Издаване на европейска здравноосигурителна карта
Европейската здравноосигурителна карта (ЕЗОК) позволява на гражданите да имат равнопоставен достъп до държавно медицинско обслужване по време на престой в страна членка на ЕС, Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн. Българската карта, издавана от Национална здравноосигурителна каса (НЗОК), важи и в Сърбия и в Република Северна Македония. Притежателят й получава спешна или неотложна медицинска или дентална помощ при същите условия и цени, както хората, които се осигуряват в съответната държава. Това означава, че човек ако се нуждае от лечение, то се предоставя в съответствие с правилата на страната, в която той се намира. Например ако медицинската помощ е безплатна, пациентът няма да заплати нищо при представянето на картата. Използването на ЕЗОК гарантира възвръщането на медицинските разходи на място или след завръщането у дома.
От 1 януари 2006 г. европейската здравноосигурителна карта се издава и признава от всяка една страна членка на ЕС. Тя замени използваните преди нея формуляри Е111, Е111В, Е110, Е128, Е119.
1. Кой може да притежава ЕЗОК?
2. За колко време важи картата?
3. Какво покрива ЕЗОК и какви права имаме като я притежаваме?
- Упражняване на правото на медицинска помощ при временен престой
- Упражняване на правото на медицинска помощ при пребиваване в ЕС
- Упражняване на право на медицинска помощ при обучение в ЕС
- Упражняване на право на медицинска помощ в случаи на бременност и раждане
5. Как се възстановяват разходи след оказана неотложна медицинска помощ в ЕС
Кой може да притежава ЕЗОК?
Всеки здравноосигурен и с непрекъснати здравноосигурителни права, всеки ненавършил пълнолетие и пенсионер може да си извади безплатно ЕЗОК. Ако едно семейство пътува за чужбина, членовете му поотделно трябва да имат карта.
Хора, които идват от държави извън ЕС, но пребивават законно в Съюза и са здравно осигурени в своята страна, също имат право на европейска здравноосигурителна карта. Но в Исландия, Дания, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн те не могат да я ползват за лечение.
ЕЗОК е предназначена предимно за временно пребиваващи граждани като туристи, командировани служители и работници, студенти, служители в международния транспорт, хора, които търсят работа в ЕС или в страните, подписали споразумението за Европейско икономическо пространство (ЕИП).
За колко време важи картата?
Всяка страна членка на ЕС определя какъв да е срока на валидност на европейската здравноосигурителна карта. Може да е 1 година или повече, което е удобство за хората, които често пътуват, и за студентите.
В България сроковете, за които се издава ЕЗОК, са:
- За граждани, навършили 18 години, срокът на картата е 1 година.
- За малолетни и непълнолетни срокът й е до навършване на 18 години, но не по-малко от 1 година и не повече от 5 години.
- За граждани, които са се пенсионирали поради продължителна или трайна неработоспособност - картата важи до срока на валидност на ТЕЛК-вото решение.
- За граждани, които са се пенсионирали поради възраст и прослужено време - 10 години.
Какво покрива ЕЗОК и какви права имаме като я притежаваме?
Хората, притежаващи ЕЗОК, имат право на всяка медицинска помощ, която им позволява да продължат престоя си в чуждата страна по безопасен за здравето им начин. Това означава, че спешната и неотложна помощ, която евентуално биха потърсили, се простира дотам, докъдето лекуващият лекар сметне, че вече е премахната непосредствената опасност за живота и здравето им и на тях няма да им се наложи да прекъсват престоя си и да се връщат в държавата, в която постоянно пребивават, заради лечение на остро възникнало заболяване или поради внезапно обострило се хронично заболяване. Също така в случаи като инцидент, бременност и раждане и други непредвидени ситуации картата може да се използва. Хора, които например са на диализа или химиотерапия, е препоръчително предварително преди пътуването да се осведомят дали на мястото, където отиват, има специализирано медицинско заведение, което да може да поеме необходимата грижа за тях и съответно дали може да извърши процедурата, от която се нуждаят. Счита се, че заради състоянието, в което се намират подобни хора, това също е неотложна помощ и лечението им се покрива от европейската здравноосигурителна карта и е недопустимо тези лица да бъдат възпрепятствани да пътуват, защото имат нужда от специфично лечение.
От голямо значение е притежателят на ЕЗОК да е наясно какви разходи за лечение покрива органът, занимаващ се със здравното осигуряване в държавата, от която идва. В случая за българите тази институция е НЗОК.
Важно е да се знае, че европейската здравноосигурителна карта:
- Не замества пътническата застраховка - картата не може да покрива здравно обслужване в частно лечебно заведение или от лекар, който не работи със здравноосигурителната институцията, определена от закона в дадената държава, разходи за изгубени или откраднати вещи, за полет обратно към дома и др.
