Морален аспект на ин-витро процедурите

Терминът ин-витро има латински произход и буквално се превежда "в стъкло". Самата процедура се дефинира като оплождане на яйцеклетка извън женския организъм. Получената вследствие на асистираната репродукционна техника жизнеспособна зигота се връща в тялото на бъдещата майка.
Методът на ин-витро оплождането е разработен от Робърт Едуардс (получил Нобелова награда за медицина благодарение на това си откритие). Зачеването чрез изкуствено оплождане на този етап е един от основните методи на лечение на хора с репродуктивни проблеми.
Моралът, от друга страна може да се определи като своеобразна система от правила и норми на поведение одобрени от обществото, отнасящи се до понятията за добро, зло и светоусещане. От казаното до тук, би могъл да се направи извод, че за съжаление не съществува система, налагаща морал на отделния човек. Той е въпрос на личен усет. По подобен начин стоят нещата с ин-витро процедурите, понеже случаят на всяка отделна двойка е различен и преди всичко е твърде личен, което налага дискретност.
Моралните аспекти на ин-витро процедурите биха могли да се изброят изключително трудно (поради субективния им характер), но като най-главни могат да бъдат посочени следните:
1. Съществуват твърдения, че процедурите по ин-витро зачеване способстват за "изкуствената" поява на деца, които биха имали проблеми на по-късен етап от живота си.
2. При осъществяването на процедурата по изкуственото оплождане на яйцеклетките се получават множество ембриони, които трябва да бъдат замразени за неопределен период от време, а според някои психолози човек притежава уникалността на личността си още през ембрионалното си развитие.
3. Съществува възможност за евентуална генетична намеса в генома на родителските гамети с непредвидени последствия, които биха могли да се проявят в детския организъм на по-късен етап.
4. Отделни обществени групи смятат, че човек не би следвало да е продукт на механично сливане на лабораторно взети клетки.
Според тях хората притежават "битие, дарено от Бога" и по никакъв начин не би следвало то да се определя от странични индивиди и да се осъществява в медицински лаборатории, по лични желания и предпочитания.
5. Големия брой резервни ембриони се съхраняват в инсталациионни уреди за дълбоко замразяване, което способства за правилното им съхранение за евентуално бъдещо оплождане, донорство, експериментални процедури или унищожаване.
6. Процедурата по замразяване е свързана и с друг вид проблем. Той е свързан с липсата на ясно решение в случаите на смърт или развод на родителите. В случай че замразените ембриони не са потърсени от родителите си, каква е практиката, която се следва (унищожаване, даряване) и кой би следвало да вземе подобно решение?
7. Съществува реална възможност да се констатира неравнопоставеност в отношенията между родителите и детето, когато само единият от двамата е биологичен родител.
8. Има мнения, че при асистираната репродукция, извършена с получени от донор ембрион или гамети се принизява идеята за майчинството и бащинството.
9. Биологичното участие само на единият от родителите в зачатието на детето напомня в някои аспекти на осиновяването.
10. Внасянето на по-голямо количество ембриони в утробата, за да се увеличи шанса за зачеване, често води до многоплодна бременност. Един от възможните варианти за успешно завършване на бременността. Процедурата, по своето естество представлява унищожаване на жизнеспособни ембриони.
11. Ин-витро процедурата би могла да се проведе и при жени в много напреднала възраст. Съществува мнение сред немалка част от обществото, че това е акт на егоистично човешко желание да има дете. За съжаление по този начин предпоставките да се помага и да бъдат полезни родителите на своите деца са силно ограничени от самата природа. Такова дете без съмнение ще направи родителите си безкрайно щастливи, но има малка вероятност то да има възможността да се наслади на грижите и присъствието на родителите си. Физиологичната предопределеност стеснява границата на човешкото развитие. Егоистичното желание да се роди дете от майки в напреднала възраст онеправдава в изключително висока степен детето.
12. Асистираната репродукция позволява на хомосексуални двойки да имат деца.
Още по темата:
ПРОДУКТИ СВЪРЗАНИ СЪС СТАТИЯТА
СТАТИЯТА Е СВЪРЗАНA КЪМ
КатегорияНовини- Световнопризнат специалист ще консултира безплатно двойки с репродуктивни проблеми в България
- Безплатни консултации с ин витро специалист в Пловдив
- Бебетата различават доброто от злото още от раждането си
- Момчетата, родени след ин витро оплождане, е необходимо също да се лекуват от безплодие
- Пипета за ин-витро оплождане от края на 20 век
- Илюстрации от главата "Отношение на подрастващите към другарската, семейната и обществената среда" на книгата "Пол, брак и семейство", издадена през 1973
- Истинската ни същност: реалност или илюзия
- Защо хората си мислят, че са по-добри от останалите (или поне не толкова лоши, колкото тях)
- Притча за ценността на парите и човешките приоритети
- Науката разкрива една дума, която ще накара всеки опонент да се съгласи с вас
- 10 неща, които всяка майка трябва да знае, за да пази своето дете в безопасност
- За да се преборите с безплодието, изчистете организма си от натрупаните вредни вещества
- Наредба за изискванията към състава, характеристиките и наименованията на храните за кърмачета и преходните храни
- Наредба за съществените изисквания и процедурите за оценяване на съответствието със съществените изисквания на ин витро диагностичните медицински изделия (Приета с ПМС № 184, обн. ДВ. бр.65 от 10 август 2007 г.)
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА