В Калининград търсят изгубени хора с помощта на QR-код
Възрастна жена върви по улицата и на глас пита „Къде е той?“, а след като я заговориш, става ясно, че не помни нито как се казва, нито къде живее. Не е необичайно и се случва често. Също както честата поява в социалните мрежи на снимки на възрастни, които са напуснали домовете си и близките им ги търсят. В повечето случаи става дума за мъже и жени с деменция, Алцхаймер или дори за такива, които са изгубили временно паметта си.
Проектът „Помогнете ми да се върна у дома“ е предназначен за подобни случаи. Той е дело на фонда „Виктория“ и се осъществява с финансовата подкрепа на президента на Руската федерация. Проектът е необходим, за да могат страдащите от ментални разстройства или изгубили внезапно паметта си бързо и лесно да се върнат в домовете си, а близките им да не губят време в дълго и често безнадеждно търсене.
Председателят на „Виктория“ Олег Матукевич (на снимката) обяснява, че в Русия няма точна статистика за случаите на внезапна загуба на паметта и дезориентация, които в началото са инцидентни и нищо от поведението на човека не говори за наличието на проблем. Най-често от подобни разстройства страдат 20% хората над 60 години, показват данните на СЗО.
„Потърсихме информация, но у нас подобна статистика няма. Тези случаи не се водят на отчет никъде, а често дори близките не обръщат внимание на проблема. Забравянето, раздразнителността, обидчивостта се приемат за типично старчески, но истината е, че рано или късно проблемът излиза на повърхността“, казва Матукевич.
В Калининградска област около 250 000 души са на възраст над 60 години. Според Олег Матукевич това означава, че почти 40 000 са в зоната на риска. „Не става дума затова, че те непременно ще заболеят, но е факт, че има риск“, обяснява той.
Любопитна подробност е как се ражда идеята. Една от жените в компанията, която работи там от самото й създаване преди 11 години, започва да проявява симптоми на Алцхаймер. „С нея работим от самото начало, заедно създадохме „Виктория“ и да видиш как този човек пред очите ти се променя и се превръща в нещо различно, е изключително тежко. Когато се сблъскаш с това, то започваш да обръщаш внимание на проблема и да търсиш начин да помогнеш“, споделя президентът на „Виктория“.
Така стигат до информация от Япония. В една от префектурите там решили казуса, като на всички възрастни, които страдат от проблеми с паметта, раздали значки, на които са отбелязани както начините за връзка с близките им, така и информация за заболяването. Ангажиментът на властите не се изчерпва обаче само с раздаването на значките. Те съветват японците, когато видят човек с такава значка, да отидат при него и да го попитат дали е добре и има ли нужда от помощ.
От „Виктория“ решават да пренесат японския опит. В момента, в който започнали работа по инициативата, някак традиционно се оформили две групи – на подкрепящите и на критикуващите. Но от компанията приемат това за естествено. По-важното е, че дори не са очаквали колко популярни ще станат. Множество доброволци ги потърсили, сред тях и представителите на Центъра за откриване на изгубени хора.
Присъединили се постепенно жена, която работи с деца с аутизъм, доброволци от Центъра „Доброволци на златната възраст“, от областната Агенция за младежта, от представители на социалното министерство и на различни организации на ветераните. Така „Помогнете ми да се върна у дома“ напуска града и обхваща цялата област.
Хиляда били първите изработени значки. И те почти са свършили. Търсят ги хора от Санкт Петербург, Уфа и други райони. Искат както значки, така и възможността да обменят опит. Вече към инициативата проявяват интерес и от Литва и Полша.
Значката е важен знак, че трябва да се обърне внимание. На нея е разположен QR- кодът, който съдържа серийния номер на собственика, както е посочен в базата данни на „Виктория“ и номера на горещ телефон, на който да бъде съобщено за намерения човек. Няма персонални данни, нито е посочена диагноза. В самата база данни се сдържа минимална информация – името и телефон на близък или на организация, която се грижи за човека, а достъп но нея имат работещите в компанията и доброволците.
Единственото, което трябва да се направи за регистрацията, е да се подаде заявка по електронната поща, а доброволците ще се свържат и обяснят какво следва. Много е важно, че информацията за човека влиза в базата данни и там той получава номер, който е шифрован в уникален QR –код, споделя още председателят на фонда „Виктория“ и допълва, че този код може да бъде поставен не само на значка, но и и върху яка, а дори и на върху нокът.
„Докато работихме в помощ на хората, разбрахме ясно, че проектът трябва да продължи да се развива. Трябва да разработим система за профилактика, помощ, събиране на информация и обобщение на опита. Разделихме работата на три етапа – първият е свързан с ранната диагностика и с възможността чрез не особено сложни тестове човек сам да разбере какво е състоянието му и да реши има ли нужда от лекарска помощ", разказва председателят на Компанията. Вторият е свързан с профилактиката и особено със социализацията, защото за възрастните е важно да бъдат част от обществото и да се чувстват полезни, а третият етап е за информиране за проблема и възможността хората да станат част от него, да бъдат съпричастни.
„Колкото повече се задълбочиш в проблема, толкова по-ясно виждаш, че само една крачка е твърде малко. Искаме да обединим всичко направено в тази сфера. Ако например в Москва предлагат консултации онлайн как човек да се държи с болен от Алцхаймер, то ние искаме да дадем възможност на всеки, който иска, да се включи в подобни консултации“, казва Олег Матукевич.
В момента компанията разработва платформата „Битрикс 24“. Тя ще обедини всички данни за болестта, за ранната диагностика, лечението и профилактиката. „Ние не търсим обществено признание, а искаме да създадем структура, която да работи реално“, категоричен е президентът на „Виктория“, който не крие удовлетворението си от стореното.
Фондът за знания и технологии за малкия и среден бизнес „Виктория“ е основан през 2008 г. и главната му задача е да създаде условия за повишаване на конкурентоспособността на предприятията, като използва опита на държави от чужбина.
tass.ru
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социални услуги и потребители
- Възрастни хора
- Кои са най-обещаващите лекарства за болестта на Алцхаймер
- Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер
- Чревна бактерия може да причини болест на Алцхаймер
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Тест за общ белтък в ликвор
- Какво представлява делириумът и доколко е опасен
Коментари към В Калининград търсят изгубени хора с помощта на QR-код