- Картата не може да се ползва и не покрива разходите ни в случаите, когато пътуването в чужбина е свързано изрично с лечение.
- ЕЗОК не гарантира безплатно медицинско обслужване, тъй като здравноосигурителните системи на страните членки в ЕС, ЕИП или Швейцария са различни и е възможно услуги, предоставяни безплатно в една, да са платени в друга.
За да имаме право на медицинска помощ в ЕС, трябва да имаме непрекъснати здравноосигурителни права. Те се придобиват в държавата, в която извършваме или сме извършвали основната си трудова дейност като наети или самостоятелно заети лица, т. нар. компетентна държава. В тази категория се включват активното население, пенсионерите, безработните, търсещи работа, и хората в нетрудоспособна възраст или положение - малолетни, ученици, редовни студенти и докторанти на държавна издръжка. Всички граждани задължително се осигуряват само в една страна - компетентната. Когато временно пребиваваме в държава членка от ЕС, можем да получим медицинска помощ от чужди лечебни заведения или лекари само срещу ЕЗОК или срещу предоставяне на Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК (УВЗ на ЕЗОК). Ако заплатим оказаната ни помощ, разходите се възвръщат от здравноосигурителния орган в съответната страна или после след завръщането ни у дома от НЗОК.
Упражняване на правото на медицинска помощ при временен престой
Под временен престой се има предвид туризъм, гостуване, краткосрочна командировка и др. на български граждани в ЕС, ЕИП или Швейцария. Правото на медицинска помощ при тези случаи се осъществява по следния начин:
- Гражданите се сдобиват с европейска здравноосигурителна карта от компетентната българска институция - НЗОК. Когато имат нужда от неотложна медицинска помощ, те трябва да я представят на лекуващия лекар или в лечебното заведение. В случаите, когато местната здравноосигурителна система изисква доплащане за дадени видове медицински услуги или за потребителска такса, тя се поема от българския гражданин и след това не се възстановява от НЗОК.
- В ситуация, когато българският гражданин е приет по спешност в болнично заведение, но не носи своята ЕЗОК, болницата или осигурителната институция в конкретната държава се свързва с НЗОК или РЗОК (Районна здравноосигурителна каса) в нашата страна с искане да бъде изпратено УВЗ на ЕЗОК. Удостоверението важи за периода, докато тече нужното спешно лечение, но за не повече от 2 месеца. С документа касата удостоверява, че лечението ще бъде заплатено от нея, ако пациентът е с непрекъснати здравноосигурителни права. При положение, че пациентът няма координати на своята РЗОК или не ги знае той може да потърси информация на официалния сайт на НЗОК или да се свърже по телефона с Централното управление на касата.
Упражняване на правото на медицинска помощ при пребиваване в ЕС
Под пребиваване в ЕС, ЕИП или Швейцария се има предвид, когато български гражданин работи в някои от тези държави или е изпратен на дългосрочна командировка там. Семейството на работещия в чужбина също се включва в предоставянето на медицинска помощ.
Български работник или служител, който е здравноосигурен и е изпратен от работодателя си да извърши определена работа в друга държава членка на ЕС за по-дълъг период, има право да се регистрира в местната здравноосигурителна система с формуляра S1/S072. Ако семейството му го придружава, за всеки отделен негов член се издава такъв формуляр и също се регистрира към чуждата здравноосигурителна система за срока, за който е определена командировката. Членовете на семейството също трябва да са с непрекъснати здравноосигурителни права. За членове се считат съпруг/съпруга и ненавършилите пълнолетие деца. Ако последните продължават да учат, до 26-годишна възраст още се приемат за член на семейството. Ако децата са недееспособни или трайно неработоспособни, не се взима предвид възрастта.
Командированият служител или работник и неговото семейство имат право да ползват медицинска помощ в пълен обем както гражданите на страната, в която пребивават. В случаите, когато всички се наложи да отидат временно в трета държава, те трябва да представят издадена от НЗОК европейска здравноосигурителна карта, за да получат спешна и неотложна медицинска помощ.
Други случаи, в които се използва формуляр S1/S072:
- За погранични работници - за такива се считат хора, които са наети на работа или са самостоятелно заети в една държава членка, но живеят в друга, в която се завръщат всеки ден или поне 1 път в седмицата.
- За дипломати и консулски служители, които са командировани в друга държава членка, както и за членовете на техните семейства. Към формуляра се прилага копие от заповедта за командироване или служебна бележка от Министерството на външните работи.
- За моряци, които живеят в една държава членка на ЕС, но плават под флага на кораб, който е регистриран в друга страна от ЕС. Формулярът се прилага заедно с формуляр А1 от НАП.
- За държавни служители, командировани от българска държавна институция в друга държава от ЕС. Формулярът трябва да е в комплект със заповедта за командироване.
