Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Репродуктивност Сурогатно майчинство Сурогатното майчинство - дефиниция, видове, правни аспекти

Сурогатното майчинство - дефиниция, видове и правни аспекти

от 18 ное 2012г., обновено на 15 ное 2021г.
Редактор: Ирина Тенева
Сурогатното майчинство - дефиниция, видове и правни аспекти - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Въпросът със сурогатното майчинство често предизвиква полемики и не се възприема едностранно. Казусът е обект на разглеждане от различни инстанции, неправителствени организации, общественици и дори граждани. Обсъждането му е всеобхватно – от правна гледна точка до моралния аспект.

Съществуват противоречия относно използването на сурогатна майка като възможност за сдобиване с дете и поради тази причина в различните държави по различен начин се подхожда – от пълна забрана, през разрешение с условия, до узаконяване.

Какво е сурогатно майчинство и сурогатна майка

Сурогатното майчинство, или срещано още като заместващо майчинство, е практика, при която жена (сурогатна майка) дава своето съгласие да износи и роди дете за друго лице или лица (възлагащи лица). Между двете страни съществува устна или писмено документирана уговорка детето да бъде предадено на възлагащите лица и те да станат негови законни родители.

Причините, поради които една жена може да пожелае да стане сурогатна майка, са заради заплащане, от алтруистични подбуди или от сантиментален и майчински инстинкт.

Причините, заради които някой би прибегнал до услугите на сурогатна майка, също не са малко. Такива могат да бъдат медицински проблеми с детеродния орган, при отстраняване на матката (хистеректомия), при здравословни състояния, които не позволяват износването на дете или има риск за живота на жената при евентуална бременност, невъзможност за зачеване на дете посредством асистирана репродукция, нежелание или някаква пречка да се осинови дете и много други. Не са редки и случаите, когато хомосексуални двойки прибягват до сурогатно майчинство.

Сурогатното майчинство може да е нов обект за съвременните юридически науки и практики, но то е съществувало много преди това и дори може да се срещне в ранни бибилейски текстове, сред артефакти в Месопотамия според автори като К. М. Хийли и Скот Силс (E. S. Sills, C. M. Healy). В щата Калифорния през 1976 г. за първи път официално е отбелязан подобен случай.

Видове сурогатно майчинство

Съществуват два вида сурогатство, които са обособени въз основа на използваните полови клетки и на генетичната връзка с детето.

Традиционно сурогатство

При традиционното сурогатство яйцеклетка на заместващата майка се опложда изкуствено със сперматозоиди на мъжа, който е част от брачна двойка или е партньор на жена, която не може да забременее. Може да се използва и сперма от донор. В този случай сурогатната майка се явява биологична майка на детето. Между нея и двойката се сключва споразумение след раждането бебето да бъде предадено на биологичния баща и на жена му.

Гестационно сурогатство

При гестационното сурогатство заместващата майка износва и ражда дете, което е създадено чрез инвитро метода от яйцеклетката на друга жена и от сперматозоид на нейния партньор или от донор. Сурогатната майка не е генетично свързана с бебето.

Сурогатното майчинство съществува като практика и е част от обществените отношения, но правната му регламентация не е на нужното ниво или изобщо липсва. Промените, които се случват в обществото, невинаги намират своето адекватно отражение в законодателно отношение. Конкретно за сурогатното майчинство липсата на регламентация или пълната забрана създават предпоставки хората, за които сурогатството е единственият вариант, да действат извън закона или да търсят държава, в която е разрешено заместващото майчинство.

мъж и жена седят на пейка

Разрешено ли е сурогатното майчинство в България

В България сурогатното майчинство не е регламентирано, т.е. не е забранено изрично със закон, но и институтът сурогатно майчинство не е разрешен от закона.

В чл. 130, ал. 7 от Закона за здравето изрично се посочва, че се забранява предлагането на материална облага на донор на яйцеклетки или сперматозоиди, както и не е позволено донорът да има материална облага от тяхното предоставяне.

В Наказателния кодекс съществуват текстове, които могат да се съотнесат към сурогатството. В чл. 182а, ал. 3 изрично се споменава, че ако жена даде своето съгласие да износи дете с цел да го предаде за осиновяване, ще бъде наказана с лишаване от свобода до 2 години и глоба до 3000 лв. При повторно извършване на дейнието наказанието е до 3 години затвор и глоба до 4000 лв.

Следващият член – чл.182б, гласи, че жена, която даде съгласието си да продаде детето си в България или в чужбина, ще бъде наказана с лишаване от свобода от 1 до 6 години и с глоба от 5000 до 15 000 лв. Същата мярка се прилага и за бременна жена, която се съгласява да продаде детето си, което още не е родено.

През 2011 г. се правят предложения за изменения и допълнения на Семейния кодекс, в които присъства и сурогатното майчинство. Опитите да се узакони сурогатството не се увенчават с успех и предложените промени не влизат в сила. В проектозакона като мотиви да се легализира сурогатното майчинство в нашата страна се посочват демографската криза, заминаването на все повече млади хора за чужбина, големият брой семейства с репродуктивни проблеми.

