Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Добрите практики Актуално COVID-19 кризата разшири корупцията, твърди Български институт за правни инициативи

COVID-19 кризата разшири корупцията, твърди Български институт за правни инициативи

от 07 юни 2021г., обновено на 17 фев 2025г.
Автор: Гергана Караилиева
COVID-19 кризата разшири корупцията, твърди Български институт за правни инициативи - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Екип на Българския институт за правни инициативи работи в продължение на няколко месеца, изследвайки доколко публичните средства, предназначени за справяне с COVID-19 в България, са прозрачни и ефективни и какви са корупционните рискове при борбата с пандемията.

Анализът е част от проекта на Международната фондация за електорални системи и Правна инициатива за Централна и Източна Европа с партньори от България, Румъния и Черна гора. Проектът се финансира от Държавния департамент на САЩ. Българският институт за правни инициативи (БИПИ) е партньор за България по проекта.

По темата за добрите международни антикорупционни практики, разгледани в контекста на кризата от COVID-19, работи политологът д-р Теодор Славев. Адвокат Грета Ганева осъществява анализ на правната практика и нормативната рамка в условията на извънредното положение. Ваня Григорова насочва усилията си към икономически анализ на средствата за справяне с пандемията и техния здравен и социално-икономически аспект, а Венелина Попова разсъждава за пандемията и пътя на парите в здравната система през погледа на журналиста.

Анализът на Българския институт за правни инициативи

“До момента подобен анализ не е излизал и в този смисъл с него поставяме началото, като се надяваме да има и други”, коментира директорът на Института Биляна Гяурова. Анализът на експертите обхваща времето от началото на обявеното у нас извънредно положение на 13 март 2020 г. до март 2021 г.

„Направихме добър преглед на слепите точки в сектор здравеопазване, при изпълнението на мерките и в правната рамка, които отварят вратата за корупционни практики. Факт е, че COVID кризата увеличи като през лупа дефицитите във всички сфери на управлението, трупани през годините, и те се откроиха рязко. Това може да започне да се преодолява с анализи като нашия“, убедена е юристката.

Като бъдат показани дефицитите, може да се действа превантивно. В този смисъл целта на проучването е не само да открои липсите и да анализира ситуацията, възникнала вследствие на една наистина безпрецедентна здравна криза, която от своя страна провокира кризи във всички сектори, но и да предостави нужните инструменти, с които при следващата подобна ситуация да се действа ефективно и ефикасно.

Биляна Гяурова

„Ако в бедна държава като България парите не се харчат ефикасно, страдат всички“, категорична е Биляна Гяурова (на снимката).

Кризата, провокирана от пандемията COVID-19, е разширила възможностите за корупция, подчертават авторите на анализа.

Биляна Гяурова обобщава по следния начин: „Навсякъде по света се отчита, че ситуацията с COVID-19 е увеличила възможностите за корупция в здравеопазването, който традиционно е секторът с най-високи нива. През 2019 г. корупцията в здравеопазването в света е 500 милиарда долара. Очаква се през 2020 г. сумата да е многократно по-висока.“ Възможностите за корупция се крият в постоянното използване на обществени поръчки, в интересите на фармацевтичните компании. Процесите се засилват по време на пандемията с промените в законодателството, които намаляват прозрачността, и със занижения контрол от страна на медии и граждани.

Съществува ли ефективен механизъм за противопоставяне на корупцията? Според директорката на БИПИ това е възможно, когато нетърпимостта към подобни практики не се толерира, а се възпитава, което става чрез гражданското образование, но и през личния и особено през институционалния пример. Последното означава еднакво прилагане на закона към всички, защото никой не бива да бъде над него. За съжаление, у нас ситуацията е с обратен знак.

„През последните години беше толерирано институционално поведение, което нито е антикорупционно, нито превантивно, още по-малко почтено“, обобщава Биляна Гяурова и подчертава, че когато има сериозно наблюдение от страна на гражданските организации и медиите, може да започне промяна. Факт е, че обществото изпитва нетърпимост към корупцията. „Дали обаче прагът на нетърпимост на българите е достигнал най-високите си нива, ще видим на изборите“, смята Биляна Гяурова.

Здравеопазване и икономика

Рискът от корупционни практики можеше да се избегне, ако имаше публичност и прозрачност на решенията, които се взимат“, убедена е авторката на раздела, посветен на икономическия нализ на средствата, предназначени за справяне с пандемията.

Ваня Григорова (на снимката) признава, че това е бил и основният проблем за осъществяването на анализа. И веднага дава пример с мярката за получаване на преференциални кредити за фирмите и липсата на списък на компаниите, както и на сумите, които са получили. Все пак съществуват мерки, по които е налице прозрачност. Такава е 60/40, въпреки че и там има много въпроси.

Ваня Григорова

„Анализирах всички фирми, получили подпомагане до началото на март 2021 г., но няма никакъв белег от кой сектор са те. В същото време анализът показа, че има фирми, чийто икономически сектор не предполага да са били засегнати от пандемията. Като куриерските например, но са подпомогнати.” Не е ясно и защо сериозна помощ получават фирмите за недвижими имоти.