- За регистрация в здравноосигурителната система на страна членка на ЕС на членове на семейството на работещ в чужбина, които живеят в държава, различна от държавата, в която се осигурява титулярът. Важно е да се уточни, че членовете на семейството не трябва да прекъсват здравното си осигуряване в България, тъй като ако не заплащат вноските си, РЗОК издава формуляр, с който се прекратява регистрацията им в чуждата здравноосигурителна система.
- За регистрация на пенсионери и за членовете на семейството, които ги придружават. Формулярът се издава за всеки един от фамилията, стига той да е с непрекъснати здравноосигурителни права.
- За регистрация на лица, които кандидатстват или претендират за отпускане на пенсия.
Упражняване на право на медицинска помощ при обучение в ЕС
Става въпрос за право на медицинска помощ в ЕС, ЕИП и Швейцария на български студенти, ученици и докторанти. Студентите трябва да са редовна форма на обучение, а докторантите - на държавна издръжка.
Те могат да ползват това свое право като представят валидна ЕЗОК. Задължително е да не прекъсват здравното си осигуряване в България. Когато са непълнолетни, ученици (докато завършат средно образование) и редовни студенти до 26-годишна възраст, вноските им се поемат от държавата. За да са с непрекъснати здравноосигурителни права, последните трябва да удостоверяват пред НАП, че са студенти като представят удостоверение от учебното заведение в чужбина. То е необходимо да бъде със заверен превод на български.
Редовните студенти, които са над 26 години, всеки месец трябва да се самоосигуряват в НАП.
В случаите, когато български студент в редовна форма на обучение в ЕС, ЕИП или в Швейцария започне работа легално извън заетостта си като студент, той подлежи на осигуряване в съответната държава. Компетентната държава за издаването на необходимите му европейски документи и за здравното му осигуряване става държавата по месторабота.
За времето си на обучение студент може да получи медицинска помощ в друга държава срещу валидна българска европейска здравноосигурителна карта.
Упражняване на право на медицинска помощ в случаи на бременност и раждане
Бременността и раждането преди термина се смятат за случаи, в които се прилагат неотложно необходимите медицински грижи. Когато възникнат неочаквани проблеми с бременността или започне раждане, срещу валидна ЕЗОК и документ за самоличност на жената се предоставя необходимата й помощ без ограничения.
Ако бременна жена от друга държава е в България и има валидна ЕЗОК, при проблем тя може да се обърне към общопрактикуващ лекар, подписал договор с НЗОК. Той извършва преглед, нужни изследвания, консултации и издава направленията, които са необходими. Отчитането в РЗОК се прави като се представят копие от европейската карта и документите. Задължително пациентката трябва да подпише декларация, че престоят й в нашата страна не е с медицинска цел.
В случаите, когато чуждестранна студентка се обучава в български ВУЗ и й се налага проследяване на бременност и раждане в страната ни, тя трябва да избере личен лекар. Ще може да ползва услугите му до срока на обучението си в България. След избора си на общопрактикуващ чуждестранните бременни студентки имат право на всички медицински грижи по програма "Майчино здравеопазване", както здравноосигурените българки. Благодарение на ЕЗОК те могат да разчитат на всички необходими грижи и по време на раждането. Ако след появата си бебето има нужда от по-продължително наблюдение, трябва да се извади Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК за него от страната, в която се осигурява майката.
Как се издава ЕЗОК?
Български гражданин, който желае да му бъде издадена ЕЗОК, трябва да се обърне към РЗОК. Подава се заявление, което може да бъде разпечатано от интернет страницата на НЗОК. Ако лично подавате заявлението, с него трябва да носите следните документи:
- Лична карта и копие, на което се пише "Вярно с оригинала" и се слага подпис.
- ТЕЛК, ако имате издадено експертно решение.
Ако заявлението се подава от упълномощено лице, необходимите документи са:
- Лична карта на упълномощеното лице.
- Лична карта на човека, на когото ще се издава европейската карта, и нейно ксерокопие.
Ако лицето, на което ще се издава ЕЗОК, е до 14-годишна възраст, са нужни следните документи:
- Заявление, което се попълва и подава от родител или настойник/попечител.
- Лична карта на родителя или настойника/попечителя.
- Акт за раждане на непълнолетния или оригинален документ и копие, които удостоверяват правата на настойника/попечителя.
- Паспорт - оригинал и копие.
Ако детето, на което ще се издава европейска карта, е от 14- до 18-годишна възраст, са нужни следните документи:
- Заявление, което се попълва и подава от родител или настойник/попечител.
- Лична карта на родителя/настойника.
- Акт за раждане на детето или документ, който удостоверява права на родител/настойник - оригинал и копие.
