Всички мерки за преодоляване последиците от COVID-19 са активни към март, 2021г.

Увеличени са средствата от европейския механизъм REACT-EU, според който ОП „Развитие на човешките ресурси“ разполага с 339 612 132 лв. като сумата е с 24 612 132 лв. повече в сравнение с първоначалното разпределение, стана ясно след заседанието кабинета "Борисов" на 17 март 2021 г. Парите са предназначени за проекта „Запази ме“, който подкрепя работещите, излезли в неплатен отпуск, заради временно преустановената дейност на предприятията, поради наложените от държавата противоепидемични мерки.
С друго решение министрите одобриха промени в Постановление № 151, според които работодателите ще получават средства за запазване на заетостта на работниците си до 31 май 2021 г. Продължава изплащането на работещите, които за времето от 13 март до 31 декември 2020 г. са били на непълен работен ден, използвали са отпуск или не са работили, заради временно ограничение на дейността. Промяната позволява още за средства да кандидатстват работодатели, които имат спад на приходите не по-малко от 20% през месеца преди този, в който кандидатстват.
По време на заседанието на тристранния съвет стана ясно, че работодателите и синдикатите продължават да очакват, че проблемът ще намери трайно решение чрез промени в законодателството, свързани с помощта за фирми и работници по време на кризи като тази от COVID-19. Очакваше се това да се случи от 1 април 2021 г., но до момента няма внесени предложения за промени в законодателството.
15 април 2021 г. е последният срок, в който работодателите могат да поискат подкрепа за времето от 1 януари до 31 март 2021 г. Постановлението влиза в сила на 1 април 2021 г.
Междувременно от Националния осигурителен институт съобщиха, че от началото на 2021 г. по мярката 60/40 на работодателите са изплатени над 290 000 000 лв. Само за първата половина на месец март сумата е 68 000 000 лв.
Общата сума на компенсациите за работещите и бизнеса за 2020-а и до 16 март 2021-а е 939 000 000 лв. Данните на НОИ показват още, че помощ са получили 12 400 работодатели и 278 500 работници и служители.
След като стане факт заповедта на здравния министър за въвеждането на новите противоепидемични мерки, които влизат в сила от 22 март 2021 г., ще бъде издадена и заповед от социалното министерство за бизнесите, които могат да се възползват от програмите за подпомагане.
Министър Деница Сачева заяви, че родителите, които ще ползват неплатен отпуск, за да гледат децата си, могат да кандидатстват за подкрепа в Агенцията за социално подпомагане. Те могат да се възползват и от програмата „Родители в заетост“, чрез която ще им бъдат осигурени детегледачи.
На този фон най-новите данни на Евростат за 2020 г. показват, че когато става дума за неравенства в ЕС, България оглавява класацията. Над осем пъти е разликата в доходите на най-бедните и най-богатите българи. Средно за Евросъюза тя е 5,2 пъти.
На последно място сме и по начина на разпределение на благата. И ако средната стойност на коефициента „Джини“, който измерва това за държавите на Стария континент е средно 30, то за България той е 40. Икономическият експерт на КНСБ Любослав Костов коментира пред Националното радио, че това са гранични стойности на страни от Северна Африка, а не на държава член на ЕС.
Икономистът подчерта, че статистиката се мери от края на Втората световна война и страната ни никога не имала подобни стойности като настоящите. Според специалистите последиците от кризата COVID-19 ще задълбочат неравенствата.
gov.bg, mlsp.government.bg, bnr.bg, noi.bg, pixabay.com
-
COVID-19 кризата разшири корупцията, твърди Български институт за правни инициативи
-
Извънредното положение заради коронавируса промени и сроковете за кандидатстване по ОП „Развитие на човешките ресурси“
-
МТСП с препоръки към работодателите: Гъвкаво работно време и дистанционен труд за предпазване от коронавируса – COVID-19
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- 320 милиарда долара губи глобалната търговия заради коронавируса COVID-19
- Бойко Борисов: Светът не е подготвен за подобна епидемия като коронавируса – COVID -19
- ЕК предприема допълнителни мерки срещу коронавируса COVID-19
- Българска компания пусна първия кризисен мониторинг център за пациенти със симптоми на коронавирус
- МТСП с препоръки към работодателите: Гъвкаво работно време и дистанционен труд за предпазване от коронавируса – COVID-19
- Извънредното положение заради коронавируса промени и сроковете за кандидатстване по ОП „Развитие на човешките ресурси“
- Как ще ни промени коронавирусът в дългосрочен план
- COVID-19 кризата разшири корупцията, твърди Български институт за правни инициативи
- Доц. Хинков: Управлението на COVID кризата у нас е повече политическо, отколкото медицинско
- Любов по време на коронавирус: нюйоркска двойка се венча под прозореца на свой приятел
Коментари към Всички мерки за преодоляване последиците от COVID-19 са активни към март, 2021г.