Не може да бъде проследено и по колко мерки компаниите са получили подкрепа. Според Ваня Григорова това е ключов момент, защото: „Ако една се възползва от всички мерки, а огромна част от останалите не могат да получат подкрепа по нито една, това е проблем”.

„Кризата е генератор на корупционни практики в целия свят. Именно затова д-р Теодор Славев акцентира върху една добра практика – изготвянето на наръчници, затова как да се редуцира порочното явление в световен мащаб. Случващото се у нас не е изключение. Икономическата ни система е такава, че провокира корупция“, категорична е икономистката.

Примерът

Компания е посредник в търгове за купуване на продукти. Обществената поръчка е възложена от Агенцията за социално подпомагане, а продуктите се раздават от БЧК. Задачата на фирмата е да закупи продуктите и да ги предостави на Червения кръст. Това със сигурност би могла да направи и Агенцията. Същата фирма е подпомогната и по една от мерките.

Изводът

„Отглеждаме си един и същи кръг от хора и фирми, защото системата ни позволява да го правим“, споделя Ваня Григорова.
Корупция означава нещо повредено, при нас такава е системата, защото разрешава правилата да бъдат сменени, за да се облагодетелства човек от властта.

COVID кризата изведе на показ, но и изостри до крайност всички скрити дефекти в здравната система. Ваня Григорова посочва няколко порочни практики в системата в нормална ситуация. Става дума за най-честите злоупотреби, които нямат отношение към настоящата криза, но показват начините, по които вероятно е продължило източването бюджета на НЗОК и на гражданите по време на извънредната ситуация. Сред тях са изписването на пациента след минимален престой в болницата, независимо дали е оздравял, ненужни хоспитализации, прием по една клинична пътека, лекуване по друга, а изписване по трета.

българите са дали над 122 милиона лева за PCR тестове от собствения си джоб

Доплащането от страна на нуждаещите се от лечение, е сред сериозните проблеми на здравната система. Един от примерите по време на пандемията е за заплащането на PCR теста. Чрез кризата се източва и държавният бюджет, и бюджетът на домакинствата и това продължава, казва Ваня Григорова и се аргументира със следните данни. През април 2020-а държавата купува 30 000 теста като цената за един е 16 лв. Общо сделката е за 300 000 долара. През юли 2020-а са купени нови 42 000 теста по 13 лв. за брой. Не може разходите за PCR тестовете да бъдат над 45 лв., дори когато се включат всички разходи. Здравната каса плаща 60 лв. За Националния център по заразни и паразитни болести сумата е 130 лв. В началото на пандемията PCR струваше между 90 лв. и 120 лв., за експресна поръчка хората плащаха по 190 лв.

Надценката на лабораториите е значителна и разликата между цената на теста и крайния му вариант за пациента е девет пъти. На практика отказът на управляващите да поставят таван на цените за PCR тестовете струва на гражданите 122 700 000 лв. до края на 2020 г. Всъщност те са заплатили над 90% от извършените дейности, с които се установява дали са заразени с коронавирус.

Примерът

Здравното министерство купува оборудване за обработка на пробите за габровската болница за 78 000 лв. Ако с него се обработват само 10 000 теста, разходите за един ще бъдат 7,8 лв., а когато се прибавят разходите за труд, електрическа енергия, унищожаване на биологичния материал и други, себестойността трудно ще бъде повече 35-40 лв. Сметките показват, че в големите лаборатории техника може да бъде изплатена за не повече от 2 до 3 седмици.

Анализът на медицинския, икономическия и социалния аспект на COVID кризата една година след обявяването на извънредното положение показва, че тя не беше и продължава да не е управлявана добре, е изводът на Велина Попова, която разглежда пандемията и пътя на парите в здравеопазването през погледа на журналиста.

Управляващите разхищават и изразходват неефективно средствата за овладяването и справянето с епидемията, е другата констатация на журналистката. Основните изводи, които тя прави, са, че е налице хаос в управлението и финансирането на здравната криза, който провокира разпиляването на огромен ресурс. Отмяната на действието на Закона за обществените поръчки създава корупционна среда и възможности за злоупотреба със средства.

Има лобизъм при избора на фирмите, производители на ваксини и на доставящите лекарства, апаратура и предпазни средства, а при определянето цените на тестовете за COVID-19 доминира търговският пред интереса на гражданите. Държавата не осъществява реален контрол върху мерките за овладяване на пандемията.

Анализът и ползата от него

Както подчертава Биляна Гяурова, смисълът е във възможността процесите да бъдат изследвани, така че при всяка нова заплаха, държавата да реагира адекватно и да предприема ефективни и работещи мерки. Колкото повече се обсъждат и детайлно анализират процесите, през които премина светът по време на пандемията, толкова по-бързо и сигурно той може да се предпази от бъдещи грешки.

От значение още е действията на държавата да бъдат наблюдавани от гражданските организации и медиите, които са в състояние да пресекат порочните практики.

Да стигнем до момента, в който ще има нетърпимост към корупцията и обществото ще реагира, е твърде идеалистичен поглед върху нещата, смята Ваня Григорова. Системата позволява корупционните практики у нас.

