Как да се борим с дискриминацията на работното място
В Закона за защита от дискриминацията е посочено ясно, че основната му цел е да урежда защитата срещу всички форми на дискриминация и да съдейства за нейното предотвратяване.
И независимо, че проблемът с дискриминацията е във фокуса на общественото внимание, че предотвратяването й е уредено в законови текстове, то е факт, че всичко е в ръцете на работодателя и е затворено във фирмата, подчертава Гуендолин Обург, юрист и консултант по темата в един от френските сайтове, посветени на проблема. Именно там предлагат няколко идеи, свързани с възможността работодателите да се борят с този проблем на работното място.
Създайте вътрешен барометър за защита от дискриминация:
Редовно оценявайте ситуация. Интересувайте се от всички подробности, проверявайте документацията и особено писмата, с които фирмата ви информира даден кандидат, че не е одобрен.
Преглеждайте внимателно ведомостта за заплатите, за да установите навреме проблем, свързан с по-ниско заплащане или лишаване от премия, например, заради дискриминационни мотиви.
Ако се налага въведете коригиращи мерки, които ще гарантират равните възможности на всички.
Подгответе си специална папка, в която да съхранявате всичко по темата.
Бъдете сигурни, че в случай на спор или съдебно дело този вътрешен барометър ще ви позволи да представите доказателства.
Разработете корпоративна култура за равни възможности и отсъствие на дискриминация:
Важно е да съобщите за ангажиментите, които компанията ви е поела в тази насока. Направете го публично и категорично заявете позицията си.
Информирайте служителите си за Закона за защита от дискриминацията.
Въведете критерии на всички нива в компанията – изяснете кой акт е дискриминационен, как се отразява неравенството в екипа, кои са предупредителните знаци и как да бъде разпозната дискриминацията.
Вероятно знаете, че стереотипите най-трудно се преодоляват, затова осъществете обучение за вашия персонал на всички нива. Не забравяйте, че и вие подлежите на такова.
Провокирайте по-чести срещи с екипа, представителите на синдикатите и други обособени групи, съществуващи във вашата фирма. По време на тях анализирайте съществуващи дискриминационни ситуации и търсете решения, адаптирани за вашата фирма.
Добра идея е дори да създадете група, в която да бъдат включени служители на ръководна позиция, представители на синдикалните структури и на персонала ви, които да наблюдават прилагането на тази политика.
Създайте Харта на добрите практики за равните възможности и липсата на дискриминация и по този начин изградете политиката на компанията по тази тема.
Не се притеснявайте да наложите санкции, ако идентифицирате служител, който дискриминира колеги.
И не на последно място насърчаването на равните възможности и противопоставянето на дискриминацията може да осъществите и чрез конкретни действия, сред които:
- недискриминационна процедура за набиране на персонал;
- описания на длъжностите, в които вниманието е насочено към уменията и знанията;
- план за обучение, достъпен за всички служители;
- прекратяване на всички вечерни срещи и оперативки след работно време;
- отваряне на т.нар. мъжки работни места за жени и обратното.
Според Гуендолин Обург тези идеи, особено ако решите да ги реализирате, в действителност могат да помогнат много и дори да станете носител на титлата „Еталон на равенството“.
По статията работи: Гергана Караилиева
Източник: grh.ooreka.fr
Снимка: novethic.fr
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Ръководство: Как да...
- Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици
- Как описваме мъжете и жените лидери
- Как да приемем същността на другите хора
- След 40-годишна забрана: Върховният съд на САЩ връща молитвите в държавните училища
- Микроагресията на работното място
- Теория за половите схеми на Бем: Как средата формира представата за мъжка и женска роля в обществото
- Комисията за защита от дискриминация установи, че здравните власти осъществяват тормоз по признак увреждане на болните от гноен хидраденит
- Дискриминацията в социалните медии засилва депресията и тревожността при мъжете от малцинствените групи
- Служителите от ЛГБТ общността са въвлечени в повече конфликти на работното място
- Терминът Lookism: дискриминация към по-малко привлекателните хора
Коментари към Как да се борим с дискриминацията на работното място