Прегледи и дейности при зъболекар, заплатени от НЗОК
Здравноосигурените граждани в България имат право да ползват по избор услугите на всеки един лекар по дентална медицина, който е сключил договор с НЗОК, без значение от адресната си регистрация. Пациентите свободно могат да променят избора си на стоматолог за всяка от договорените дейности със Здравната каса. На интернет страницата на НЗОК или на място в РЗОК интересуващият се може да се сдобие със списък с имената и адресите на зъболекарите, които имат подписан договор със здравната каса.
Когато посещаваме лекар по дентална медицина, задължително трябва да носим здравноосигурителната си книжка, тъй като той нанася в нея извършените от него дейности, които се поемат изцяло или частично от Здравната каса. Заплаща се потребителска такса, регламентирана с министерско постановление по чл. 37 от Закона за здравното осигуряване. От нейното заплащане са освободени децата до 18-годишна възраст и определените със закон групи лица.
Дентални дейности за деца, които се заплащат от НЗОК
Децата до 18-годишна възраст имат право на определени дентални дейности, които напълно или отчасти са платени от здравната каса.
- Веднъж годишно зъболекарят прави обстойно преглед и снема зъбния статус. За тази дейност се доплаща 1,80 лв.
- Децата имат право на до 4 лечебни дейности за 1 година. Те обхващат пломба, вадене на временен зъб, вадене на постоянен зъб (за трите не се изисква доплащане), лечение на пулпит или периодонтит на временен зъб (доплаща се 4,70 лв.) и лечение на пулпит и периодонтит на постоянен зъб (доплаща се 6,00 лв.).
- Дентални дейности, които се заплащат частично от НЗОК и се полагат на деца до 18-годишна възраст, са още специализиран хирургичен обстоен преглед (доплаща се 1,80 лв.), инцизия в съединителнотъканни ложи заедно с упойка (доплащат се 3 лв.), изваждане на дълбоко фрактуриран или дълбоко разрушен зъб заедно с анестезия (доплащат се 5 лв.) и контролен преглед след някоя от последните две дейности (доплащат се 0,80 лв.).
Психично болните непълнолетни нямат ограничение в денталните дейности, които им се извършват под обща упойка. Също така те не доплащат никоя от тях, тъй като НЗОК ги поема изцяло.
Малолетните и непълнолетните деца, които са в домове за медико-социални услуги, в специални училища, задържаните под стража, в домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, имат право на същите дентални дейности напълно безплатно.
Дентални дейности за пълнолетни, които се заплащат частично от НЗОК
Пълнолетните здравноосигурени пациенти могат да се възползват от следните дентални дейности по здравна каса:
- Обстоен преглед един път в годината със снемане на орален статус – доплаща се 1,80 лв.
- До 3 лечебни дейности за 1 година. В тях се включват пломба с амалгама или с химичен композит (доплащат се 4 лв.), вадене на постоянен зъб с упойка (доплащат се 4 лв.), възстановяване на функцията на дъвкателния апарат при цялостно обеззъбени долна или горна челюст с цяла плакова зъбна протеза. Пациентът заплаща материала за протезата и медико-техническата дейност за нейната направа, а НЗОК – останалото. Попълва се декларация за информираност, в която изрично е записано какво плаща лицето и какво здравната каса.
- Хирургичен обстоен преглед при специалист, за който се доплаща 1,80 лв., инцизия в съединителнотъканни ложи заедно с анестезия (доплаща се 7,50 лв.), изваждане на дълбоко фрактуриран или дълбоко разрушен зъб заедно с упойка (доплаща се 13,50 лв.), контролен преглед след някоя от последните две дейности, за който се доплащат 0,80 лв.
На здравноосигурените лица от 65- до 69-годишна възраст включително веднъж в годината им се полага обстоен преглед със снемане на зъбен статус, до 3 лечебни дейности за 1 година, до две дейности по възстановяване на функцията на дъвкателния апарат (по една за горна и за долна челюст), включително контролни прегледи за срок от 4 години. НЗОК не поема финансово материала за протезата и медико-техническата работа по изработката й.
Бременните жени разполагат с допълнителен обстоен дентален преглед. Също така всеки здравноосигурен при необходимост има право на безплатни секторна рентгенография на зъби и на ортопантомография. За тях се издава направление (бланка МЗ-НЗОК № 4) от изпълнител на извънболнична дентална помощ.
Пълнолетните граждани, настанени в домове за медико-социални услуги, задържаните под стража, настанените в специални училища и в домове за лишени от родителски грижи включително и след 18-годишна възраст, имат право на същите дентални дейности, но не заплащат за тях.
Когато се нуждаем от болнична дентална помощ
Ако се нуждаем от консултация с лекар специалист по дентална медицина, общопрактикуващият зъболекар, когото сме посетили първоначално, ни дава направление. Ако трябва да се лекуваме или оперираме в болница, направлението за хоспитализация може да се издаде от лекаря специалист по дентална медицина или от общопрактикуващия стоматолог. От НЗОК поемат денталното лечение в лечебно заведение, което е по клинични пътеки.
Клиничните пътеки, по които могат да бъдат приети в болница здравноосигурени пациенти и които НЗОК заплаща, са:
- Хирургични интервенции в лицево-челюстната зона с много голям обем и сложност.
- Хирургични интервенции в лицево-челюстната зона с голям обем и сложност.
- Хирургични интервенции в лицево-челюстната зона със среден обем и сложност.
- Хирургична намеса за различни болести на слюнчените жлези.
- Хирургична намеса за възпалителни процеси на шията и лицето.
- Консервативно лечение при хирургични болести в лицево-челюстната зона.
- Хирургична интервенция на вродени малформации в лицево-челюстната зона.
- Лечение на фрактури в областта на лицето и челюстта.
- Ортогнатична хирургия.
Жалби или сигнали, свързани с лошо качество на денталната помощ или при нередности, се подават до директора на РЗОК по местоживеене или до управителя на НЗОК. Ако става въпрос за сума, която е взета неправомерно, към жалбата трябва да се прибави копие на финансовия документ, издаден от лечебното заведение.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Здравни осигуровки
- Лечение при бруксизъм (скърцане със зъби)
- Дентална клиника "Славкови", гр. Асеновград
- Лечение при пародонтит
- Дентална клиника "Стаменови", гр. Казанлък
- Дентална клиника "АМАЙЯ" (AMAYA), гр. Пловдив
- Университетски медико-дентален център, гр. Варна
- Д-р Стефани Атанасова Стефанова
- Д-р Мариета Костова Базитова
- Д-р Лидия Захариева Петрова
- Дентален център "Св. Иван Рилски", гр. Габрово
Коментари към Прегледи и дейности при зъболекар, заплатени от НЗОК