„В тази връзка посочвам в доклада, че точно дългосрочното обезправяване на голяма част от българите даде възможност за предизборна кампания с антипандемични средства. Става дума за увеличението заплатите на държавните служители с 30%. Отдавна трябваше да се направи, защото те са с изключително ниски заплати. Беше използвано в кризата и под претекст, че става дума за хора, работещи на първа линия, което не е така. Другото са 50-те лева за пенсионерите. Това е директен подкуп. Увеличение трябваше да има, но като се преизчислят пенсиите. Подобни бяха и социалните мерки за родителите на деца до 14 години например, където с допълнителни указания беше променен правилникът за прилагане на закона“.

Смисълът на изготвения от експертите на Българския институт за правни инициативи анализ е във възможността обществото да бъде подготвено. Препоръките, които отправя в частта, посветена на нормативната рамка и правна практика адвокат Грета Ганева, са да бъде приет самостоятелен закон за извънредното положение, да се въведат възможно най-скоро електронно управление и електронно правосъдие. Така много трудно ще бъдат нарушавани правата на хората, но и предпоставките за злоупотреба с власт ще бъдат много по-малко.

Източник:

bili-bg.org, личен архив

Още по темата:
  • По-голямата част от новорегистрираните безработни са освободени заради кризата COVID-19 По-голямата част от новорегистрираните безработни са освободени заради кризата COVID-19
  • COVID-19 наложи промени и в методиката за оценка нуждите на хората с увреждания COVID-19 наложи промени и в методиката за оценка нуждите на хората с увреждания
  • Броят на безработните намалява, средно около 3000 души се регистрират на ден Броят на безработните намалява, средно около 3000 души се регистрират на ден
  • Хората с увреждания няма да плащат месечната такса в дневните центрове Хората с увреждания няма да плащат месечната такса в дневните центрове
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Коментари към COVID-19 кризата разшири корупцията, твърди Български институт за правни инициативи

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте COVID-19 кризата разшири корупцията, твърди Български институт за правни инициативи
    www.framar.bg 
    на 09 July 2025 в 12:08
    Коментирайте "COVID-19 кризата разшири корупцията, твърди Български институт за правни инициативи"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Добрите практики
  • Актуално
  • Зеленият сертификат отпада от 20 март 2022 г., обяви премиерът Кирил Петков
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Армия в бяло - Крадец на препитание - д-р Чавдар Попов, САЩ
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • Предпазва ли витамин D от COVID-19
  • Медикаментът Ремдесивир разрушава най-ефективно коронавирусната молекула
  • В Русия регистрираха „МИР-19“ - лекарство срещу COVID-19, разработено от Института по имунология
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

ИВЕРМЕКТИН - в кое ветеринарно лекарство се съдържа? Ефект при коронавирус?

преди 1920 дни, 3 мин.

Има ли опасност за България от новия китайски коронавирус?

преди 1994 дни, 23 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 1 час и 49 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 5 дни, 9 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 11 дни, 20 часа и 18 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 13 дни, 13 часа
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Пандемията от COVID-19 - най-голямото предизвикателство след Втората световна война Пандемията от COVID-19 - най-голямото предизвикателство след Втората световна война

Пандемията от COVID-19 - най-голямото предизвикателство след Втората световна война

от 11 сеп 2024г. Прочети повече
Коронавирус COVID-19 Коронавирус COVID-19

Коронавирус COVID-19

от 05 юли 2024г. Прочети повече
B97.2 Коронавирус като причина за болести, класифицирани другаде B97.2 Коронавирус като причина за болести, класифицирани другаде

B97.2 Коронавирус като причина за болести, класифицирани другаде

от 27 яну 2023г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЮКРЕ СЕНСИНОЛ ШАМПОАН ЗА ЧУВСТВИТЕЛЕН СКАЛП И ПРУРИТУС, УСПОКОЯВАЩ 200 мл.

ДЮКРЕ СКВАНОРМ ШАМПОАН ЗА МАЗЕН ПЪРХОТ 200 мл

ДЮКРЕ САБАЛ ШАМПОАН ЗА МАЗНА КОСА 200 мл.

УЕЙТ УЪРЛД ГИНКО БИЛОБА + СИБИРСКИ ЖЕНШЕН таблетки * 365

УЕЙТ УЪРЛД ВИТАМИН B12 (МЕТИЛКОБАЛАМИН) дъвчащи таблетки 1000 мкг * 400

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ГИНОФИТ ЛАКТАЦИДЕН ГЕЛ 5 мл * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 юли 2025г. в 11:43:33

Посиняване на ануса

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 юли 2025г. в 11:42:09

ГИНОФИТ ЛАКТАЦИДЕН ГЕЛ 5 мл * 6

Коментар на: Елена Иванова от 09 юли 2025г. в 11:38:50

Великобритания одобри нехормонално лекарство за менопауза, което облекчава горещите вълни

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 юли 2025г. в 11:22:47

ЛОМЕКСИН вагинална капсула 600 мг * 1

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 юли 2025г. в 11:15:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival