъдат включени директорите и медицинските съвети.
  • Лечебните заведения да участват активно в процеса, ръководствата им да са ангажирани, да се изготвят план за действие, за финансова ангажираност и отчет за направеното.
  • Контрол и анализ на свършената работа.
  • Регистриране на данни и резултати, на тяхната обработка и научен анализ, което да подпомогне подобряването на съществуващия сега модел.
  • Да се въздейства положително върху общественото мнение за безвъзмездното и доброволно даряване на стволови клетки за лечение на хематологично онкоболни, с първични имунодефицитни състояния и др., както и за даряването на стволови клетки от пъпна връв.
  • Лечебните заведения, които предоставят болнична помощ по акушерство и гинекология, да бъдат нормативно задължени да дават достъп на представители на Националната публична донорна банка за стволови клетки и костен мозък да вземат биологичен материал от пъпна връв при доброволно даряване.

Цели на програмата

Съществуващите сериозни проблеми по отношение на донорството и присаждането на органи, като недостиг на донори и на обучени специалисти, недобре информирано общество и липса на анализ и контрол на резултатите от трансплантациите, провокират поставянето на немалко цели. Основната задача е да се реализира системна национална политика за:

  • Повишаване на броя на органните донори и донорите на стволови клетки с 5% спрямо 2023 г.
  • Увеличаване на броя на органните, тъканните и клетъчните трансплантации с 5% спрямо 2023 г.
  • Повишаване преживяемостта на реципиентите след трансплантация с цел достигане на европейско ниво (70% от тях живеят минимум 5 години след присаждането). В нашата страна средната преживяемост след органна трансплантация е 60%.
  • Повишаване на административния и експертен капацитет.
  • Подобряване на механизма за събиране на данни, оценка и анализ на състоянието на донорството, измерване на индикатори за качество и за продължителност на живот.
  • Развитие на нормативната база в областта на донорството и трансплантациите.
  • Повишаване на информираността на обществото по отношение на донорството на органи, тъкани и клетки, както и за присаждането им.
Източник:

https://www.strategy.bg/StrategicDocuments/View.aspx?lang=bg-BG&Id=1670

Още по темата:
  • Мариела Куртева за фондацията "Майки за донорството" и за борбата да се раждат деца в България Мариела Куртева за фондацията "Майки за донорството" и за борбата да се раждат деца в България
  • Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАЙКАТА НА ДЪЩЕРЯ Й - ДАНИЕЛА ПЕТРОВА - СИЕЛА
17.90лв.

МАЙКАТА НА ДЪЩЕРЯ Й - ДАНИЕЛА ПЕТРОВА - СИЕЛА

ДОНОРЪТ - КЛЕЪР МАКИНТОШ - СИЕЛА
11.00лв.

ДОНОРЪТ - КЛЕЪР МАКИНТОШ - СИЕЛА

Коментари към Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията 2024-2028 г. - същност и цели

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията 2024-2028 г. - същност и цели
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 06:10
    Коментирайте "Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията 2024-2028 г. - същност и цели"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Трудова ангажираност
  • Трудова медицина, превенция и условия за живот
  • Лечение на бъбречна недостатъчност
  • Преливане на кръв
  • На кого са неудобни пациентите, чакащи трансплантация
  • Хирургично лечение
  • Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
  • Имуносупресивни лекарства
  • Обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото
  • Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи
  • Циклоспорин
  • Трансплантация на бял дроб
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Подариха ми маслиново дръвче - какви грижи изисква?

преди 2166 дни, 20 часа и 7 мин.

Искам да науча повече за програма "Родители в заетост", някой запознат ли е?

преди 2254 дни, 17 часа и 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 9 часа и 15 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 9 часа и 26 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 9 часа и 33 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 9 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival