Кабинетът „Борисов“ определи реда за компенсиране на работещите във временно затворените заради COVID-19 икономически дейности
Правителството прие Постановление, с което определя реда и условията, по които ще бъдат изплащани компенсации на хората, работещи в икономическите дейности, прекратили временно дейността си с акт от държавните органи във времето на извънредната епидемична обстановка, наложена заради пандемията от COVID-19.
Правилата
Работниците и служителите имат право на финансова помощ за не повече от 60 дни, в които са били в неплатен отпуск, наложен заради ограниченията.
За хората, които са на 8-часов работен ден, посочен в трудовия им договор, компенсацията е 24 лв. на ден.
За работещите на непълно работно време размерът на помощта ще се определи пропорционално на уговорените в трудовия договор работни часа.
Задължения на работещите
Желаещите да се възползват от този вид подкрепа предоставят на работодателите си писмена декларация по образец. В нея отбелязват времето, в което ще бъдат в неплатен отпуск и банковата сметка, на която да им бъдат преведени парите.
Задълженията на работодателите
Да запазят заетостта на персонала за времето, равно на периода, в който той е получавал компенсации.
Да информират работещите, че могат да получат държавна помощ.
Да подадат в бюрата по труда по месторабота документите за изплащане на компенсациите.
Задълженията на държавата
Агенцията по заетостта ще публикува на своята интернет страница информация за фирмите и техните служители, които са одобрени и на които е отказано изплащането на помощ, като това става до два работни дни след като е взето решението.
Компенсациите се изплащат до пет работни дни след одобрението на подаденото заявление
Икономическите сектори ще бъдат определени със заповед на социалния министър
50 000 000 лв. са отделени за новата мярка. Средствата са осигурени от ОП „РЧР“ чрез финансовия механизъм REACT-EU.
Позицията на работодателите
На 24 ноември четирите национално представени работодателски организации в България – АИКБ, БСК, БТПП и Конфедерацията на работодателите и индустриалците изпратиха писмо до управляващите, в което предлагат нови мерки, с които да бъдат намалени негативните последици от COVID-19 върху предприятията и икономиката на страната.
За облекчаване на щетите бизнесът предложи следните спешни мерки:
- Държавата да плати 80 % от заплатите на служителите от заведенията, които не работят или предстои да затворят.
- Да бъде предоставена помощ за непокритите фиксирани разходи, направени от 1 март 2020-а до 30 юни 2021 г. Помощта е въз основа на схема на предприятия, които имат спад на оборота най-малко с 30 % в сравнение със същия период през 2019 г. Този вид подкрепа може да е под формата на преки безвъзмездни средства, гаранции и заеми като номиналната стойност не надхвърля общия праг от 3 000 000 евро за фирма. Подобна помощ е препоръча от ЕК и вече се прилага в други европейски страни. Тя може да се осъществи бързо, тъй като НАП разполага с цялата информация за определяне стойностите на всяка компания.
- След анализ да бъде създаден алгоритъм за отсрочване на данъци и социалноосигурителни вноски в определен процент за фирми със спад в оборота. Целта е да се създаде механизъм, който няма да позволи приходите в бюджета да бъдат сериозно засегнати от една страна, а от друга в бизнеса да останат ликвидни средства, с които да покрие текущите разходи, да запази заетостта и да стимулира потреблението.
Тук е мястото да припомним, че от доклад на министъра на икономиката от 18 ноември 2020-а става ясно, че са отделени 400 000 000 лв. в подкрепа на бизнеса. 200 000 000 лв. са безвъзмездни средства по ОП „Иновации и конкурентоспособност, а над 210 000 000 са по две гаранционни програми на Българската банка за развитие под формата на кредити.
До момента по Оперативната програма за безвъзмездни средства за микропредприятия са разплатени 173 000 000 лв., съобщи министърът на икономиката. Лъчезар Борисов подчерта, че 6000 компании, които не са били финансирани при първата оценка, ще бъдат оценени повторно, за да стигнат и до тях средства.
В ход е и още една процедура за безвъзмездна помощ за средния бизнес за 200 000 000 лв. и още две програми, които са на стойност 150 000 000 лв. Едната ще осигури ликвидността на компании с оборот над 500 000 лв., а другата е за адаптиране дейността на малките и средни предприятия.
gov.bg, bica-bg.org, freepik.com
- МС удължи до 30 юни 2020-а срока, в който работодателите ще кандидатстват за компенсации
- Правителството одобри проекта за нов регистър за хората с увреждания
- Правителството одобри Националната стратегия за хората с увреждания 2021 г. – 2030 г.
- МС предложи на НС да ратифицира със закон споразумението за заем между ЕС и България
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Извънредната епидемична обстановка приключва на 31 март 2022 г.
- Вотът на недоверие към кабинета "Борисов 2" не мина и този път, Москов - доволен
- От 1 януари 2021-а минималната работна заплата става 650 лв.
- Правителството прие нова стратегия за хората с увреждания
- Правителството одобри проекта за нов регистър за хората с увреждания
- 804 000 000 лв. отпуска ЕС на България за справяне с последиците от COVID-19 през 2021 г.
- Правителствени облекчения за подобряване на развитието на руските аптеки през 1807 година
- Увеличиха лимита на безлихвените кредити за хората, които не могат да работят заради пандемията от COVID-19
- МС предложи на НС да ратифицира със закон споразумението за заем между ЕС и България
Коментари към Кабинетът „Борисов“ определи реда за компенсиране на работещите във временно затворените заради COVID-19 икономически дейности