Процедура и документи по освобождаване от българско гражданство

Българското гражданство кореспондира с Конституцията на Република България, а всеки човек съгласно Чл. 7, Ал. 2 от Закона за българското гражданство "има право на избор" на национална принадлежност. Всеки може да реализира това си право, освобождавайки се от родството си с Република България. Българските граждани, постоянно живеещи в чужбина, имат възможност да поискат да се освободят от българската си принадлежност ако са придобили чужда или ако има данни за открита процедура по придобиване на чуждо гражданство.
На практика, за да се освободят от българското си родство, заинтересованите лица следва да подадат в Министерството на правосъдието, в дипломатическо или консулско представителство на България в чужбина няколко вида документи:
1. Молба по образец
Тя е в съгласие с Наредба № 1 от 19 Февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за българското гражданство. Чл. 1. (1) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2001 г., доп. - ДВ, бр. 43 от 2005 г.) съдържа условието: "За придобиване на българско гражданство по натурализация, за възстановяване или освобождаване от българско гражданство заинтересуваното лице подава писмена молба до министъра на правосъдието и всички необходими по тази наредба документи".
Добре е да се знае, че: "(Изм. - ДВ, бр. 35 от 2010 г.) Заинтересованото лице подава молбата лично в Министерството на правосъдието или в дипломатическото или консулското представителство на Република България. Дипломатическите и консулските представителства препращат молбата и всички необходими документи чрез Министерството на външните работи в Министерството на правосъдието, като дават необходимите сведения за молителя със задължително становище".
2. Изисква се препис от акта за раждане на лицето. Възможно е да се предостави дубликат на документа. Той се издава от съответните български или компетентни органи.
3. Нужни са и документи, доказващи че заинтересованото лице е придобило чуждо гражданство или се е задействала процедура по придобиването му.
4. Нужни са документи, доказващи постоянно пребиваване в чуждата страна, например адресна регистрация. Представя се удостоверение за промяна на имената (ако има, както и документи за идентичност на лице с различни имена.
5. Представят се автобиография, декларация по образец, снимка, ксерокопие на документи за самоличността на заинтересованото лице.
6. Доказателство за платена държавна такса (размерът й е 50 лв.), необходимо на Министерството на правосъдието.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТОПАНСКИТЕ АБСУРДИ НА БЪЛГАРСКИЯ КОМУНИЗЪМ - ВИЛИ ЛИЛКОВ - СИЕЛА
ПРЕЗ ПЕТ ПЛАНИНИ - ИВА ПЕТРОНИ - СИЕЛА
ЧЕРЕШОВИ ВОДИ - ГЕОРГИ БОЖИНОВ - ХЕРМЕС
СТРАНСТВАЩИЯТ АЛБАТРОС - ДЕМЕТРА ДУЛЕВА - ХЕРМЕС
ВОИНСКАТА ХАРИЗМА НА БЪЛГАРИТЕ - ХРИСТО БУКОВСКИ - СИЕЛА
НАШАТА КНИГА - ЕМИЛ АНДРЕЕВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Социални услуги и потребители
- История на старобългарската медицина в периода на Възраждането
- КП № 182 ОПЕРАТИВНИ ПРОЦЕДУРИ ПРИ ХЕРНИИ
- Подкрепа за пациентите в терминален стадий на заболяване– евтаназията в България
- Лечителят Василий Врач – богомилската заплаха в тила на Византийската империя от 12 век
- СПА процедура с риби – нежен масаж или опасна терапия
- КП № 175 ОПЕРАТИВНИ ПРОЦЕДУРИ НА ТЪНКИ И ДЕБЕЛИ ЧЕРВА, ВКЛ. ПРИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА МЕЗЕНТЕРИУМА И РЕТРОПЕРИТОНЕУМА С ГОЛЯМ И МНОГО ГОЛЯМ ОБЕМ И СЛОЖНОСТ, ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
- КП № 183 ОПЕРАТИВНИ ПРОЦЕДУРИ ПРИ ХЕРНИИ С ИНКАРЦЕРАЦИЯ
- Създаване на фармакопея и работа на българските аптеки след Първата световна война
- КП № 227 ОПЕРАТИВНИ ПРОЦЕДУРИ В ЛИЦЕВО-ЧЕЛЮСТНАТА ОБЛАСТ СЪС СРЕДЕН ОБЕМ И СЛОЖНОСТ
- КП № 44 Високоспециализирани интервенционални процедури в пулмологията
Коментари към Процедура и документи по освобождаване от българско гражданство