Деинституционализацията на децата бива одобрена от 79% от българите, показва социологическо проучване
Социалното министерство организира дискусия, посветена на деинституционализацията на децата, която е част от кампанията „Мисията е възможна“. По време нея беше представено и проучването на „Алфа Рисърч“, посветено на обществените нагласи към процеса и към новите социални услуги.
Социологическото проучване е осъществено през ноември 2018-а и показва, че 79 % от българите подкрепят деинституционализацията. Новите услуги се приемат от общността, където те биват предлагани, но има трудности, когато става дума за неформалните взаимоотношения, отчитат социолозите и затова една от препоръките им е усилията да бъдат насочени към приобщаването на малчуганите в обществото.
Данните показват, че 62% от анкетираните приемат тези деца да живеят в квартала им, 44% одобряват те да учат в един клас с детето им, а 21% изразяват готовност да ги поканя на обяд или вечеря. Хората, които искат да станат приемни родители са 5%.
Най-сериозните проблеми според социалните работници са ниското заплащане, нуждата от нови подходи и обучения в центровете и липсата на достатъчно персонал в тях.
Проблем е и недостатъчната подготовка на педагозите в учебните заведения. И това е мнението както на гражданите, така и на приемните семейства, социалните работници, учителите и директорите, които са станали част от проучването.
Заместник социалният министър Зорница Русинова съобщи, че в момента в различните домове в страната има 620 деца. За сравнение, когато преди десет години започна деинституционализацията, те са били 7000. Според Зорница Русинова пътят, който са извървели до момента показва, че това е наистина най-успешната реформа за децата у нас. За да бъде успешна деинституционализацията обаче са нужни не само здравни, образователни и социални грижи, но и цялостна подкрепа за малчуганите от обществото.
По време на срещата беше представен и проектът „Продължаваща подкрепа за деинституционализацията на децата и младежите“, който се реализира от Агенцията за социално подпомагане и чиято задача е да подготви за извеждането от специализираните институции децата и младите хора. За целта екипът разработва инструментариум за работа в новите интегрирани услуги и изготвя оценка на индивидуалните потребности.
Проектът осигурява възможности и за обучение на социалните работници като през 2018-а 500 от тях са преминали през различни обучения.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: mlsp.government.bg
- Процедура и документи за превеждане на месечна помощ за социална интегрирация за транспортни услуги
- Процедура и документи за превеждане на месечна помощ за социална интеграция, за диетично хранене и медикаменти
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
Продукти свързани със СТАТИЯТА
KIDBOARD БАЛАНС БОРД ДЪГА
Безплатна доставка за България!КИДС ОЛ-ИН-УАН ДЕЙЛИ ПРОТЕИН ШОКО прах 460 г НАТУРАЛ ФАКТОРС
Безплатна доставка за България!МЕЛИСА ЕНД ДЪГ МОЗАЕЧНА СТИКЕРНА КНИЖКА - САФАРИ 40160
СЪСТЕЗАТЕЛНА ПИСТА ОТ ТРЪБИ EASYMAXX CAR RACETRACK
МУСТЕЛА ОРГАНИК ИЗМИВАЩ ГЕЛ ЗА КОСА И ТЯЛО 400 мл
СМОЛ ФУУТ КОЛЕКЦИЯ ИГРИ 9 в 1 В ДЪРВЕНА КУТИЯ 6611040042
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за децата и подрастващите
- Детски заведения и социални услуги за деца
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Стефан Тодоров Банов
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
- д-р Петя Василева Петришка
- д-р Станимила Милчева Петрова
- д-р Тони Цветанов Григоров
- Кафяви водорасли
Коментари към Деинституционализацията на децата бива одобрена от 79% от българите, показва социологическо проучване