Сурогатното майчинство по света

В световен план няма единодушие по отношение на сурогатното майчинство. Не е малък броят на държавите, които изрично са забранили сурогатството (повечето страни в Европейския съюз, Швейцария, Китай и др.). Има страни, в които институтът сурогатно майчинство изобщо не е регламентиран (както в България). Държавите, които са узаконили жени да стават заместващи майки са Канада, Великобритания, Австралия, Гърция, Украйна, Русия, Индия, някои американски щати и др.

Дори и в последно изброените страни има съществени разлики по отношение на сурогатството. Например в Украйна, Индия и щата Калифорния е разрешено заместващата майка да получава заплащане за това, че ще износи и роди дете, което е предназначено за друг. Докато във Великобритания например, където въпросът е регламентиран чрез Закона за сурогатните споразумения от 1985 г. и чрез Закона за човешкото оплождане и ембриология от 2008 г., е противозаконно трета страна да печели от заместващо майчинство. Позволено е само да се поемат разноски по време на бременността и по самото раждане. Забранено е и рекламирането на сурогатството.

В Обединеното кралство Министерството на здравеопазването е обявило четири основни организации, които служат като посредници при сурогатно майчинство – COTS, Brilliant Beginnings, My Surrogacy Journey и Surrogacy UK. Но те действат само в Англия и Уелс, тъй като в Шотландия и Северна Ирландия има друго законодателство. В Англия сурогатната майка се счита за биологичната майка на детето и за да станат законни родители, хората, които ползват услугите на заместващата майка, трябва да получат документ, който удостоверява това. В момента се водят дискусии и проучвания как да се актуализира закона така, че възлагащите лица да са законни родители със самото раждане на бебето. Очаква се правната комисия, която разглежда въпроса, да публикува становището си и законът да претърпи промени до края на 2022 г.

В някои американски щати например (има такава практика и в други държави) родителите, които придобиват дете чрез сурогатна майка, трябва да преминат през процедура на осиновяване, за да получат законни права върху детето. Затова подписването на договор регламентира до някаква степен нещата.

Противниците на сурогатното майчинство

Противниците на сурогатното майчинство изтъкват различни причини защо то не бива да се узаконява:

  • Накърняване на християнските ценности.
  • Опасения, че чрез сурогатното майчинство под маската на алтруизма се извършва продажба на деца.
  • Поставяне на плода или на детето в риск при възникването на различни извънредни ситуации (ако е с увреждания, ако са близнаци, ако някоя от страните се откаже от уговорката и др.).
  • Психологически и физиолигически поражения.
  • Объркване на семейните роли и взаимоотношения (в случаите, когато роднина става сурогатна майка).
Източник:
  • https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/guide/using-surrogate-mother
  • https://www.bbc.com/news/uk-58639955
  • https://www.lex.bg/laws/ldoc/1589654529
  • https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135489147
Още по темата:
  • Жени Димова: Няма да се откажа каквото и да се случи! Жени Димова: Няма да се откажа каквото и да се случи!
5.0/5 1 оценка

Коментари към Сурогатното майчинство - дефиниция, видове и правни аспекти

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. Futurehealth 
    на 01 October 2018 в 12:48

    Актуална тематика!

  2. Алекс 
    на 10 November 2017 в 12:44
    защо премахнаха моят коментар

СТАТИЯТА е свързана към

  • Репродуктивност
  • Сурогатно майчинство
  • Жени Димова: Няма да се откажа каквото и да се случи!
  • Жена роди бебето на сестра си, диагностицирана с рак преди години
  • Индия планира да забрани сурогатното майчинство
  • Сурогатна майка - законът, църквата и природата срещу желанието да се възпроизведеш
  • "Асоциация общество и ценности" и Фондация "Център за правна помощ - Глас в България" сметнаха сурогатството за опасно
  • 46-годишна британка роди внучето си
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Келтска сол, месолонги, трапана - каква е разликата между различните видове сол

преди 233 дни, 8 часа и 10 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 1556 дни, 18 часа и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

TEMU Coupon Code 40% Off [ACY181644] For First Time User

преди 7 часа и 34 мин.

Услуги в България на speedybook.pro

преди 8 дни, 18 часа и 40 мин.

Какво представлява прозяването

преди 13 дни, 9 часа и 40 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 13 дни, 9 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МЕНТА ГЛОГ ВАЛЕРИАНА + Mg таблетки * 30 СОФАРМА

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ ДАБЪЛ капсули * 60

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ капсули * 30

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 6 мм * 100 бр.

РЕД ПАНДА НАТОКОМБО таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВЕНИПЕРФЕКТ КОМПЛЕКС капсули 425 мг * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:42:02

I23.6 Тромбоза на предсърдие, предсърдно ухо или камера като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:32:38

ПРИМ ОЙЛ капсули 505 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:26:58

АДЕНУРИК таблетки 80 мг * 28 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:04:10

РЕСТИВ дъвчащи таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 17:36:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival