Как да реагираме, когато сме жертва на дискриминация
Ако сте жертва на дискриминация не се измъчвайте и затваряйте в себе си, а реагирайте. Законът ви дава този шанс, така че се възползвайте максимално от него.
А какви са възможностите ви в тази ситуация ще научите от следващите редове.
- Преговори и помирение – бъдете сигурни, че това ще бъде първото, което ще ви предложат експертите и вероятно ще бъдат прави. Преди да включите в разрешаването на казуса „тежката артилерия“, то направете опит да проведете разговор, по време на който да изясните ситуацията и да постигнете консенсус и помирение. Ако проблемът е провокиран от ваш колега или от началника на отдела, където работите, тогава медиатор в процеса на диалога ще бъде големият шеф. Когато обаче той е в основата на конфликта, между вас и него посредник трябва да бъде някой друг. Ако фирмата има няколко собственици, то останалите могат да влязат в тази роля.
- Жалба до Комисията за защита от дискриминацията. Това е следващата стъпка, която ви дава реален шанс да постигнете справедливост. Не се колебайте и представете писмено вашия проблем, представяйки всички доказателства, с които разполагате.
- Съдът. Това е също начин не само казусът ви да бъде разгледан, но и да получите обезщетение. Наемете адвокат, който има опит в решаването на случаи, свързани с дискриминацията.
Независимо от това кой от начините ще предпочетете, не забравяйте, че е необходимо да представите доказателства и да разполагате със свидетели.
Ако това е необходимо бихте могли да поискате мнение и от личния си лекар, в което той констатира последиците върху вашето здраве.
Една от препоръките на експертите е независимо какъв ще бъде резултатът от делото в съда или след намесата на КЗД, пострадалият да напусне работа. Аргументите са, че процесът на адаптация ще бъде труден и болезнен и за двете страни.
Други обаче са на мнение, че това не бива да се случва и пострадалият, който веднъж е доказал своята правота, не трябва с лека ръка да се отказва от постигнатото.
Каквито и варианти да изберете, най-важното е да не се примирявате, да не мълчите и да бъдете активни!
По статията работи: Гергана Караилиева
Източник: stop-discrimination.be
Снимка:workitdaily.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Ръководство: Как да...
- Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици
- Как описваме мъжете и жените лидери
- Как да приемем същността на другите хора
- След 40-годишна забрана: Върховният съд на САЩ връща молитвите в държавните училища
- Микроагресията на работното място
- Как да се борим с дискриминацията на работното място
- Теория за половите схеми на Бем: Как средата формира представата за мъжка и женска роля в обществото
- Комисията за защита от дискриминация установи, че здравните власти осъществяват тормоз по признак увреждане на болните от гноен хидраденит
- Дискриминацията в социалните медии засилва депресията и тревожността при мъжете от малцинствените групи
- Служителите от ЛГБТ общността са въвлечени в повече конфликти на работното място
Коментари към Как да реагираме, когато сме жертва на дискриминация