Проучват потребностите на хората с хронични заболявания за по-добра работна среда
В страните от Европейския съюз върви проучване, чиято задача е да открои специфичните нужди на хората с хронични заболявания и да открие нови начини за адаптиране на работната среда за тях, както и на нови политики. В България проучването се осъществява от Българската стопанска камара (БСК), Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), НПО и Факултета по обществено здраве на Медицинския университет в София.
Защо е нужен подобен проект
Европейският социален фонд финансира проекта чрез Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“. Бюджетът му е на стойност 1 728 384 лв., от които националното финансиране е 259 257 лв., а останалото са европейски средства.
Осъществяването на разработката е необходимо, защото един от най-сериозните въпроси на времето, в което живеем, както в света, така и в ЕС, е застаряването на населението. Демографската картина в последните години се превръща във все по-сериозен проблем. Фактът, че населението застарява въздейства директно и върху работната сила, която също застарява. Казусът фокусира усилията на правителствата, институциите, научната общност и неправителствения сектор, чиято задача е създаването на визия за бъдещите години, за пазара на труда и за работещите.
В сравнение с другите страни от Европейския съюз в България застаряването е с много високи темпове. Броят на мъжете и жените над 65 години се увеличава бързо. Когато към това се добави, че основните тенденции на демографските процеси у нас са освен застаряването на населението още и намалялата раждаемост, факта, че предимно младите хора напускат страната и високата смъртност, става ясна нуждата от търсене на решения.
Все по-застаряващото население е изпитание за системата за социално подпомагане и за осигурителната, здравната и образователната система. Особено отчетливи са проблемите, когато става дума за мъже и жени, които страдат от хронични заболявания.
От една страна много от тях са затруднени финансово, тъй като отделят много средства за лечение, други трудно си позволяват такова, а това увеличава неравнопоставеността в здравеопазването. Както болните, така и близките им, които ги обгрижват, имат проблеми с достъпа и оставането на работа. Резултатът е социално изключване, което провокира влошено здраве и още по-голяма нужда от медицинска помощ. Разсичането на този кръг е дело изключително трудно, ако няма ясна визия как може да се постигне, при това създадена въз основна на задълбочен анализ и проучвания.
Хронично болните намират трудно реализация на трудовия пазар и нивата на безработица при тях са много високи.
Правата им биват нарушавани, точно защото достъпът им до пазара на труда е ограничен.
Проучването в България
В България проучването се концентрира върху нуждата от нови политики и начини за адаптиране на работната среда, които ще осигурят повече възможности за продължителна работа на хората с хронични заболявания.
Целта е да бъдат предложени инициативи и мерки, които ще адаптират и подобрят работната среда.
Анализирано е здравното и демографско състояние на населението, което включва здравни детерминанти, социални и икономически фактори, трудова и околна среда, поведенчески фактори, профилактика на здравноосигурените, която се осъществява от личните лекари, диспансерното наблюдение, финансирането на здравната система и други.
Осъществена е аналитична характеристика на хората на възраст от 20 до 65 години, които страдат от хипертония, диабет, ХОББ и са установени дейностите по обръщаемост за здравната система, хоспитализациите, трайно намалената работоспособност, степента на увреждане, смъртността, изплатените средства на доболнична и болнична помощ.
Направено е проучване и сред хората с хипертония, диабет и ХОББ на възраст от 25 до 65 години. Целта на изследването е установяването на:
- работоспособността им;
- удовлетворени ли са от условията в работната среда;
- какви са специфичните им потребности и интересите им;
- какви са трудностите и рисковете в трудовата им дейност и професионална реализация;
Анализът на тази информация ще доведе до предложения за оптимизирането условията на труд и осигуряване на безопасност при работа на хората с хронични заболявания.
Българският екип е прегледал задълбочено и Националната политика по безопасност и здраве при работа, в който са включени стратегии и програми, законодателство, институционален капацитет, политики и директиви на Евросъюза, иновативни практики и начини за адаптиране на работната среда.
Резултатът
Екипът, осъществил проучването, тепърва ще представи резултатите от него.
Анализите, изводите и предложенията в изследването ще бъдат основата за създаването на материали, които да помогнат дейността по темата. От особено значение ще бъдат предложенията за различни мерки, чрез които работната среда да стане по-добра и да е съобразена с нуждите на хората с хронични заболявания. Смисълът е не само да бъде удължено времето на трудовата им реализация, но и да имат условия за развитие и кариера.
activeageing.bia-bg.com, esf.bg
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социални услуги и потребители
- Хора със заболявания
- Родените между 1946 и 1964 г. живеят по-дълго, но са по-болни
- Ограниченият прием на захар в ранното детство намалява риска от хронични заболявания
- Условия за прием на децата с хронични заболявания и СОП в детски градини
- Известни личности с хронични заболявания
- Хоспис "Зора", гр. София
- Нарушената цялост на епителната тъкан е причина за милиарди случаи на хронични заболявания
- Какво е важно да знаете, ако обмисляте развод с хронично болен партньор
- Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса
- Хроничната бъбречна недостатъчност при децата създава и други сериозни здравословни проблеми
- Възрастните, изложени на замърсен въздух, са по-склонни да имат множество хронични заболявания
Коментари към Проучват потребностите на хората с хронични заболявания за по-добра работна среда