- Лична карта на непълнолетния - оригинал и копие, като трябва да има и копие със заверка "Вярно с оригинала!" и подпис.
ЕЗОК се издава в рамките на 15 календарни дни. Когато се налага тя да бъде подновена, това може да стане 25 календарни дни преди нейният срок да изтече. В случаи на изгубване, кражба или унищожаване притежателят на картата трябва да подаде уведомление по образец в РЗОК. Ако той няма валидна лична карта или я е изгубил, не може да подаде заявление за идаване на ЕЗОК, докато не получи новия си документ за самоличност.
>>> Употреба на европейска здравноосигурителна карта в страните от ЕС, ЕИП и Швейцария
Как се възстановяват разходи след оказана неотложна медицинска помощ в ЕС
Български граждани, на които им се е наложило да потърсят спешна или неотложна медицинска помощ по време на техен престой или пребиваване в ЕС, ЕИП или Швейцария, могат да подадат заявление до НЗОК за възстановяване на разходите. Националната здравноосигурителна каса разглежда тези заявления на база чл. 25 (Б) параграф 5-9, чл. 26 (Б) параграф 6-7 от Регламент (ЕО) № 987/2009 или по действащи двустранни спогодби (договори) за социално осигуряване, по Споразумение за търговия и сътрудничество между ЕС и Европейската общност за атомна енергия и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, по Споразумение за оттегляне на Обединеното кралство и Северна Ирландия от ЕС.
Най-важното условие е пациентът да е заплатил за грижи, които са били необходими от медицинска гледна точка и са неочаквано възникнали, докато той е в друга държава членка на ЕС. Също така тази медицинска помощ трябва да е оказана по реда на обществената здравна система на конкретната държава.
От НЗОК не се възстановяват разходи за дължими потребителски такси и доплащания, които се изискват от страната членка от пациентите.
Заявленията за възстановяване на разходи се подават лично в Централното управление на НЗОК, в РЗОК и оттам служебно те ги изпращат в Централното управление или по пощата с обратна разписка. Ако заявлението бъде изпратено по електронната поща на НЗОК, то не се приема.
Необходимите документи, които трябва да придружават заявлението, са:
- Декларация в свободен стил, с която се дава съгласие за предоставяне на личните данни на човека, който е получил медицинската/дентална помощ. Ако заявлението се подава чрез упълномощител, той също трябва да попълни тази декларация.
- Разходооправдателни документи в оригинал - сметки, фактури и др., които доказват оказаната помощ или закупуване на лекарства. Те трябва да са с официален превод на български.
- Платежни документи в оригинал - квитанции, разписки, извлечения от банкова сметка, касов бон и др., които показват, че е направено плащане по представените разходооправдателни документи. Те също трябва да са официално преведени на български.
- Копие на медицинска документация, която удостоверява каква медицинска/дентална помощ е оказана или какви лекарства са закупени, кога е станало. Изисква се да имат официален превод.
- Документ в оригинал, който се издава от банка за потвърждение на данните за личния IBAN номер на банкова сметка в левове на българския гражданин.
- Ако пациентът е бил недееспособно лице, е необходимо заверено копие от документ, доказващ качеството на настойник, родител или попечител.
- Заверено копие на акт за раждане и задграничен парспорт или лична карта на дете, когато заявлението се подава от родител.
- Оригинал на пълномощно, което е нотариално заверено, или нотариално заверено копие, когато заявлението се подава от пълномощник, в което изрично се казва, че пълномощникът е натоварен със задачата да подаде в здравноосигурителната каса заявление и изискваните документи за възстановяване на разходи за получена необходима медицинска помощ или за оказано подходящо лечение в конкретен случай. В документа се вписва още на какво основание да бъде извършено възстановяването на разходите.
- Ако заявлението се подава от наследници, те трябва да предоставят удостоверение, че са наследници на човека, на когото е оказана спешната помощ. Документът да е оригинал или нотариално заверено копие. Също така е нужен оригинален документ от банка, който да потвърждава данните за личния IBAN номер на лична банкова сметка в левове, притежание на определен наследник, както и нотариално заверени декларации от другите наследници. Те трябва да се съгласят сумата, която подлежи на възстановяване от НЗОК, да бъде преведена по сметката на посочения наследник.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Здравни осигуровки
- Достъпът на пациентите до болниците ще бъде улеснен
- Министър Москов: Задължителната здравна карта ще подсигурява човешкото здраве, а не бизнес планове на болнични шефове
- Днес ще бъде представена Националната здравна карта
- БЛС: Националната здравна карта не трябва да бъде самоцел
- Постепенно ще намаляват болничните легла в цялата страна
- Мая Манолова: Безплатните операции в София ще бъдат намалени три пъти
Коментари към Издаване на европейска здравноосигурителна карта